2008 Server R2'ye Genel Bir Bakış

Windows Server 2008 R2, Microsoft tarafından üretilen bir sunucu işletim sistemidir. 22 Temmuz 2009 tarihinde üretime sunulmuş, 22 Ekim 2009'da başlatılmıştır. Windows Server Ekip bloguna göre, perakende geçerliliği 14 Eyül 2009 idi. Windows 7 yönlü son kullanıcıyla aynı işletim sistemi çekirdeğini kullanan Windows NT 6.1 üzerine inşa edilmiştir. Microsoft tarafından yalnızca 64 bit işletim sistemi olarak piyasaya çıkan ilk sürümdür.

Etkin Adres Defteri için yeni işlevsellikler, yeni Sanallaştırma ve Yönetim özellikleri, IIS 7.5 sürümü ve 256'ya kadar mantıksal işlemci desteği sürüm geliştirmelerini içerir.

Microsoft, 2008 Profesyonel Geliştirici Konferansı'nda Windows Server 2008 R2'yi Windows 7'nin sunucu varyantı olarak tanıttı.

7 Ocak 2009'da, Windows 7 için Microsoft Connect programındaki katılımcıların yanı sıra, Microsoft'un TechNet ve MSDN programlarının abonelerine Windows Server 2008 R2'nin bir beta sürümü hazır hale getirilmiştir. Beta, iki gün sonra Microsoft Download Center üzerinden kamuya yayınlanmıştır.

Sürüm adayı, 30 Nisan 2009 tarihinde Microsoft'un TechNet ve MSDN abonelerine hazır hale gelitirilmiştir. Sürüm adayı, 5 Mayıs 2009'da Microsoft Download Center üzerinden kamu geneline hazır hale getirilmiştir.

Yeni özellikleri :

Şirket tarafından basılan bir eleştirmen kılavuzu R2 sürümündeki çeşitli iyileştirme alanlarını tanımlıyor. Bunlar yeni sanallaştırma becerileri, düşük güç tüketimi, yönetim araçları ve silinmiş AD nesneleri için bir "geri dönüşüm kutusu" gibi yeni Etkin Adres Defteri yeteneklerinin yeni setini içeriyor. Güncelleştirilmiş FTP sunucu hizmetleri de içeren bu sürüme, IIS 7.5 eklenmiştir. DNS Sunucu Hizmeti için DNSSEC ek desteği ve Windows 7 kullanan istemciler için DirectAccess sayesinde onaylanmış VPN hizmetleri şifrelenmiş kötü istemcisi güvenlik iyileştirmelerini içerir. DHCP sunucusu, MAC adres tabanlı kontrol filtreleme, kapsam düzeyinde IPv4 adres boşaltma, ad çözelmeyi önleyecek Windows'suz makineler için DHCP Ad koruması, saldırgan kiralamaları önbellekleme sayesinde daha iyi performans, DHCP etkinlik günlükleme, belirli ağ arayüzü alanlarının otomatik ana yığını, ayrık kapsam yapılandırma için bir sihirbaz, DHCP Sunucu rolü migrasyonunu, DHCPv6 Seçenek 15 (Kullanıcı Odası) ve Seçenek 32 (Bilgi Yenileme Zamanı) için destek, gibi çok sayıda iyileştirmeyi destekliyor. DHCP sunucusu, uzlaşmalı ise potansiyel zararı azaltmakta daha az ayrıcalık tanıyan Ağ Hizmeti hesabı bağlamında çalışmaktadır.

Windows Server 2008 R2, sistem başına 64'e kadar fiziksel işlemci ya da 256'ya kadar mantıksal işlemci destekliyor. Bir dosya sunucusu rolüne yayıldığında, yeni Dosya Sınıflandırma Altyapı hizmetleri, iş süreçleri ve tüm şirket politikalarına olan alâka, iş adlandırma kurallarında kurumsal merkezli olarak dosyların belirli sunucularda depolanmasına olanak tanır.

Sunucu Çekirdeği, bazı uygulamaların kullanılabilmesi için .NET Framework'ün bir alt kümesini içermektedir.

Microsoft çalışmanın; I/O işlemlerinin verimliliğini artırmak, genel hatlarıyla depolama aygıtlarının, özellikle iSCSI hızını artırmak ve açılış süresini azaltmak amacıyla yapıldığını belirttiği, performans iyileştirme, bu sürüm için odak noktasının önemli bir alanıydı.

Active Directory, Windows Server 2008 R2 için orman ve etki alanı fonksiyonel seviyelerini yükseltirken çok sayıda yeni özelliğe sahiptir. Etki alanı işlev düzeyini yükseltirken, Kimlik Doğrulama Mekanizma Güvencesi ve Otomatik SPN Yönetimi olan iki özellik eklendi. Orman işlev düzeyini yükseltirken, Active Directory geri dönüşüm kutusu özelliği PowerShell için Active Directory Modülü kullanılarak etkinleştirilip kullanılabiliyor.

Windows Server 2008 R2 sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

İşlemci 1,4 GHz x64 veya Itanium 2 işlemci

Bellek 512  Mb RAM (performansı ve özellikleri sınırlayabilir) Maksimum, 8 GB RAM (Foundation), 32 GB RAM (Standard), veya 2 TB RAM (Enterprise, Datacenter ve Itanium Tabanlı Sistemler)

Görüntü Super VGA (800 x 600)

Disk Alanı Gereksinimleri Minimum: 32 GB veya daha fazla Foundation: 10 GB veya daha fazla 16 GB RAM'den daha fazla olan bilgisayarlar dosya hareketlerini azaltma ve sayfalama için daha fazla disk alanı gerektirir

Diğer DVD sürücü, klavye ve fare, İnternet erişimi

Tarih:
Hit: 4678
Yazar: UmuT38

Taglar: 2008 server r2'ye genel bir bakış


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.