folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

Windowsçu Zihniyet İle Mücadele Edilmeli

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

SpermMan bunu yazdı:
    -----------------------------

hayır linuxun arkasında sağlam firmalar (maddi destek) olmadığı sürece sıfır

Sağlam adamlar varda destek kısmı nerde ?? Abi bir işletim sisteminde basitlik ve sağlam tasarım yoksa olmuyor.Kullanıcı elinde tutamaz.Bak mac os'a , adamlar üzerine geliştirilecek araçları bile harika şekilde tasarlatmaya çalışıyor.

ve bir sürü olay var.Linuxa araç lazım.Fakat terminalden dğeil.Tamam terminal bir nimet.Fakat öyle kalsın zaten.Onun yanında terminal kullanmak istemeyenler içinde araçlar geliştirilebilir ?

windows iş, mac os ev kullanıcılarına nasıl yönelim yaptıysa ; linux'un da hedefini bulması lazım.Nedir hedefi ? çok deneyimli kullanıcılar mı o zaman araçları windows'unkinden çok daha güçlü, çok daha kolay olmalı.Yok ev kullanıcıları mı ? görsellik , basitlik ve resim/video/müzik işlemlerinde çok çok kolay olmalı.

var ama yeterli değil abi yeterli değil.Gnome-shell bir çıkış kapısı arayüz konusunda.Bi baktım gnom-eshell için olduğu gibi mac os arayüzlerinin tarzını koymaya başladılar ee ??

---

Google bu işe deli gibi bütçe ayırdı (android).Sen hiç bi android telefonu birde iphone'u koydun mu yan yana ?? Android'de düzen yok, standart yok gibi (arayüz kısmında).Android her türlü eline verir iphone'un programlama konusunda.

Fakat tasarım ? Ürün satmayacaksın abicim, yaşam tarzı satacaksın.Bunun içinde tasarıma, standarta ve farklı ama basit mantığa sahip olman gerek.Galaxy s2 gerçekten güzel.Fakat şu arayüzü adam gibi yapın be arkadaş.

ARayüz anlayışı sıfır linux dünyasında.İstediği kadar google, red hat, nasa yada yüzlerce sağlam şirket yapsın.Yok abicim yok.Steve jobs mac os ta sadece kaydırma çubuğu için 6 ay uğraştırmış.

Linuxta böyle bir durum ortaya gelmez sonuç ortada..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Geleceğin mobil cihazlarda olduğuna katılmıyorum.

Facebookun geleceği mobil cihazlarda olabilir, Bende de ipad var fakat oturup ipadde yazılım geliştiremem, ipadde 3d çizim yapamam, ipadde verimli sekilde yazı yazamam. mobil cihazlarda sadece şu an için talep olduğu için para var. Standartlar oturduğunda ve piyasanın tam olarak ne istediği belli olduğunda (3d ekranlar dahil olduğunda, yeni mobil os ozellikleri oturduğunda  vs ) microsoft yine haşırt diye mobilcilerin ekmeğini alacak göreceksiniz=)

Ben bunca yılda öğrendim ki eğer microsoft bir alanda lider değilse gözü daha büyük bir başka şeydedir yada o departmanın başında steve balmer vardır (bkz bing, windows mobile)

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

SpermMan bunu yazdı:

hayır linuxun arkasında sağlam firmalar (maddi destek) olmadığı sürece sıfır

Sağlam adamlar varda destek kısmı nerde ?? Abi bir işletim sisteminde basitlik ve sağlam tasarım yoksa olmuyor.Kullanıcı elinde tutamaz.Bak mac os'a , adamlar üzerine geliştirilecek araçları bile harika şekilde tasarlatmaya çalışıyor.

ve bir sürü olay var.Linuxa araç lazım.Fakat terminalden dğeil.Tamam terminal bir nimet.Fakat öyle kalsın zaten.Onun yanında terminal kullanmak istemeyenler içinde araçlar geliştirilebilir ?

windows iş, mac os ev kullanıcılarına nasıl yönelim yaptıysa ; linux'un da hedefini bulması lazım.Nedir hedefi ? çok deneyimli kullanıcılar mı o zaman araçları windows'unkinden çok daha güçlü, çok daha kolay olmalı.Yok ev kullanıcıları mı ? görsellik , basitlik ve resim/video/müzik işlemlerinde çok çok kolay olmalı.

var ama yeterli değil abi yeterli değil.Gnome-shell bir çıkış kapısı arayüz konusunda.Bi baktım gnom-eshell için olduğu gibi mac os arayüzlerinin tarzını koymaya başladılar ee ??

---

Google bu işe deli gibi bütçe ayırdı (android).Sen hiç bi android telefonu birde iphone'u koydun mu yan yana ?? Android'de düzen yok, standart yok gibi (arayüz kısmında).Android her türlü eline verir iphone'un programlama konusunda.

Fakat tasarım ? Ürün satmayacaksın abicim, yaşam tarzı satacaksın.Bunun içinde tasarıma, standarta ve farklı ama basit mantığa sahip olman gerek.Galaxy s2 gerçekten güzel.Fakat şu arayüzü adam gibi yapın be arkadaş.

ARayüz anlayışı sıfır linux dünyasında.İstediği kadar google, red hat, nasa yada yüzlerce sağlam şirket yapsın.Yok abicim yok.Steve jobs mac os ta sadece kaydırma çubuğu için 6 ay uğraştırmış.

Linuxta böyle bir durum ortaya gelmez sonuç ortada..

Linux'ün geliştirmesinin büyük bir kısmı profesyonel şirketlerin ellerinde. Bu şirketlerin çoğunun amacı da (istisnalar hariç) linux'u son kullanıcılara uygun hale getirmek değil.

Çoğu kendi donanımına uyumlu yapmak için (örn HP) veya yeni geliştirdikleri özellikleri uygulanabilir hale getirmek için (Oracle, Intel,vs) çekirdeğe katkıda bulunuyor.

Yani linux projesinin ana hedeflerinde masaüstü dünyasında lider olmak gibi bir kaygı yok. Linux Masaüstü hayranları güzel işleri çıkarıyor, bu konuda ter döküyor. Ama topluluğun büyük çoğunluğu masaüstünü sallamıyor bile.

Blue Screen of Death
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

HolyOne bunu yazdı:

Facebookun geleceği mobil cihazlarda olabilir, Bende de ipad var fakat oturup ipadde yazılım geliştiremem, ipadde 3d çizim yapamam, ipadde verimli sekilde yazı yazamam. mobil cihazlarda sadece şu an için talep olduğu için para var. Standartlar oturduğunda ve piyasanın tam olarak ne istediği belli olduğunda (3d ekranlar dahil olduğunda, yeni mobil os ozellikleri oturduğunda  vs ) microsoft yine haşırt diye mobilcilerin ekmeğini alacak göreceksiniz=)

Ben bunca yılda öğrendim ki eğer microsoft bir alanda lider değilse gözü daha büyük bir başka şeydedir yada o departmanın başında steve balmer vardır (bkz bing, windows mobile)

Kavgada söylenmez ama cidden doğru laf, ayrıca benden tahribata gelsin; DEVELOPER DEVELOPER DEVELOPER DEVELOPER...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

HoneyBadger bunu yazdı:

HolyOne bunu yazdı:

Kavgada söylenmez ama cidden doğru laf, ayrıca benden tahribata gelsin; DEVELOPER DEVELOPER DEVELOPER DEVELOPER...

Server, Mainframe, Superbilgisayar ve Mobil Pazarda lider Unix'giller. 

Sallamıyoruz. işte REFERANSLAR

Mobil pazar: http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1764714 TABLE 2'ye bakın

Web sunucu http://w3techs.com/technologies/overview/operating_system/all (Kİ bu işin sadece web server tarafı. middle tier ve DB sunucularını da eklerseniz oran iyice Linux'e kayar)

Mainframe, superbilgisayar: http://www.ccianet.org/index.asp?sid=5&artid=62&evtflg=Falsehttp://www.top500.org/overtime/list/32/os

Embedded piyasasında da Linux parlayan yıldız: http://www.eetimes.com/discussion/other/4025539/Embedded-systems-survey-Operating-systems-up-for-grabs

Blue Screen of Death
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

@ Holyone : hocam mobil cihazlar iletişim için oldukça sağlam.Biz teknoloji dünyasnın içinde olduğumuzdan farklı geliyor.Benimde iphone'um yada ipad'im yok.Oldukça eski model bir samsung kullanıyorum hatta.

Fakat annemde iphone ve ipad var.İçinde bir sürü uygulama mevcut.Ki doktorlar, iş adamları için skype'tan tut, greys anotomi (vücudun antomisi hakkında güzel biruygulama) , whatsapp tan tut, sabah uyandığında kendini otomatik güncelleyen dergilere kadar bir sürü şey var.

Yani iphone sadece bir cep telefonu değildi.Adamlar yaşam tarzı oluşturdu.İphone 'u uzun süre kullanıp başka telefona geçebilecek insanların fazla olduğunu düşünmüyorum.Sürekli bilgsayar her yerde dğeil fakat telefonlar, tabletler her yerde olacak.

Öğretmenler, doktorlar, bilim adamları vs.. gibi farklı meslek grupları için gerçekten işlerine yarıyacak uygulamalar var.Bu yüzden tutuluyor ve insanlar bilgisayar çin program yazmaktan çok iphone için uygulama yazmaya yönelmiş durumda.Bilgisayarlar hayatımızdan imkanı yok silinmeyecek ..

edit : ayrıca steve balmer nedir abicim ya :D yemin ediyorum çocuğun olsa sevilmez ya..töbe bismillah

--

@ MaviEkran :  abi linux'un hedefi nedir ? 6 senedir windows'u toplasan 2-3 aydan fazla bilgisayarımda tutmadım.Buna rağmen anlamadım.Son kullanıcı desne değil, profesyonellik desen değil.Tasarım üstüne desen değil, basitlik üstüne desen deil.

Çekirdek konusunda tamam geliştirsinler abicim iyi güzel.Ama gnome-shell harici adam gibi bi tane bile arayüz mevcut değil.

Doğru ev kullanıcıları için bir sürü araç var hangisi yeteir kadar kaliteli ?? demek istediğim tam olarak bu.

İdare etsin diye devam ediyorlar.Böyle bir mantık olabilir mi ? Dahası lazım abi.Çökmeyecek, tasarım harikası ve feci basit bir işletim sistemi laızm.Kernel konusund alinux'un sağlam olduğunu biliyorum.

Demek ki diğer geliştirici firmalar ve arayüz konusunda sıkıntı yaşıyorlar...Artık sistemin elinde tutulması gerektiğini düşünüyorum.Her adımın kontrolü elinde olmalı.Ancak böyle çökmeyen, mükemmel işler yapabilirsin.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

@zumsuk

Yatırımların çoğu server piyasaasına yönelik.

Hedefler: Stabilite ve uptime, scalability

Makine çalışırken işlemci ekle, ram ekle, kart ekle çıkar, reset atmadan güvenlik yamaları kur güncellemeleri yap. Makinen yıllarca açık kalsın. Hatta makineyi kur, firewall arkasına at ve yıllarca çalıştığını bile unut. Kendi kendine çalışssın dursun. Cloud yap, clusterlar yap, scalable genişletilebilir sistemlerin olsun.

Çekirdeğe destek veren büyük firmaların çoğunun hedefleri böyle.

KDE'dir, Gnome'dur masaüstü piyasasını genelde çolun çocuğun (gönüllü topluluk yani :) eline bırakmışlardır.

Blue Screen of Death
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

heh abicim bende onu diyorum işte, bu herifler kassa hayvan gibi arayüz hayvan gibi araçlar çıkartacaklr.Google gibi şirketlerin bu işe yatırım yapması gerek artık.

Kendi dağıtımını çıkartsın, kendi araçlarını yazsın, kendi GUI'sini çıkartsın.Hepbirlikte de server için çekirdek kassınlar.

Kodlarını dağıtmaları gerektiğine de inanmıyorum.Ücretsiz olduğu, tasarımı sağlam olduğu ve basit-sade olduğu sürece ev kullanıcılarına yönelecekler.Performanslı, hızlı, güvenli ve araçların herşeyin tam olduğu anda da herşey güzelleşecek.

Yani elinde 10 tane araç varsa, 10 tanesini geliştirmek kadar sçama birşey yok bence.3 tanesini gelitşir, piyasadaki en iyiler arasına sok.Daha sonra 4,5 üstüne yoğunlaş ama onlarıda diğer 3'üyle birlikte senkronize hale sok.

Video, müzik düzenleme aracı çıkartacak google, picassa var onu biraz daha geliştirecek.Chrome mevcut.Docs mevcut zaten.Bir sürü şey elinde.Gnome-shell tarzında birşey yapabilir.

Ama google bile görsellik ve tasarımdan yoksun ve bu beni delirtiyor.

--

Performans, kararlılık konusunda sağlam ; tasarım ve basitlik konusunda mükemmel, her türlü araca sahip olan( developerlardan tut ev kullanıcılarına kadar) ; ücretsiz bir işletim sistemi.

Bilyiorum imkansızı istemek gibi fakat olması gereken bu.Eğer bilgisayar konusunda pazar payı konusunda gözü yükseklerde oalcaksa bir şirketin, yapması gereken bu.

hııı, oyun şirketlerinle anlaşma.1-2 tane oyun liux kısmına geçirilmeli.Call of duty vs.. gbi.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

bol bol yazdık.Bana göre okullarda eğer mühendis olacaksak unix/linux üstünden gidilmeli.

--

İŞletim sistemleri konusunda da ; hiç biri mükemmel değil.Yeni birşey çıkartılması gerek ve ;

Windows gibi her türlü araca sahip olmalı,

unix gibi kernele , performans ve hıza sahip olmalı,

mac os gibi harika tasarım ve basitlikle birleşmeli...

---

Kodların paylaşılması gerektiğine inanmıyorum artık.Evet ücretsiz olmalı fakat bu çok zor.Belki böyle bir işletim sistemi tam oalbilir.

ama pazar payı yüksekte olan her alandan 3 işletim sisteminde ciddi sıkıntılar mevcut.

Bunun dışında çekirdek konusuna bakarsak, linux gayet iyi ama geliştiren şirketler bazen saçmalayabiliyor.Ya ha bire çöküyor, ya unity gbi birşey yaıcam derken bok ediyorlar.

daha da bu konuya yazmam :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shamanist
    Shamanist's avatar
    Erkek

4-5 yıl evvel tartışılabilirdi de günümüzde kullanılabilirlikte de linux kde ve gnome'nin windows'tan yana kalır bir durumu olmadığını da kullanan herkes biliyor. Bana kalırsa herşey fazla abartılıyor. Ailemdeki ve çevremdeki tanıdığım çocuklara linux kullandırıyorum, farklı birşeylerin olduğunu görüyor ve öğreniyorlar. Windows'un da gelişmiş linux sürümlerinin de bir çok iyi özellikleri var. Sorun sadece bilgisayarı windows zanneden tiplerin okul hayatımızda öğretmenlerimiz olması ve kendilerini geliştirememiş olması. ODTÜ de c++ dersleri linux üzerinden eğitime tabii, İstanbul üniversitesi mühendislikte hala qbasic gösteriyor. Google ceosu odtü Makina mezunu, istanbul üniden tanıdığım en iyi mühendis üstelik bilgisayar mühendisliğinden IBM de IT mühendisi. Ne linux öcü, ne de windows fazla katil...

iyi biri değil... TBT
Toplam Hit: 9928 Toplam Mesaj: 85