Yeni Kıdem Tazminatı Uygulaması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mataramasuko bunu yazdı

o fonlar duble yol olacak :)

tamam kidem tazminati isci icin onemli ancak mevcut sistem de isverenler icin cok acimasiz degil mi sizce? dusunsenize 6 isci calistiran bi firincisiniz, 4 iscinizin yasi geldi ve emekli olacak. 1500 tl maas desek 20 yil kidem desek 12000 tl yapiyorfirinci bu parayi oderse kapasin gitsin dukkani

avrupadaki bircok ulkede cok daha dusuk bu miktae

20 yıl adamı sömürmüşsün bırakta olsun o kadar  adamın hakkıdır adam çalışarark o kadar emek vermiş kar ettirmiş adama ödeyecek tabi

avrupanın nedense hep işimize gelen kısımlarını alıyoruz emeklilik yaşınıda avrupadan aldık biz zaten ama avrupadaki sosyal haklarının gelir düzeyini eğitim seviyesini vs vs hiç birini almayız biz

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek
    SeRDaR bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı

20 yıl adamı sömürmüşsün bırakta olsun o kadar  adamın hakkıdır adam çalışarark o kadar emek vermiş kar ettirmiş adama ödeyecek tabi

avrupanın nedense hep işimize gelen kısımlarını alıyoruz emeklilik yaşınıda avrupadan aldık biz zaten ama avrupadaki sosyal haklarının gelir düzeyini eğitim seviyesini vs vs hiç birini almayız biz

sen 20 yil somurdun dersin adam 20 yil ekmek verdim der. kidem tazminatinin mevzuatimiza girmesinin amaci isciler icin bir guvance olusturmakti cunku o zaman ne isguvencesi hukumleri vardi ne de issizlik sigortasi. simdi her ikisi de var ve cok agir kidem tazminati var ve bunlar insanlari kayitdisi ekonomiye iten ve sanayinin gelisimini engelleyen nedenler. isciyi koruyacam diye yatirimciyi dovmenin anlami var mi?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

yahu arkadaş hükümetin yaptığı birşeyi de onaylayın..

örnek aldığınız avrupadan insanı ölene kadar çalıştırıyolar. adam gelmiş 70 yaşında emekli oluyor. ha orayla kıyaslamayın zaten, lakin unutmayın ki şimdiye kadar (babam da dahil) 23 25 sene çalışan emekli oldu. adam 40 45inde emekli oluyo. ölene kadar 2 kere daha emkli olur. devlet böyle böyle skildi.

artı kadınlarda özel sektöre de doğum izni muazzam iyileştirildi. hem de maaşını da devlet ödüyor. çocuk 2 yaşına gelene kadar da yarım gün çalışacak. kademeli olarak maaşı azalıyor. yani ilk ay tam maaş alıyor. en son 2, yılda ise yarı maaş alıyor. daha ne yapsınlar biraz da şükredin..

nerden nereye geldi bu ülke. yavaş yavaş hepsi olacak daha iyi olacak inş.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mataramasuko bunu yazdı
    SeRDaR bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı

sen 20 yil somurdun dersin adam 20 yil ekmek verdim der. kidem tazminatinin mevzuatimiza girmesinin amaci isciler icin bir guvance olusturmakti cunku o zaman ne isguvencesi hukumleri vardi ne de issizlik sigortasi. simdi her ikisi de var ve cok agir kidem tazminati var ve bunlar insanlari kayitdisi ekonomiye iten ve sanayinin gelisimini engelleyen nedenler. isciyi koruyacam diye yatirimciyi dovmenin anlami var mi?

patron işçiye işine gelmiyorsa diyorsa patronda işine gelmiyorsa yapmayacak bu işi o zaman yatırırmcıyıy dövmek değil bu işçinin aldığı kıdem tazminatı yıllarca çalışmasının sonucunda sadece karnını doyurmaktan öteye gidemeyen ve kendinin geliştiremeyen maaşlarına ek olarark bir sosyal güvencenin yanı sıra hayallerinin tam olmasa bir kısmnın gerçekleştireceği işsiz kalması vs dururmundada bir süre güvence sağlayacak bir paradır yani emeğinin karşılığıdır yatırırm yapıcam diye işçiyi aç bırakmanında manası yok 

dışarda kıdem tazminatı oranı düşük diyorsun dışarıdaki kişi başına düşen gelirle bizi kıyasla birde asgari ücreti kıyasla birde herşey bitti her sorun halloldukda kıdam tazminatına mı göz diktiniz hoca ?

çok büyüyk ve kururmsal firmalar dışında hangi biri maaşı yüksek olduğu halde işçinin maaşının asgari ücretten yukarı yatırıyor sorarım sana hem kdem tazminatının asgari ücretten hesalatacak hemde fazla diyeceksin bu mu adalet sorarım sana

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

valla kimsenin tazminatina goz diktigim yok kamu calisaniyim isci falan calistirmiyorum ancak tazminatin fazla oldugunu dusunuyorum  her yil icin 20 gun olabilirdi ornegin. bu fon muhabbeti de ortaya cikmazdi cunku sanayicilerin siyasiler uzerinde buyuk baskisi var.

ayrica kimsenin asgari ucretten hesapladigi yok kidem giydirilmis brut ucretten hesaplanir buda en azindan 1200 civari olur ve cogu yerde 1500-2000 arasidir ve bu miktar fazla isci calistiran isletmwleri etkilemese de kucuk yatirimciyi iflas bile ettirebilir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bir işçiyi 20 sene yanında çalıştırabilyorsa ve sigortasının eksiksiz ödüyorsa o adam onun kıdem tazminatının rahat ödeyebilir dururmdadır  bu kesin 20 sene bir işletmeyi ayakta tutmak büyüyk başarıdır 

ve ben hiçbir fırında bakkalda 20 senedir çalışan kesintisi sigortası ödenen görmedim ki ödeniyorsada dediğim gibib iyi kazanıyor ve ödeecek konumda demektir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    mataramasuko bunu yazdı

valla kimsenin tazminatina goz diktigim yok kamu calisaniyim isci falan calistirmiyorum ancak tazminatin fazla oldugunu dusunuyorum  her yil icin 20 gun olabilirdi ornegin. bu fon muhabbeti de ortaya cikmazdi cunku sanayicilerin siyasiler uzerinde buyuk baskisi var.

ayrica kimsenin asgari ucretten hesapladigi yok kidem giydirilmis brut ucretten hesaplanir buda en azindan 1200 civari olur ve cogu yerde 1500-2000 arasidir ve bu miktar fazla isci calistiran isletmwleri etkilemese de kucuk yatirimciyi iflas bile ettirebilir

sen zaten işçinin hakkını her sene saklıyor olman lazım. yani 10 sene çalıştıktan sonra pat diye vermiyorsun parasını. onu senin hesaplarında göstermen lazım. ha oluyor bazı ***tverenler o parayıda harcıyor sonra nerden verecem 12.000 lirayı diyor. o onun iş veren değil ***tveren olmasından kaynaklanıyor.

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

hocam o kidemi her yil yatirsa koymaz ama bir anda 30-40 bin olunca buyuk para oluyo ve odemekte zorlaniyo ya da odeyemiyor olan isciye oluyor bu sefer de ve tek sikinti bu da degil isyeri devirlerinde vs. bir suru sikinti var kidem acisindan. bu yuzden fon dusuncesi dogru ancak miktar, uygulama ve tabi ki bu fonun baska yerlwre harcanacagi gercegi isi degiatiriyo.

ornegin yuzde 5 kesinti olsa, isci isden ciktigi zaman basvurduginda odense yani 15 yil vs beklenmese, isverenin hakli derhal feshinde isverene bu para geri odense su andaki sistemden cok daha iyi olur.

ancaj bu isi tek tarafli dusunup isveren somuruyor isci somuruluyor ne versek hakkidir gibi dusunmek bana gore yanlis. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=zDHSIN_rnOk

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    mataramasuko bunu yazdı

hocam o kidemi her yil yatirsa koymaz ama bir anda 30-40 bin olunca buyuk para oluyo ve odemekte zorlaniyo ya da odeyemiyor olan isciye oluyor bu sefer de ve tek sikinti bu da degil isyeri devirlerinde vs. bir suru sikinti var kidem acisindan. bu yuzden fon dusuncesi dogru ancak miktar, uygulama ve tabi ki bu fonun baska yerlwre harcanacagi gercegi isi degiatiriyo.

ornegin yuzde 5 kesinti olsa, isci isden ciktigi zaman basvurduginda odense yani 15 yil vs beklenmese, isverenin hakli derhal feshinde isverene bu para geri odense su andaki sistemden cok daha iyi olur.

ancaj bu isi tek tarafli dusunup isveren somuruyor isci somuruluyor ne versek hakkidir gibi dusunmek bana gore yanlis. 

haklısın. her işte olduğu gibi bizde de türk usulü çözüm ürettiğimiz için işveren de kendini geri sıkıntıya sokuyor.

ftw
Toplam Hit: 2834 Toplam Mesaj: 39