YGS 2014 Açıklanmış!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    abds
    abds's avatar
    Erkek

Geçen sene 117bin ile alan bir bölüm ygs5 üzerinden 149 bin ile girmek mümkün olabilir mi acaba ? İstenilen bölüm okul öncesi öğretmenlik trakya üni

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

hadi geçmiş olsun herkesin iyi görünüyor sanki ((: fakat ygs 5 ve 6 puanı ne oluyor?

Türkçe sosyal oluyor

benim beklentimin çok çok altında öyle deme :((

Hadi ya :/ ikinci aşamadan falan kurtarmaz mı? Nereleri istiyordun? Baktım da yazmamışsın sonucunu..

edit: Teşekkür ederim sana ve kuytula. Ben gireli çok oldu da puan türlerini anlayamamıştım.

Yani odtü bilgisayar mühendisliği için imkansıza yakın. 53 bininci oldum ygs1'de odtü 5580. Buarada sanırsam kuytul hocam daha doğrusunu söylemiş.

Şu ülkede bir milyon dokuzyüz elli bin kişinin yapamadığını yapıp da doğru dürüst bir üniversiteye yerleşemeyecek olmam ne kötü. iş garantisi falan diyorum.

yine sisteme küfüre çıkıyor her yol neyse sağlık olsun

Hocam ben odtüdeyim, hele ki bilgisayar mühendisliği diyorsan büyük üniversitelerin sadece adı ve etiketi var başka da bir olayı yok onu söyleyeyim. Holy'e, Rene'ye bak, daha bir ton hatırlayamadığım çok çok başarılı bilgisayar mühendisi var burda, adamlar müthiş şeyler yapıyorlar. Hangi odtülünün adını duydun? İşe ilk alınma aşamasında etkili bir şey olabiliyor, başka da bir olayı yok üniversitenin adının. Şu anda düşündüğün şey, odtü hedeflediğin için üzülmen çok normal çok mantıklı ama iş hayatına atılmış insanlar da sanıyorum ki beni destekleyecektir, bir iki sene sonra herkes eşitlenir, hele ki kendini adamakıllı geliştirebildiysen kimse ikinci işinde sana ne mezunuydun diye sormaz bile. Yaptıklarınla projelerinle deneyiminle devam edersin.

Üzülme sakın.. Disk bölüp linux kurmayı bana yaptıran bilgisayar mühendisliği 3. sınıf arkadaşlarım var burda daha ne diyeyim ki.

daha önce başka bir konuda da aynı şeyi yazmaya çalışmışım,

Bölümde verilen eğitimin çok önemli olduğu bölümler vardır. Bizim bölümde (genetik) okul inanılmaz önemli mesela, bölüm olmazsa genetik hakkında zerre bir şey öğrenmen mümkün değil. En fazla NTV bilimde klon koyun yazısı okursun. Bunun yanında, bilgisayar mühendisliğinde şahsi fikrimce hangi okula gittiğinin aşırı bir önemi yok. Kendini okul dışında geliştirebilmek için sınırsız şansı var bir bilgisayar mühendisinin.  ODTÜ İTÜden mezun olup pek bir şey başaramamış bir sürü insan var, çok başka üniversitelerde okuyup uçan kaçan da. Bence bilgisayar mühendisliğinde bölümün kişinin eğitimine katkısı etiket vermekle ve vizyon kazandırmakla sınırlı.

Kaldı ki mühendis olarak çalışmaya başladığında, bir süre sonra etiketin de pek bir önemi kalmıyor. O "iyi üniversite" olayı, işe kabul edilirken sayısız cvnin önünde bir adım yükselmeni sağlıyor, başka da bir olayı yok. Çalışma hayatına girip iki sene geçirdikten sonra kimin hangi üniversite mezunu olduğu hiçbir önem arz etmez, hangi işi ne kalitede yapıyorsun, referansların nedir ona bakılır. Aklıma gelen her sektörde böyle bu.

yazına pek katılamıyorum ablacım. piyasadaki programcı olmakla sağlam bir mühendislik altyapısı ve teorisi aynı şey değil bence. şuan bizi matematik ve fizikte kastırıyorlar ama ben gayet memnunum. bir yerlerde işe yaradığını ya da yarayacağını düşünüyorum. evet belki programlama için okulun kendisi çok önemli değildir ama dediğim gibi o mühendislik alt yapısı önemli. ayrıca her bilgisayar mühendisliği mezunu kod yazıyor diye bir şey yok, akademik devam etmek de isteyebilir. o zaman ne olacak?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek

bu arada 2. yıla kalmayı düşünen arkadaşa hitaben yazıyorum, eğer kendine güveniyorsan kalmalısın bence. ben de öyle yaptım, zamanında denemelerden ya da türkiye geneli sınavlardan fulle yakın alıyorken nedense resmi sınavda çuvallıyordum. neyse ilk yıl odtü ee parolasıyla girmiştim ygs de hüsran yasayınca çalışmayı bıraktım ve istediğim yere yetmeyen bir puanla seneyi kapattım. 2. yıl ise kesin giderim diye başladım, hatta dersanenin falan derece beklentileri vardı, bense sondan da olsa girsem yeter diyerek rahat bir şekilde seneyi geçirdim gel gör ki derece gene olmadı ama rahat bir şekilde hedefime ulaştım. 

diyeceğim o ki kendine güveniyorsan, istediğin yere girebilmek için feda ettiğin bir yıl pek büyük bir kayıp değil. ailesi istediği için 2. yıla kalıp tıp kazanan arkadaşım ilk yılki ciddiyetsizlikle sınıfta kalmıştı. şimdi ne oldu, hala birinci sınıfta ve totalde 2 yıl kaybı var, +tıp 6 yıl+ uzmanlık en az3-4 yıldı sanırım. peki kendi istediği gibi gemici olsaydı şuan bitirmesine 1 yıl kalıyordu ve o tıptaki birinci sınıf depresyonunu yaşamayacaktı.

üni mi bölüm mü demişsin, benim önerim olacağına inanıyorsan üni+bölüm ün peşinden koşmak. olmadı üni değişir ama sırf adı için sevmeyeceğin ya da işsiz kalacağın bir bölüme gitme. 

o kadar yazdım da işin aslı bu üni-bölüm kararları falan da öyle çok mantıklı, geçerli sebeplerle verilmiyor. ya da daha doğrusu bu yaşlarda verdiğin kararlar, eğilimlerin falan değişiyor :D

okula başlayınca anlarsın. la niye mühendisliğe geldim işinin ameleliğini biz parasını ise şimdi geyik yapıp çimlerde uzanan işletmeciler yiyor diyon. bir süre geçiyor bir sözel bir alana ilgin oluyor, mesela felsefe, psikoloji falan. bir yan dal falan mı yapsam diyorsun. sonra bazı zamanlar geliyor fiziktir matematiktir hoşuna gidiyor, bu bölümlere geçip komple onlarla mı uğraşsam diyorsun. ya da kimileri spora-güzel sanatlara falan merak salıyor,derslerini aksatacak kadar zaman ayırıyor. hatta bölümü bırakıp bu alanlara geçiyor. aslında bu saydıklarımı düşününce üniversitenin de öneminin olduğunu düşünüyorum. bu olanakları sağlaması için, sana vizyon katması için kaliteli bir üniversite ve tercihen güzel bir kampüs önemli. 

sorun olursa alabilirim, başarılar.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    cem-engine bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Hocam ben odtüdeyim, hele ki bilgisayar mühendisliği diyorsan büyük üniversitelerin sadece adı ve etiketi var başka da bir olayı yok onu söyleyeyim. Holy'e, Rene'ye bak, daha bir ton hatırlayamadığım çok çok başarılı bilgisayar mühendisi var burda, adamlar müthiş şeyler yapıyorlar. Hangi odtülünün adını duydun? İşe ilk alınma aşamasında etkili bir şey olabiliyor, başka da bir olayı yok üniversitenin adının. Şu anda düşündüğün şey, odtü hedeflediğin için üzülmen çok normal çok mantıklı ama iş hayatına atılmış insanlar da sanıyorum ki beni destekleyecektir, bir iki sene sonra herkes eşitlenir, hele ki kendini adamakıllı geliştirebildiysen kimse ikinci işinde sana ne mezunuydun diye sormaz bile. Yaptıklarınla projelerinle deneyiminle devam edersin.

Üzülme sakın.. Disk bölüp linux kurmayı bana yaptıran bilgisayar mühendisliği 3. sınıf arkadaşlarım var burda daha ne diyeyim ki.

Bölümde verilen eğitimin çok önemli olduğu bölümler vardır. Bizim bölümde (genetik) okul inanılmaz önemli mesela, bölüm olmazsa genetik hakkında zerre bir şey öğrenmen mümkün değil. En fazla NTV bilimde klon koyun yazısı okursun. Bunun yanında, bilgisayar mühendisliğinde şahsi fikrimce hangi okula gittiğinin aşırı bir önemi yok. Kendini okul dışında geliştirebilmek için sınırsız şansı var bir bilgisayar mühendisinin.  ODTÜ İTÜden mezun olup pek bir şey başaramamış bir sürü insan var, çok başka üniversitelerde okuyup uçan kaçan da. Bence bilgisayar mühendisliğinde bölümün kişinin eğitimine katkısı etiket vermekle ve vizyon kazandırmakla sınırlı.

Kaldı ki mühendis olarak çalışmaya başladığında, bir süre sonra etiketin de pek bir önemi kalmıyor. O "iyi üniversite" olayı, işe kabul edilirken sayısız cvnin önünde bir adım yükselmeni sağlıyor, başka da bir olayı yok. Çalışma hayatına girip iki sene geçirdikten sonra kimin hangi üniversite mezunu olduğu hiçbir önem arz etmez, hangi işi ne kalitede yapıyorsun, referansların nedir ona bakılır. Aklıma gelen her sektörde böyle bu.

yazına pek katılamıyorum ablacım. piyasadaki programcı olmakla sağlam bir mühendislik altyapısı ve teorisi aynı şey değil bence. şuan bizi matematik ve fizikte kastırıyorlar ama ben gayet memnunum. bir yerlerde işe yaradığını ya da yarayacağını düşünüyorum. evet belki programlama için okulun kendisi çok önemli değildir ama dediğim gibi o mühendislik alt yapısı önemli. ayrıca her bilgisayar mühendisliği mezunu kod yazıyor diye bir şey yok, akademik devam etmek de isteyebilir. o zaman ne olacak?

Ya ben çok katılmıyorum. Sizin bölümle ilgili çok iddialı bir şey demek de istemiyorum neticede gözlem benimki ama..

Bizim okulun tuhaf bir temel bilim politikası var. Genel kimyanın ne işi var mesela sizde? Bende fizik 1in 2nin ne işi var? Hatta onların, özellikle de 1in sizde de ne işi var? Bir yerde işime yarar diye düşünmeden çekilecek saçmalık değil o karbon kağıdın üstüne pucker fırlatıp arada bi de çarpılmak ama hakkaten bir işe yarayan şeyler değil. Onun dışında haklısın bilgisayar mühendisi demek coder demek değil ama, pratikte öyle gibi. En azından benim tanıdığım/bildiğim mezunların tamamı yazılımcı olarak çalışıyor. Donanımcı olmak isteyenler nasıl bir yol izliyor ne yapıyor onu bilmiyorum ama..

Akademik devam etmek=sağlam ortalama. Onun içinse bizim okulda ruh hastası olmak lazım. Şey de yapmak istemem ama sen mesela algoritmayı bi al bak ortalamayı korumak için nasıl insanlıktan çıkacaksın (((: onun yerine programı bi tık daha hafif olan okullarda ortalama kasmak daha kolay. Akademik isteyen bir insan için başka bir üniversitede insan gibi okuyup ortalama kasıp, hatta boş vakitlerinde istediği alana sarıp orda kendini geliştirerek bir iki sertifika programına katılarak mezun olmak da mantıklı bir şey. Zaten bizimkileri de lap diye MIT'ye, Silikon'a almıyorlar ki.

Ne diyorsun? (:

sigara değil, balık olan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

Ygs ne la ygs  be arar bazarda :D 

Saka bi yana giren herkese hayirli olsun insallah istediginiz yer olur.

Ama tavsiye lys ye kadar gevsemeyin   onemli olan asil o .

Bide uni gidince cok umutlanmayin  ummadiginiz bi yer cikabilir hayalleriniz yikilmasin sonra cok bi numarasi yok yani ;)

Nev-i Şahsına Münhasır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı
    cem-engine bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

Ya ben çok katılmıyorum. Sizin bölümle ilgili çok iddialı bir şey demek de istemiyorum neticede gözlem benimki ama..

Bizim okulun tuhaf bir temel bilim politikası var. Genel kimyanın ne işi var mesela sizde? Bende fizik 1in 2nin ne işi var? Hatta onların, özellikle de 1in sizde de ne işi var? Bir yerde işime yarar diye düşünmeden çekilecek saçmalık değil o karbon kağıdın üstüne pucker fırlatıp arada bi de çarpılmak ama hakkaten bir işe yarayan şeyler değil. Onun dışında haklısın bilgisayar mühendisi demek coder demek değil ama, pratikte öyle gibi. En azından benim tanıdığım/bildiğim mezunların tamamı yazılımcı olarak çalışıyor. Donanımcı olmak isteyenler nasıl bir yol izliyor ne yapıyor onu bilmiyorum ama..

Akademik devam etmek=sağlam ortalama. Onun içinse bizim okulda ruh hastası olmak lazım. Şey de yapmak istemem ama sen mesela algoritmayı bi al bak ortalamayı korumak için nasıl insanlıktan çıkacaksın (((: onun yerine programı bi tık daha hafif olan okullarda ortalama kasmak daha kolay. Akademik isteyen bir insan için başka bir üniversitede insan gibi okuyup ortalama kasıp, hatta boş vakitlerinde istediği alana sarıp orda kendini geliştirerek bir iki sertifika programına katılarak mezun olmak da mantıklı bir şey. Zaten bizimkileri de lap diye MIT'ye, Silikon'a almıyorlar ki.

Ne diyorsun? (:

öncelikle bir düzeltme yapalım ben elektronikçiyim :D

kimyadan ben de pek haz etmesem de ilerde nanoteknoloji ya da süperiletkenlerle falan ilgilenmek istesem ucundan bir yararı olur sanırım. en azından o derste böyle alanlar olduğundan bahsedilmişti derim. fizik 1-2 (105-106) için de yorum yapacaktım da dediğim sanırım bilgisayarcı olduğumu düşündüğün için öyle demişsindir. çarpılma olayı da bir gelenek artık, çarpılmadan lab bitiremezsin, ben lab partnerimle aynı anda çarpılmıştım hatta çığlığı bastım herkes bize baktı :D

2. part için de (ortalama, akademik falan) zaten bizim bölümden tanıdığın elemanlar vardır. ilk dönem 4.0 lar havada uçuyordu. adamlar çalışıyor, harbiden çalışıyor. şimdi pek sıkıntı olmasa da üst sınıflarda benim için de sorun olacak bu durum. ama yapacak bir şey yok, bir şekilde hayatta kalacaz artık.

işin kötüsü derslerle uğraşmaktı, şimdiyi, geleceği düşünmekti derken artık ne istediğime karar veremiyorum. gelecekte ne olacak hiç bir fikrim yok, karambole okuyoruz :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    cem-engine bunu yazdı

kimyadan ben de pek haz etmesem de ilerde nanoteknoloji ya da süperiletkenlerle falan ilgilenmek istesem ucundan bir yararı olur sanırım. en azından o derste böyle alanlar olduğundan bahsedilmişti derim. fizik 1-2 (105-106) için de yorum yapacaktım da dediğim sanırım bilgisayarcı olduğumu düşündüğün için öyle demişsindir. çarpılma olayı da bir gelenek artık, çarpılmadan lab bitiremezsin, ben lab partnerimle aynı anda çarpılmıştım hatta çığlığı bastım herkes bize baktı :D

2. part için de (ortalama, akademik falan) zaten bizim bölümden tanıdığın elemanlar vardır. ilk dönem 4.0 lar havada uçuyordu. adamlar çalışıyor, harbiden çalışıyor. şimdi pek sıkıntı olmasa da üst sınıflarda benim için de sorun olacak bu durum. ama yapacak bir şey yok, bir şekilde hayatta kalacaz artık.

işin kötüsü derslerle uğraşmaktı, şimdiyi, geleceği düşünmekti derken artık ne istediğime karar veremiyorum. gelecekte ne olacak hiç bir fikrim yok, karambole okuyoruz :D

Hay ya :D Hayır gayet biliyordum da eeci olduğunu, kafam karışmış :D elektronik apayrı bi konu, söylediklerim bilgisayar içindi pardon gereksiz kalabalık yaptım (((:

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cem-engine
    cem-engine's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı
    cem-engine bunu yazdı

Hay ya :D Hayır gayet biliyordum da eeci olduğunu, kafam karışmış :D elektronik apayrı bi konu, söylediklerim bilgisayar içindi pardon gereksiz kalabalık yaptım (((:

sıkıntı değil ya zaten bölümlerle ilgili yorumlar müridlerin de işine gelir. bu arada sen ne yaptın mezun olacak mısın :D

meraktan sordum da baltalamak da istemiyorum ygs konusunu

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    cem-engine bunu yazdı

sıkıntı değil ya zaten bölümlerle ilgili yorumlar müridlerin de işine gelir. bu arada sen ne yaptın mezun olacak mısın :D

meraktan sordum da baltalamak da istemiyorum ygs konusunu

(: bugünü atlatalım bi kahveye gel bana, daha balta olmasın konuyu istemeden işgal etmiş bulundum zaten.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek
    NaZi_ bunu yazdı

Rica etsem bana burada neler olduğunu anlatabilirmisiniz ?

http://uni.yandex.com.tr/

sıralama bazında sıralamanı 10bin kişi avanslı olarak sorgulama yap aşa yukarı gelecek yerleri görürsün kardeşim

Toplam Hit: 9178 Toplam Mesaj: 88