folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Yeniyıla Zamlarla Merhaba DiyecezYeniyıla Zamlarla Merhaba Diyecez

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  cnt
  cnt's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Aralık/2009
  Erkek
  Yeniyıl Zamlarla Geliyor!..
  Temel ihtiyaçlara zam yapılacak. Ekmek, sigara, elektrik, doğalgaz, köprü, otoyol, trafik cezaları... İşte zam oranları...
   

  2010 yılı ile birlikte bütçe açıklarını azaltmak ve hazineye kaynak aktarmak amacıyla Maliye Bakanı Şimşek'in deyimiyle "gerektiğinde aktarılacak kaynağın "adı" yükselen vergiler ve "zamlar" olacak.

  2010 bütçe görüşmeleri sürerken, 2009 bütçesinin, yıl sonunda 62.8 milyar lirayla cumhuriyet tarihinin en büyük açığını vereceği görülüyor. Rekor düzeydeki açıkların finanse edilmesi için 2010’da ek vergiler geleceği anlaşılıyor. Bütçenin 2010’da ise 50.1 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

  Bütçe gelirlerinin yüzde 90’ını oluşturan vergi gelirleri, krizden çıkış bütçesi olarak gösterilen 2010 bütçesi açısından büyük önem taşıyor. 2010 bütçesinde vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 18.2 artacağı tahmin ediliyor.

  Bu denli yüksek bir gelir artışının vergi oranlarını artırmadan gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Vergi gelirlerinde gelenek yine bozulmayacak. Dolaylı vergilerin toplam içindeki payı yine artacak.

  DOĞALGAZA YÜZDE 15 ZAM

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Tener Yıldız aylardır beklenen doğalgaz zammını açıkladı. Bakan Yıldız, daha önce bazı kaynakların doğalgaza
  yüzde 70 zamlanacak haberlerin,i ısrarla rededen ve bir türlüam oranını açıklamayan Bakan Taner 2010 yılından geçrli olmak üzere yeni yılın ilk zammını yüzde 15'lik zam oranı ile doğalgaz açıkladı.

  Yıldız, doğalgaz ithalat fiyatlarının yükselmesi halinde zammın kaçınılmaz olduğunu belirterek, zam oranının CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ifade ettiği yüzde 50 düzeyinde olmayacağını kaydetti.

  ELEKTRİĞE YÜZDE 1.32 ZAM

  2010 yılına girmeden ikinci zam haberi elektrikten geldi. Konutta yüzde 1.32, sanayide yüzde 1.23 oranında zam yapıldı. 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan elektriğin kilovat saati (KWH) yüzde 1,32, sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 1,23 oranında artırıldı.

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)abonelere yansıyacak perakende elektrik satış tarifelerini görüşerek karara bağladı. Buna göre 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere konut elektriğinin fiyatı kilovat saatte yüzde 1,32, sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 1,23 oranında artırıldı.

  TÜTÜN ÜRÜNLERİNE YÜZDE 40 ZAM BEKLENİYOR

  2010 Bütçesinde tütün mamüllerinden 16 milyar 417 milyon 469 bin lira ÖTV geliri hedefleniyor.Tütün mamülleri için beklenen zam yüzde 40 civarında.

  Tütün mamüllerinden alınan özel tüketim vergisi tutarlarının yeni yılda artırılması öngörülüyor.

  2010 Bütçesinde tütün mamüllerinden 16 milyar 417 milyon 469 bin lira ÖTV geliri hedeflendiğine dikkat çeken Maliye bürokratları, şu değerlendirmede bulundu:

  ''2010'da tütün mamüllerinden alınan ÖTV'de bu yılın gerçekleşme tahminine göre yüzde 41,5'luk bir artış söz konusu. Bu şartlarda tütün mamüllerinin özel tüketim vergisinde bir artış kaçınılmaz. Bu artışın bir defada mı, yoksa 2 aşamada mı yapılacağı henüz belli değil. Ancak, yıl içinde öngörülen gelir rakamına ulaşılabilmesi için bunun geciktirilmemesi gerekiyor.

  MOTORİNE ZAM

  Ucuz motorin nedeniyle ciddi bir ÖTV kaybıyla karşı karşıya kalan Bakanlık, yeni dönemde motorindeki ÖTV'nin de yeniden ele alınmasını kararlaştırdı. Bu çerçevede kırsal motorin ile euro dieselden alınan ÖTV arasındaki farkın aşamalı olarak azaltılması ve süreç sonunda verginin dengelenmesi üzerinde duruluyor.

  Temmuz ayındaki son ayarlamanın ardından kırsal motorine litrede 1,0845 lira, euro diesele ise 1,1545 lira ÖTV uygulanıyor.

  Yetkililer, uygulama birliği açısından aslında motorinde tek bir ÖTV'ye geçilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak bunun, Türkiye'de tüketilen yaklaşık 12 milyon tonluk motorinin yüzde 75'ini kırsal motorinin oluşturması ve kırsal motorindeki stok rakamlarının fazlalılığı nedeniyle kısa vadede mümkün görünmediği ifade ediliyor.

  KÖPRÜ VE OTOYOLLARA ZAM

  Özelleştirmenin önünü açacak yasal düzenleme geçiş ücretlerinde rekor zammın önünü açıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nü (KGM) devlet bütçesi dışına çıkararak özel bütçeli bir kurum haline getiren ve otoyolların işletme haklarının devredilmesiyle özelleştirilmesine olanak sağlayacak yasa tasarısı, TBMM’ye sunuldu.Tasarıyla, “kamu yararı ve zaruret bulunduğu” gerekçesiyle devletin ormanlık alanlarda yaptığı tesislerin de benzeri biçimde özelleştirilmesinin yolu açılıyor.

  Tasarıyla köprü geçişlerine de yüzde 53.8 düzeyinde rekor zam yapılması öngörülürken, yasa çıktığında kamyonet, pikap, ambulans ve cenaze araçlarının 3.25 TL yerine 5 TL ödemesi gerekecek.

  EKMEĞE ZAM

  Yeni yılın zam furyasına ekmek fiyatına zam yapmaya hazırlanan fırıncılarda katılıyorlar. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatlarında 2008’den bu yana değişikliğin olmaması nedeniyle, fırın esnafı ve çalışanlarının büyük fedekarlıklar yaptığını belirterek, yeni yıl için zam sinyali verdi.

  15 yıldan buyana ilk kez iki yıldır ekmek fiyatlarında değişiklik olmadığının söyleyen fırıncılar, değişmeyen ekmek fiyatları nedeniyle fırın esnafının zor duruma düştüğünü belirterek yeni yılda ekmeğe zammın kaçınılmaz olduğunu savunuyorlar. Zam oranı hakkında bilgi vermeyen yetkililer yapılacak zamların ardından ekmeğe yapılacak zammın belirleneceği belirtiyorlar.

  TRAFİK CEZALARINA ZAM

  2010 yılına girmesen önce 2010 yılından başlamak üzere gelen zam kalemlerinden biri de trafik cezaları oldu.

  Trafik Yasası'nda da köklü değişiklikler içeren ve bazı kuruluşlara görüş almak üzere gönderilen taslakta, kırmızı ışıkta bir yıl içinde beş kez geçtiği saptananların sürücü belgesine bir yıl süreyle el konulması öngörüldü. Bu kişilere ayrıca para cezası da uygulanacak.

  1 Ocak'ta yürürlükte On-line tescile erteleme Trafik tescil işlemlerinin on-line yapılmasına olanak sağlayan ve daha önce 1 Ocak 2010'da yürürlüğe gireceği açıklanan uygulama ertelendi ve gerekli alt yapının ancak gelecek yıl ortalarına doğru hazır olacak.

  Bazı suçlara uygulanan cezalar şöyle:

  Kırmızı ışıkta geçmek: 130 lira
  Hız sınırını yüzde 30 oranında aşmak: 270 lira
  Alkollü araç kullanırken ilk kez yakalanmak: 548 lira
  İkinci kez alkollü araç kullanırken yakalanmak: 687 lira
  Fazla yolcu almak: 63 lira
  Park yasağına uymamak: 62 lira
  Emniyet kemeri takmamak: 62 lira
  Araç kullanırken telefonla konuşmak: 62 lira
  Hatalı sollama: 128 lira

  ÖZEL ÖĞRETİM ÜCRETLERİNE ZAM

  Dershaneler Birliği Derneği, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı kayıtları için dershane ücretlerine yüzde 10 ile yüzde 25 arası zam yapmayı planlıyor.

  Dershaneler, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında bir önceki yılın ücretlerinde değişiklik yapmayarak, ''zamsız'' öğrenci aldıkları ve bu karar nedeniyle zor bir yıl geçirdikleri belirtilerek 2010 yılında ders saat ücretlerine yüzde 10 ile yüzde 25 arasında zam yapmya hazırlanıyorlar.

  Özel okullarda geçen yıl eğitim öğretim ücretlerine zam yapmadıklarını 2010 için yüzde 10-25'lik kaçınılmaz olacağına dikkat çekiyorlar.

  ULAŞIMA ZAM

  Ulaşıma zam haberi hem Ankara'dan hem İstanbul'dan geldi.

  Ankara'da;

  Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nda 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni tarife şöyle belirlendi:

  EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray’da tek binişlik kartlarda tam bilet 1.69 TL’den 1.85 TL’ye, çok binişli kartlarda tek biniş 1.39 TL’den 1.50 TL’ye çıktı. Yeni tarifede öğrenciler için indirimli biletlerde herhangi bir artış yapılmayarak 1.10 TL'de kaldı.

  Manyetik kart kullanılmayan özel toplu taşım araçlarında ise tam bilet 1.69 TL’den, 1.85 TL’ye çıkarılırken, indirimli biletlerde yine bir artış yapılmadı.

  Kent merkezine uzak mesafelerde yaşayan vatandaşların EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray’da geçerli olan 45 dakikalık transfer imkanının yetişmediğine ilişkin şikayetler üzerine süreyi 75 dakikaya çıkarttıklarını kaydeden UKOME yetkilileri, bu süre zarfında uygulanacak transferler için 50 kuruşluk bir ücret alınacağını bildirdi.

  İstanbul'da;

  Ankara'da yapılan zammın ardından İstanbul'da da 2010'u beklemeden metrobüs ücretleri 1.50 kuruştan 2 liraya çıkarıldı. Halkın ve öğrencilerin yoğun tepkisine rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi geri adım atmadı.

  İthal yoluyla gelen tüm ürünlere uygulanacak zam nedeniyle akaryakıt fiyatlarındaki artış sadece İstanbul'da değil yurdun dört bir yanında toplu taşıma ücretlerine zam olarak yansıyacak

 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  CAgAtAy
  CAgAtAy's avatar
  Kayıt Tarihi: 15/Haziran/2008
  Erkek

  Sigaraya zam yokmu ya :D


  Lider doğru işleri yapar; Yönetici işleri doğru yapar;
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  HaYVaN
  HaYVaN's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Temmuz/2007
  Erkek

  15 yıldır ilk kez ekmeğe 2 yıl üst üste zam gelmiyormuş :\

  Hükümetin başarısı mı desek buna ne desek :D

  Hem zamı şimdilik esnaf istiyor hükümetten çıkan bir karar yok.

 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  zefyhr
  zefyhr's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Aralık/2009
  Erkek

  kullanma kardeşim ozmn.. zorla kullan diyenmi var.. söktür sayacını güneş ve rüzgar enerjisini elektriğe çevir, jack fresco dediyse....

  + bisiklet kullan hem belki yağlarınızı yakar...


  hııvfffffffff.... fhüüüüüüüüüüüüü.
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  BRK35
  BRK35's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Eylül/2007
  Erkek

  DigitalMind bunu yazdı:
  -----------------------------

  Sigaraya zam yokmu ya :D


  -----------------------------

  Tütün ürününe giriyorsa %40 var.


  Folklorik olarak sana saygım var ama sana tapamam totem!
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  archair23
  archair23's avatar
  Kayıt Tarihi: 15/Ekim/2008
  Erkek

  Türkiye nere gidiyor bilmiyorum bu şekilde sonumuz gerçekten çok kötü olucak


  Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  celik
  celik's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Ağustos/2009
  Erkek

  aa zam mı cok şaşırdık..

 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  HaYVaN
  HaYVaN's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Temmuz/2007
  Erkek

  Yahu arkadaşlar 2 yıldır ekmeğe zam yokmuş.

  Yapılacak zamlar cezalara ve sigarayaymış. Sigara kullandığım halde bunun neresi kötü diye sormadan edemiyorum. Mesela elektriğe yapılacak zam 1.3 :D Yani 100 lira fatura yerine 101 lira 30 kuruş ödeyeceğiz.

  Bence çok abartılıyor.

  Merak ettiğim nokta ise dünya krizinden sonra acaba bu oranlardan daha az miktarda zam yapan ülkeler var mı?

 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  zefyhr
  zefyhr's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Aralık/2009
  Erkek

  archair23 bunu yazdı:
  -----------------------------

  Türkiye nere gidiyor bilmiyorum bu şekilde sonumuz gerçekten çok kötü olucak


  -----------------------------

  zuhhahhahah :)) ben bıktım bu felaket tellalarından siz de bıkmadınızmı?

  nereye gidiyo? nereye gidiyo?...

  sittin senedir gidiyo işte biyerlere....


  hııvfffffffff.... fhüüüüüüüüüüüüü.
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Muhalif Yorumcu
  SeRDaR
  SeRDaR's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 09/Kasım/2003
  Erkek

  HaYVaN bunu yazdı:
  -----------------------------

  Yahu arkadaşlar 2 yıldır ekmeğe zam yokmuş.

  Yapılacak zamlar cezalara ve sigarayaymış. Sigara kullandığım halde bunun neresi kötü diye sormadan edemiyorum. Mesela elektriğe yapılacak zam 1.3 :D Yani 100 lira fatura yerine 101 lira 30 kuruş ödeyeceğiz.

  Bence çok abartılıyor.

  Merak ettiğim nokta ise dünya krizinden sonra acaba bu oranlardan daha az miktarda zam yapan ülkeler var mı?


  -----------------------------

  hoca hükümetin Amma goygoyculuğunu yaptın hee :) neyi ispatlamaya çalışıyorsun anlamadım ki

  2 yıldır üst üste zamn gelmemesi büyük başarımıdır olması gereken midir ?
  Allah aşkına onu geçtik doğalgaz %15 elektriğe 2010 girmeden zaten yüklü bir miktar zam gelmeişti sessiz sedasız

  sigaraya ve trafik cezasına gelen zammı destekliyorum ama

  Asgari ücrete yapılan 15 tl lik zamla bu zamları oranlasınlar bakalım hangisi daha fazla geçin gözünüzü seveyim bunları yaa


  Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  husnuweb
  husnuweb's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Nisan/2007
  Erkek

  yeni maliye bakanı sağlam geldi baya.


  Listening to the wind of change.
Toplam Hit: 2512 Toplam Mesaj: 34