folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Zamanı Nasıl Yok Edebiliriz ?

Zamanı Nasıl Yok Edebiliriz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

elimize silahi aliyoruz tetige basiyoruz alsana zaman yok oluyor.. cern de calisiyoruz ya.. neyse 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Advanced
    Advanced's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı

Zaman zaten yok ki.

+1

Son zamanlarda yalan söylediniz mi ? Yalan Söylemek insan doğasının parçasıdır ve herkes yalan söyler.Söylemeyenler ise yalancıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    x-t0xid
    x-t0xid's avatar
    Erkek

Takip merak ediyor ve okumayi seviyorum boyle konulari

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı

Arkadaşlar, izafiyet ile ilgisi yok olayın. Zamanı hareket olarak algılıyoruz aslında yani hareket olmasa zaman da olmayacaktır gibi geliyor bana ve hareket somut bir kavram (bilinçsel hareketleri tenzih ederim, düşünmek gibi, düşünce hızını ölçmek gibi) olduğu için olayı herkesin tartışıp onaylayabileceği hareket ekseninde irdelersek konunun piç olmayacağı kanısındayım burada zamanın göreceli liği ni tartışmıyoruz zaten o konuda hemfikiriz :)

Neden zamanı yok etmek istiyorum? Çünkü öyle böyle sıkılmadım zamanın prangalarından @sercoo :) Hem kimbilir belki de zamanı yok etmenin bir yolunu bulursak Platon un ütopyası var olur zaten sorduğumda bu değil mi hareketi yani formüle bakacak olursak da zamanı yok ettiğimizde ne olur? Bu soru bence aklı selim herkesi cezbeden bir soru yanlış anlama aklım yerinde demiyorum ya da sana hakaret etmiyorum böyle ifade edeb ildim sadece :)) 

Hocam hareket de göreceli ? 

Bunun en genel örneği şudur: Tamamen kapalı bir tren vagonun içinde sbit şekilde duruyorsun, tren sabit bir hızla uzayda ilerliyor, sen durdugun yerde hareketi hissetmezken ( gözlemeyezken) dışarıdan bakan bir gözlemci hareketi gözlemleyecektir. 

Tren hareket ediyor mu etmiyor mu ? 

طדṮ
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek
    Cesnist bunu yazdı
    Nikoteen bunu yazdı

Arkadaşlar, izafiyet ile ilgisi yok olayın. Zamanı hareket olarak algılıyoruz aslında yani hareket olmasa zaman da olmayacaktır gibi geliyor bana ve hareket somut bir kavram (bilinçsel hareketleri tenzih ederim, düşünmek gibi, düşünce hızını ölçmek gibi) olduğu için olayı herkesin tartışıp onaylayabileceği hareket ekseninde irdelersek konunun piç olmayacağı kanısındayım burada zamanın göreceli liği ni tartışmıyoruz zaten o konuda hemfikiriz :)

Neden zamanı yok etmek istiyorum? Çünkü öyle böyle sıkılmadım zamanın prangalarından @sercoo :) Hem kimbilir belki de zamanı yok etmenin bir yolunu bulursak Platon un ütopyası var olur zaten sorduğumda bu değil mi hareketi yani formüle bakacak olursak da zamanı yok ettiğimizde ne olur? Bu soru bence aklı selim herkesi cezbeden bir soru yanlış anlama aklım yerinde demiyorum ya da sana hakaret etmiyorum böyle ifade edeb ildim sadece :)) 

Bunun en genel örneği şudur: Tamamen kapalı bir tren vagonun içinde sbit şekilde duruyorsun, tren sabit bir hızla uzayda ilerliyor, sen durdugun yerde hareketi hissetmezken ( gözlemeyezken) dışarıdan bakan bir gözlemci hareketi gözlemleyecektir. 

O yüzden tüm hesaplarda bağıl hız kullanılır. =)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Advanced
    Advanced's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=rEiep-yv6hE 

Son zamanlarda yalan söylediniz mi ? Yalan Söylemek insan doğasının parçasıdır ve herkes yalan söyler.Söylemeyenler ise yalancıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    atakartal
    atakartal's avatar
    Erkek
    skyvalet bunu yazdı
    Cesnist bunu yazdı
    Nikoteen bunu yazdı

O yüzden tüm hesaplarda bağıl hız kullanılır. =)

Bağıl hız da goreceli değil mi? Nerden bakildigina gore degisir sonucta.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Zaman harekettir hocam doğrudur, hareketin olmadığı yerde zaman, zamanın olmadığı yerde hareket yoktur.

Ayrıca zaman başlarda mutlak olarak düşünülmüş fakat ışığın hızının sabit olduğunun gözlenmesi ile zamanın mutlak olamayacağı anlaşılmış. Böyle dümdüz söyleyince pek anlaşılamamış olabilir, esasen ben de yazarak pek anlatabileceğimi düşünmüyorum. Zamanla ilgili sorularının anlaşılabilir cevapları için Stephen Hawking in zamanın kısa tarihi isimli kitabını öneririm.

Kitap yanımda olsa okuyup aktarırdım ama yanımda değil, ayrıca şu hep bildiğimiz trenle aynı yönde yürüyen adamı tren 100m/s içindeki adam 2m/s gidiyorsa yolun kenarından izleyen adam içindeki adamı 102m/s hızla gidiyor görür bilgisi de değişiyor kitabı okuduktan sonra :)

kofcu tarafından 06/Haz/18 20:05 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Bağıl hız bilecek kadar fizik bilginiz var ama konuyu kavrayacak kadar çaba yok maalesef. 

Yahu nesini anlamıyorsunuz? Konu hareketin sana bana göre olması değil hareketi durdurmak durdurunca ne olur bunu soruyoruz kimseden kesin bilgi istemiyoruz cernde çalışmayanlar gelmesin6demiyoruz konu zaten biraz fizik bolca felsefe konusu! 

Nikoteen tarafından 06/Haz/18 20:21 tarihinde düzenlenmiştir

Troubles'll come & they'll pass
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı

Bağıl hız bilecek kadar fizik bilginiz var ama konuyu kavrayacak kadar çaba yok maalesef. 

Yahu nesini anlamıyorsunuz? Konu hareketin sana bana göre olması değil hareketi durdurmak durdurunca ne olur bunu soruyoruz kimseden kesin bilgi istemiyoruz cernde çalışmayanlar gelmesin6demiyoruz konu zaten biraz fizik bolca felsefe konusu! 

Hocam hareket üzerinde bir şey düşündüğün için öncelikle hareketi tanımlamak gerekiyor. Hareket zamandan bağımsız olamaz, zaman da göreli olduğu için, hareket de göreli olmuş oluyor.

Yani hareketi durdurmak zamanı durdurmak gibi olur.

Işığın sabit hızlı olmasının neden zamanın göreli olmasını gerektirdiğini anlatan kısa(1d 50s) Türkçe altyazısı olan bir video: https://youtu.be/ajhFNcUTJI0

kofcu tarafından 06/Haz/18 20:48 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...