folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

madem basitlik istiyorsunuz ne işiniz var windowsta ??? mac'in basitliğinin yanında, windows'un basitliğinin lafı bile olmaz.

zumsuk sana cevap yazmadan önce freemans a bi kaç şey diyim :

öncelikle bi sakin ol şampiyon :D yazdıklarının hepsi doğru fakat bu kadar bi bağırıp çağırma yaw normal yazsanda anlar burdakiler ateşin düşsün biraz :) ama tekrarlıyorum haklısın ve verilen örneklerin binlercesi daha verilebilir

Şimdi zumsuk bak ben seni anlıyorumda sen beni anlamıyosun. Linux ve mac kullanmışsın senin için ne kadar güzel bişi yada ne kadar güzel bir deneyim ? Bu senin hanene + puan olarak geçer sen bilgisayar müh. okuyodun sanırım ve bunu zaten senin yapman kendinide geliştirmen lazım ki doğru yolda ilerliyorsun böylede kendini geliştirmeye devam et çok güzel.

AMA

sen bizi anlamıyorsun. bak güzel kardeşim müşteri hizmetlerini arayıp bilgisayarım çalışmıyo vürüs (!) girmiş torjen (!) girmiş diyen yarım saat destek ekibiyle konuşupta bilgisayarın fişinin takılı olmadığı, cd sürücünün kahve tutacağı olarak kullanıldığı bir millette yaşadığını unutuyorsun. Çoğu kişi bunu yaw o kadarda abartmamak lazım bilader o eskidendi gibi şeyler demek istesede hayır bu hala böyle.

office 2007 den office 2010 a geçince bu office bozuk tuşları kaymış diyenler, win 7 de altta simgeler birleşik ya, ilk kez görüpte abi vürüs kaçmış bilgisayara simgelerimi saklıyo bi açıver diyenler, telefonun hafıza kartını cd rom a sokup okumuyo bu diyenler ( yurtta kalıyorum böyle şeyler geliyor bana kendim yaşadım gördüm ) daha sana neleri sayarım.

Herkese linux versen mac versen ve bi hata çıksa kaç tane teknik servis var ki kim ne yapabilecek ? bunu hiç düşündünmü ? yazılım donanım iletişim dünyası türkiyede durur biter farkındamısın ?

Şu andaki internetteki çevren yakın arkadaşların biz bilgisayar biliyor ve bu konuda konuşabiliyoruz fakat biz sadece tükiyedekilerin bu bilgisayar bilenlerin %10 unu oluşturuyoruz belkide. bu arada bilgisayar biliyoruz derken windowsla ilgili şurdakilere gerçek içeriklerinden soru sorsak acaba kaç kişi biliyordur ? windows sanıldığı kadar basit bir işletim sistemide değildir!!!!! o yüzden ben kendimi bilgisayar bilmiyor diye nitelendiriyorum mesela

Olayı tamamen kısaltıp bu konuyu noktalayacak bir cevap vermek gerekir ise :

Ne zamanki bilginin kullanılmadığı sesle komutla çalışan bir işletim sitemi yapılır yani bilende bilmeyende bilgisayar film aç dediğinde o film açılır bilgisayar dediklerimi yaz dediğinde o yazı yazışlır işte o zaman o programı herkes kullanacaktır. o zaman işletim sisteminin önemi kalmayacaktır. Çünkü insanların hayatında işler gitgide fazlalaşıp zaman git gide daralıyor. Ve zamandan pratiklikten kazandıran şeyler revaçta kalacaktır. İnsanlar işlerinin halletmek isterler bilgisayar başına gömülüp lan bu nasıl işliyor acaba demeyi değil. Bu yüzden en çok bilinen en çok desteği olan en çok sorunlarının çözümü çevrede olan windows kullanılacaktır. ve kim ne yaparsa yapsın buda değişmeyecektir.

Sen diyosun mac daha kolay. yahu win 8 le gelen dokunmatik kolaylık var ya ? o bile hammallık biliyomusun ? linux kod satırını saymam bile o taş devri işi bişi. (developer ve bu işle ilgilenenleri saymıyorum ) neden bu cümleyi söyledim biliyormusun ? arkadaşım iphone 4s aldı ve iris i 2 gün boyunca dneme fırsatım oldu. Yanımda okulumdan olan amerikalı bir arkadaşımla beraber denedik. en başta ingilizce telaffuzumdaki aksaan eksikliğinden dolayı komut anlaşılmadı vs.. dedi bende amerikalı arkadaşımla denedim ve çocuğa ne söylemesini istediysem iris anladı ve yanıtladı. basit şeyler. saati söyle, şu ülkenin popülasyonu kaç, türkiye nerdedir, log e ne demektir,şu sayıyı hemen şuna böl. işte bak ne zamanki bu iris türkçe olacak ve herşeyi anlayacak yani kendini geliştirebilicek duruma geçecek işte o zaman windows unutulacak. anladınmı ? çünki o zaman bilgiye ihtiyaç duyulmayacak! o zaman 3 yaşındaki çocukta kullanacak 70 yaşındaki dede de. Bu bi örnekti yani dokunmatik bile günümüz teknolojisinde hammallıktır!! hayır hayır ben tembel değilim!! bunlar gerçekler! ne kadar pratiksen ne kadar hızlıysan o zaman kazanırsın yada işini görürsün olay budur!

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Sene 2012 hala Linux dağıtımlarında her şeyin terminal'den yapılmak zorunda olduğunu sanan andavallar var ya hgsesd. End-user için Linux arayüzleri bugün iddia ediyorum Windows'tan daha kolaydır. Hele program kurmak falan setup indirip, çift tıklama derdi bile yok. Windows popülerdir, trenddir, ve günümüz gerzek ağı toplum trendleri sever. Bu yorum tamamen sıradan son kullanıcılar üzerinedir, yok bilgisayar mühendisi, programcı falan alınganlık edip bana orası şöyle teknik, burası böyle kopil diye bıdı bıdı etmesin, yüreğim dağlanır.

Not: Linux'ü ya da Windows'u savunmuyorum sadece sizle dalga geçiyorum.

Edit: Masaüstü sistemlerde Linux olayı yalan oldu, evet, ama İsa çarmıha gerildiğinden beri öne sürdüğünüz arkası boş, saftirik, fanboy sebeplerinizden dolayı değil. Bugün bu Linux vs. Windows tartışmalarının hala yıllar önceki gibi bu kadar düşük seviyede ve lüzumsuzca dandik olduğunu görmek çok acayip. Bu konuyu bu kadar önemseyip ağır fanboyluk yapıyorsunuz, madem o kadar seviyorsun Linux'u her dağıtıma gönüllü olarak yardımcı olabilirsin şu veya bu şekilde, madem Windows'u o kadar seviyorsun, hiç değilse parasını verip satın al lan. Hala burda bıdı bıdı, bıdı bıdı, izdivaç programlarındaki yaşlı karılar gibi. Girmeyeceğiniz gerdeğe bu kadar kafa yormayın amk.

while (1<2)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

iLLuMiNaTi bunu yazdı:

zumsuk sana cevap yazmadan önce freemans a bi kaç şey diyim :

öncelikle bi sakin ol şampiyon :D yazdıklarının hepsi doğru fakat bu kadar bi bağırıp çağırma yaw normal yazsanda anlar burdakiler ateşin düşsün biraz :) ama tekrarlıyorum haklısın ve verilen örneklerin binlercesi daha verilebilir

Şimdi zumsuk bak ben seni anlıyorumda sen beni anlamıyosun. Linux ve mac kullanmışsın senin için ne kadar güzel bişi yada ne kadar güzel bir deneyim ? Bu senin hanene + puan olarak geçer sen bilgisayar müh. okuyodun sanırım ve bunu zaten senin yapman kendinide geliştirmen lazım ki doğru yolda ilerliyorsun böylede kendini geliştirmeye devam et çok güzel.

AMA

sen bizi anlamıyorsun. bak güzel kardeşim müşteri hizmetlerini arayıp bilgisayarım çalışmıyo vürüs (!) girmiş torjen (!) girmiş diyen yarım saat destek ekibiyle konuşupta bilgisayarın fişinin takılı olmadığı, cd sürücünün kahve tutacağı olarak kullanıldığı bir millette yaşadığını unutuyorsun. Çoğu kişi bunu yaw o kadarda abartmamak lazım bilader o eskidendi gibi şeyler demek istesede hayır bu hala böyle.

office 2007 den office 2010 a geçince bu office bozuk tuşları kaymış diyenler, win 7 de altta simgeler birleşik ya, ilk kez görüpte abi vürüs kaçmış bilgisayara simgelerimi saklıyo bi açıver diyenler, telefonun hafıza kartını cd rom a sokup okumuyo bu diyenler ( yurtta kalıyorum böyle şeyler geliyor bana kendim yaşadım gördüm ) daha sana neleri sayarım.

Herkese linux versen mac versen ve bi hata çıksa kaç tane teknik servis var ki kim ne yapabilecek ? bunu hiç düşündünmü ? yazılım donanım iletişim dünyası türkiyede durur biter farkındamısın ?

Şu andaki internetteki çevren yakın arkadaşların biz bilgisayar biliyor ve bu konuda konuşabiliyoruz fakat biz sadece tükiyedekilerin bu bilgisayar bilenlerin %10 unu oluşturuyoruz belkide. bu arada bilgisayar biliyoruz derken windowsla ilgili şurdakilere gerçek içeriklerinden soru sorsak acaba kaç kişi biliyordur ? windows sanıldığı kadar basit bir işletim sistemide değildir!!!!! o yüzden ben kendimi bilgisayar bilmiyor diye nitelendiriyorum mesela

Olayı tamamen kısaltıp bu konuyu noktalayacak bir cevap vermek gerekir ise :

Ne zamanki bilginin kullanılmadığı sesle komutla çalışan bir işletim sitemi yapılır yani bilende bilmeyende bilgisayar film aç dediğinde o film açılır bilgisayar dediklerimi yaz dediğinde o yazı yazışlır işte o zaman o programı herkes kullanacaktır. o zaman işletim sisteminin önemi kalmayacaktır. Çünkü insanların hayatında işler gitgide fazlalaşıp zaman git gide daralıyor. Ve zamandan pratiklikten kazandıran şeyler revaçta kalacaktır. İnsanlar işlerinin halletmek isterler bilgisayar başına gömülüp lan bu nasıl işliyor acaba demeyi değil. Bu yüzden en çok bilinen en çok desteği olan en çok sorunlarının çözümü çevrede olan windows kullanılacaktır. ve kim ne yaparsa yapsın buda değişmeyecektir.

Sen diyosun mac daha kolay. yahu win 8 le gelen dokunmatik kolaylık var ya ? o bile hammallık biliyomusun ? linux kod satırını saymam bile o taş devri işi bişi. (developer ve bu işle ilgilenenleri saymıyorum ) neden bu cümleyi söyledim biliyormusun ? arkadaşım iphone 4s aldı ve iris i 2 gün boyunca dneme fırsatım oldu. Yanımda okulumdan olan amerikalı bir arkadaşımla beraber denedik. en başta ingilizce telaffuzumdaki aksaan eksikliğinden dolayı komut anlaşılmadı vs.. dedi bende amerikalı arkadaşımla denedim ve çocuğa ne söylemesini istediysem iris anladı ve yanıtladı. basit şeyler. saati söyle, şu ülkenin popülasyonu kaç, türkiye nerdedir, log e ne demektir,şu sayıyı hemen şuna böl. işte bak ne zamanki bu iris türkçe olacak ve herşeyi anlayacak yani kendini geliştirebilicek duruma geçecek işte o zaman windows unutulacak. anladınmı ? çünki o zaman bilgiye ihtiyaç duyulmayacak! o zaman 3 yaşındaki çocukta kullanacak 70 yaşındaki dede de. Bu bi örnekti yani dokunmatik bile günümüz teknolojisinde hammallıktır!! hayır hayır ben tembel değilim!! bunlar gerçekler! ne kadar pratiksen ne kadar hızlıysan o zaman kazanırsın yada işini görürsün olay budur!

benim derdim değil zaten.Sadece windows kolay diyorsunuz ; dünyanın en salak kullanıcılarının mac kullandığını söylüyorum.Çünkü gerçekten kolay..

En basitinden mac'teki keynote ile word, powerpoint yada diğerlerini karşılaştır anlayacaksın.

Linux'u herkes kullansın demiyorum.Hatta ne kadar az insan kullanırsa o kadar işime yarar.Virüslerden uzak kalır.Fakat Linux'un pazar payı %1.5 kaldı ki bu şu anki bütün dağıtımlarla..En fazla kullanılanlar linux mint, ubuntu, fedora vs.. vs.. Bunların hepsini ve daha 200 dağıtımın (tahmin) toplamı %1.5

Ve linux'un getirdikleri, sunduğu çözümler hızla gelişiyor.Linux'un kernel kısmında baz alırsak nerelere gittikleride mevcut.Benim savaşım linux'un pazar payını %10-15 lere çıkartmaktı.O zaman bazı firmalar önem verir, o zaman görsel anlamda iyileşir ve kolaylık + araçlar fazlalaşır, sağlamlaşırdı.

Fakat microsoft şirketi fazlasıyla sağlam bir şirket.Bildiğimiz koç, sabancı, general motors gibi birşey.Adamlarda teknolojiden öte iş firması.Bildiğin şirket.Teknoloji ziklerinde değil.Tek dertleri ellerinde pazar payını tutmak.

2008-2009 yıllarında ar-ge'ye yaptıkları yatırıp 7-8 milyar dolardı.Milyar dolar dikkatini çekerim.Ar-ge kısmından normal hayata geçen en büyük olay ses tanıma sistemi herhalde.Onuda kaçınız kullanıyor ???

Fakat apple bir teknoloji şirketi.Adamlar ar-ge ye hayvan gibi para vermeden, microsoftun zune , windows phone vs..den çok daha iyisini yapıyor.Çünkü herifler şirketleşmek için değil, dünyayı dğeiştirmek için yola çıkıyor.

--

Öte yandan linux nedir ?? gönüllü topluluktur linux.Şirket değildir, arkasında onca firmaya rağmen başarı elde edememiştir (pazar payı konusunda)...

Çünkü oyunlar ve araçların çoğu windows'a yönelmiş durumda.Burda şöyle bir durum ortaya çıkıyor ;

fişi takmayan adam için en kolay işletim sistemi mac'tir.Fakat oyun konusunda sıkıntı çekecektir.

profesyoneller için çekirdek bazında linux kerneli daha sağlam, daha güvenli ve performanslıdır fakat geliştiriciler için yeterince araç yoktur.Yani var fakat konsol vs.. ile kullanılıyor.Bu beni bile sıkan bir olaydır.

Windows'un ne tasarımını beğeniyorum, ne yaptıklarını.Evet çok sağlam yenilikler getirdi teknoloji kısmında (çekirdek , mantık şu bu) fakat bunu kullanıcılar için yapmadı.KEndi pazar payını elde tutmak adına.

--

Asp'ye hayrandım, onun gelişimini durdurup net teknolojisine yöneldi ve ben net teknolojisinden tiksiniyorum.O günden beri microsofttan tiksiniyorum.O günden beri bill gates ve windowstan tiksiniyorum.

Explorer yüzünden mi ? microsoft ve ailesini yok sayıyorum.O kadar delirtti beni.Explorer yüzünden tekrar tasarım yapmak zorundayım.Sadece explorer için.

--

Olayın özü ;

microsoft ve apple bir şirket.Bu yüzden farklı konularda ilerliyor.Fakat linux özgürlük sunuyor ve bunu genelde gönüllü insanlarla yapıyor.

fakat gözünüzü seveyim kimse bana gelip ben oyun oynamıyorum, windows basit ondan windowstayım demesin.Mac'in ne kadar aptal kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanıldığı, ne kadar basit olduğu istatistikler ile ispatlanmıştır.

öte yandan bana millete mac versen kaç teknik servis destek çıkar diye soru sorma...Apple retail storeları duydun mu ? üretimden, müşteriye pazarlanmaya kadar her alanda herşey apple'ın kontrolünde.

Apple storelarda genuis bar var.ORda alanlarında uzman herifler var...Herhangi bir teknik servise götürdüğünüzde "abi format lazım" diyen , çünkü bilmediğindne işine kolay gelen adamlar yok.

Apple 'ın müştriye hizmeti, apple'ın ürünletinin basitliği ve kolaylığı hakknda gözünüzü seveyim windows'u kıyaslamaya çalışmayın.

Dersin ki çok pahallı ondan windows.Eyvallah ta, fişi takamayan adama apple vermekle alakası yok bu işlerin.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

Zumsuk, hacı linux'un yaygınlaşmamasının sebebini windows'da ya da başka biryerde arama. Cevabı bulmak için linux u yazan adamlara bakmak lazım.

* Birinci kesim, IBM, RedHat vb şirketlerden elemanlar gönüllü olarak (?) linux'u geliştiriyor, ancak bunların çoğu yine şirket olarak kendi çıkarlarını düşünüyor, kendi ihtiyaçlarını diretiyor, bunu kernel'in geliştirildiği eposta grubunu biraz okuyarak ve kaynak kodların başlık kısımlarını inceleyerek anlayabilirsin.

* İkinci kesim, hacker denilen, tamamen amme hizmeti olarak linux'a katkıda bulunan kod ustaları. Bunlar eskiden daha çoktu, kernel büyüdükçe sayıları azaldı ancak hala önemli sayıda var, hatta stallman ve linus da bunlardan sayılabilir.

Şimdi durum böyle olunca ortaya nasıl bir ürün çıkıyor? Server'ların işini gören, oldukça ileri tekniklere ve özelliklere sahip, ultra portable bir işletim sistemi, ve çok kompleks konfigürasyonlara sahip , yazan adamlar dışında pek anlaşılamayan yapılara sahip bir işletim sistemi.

Yazan adamlar bu şekildeyken, herkes kendi tarzında kod eklerken, kimse kimseye bu ne biçim kod standartı herkes kafasına göre yazmış demezken, ne çıkmasını bekliyordun ki? Birden bire tüm kullanıcıların erip linuxçu olmasını mı?

Evet şu doğru son yıllarda linux dökümantasyonu arttı, son kullanıcıyı hedef alan dağıtımların sayısı oldukça arttı, ama o görsellik sadece makyaj ve çoğu zaman linux'un kompleksliğini örtemiyor, biryerde kullanıcı yine pc kullananların %95 ini aşacak işlemleri internet sitelerinde bulup ezbere yapmak zorunda kalıyor.

Adamların yazdığı kodu bir kaç ay sonra kendileri de anlamıyordur amk, istediği kadar hızlı vs olsun kod, çok kişiyle iş yapmanın zararları işte, disiplin 0. misal aynı işe yarayan windowsdaki completion port ile linuxdaki epoll kernel objelerinin yaratıldığı kaynak dosyalarından rasgele 2 örnek, eğer özel seçtiğimi düşünüyorsanız açın kernel.org u kendiniz indirip inceleyin, wrk yı da aynı şekilde. 

nt

51048056.gif%20%28800×531%29

linux

linux.gif%20%28800×498%29

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erc
    erc's avatar
    Erkek
    insanlar windows
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Tuğberk : evet abicim maalesef kernel dahil olmak üzre baya problem çıkartıyorlar.Bir ara kernel vs.. işlerine merak sardım.Linux kernelini incelemeye başladım.Aspyi az bildiğim ayda hppyi az bildiğim dönemlerde o konuda en iyi portallara bakıp kodlarını çözmek çok şey katmıştı.

zorda olsa çözüyordum.Fakat linux kerneline baktıkça gömüldüm.O yine iyidi.Dediğin gibi bir standart birşey yok.Herkes kendi kafasında..

Google linux'u iyi bir yere getirir dedim ama oda olmadı.Linux'un gelişmemesini windows yada bakalarında armaıyorum.Aksine linux görsellik, basitlik ve araç konusunda sınıfta kalıyor...

İyi , güzel ve rahattım.Fakat mac kullandıktan sonra linux'un arayüzüne sinir olmaya başlamıştım.Gnome-shell buldum biraz rahatlattı.Ama hala eksikleri var.Linux'u 50 den fazla kişiye kurdurtmuşumdur.Sonunda 2-3 kiş windows-linux kullanıyor

bir yerlerde büyük sıkıntı var.Sorunuda kendimle çelişip gördüm.ÖZgürlük kısmı.Tamam özgürlük iyi güzel fakat bir şirketin arayüzden, araçlara kadar bütün kontrolü elinde tutması gerekiyor sanırım.

Linux çekirdeğini kullanıp, üstüne herhangi bir şirketin arayüzü + araçları yapılırsa (mac gibi) güzel birşeyler ortaya çıkar diye düşünüyorum.Fkat kimse buna para ve zaman ahrcamayacak sanırsam.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

Tahribat.com olarak açık kaynaklı işletim sistemleri hakkında videolu dökümanlar ve belgeler yazılsa daha hoş olmazmı.?

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

madem basitlik istiyorsunuz ne işiniz var windowsta ??? mac'in basitliğinin yanında, windows'un basitliğinin lafı bile olmaz.

zumsuk yerden göğe kadar haklı. windows basitlikte kesinlikle mac ile yarışamaz. aradığınız basitlik ise neden okullarda hiç mac den bahseilmiyor ? en basit olanı mac halbuki.

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

Windowsçu Zihniyet Beni Oku !

Bazı arkadaşlar linux kullanırken kod yazıldığı, herşeyin kodlarla yapıldığını düşünüyor. Beyler linux grafik ekrana geçeli yıllar oldu. Artık kod mod yok. Herşey grafik ekrandan halledilebiliyor. Artık linux deyince aklınıza kod gelmesin.

Şimdi windowsta komut satırı yok mu ? tabiki var. Ama komut satırını kim kullanıyor ? Sadece geliştiriciler, programcılar kullanıyorlar. Hatta artık programcılar da windows komut satırını kullanmıyor diyebiliriz. herşey grafiğe dökülmüş yani. Linux'ta da durum aynı. Artık komut satırı yok. Herşey grafik ekranında. Komut satırını, kod yazmayı sadece geliştiriciler kullanır.

Ben sabahtan akşama kadar linux kullanıyorum, her işimi linuxta yapıyorum. Bu esnada tek satır dahi kod yazmıyorum. Nerden çıkarıyorsunuz bunları ? Adam nenesinin kızlığında linux kullanmış, o zaman komut satırı sıkça kullanılıyormuş. Adam tekrar windowsa dönmüş. Adamın nenesi kızlıktan çıkmış, çoluk çocuk sahibi olmuş, torunları olmuş, vadesi yetmiş rahmetli olmuş, bu sürede linux çok gelişmiş, grafik ekranı windowstan çok daha kaliteli hale getirilmiş. Adam bunlardan habersiz veya kulaktan duyma bilgiyle linux= kod diyor. Öyle birşey yok beyler. Windowsta ekranda ne görüyorsanız linuxta daha güzelini görüyorsunuz. Vallaha billaha beyler.

Linux masaüstümün resimlerini çekip yayınlayacağım. Bakalım internette gezinirken, video izlerken, müzik dinlerken, resim düzenlerken vs. komut yazılıyor mu yazılmıyor mu kendi gözlerinizle görün. Linux'ta kodlar var bilmem ne var diyenlere inanmayın. Onlar linux kullanıcı değiller. Dolayısıyla linux'u bilmiyorlar.

Mesajı bilerek kalın puntolarla yazdım ki linuxtan haberi olmadığı halde linux hakkında yalan yanlış yorum yapanların kafasına iyice yerleşsin, kimse de onlara inanmasın diye :)

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

balik_ bunu yazdı:

Windowsçu Zihniyet Beni Oku !

Bazı arkadaşlar linux kullanırken kod yazıldığı, herşeyin kodlarla yapıldığını düşünüyor. Beyler linux grafik ekrana geçeli yıllar oldu. Artık kod mod yok. Herşey grafik ekrandan halledilebiliyor. Artık linux deyince aklınıza kod gelmesin.

Şimdi windowsta komut satırı yok mu ? tabiki var. Ama komut satırını kim kullanıyor ? Sadece geliştiriciler, programcılar kullanıyorlar. Hatta artık programcılar da windows komut satırını kullanmıyor diyebiliriz. herşey grafiğe dökülmüş yani. Linux'ta da durum aynı. Artık komut satırı yok. Herşey grafik ekranında. Komut satırını, kod yazmayı sadece geliştiriciler kullanır.

Ben sabahtan akşama kadar linux kullanıyorum, her işimi linuxta yapıyorum. Bu esnada tek satır dahi kod yazmıyorum. Nerden çıkarıyorsunuz bunları ? Adam nenesinin kızlığında linux kullanmış, o zaman komut satırı sıkça kullanılıyormuş. Adam tekrar windowsa dönmüş. Adamın nenesi kızlıktan çıkmış, çoluk çocuk sahibi olmuş, torunları olmuş, vadesi yetmiş rahmetli olmuş, bu sürede linux çok gelişmiş, grafik ekranı windowstan çok daha kaliteli hale getirilmiş. Adam bunlardan habersiz veya kulaktan duyma bilgiyle linux= kod diyor. Öyle birşey yok beyler. Windowsta ekranda ne görüyorsanız linuxta daha güzelini görüyorsunuz. Vallaha billaha beyler.

Linux masaüstümün resimlerini çekip yayınlayacağım. Bakalım internette gezinirken, video izlerken, müzik dinlerken, resim düzenlerken vs. komut yazılıyor mu yazılmıyor mu kendi gözlerinizle görün. Linux'ta kodlar var bilmem ne var diyenlere inanmayın. Onlar linux kullanıcı değiller. Dolayısıyla linux'u bilmiyorlar.

Mesajı bilerek kalın puntolarla yazdım ki linuxtan haberi olmadığı halde linux hakkında yalan yanlış yorum yapanların kafasına iyice yerleşsin, kimse de onlara inanmasın diye :)

bak biz sizi anlıyoruz diyoruz ama siz bizi anlamamkta direniyorsunuz :)

Güzeller güzeli kardeşim ben i.e kullanıyorum arada sırada ne yapıcaz ?

Güzel kardeşim ben bi oyun gördüm internette oynamak istiyorum napıcaz ?

Benim istediğim bir program var bir özelliği lazım oldu napıcaz ?

Bak linux kodu felan geç. hatta artık büyük proların linux için yazılmış halleride var onada tamamda

bak sen anlamıyorsun. ben petrol ve doğalgaz müh. siyim. benim kullandığım prolar bırak linux mac i windowsta bile anca çalışıyor :D

sana saydığım proları bulsana bana linux mac versiyonlarını ?

bi kaptırmışsınız autocad işte photoshop işte open ofice işte linuxdede var biz herşeyi yapıyoz hocam geç bunları.

sen yapabiliyor olabilirsin ama benim işim de denesene parmağını bile oynatamazsın

biz size haksızsınız demiyoruz ama siz takım tutar gibi linux savunuyorsunuz.

dünyadaki bütün prolar ( genelliklee tabiki ) windows platformu için yazılır

windows platform için .net yazılım vardır linux için yoktur

ve .net ile birsürüde pro vardır yazılmaktadır.

çoluk çocuk oyun çağında ünide programlar için vs.. seve seve windows kullanacaktır

destek gerektiği yerde heryerdeki bilgisayarcılar windows bilir. zumsuk demiş apple genuis ler var diye bi geç onları nerde onlar bi ben göremedim :) köyde kentte millet internet kafeyi zor buluyo bilen adamı zor buluyo siz neyin kafasını yaşıyorsunuz ??

Siz kullanın ne kadar güzel geliştirin kendinizi bu sizin için deneyimdir + puandır. Ama linux ve mac günlük kullanım için çoğu yerde olduğu gibi ameleliktir ekstra bir yüktür ( bunları bilişim sistemi üzerine okuyan yada çalışan yada güvenlik için kullanan kısacası işi için kullananları dışarda bırakarak yazıyorum )

Ne zamanki internette gördüğüm her şeyi windowsa yükler gibi linuxe indirip çift tıklayıp yüklerim, ne zaman mac benim kullandığım proları çalıştırır, işte o zaman sen gelir bu çok konuştuğun 3 4 milyarlık mac den alıp bana hediye edersin bende onu kullanırım söz veriyorum :) Etmezsende canın sağolsun linux kullanırız :)

Umarım anlatabilmişimdir. artık dahada anlamadıysanız sizin niyetiniz zaten takım tutar gibi sistem tutmaktır der konuşmanın gereksiz olduğunu varsayar konudan çıkarım.

Edit : pohahahah millet windowsa haraç alıyo der ama mac 3 -4 milyara mac book satınca işte apple aslında bir yaşam tarzıdır der. La yürü git :D

Millet kendi içinde çelişiyo daha :D

Toplam Hit: 9965 Toplam Mesaj: 85