Yüksek Lisans Tezi Yazma Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaşlar,

Çok şükür tezin pratik tarafını bitirdim, şimdi yazma kısmındayım ve çok zamanım yok (baya bi oyalandım)..

Şimdi  tez ingilizce olarak yazılıyor. Daha önce lisans tezimi yazarken (türkçe), baya bir sıkıntı yaşamıştım sürekli değiştirmiştim (proje güzel olduğu için hoca çok önem vermişti)

Ama açıkçası öyle yazma kabiliyetlerim yok. İnsanları görüyorum bir kelimeden neler neler yazıyorlar. Ben türkçe'de bile böyle yazamıyorum kaldı ki ingilizce d daha zor..

Araştırdığım kadarıyla tez 40-60 sayfa arası olacak.. O kadar sayfayı yazmam biraz zor görünüyor..

Benim kafamda hep user manual gibi bir şey var yani programın tanıtımı gibi bir şey ama sanırım işler böyle yürümüyor o yüzden daha çok teorik ağırlıklı gitmem gerekiyor, gördüğüm tezlerde, şuna bas bunu yap gibi şeyler yok çünkü.

Velhasıl kelam, ne yapacağımdan pek emin değilim hala :)

Bu konuyla ilgili kısa şekilde bilgilenip beni biraz yazmaya sevk edecek öneriler var mı? 

Lütfen kitap v.s. önermeyin, o kitabı okuyana kadar 1 yıl geçer :)

Her türlü öneri,görüş fikirlerinize açığım..

Alan: bilgisayar-yazılım

unbalanced tarafından 18/Oca/16 14:13 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esconda
    Esconda's avatar
    Erkek

Büyük ihtimalla referans olarak gösterdiğin, bitirme projen için yararlandığın araştırma makaleleri vardır.Bunun dahilinde konu hakkında veya benzer daha önce yapılan çalışmaları ve makaleleri oku.Özellikle giriş ve gelişme kısımlarında konuyu hangi yönden incelemiş ve anlatmış bu kısımlardan örnekler alarak  kuracağın cümleyi zenginleştirebilirsin.

Bu copy-paste tarzında olmaz, başkasının ürettiğini de çalmış olmazsın.Sadece anlatacağın konuyu betimleyebilmeni sağlar.

2 cümlede anlatabileceğin bir konuyu, 2 paragrafta oluşturmuş olursun.Konu konuyu açar, şu kısmada değineyim derken bakmışsın makale almış yürüyor.

Aşağıdaki arkadaşın dediği gibi ayrıca üniversitenin kendine özel "Latex" üzerinde oluşturulmuş bir template'i vardır.Fontları,indexleri falan kafana göre ayarlama sonra ayarlaması zor olur.

Esconda tarafından 18/Oca/16 14:27 tarihinde düzenlenmiştir

https://t.me/pump_upp
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Hocam

Tezinin konusu nedir ? Ben (kayan sayilar IEEE 754 ) FPU simulator yapmistim. Orada nasil yaptigimi anlatayim :

Once

Konuyla ilgili kitaplar buldum ve bol bol resim.

Sonra buldugum kitaplarin indekslerini bir gozden gecirdim ve kafamda bir INDEKS siralamasi belirledim. Once bolumlere boldum.

1.Giris , 2. IEEE 764 tanimlamasi , 3. Islemler nasil yapilir (Toplama,Cikarma v.s.) , 4. Hardware ile islemlerin yapilmasi ,

Diger bolumlerde yazilimi nasil yaptigimi nelerden olustugunu v.s. yazdim

5. Arayuzun tanitilmasi , 6. Sistemin isleyisi , uniteler

Son olarak ta Kodlari ekledim sonuna

Kodlar disinda 138 sayfa cikmisti. + Kodlar.

Hala ftpde tutuyorlar (Yunanca ama ornek verebilir belki buyur ) ftp://ftp.teiser.gr/pliroforiki/Arxitektoniki/Ptyxiakh_FPU.pdf

Birde kesinlikle hocana sor, universitenin belirli bir templatei vardir her zmn tez icin. Iste yazi tipi boyutu fln filan.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tereke34
    tereke34's avatar
    Erkek

hocam yök ün "ulusal tez merkezi" kısmına gir, orda yabancı dilde çok sayıda tez bulunmakta ve çoğu indirilebilir pdf formatında. Eğer konuna yakın bir yayınlanmış tez bulursan, ordan konunla ilgili kaynakçalardan ve referanslardan yararlanabilirsin hocam. 

Nova Vida !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@esconda,  hocam o referans için bir kaç tane link bulup hocaya yollamıştım zamanında bunları kullanacağım diye, ama bir kere bile bakmadım :) öyle araştırmayı v.s. hiç sevmem.. Makalelerden yararlanamıyorum hiç bi zaman :)

onun yerine örnek kodlar üzerinden gidip kendi projemi geliştiriyorum.. Makalede belki mantığını veriyorlar ama ben kendi mantığımı uyguluyorum. Daha önce image processing dersi aldım, mesela orada belirli algoritmalar var resim işleme ile ilgili, ama ben ve sonradan bir arkadaşım katıldı, birlikte kendimiz algoritma geliştirip uyguluyorduk. Belki ortada var olanlar da benzer yapıda çalışıyor olabilir ama biz kendimiz sıfırdan düşünerek, başka bir yerden faydalanmadan yapıyorduk.

Bu tez olayında da ben bu şekilde ilerledim :)

Senin dediğin gibi önce benzer makaleleri toplayayım oradan benzerlikleri kullanarak bi şeyler oluşturayım. sağolasın

@dhmm, hocam seninki baya uzun :) ama güzel yapmışsın, sırıtmıyor.. Ama ben yaptığım programın resminlerini koyayım diyordum da olmaz sadece. sanırım kullandığım algoritmaları betimleyen şeyleri v.s. yapayım. Tablo bulabilirsem onlar da olur. Baya bir arttırıyor..

Bir de senin yaptığın gibi kodları açıklamaya çalışayım (önemli kısımları tabi)

bu şekilde sanırım baya dolacak gibi..

sitede bir template vermişler ama sadece ilk sayfa var, logo-ad soyad v.s. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    tereke34 bunu yazdı

hocam yök ün "ulusal tez merkezi" kısmına gir, orda yabancı dilde çok sayıda tez bulunmakta ve çoğu indirilebilir pdf formatında. Eğer konuna yakın bir yayınlanmış tez bulursan, ordan konunla ilgili kaynakçalardan ve referanslardan yararlanabilirsin hocam. 

sağol hocam bakayım yök'e.. üstte yazdım öyle yararlandığım bir makale yoktu :) ama sanırım bu yararlanılan makaleler teorik olarak kullanılacak şeyler.. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Resim derken ne tür resimler koyacaksın bilmiyorum. Şuradakiler gibiyse Latex belgesinde pek sırıtmaz. Gerekirse renkleri de kaldırırsın.(http://www.texample.net/tikz/examples/area/computer-science/)

Aklında bulunsun diye şiyaptım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

@dhmm, hocam seninki baya uzun :) ama güzel yapmışsın, sırıtmıyor.. Ama ben yaptığım programın resminlerini koyayım diyordum da olmaz sadece. sanırım kullandığım algoritmaları betimleyen şeyleri v.s. yapayım. Tablo bulabilirsem onlar da olur. Baya bir arttırıyor..

Bir de senin yaptığın gibi kodları açıklamaya çalışayım (önemli kısımları tabi)

bu şekilde sanırım baya dolacak gibi..

sitede bir template vermişler ama sadece ilk sayfa var, logo-ad soyad v.s. 

Hocam

1. Once Giris yaz ne icin oldugu fln

2. Parcalarini anlat

3. Parcalarda kullandigin algoritmalari ve neden kullandigini anlat

4. Grafik kisimlarini anlat

5. Kodlari koy

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@SkynetX, resimlerden kastım uygulamanın resmi (zaten çok fazla bir şeyi yok), resim işleme üzerine.. yapılan işlemelerin sonuçlarını veririm..

şuan wordde yazmaya başladım, çünkü hem word hem latex serbest.. latex isterlerse en son oraya geçiririm, sağolasın

@dhmm, önce bi içindekiler tablosu mu oluşturayım hocam :) yani kafamda her şey dağınık.. Bilgi var ama dediğim gibi benim öyle detaylı anlatma kabiliyetim yok. o yök ün sitesindeki örneklere bakıyorum da adamlar gerekli gereksiz her şeyi yazıyorlar.. Şimdi biraz daha şekillendi her şey, ben bu master tezini makale gibi düşünüyordum :) o yüzden çıkmaz diye geliyordu bana ama şimdi anladım gibi biraz. lisans tezine benziyor bu olay

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

Turkiyede yl tezi=gereksiz heryesi times 12pt ile yazmak ve boyle sacmaladim deyip icindekiler koymak su sacmaliklardan da alinti yaptim deyip kaynakca koymak. Apa ya uygun yaz oyp li degilsen zaten geciriyorlar. 

Edit: icimi doktum asil soyluycemi unuttum. Hocam gorsellige onem ver. Kapaktir icindekilerdir dolu dolu olsun. Tez savunmasinda zaten azda olsa bilgini siniyorlar yemekten falan ara bulurlarsa. İngilizce yaziosan o okuldaki hocalaein kullandiklari kitaplar tarzi tarzda hazirla icerigi yabanci durmasin. 

clogu tarafından 18/Oca/16 14:55 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam benim yazacağım tez 3 tane isviçre üniversitesinde incelenecek :)

Toplam Hit: 2641 Toplam Mesaj: 36
yüksek lisans tezi