Flash Animasyonlarını Düzenlemek

Evet geldik şaheserlerimizin olacağı bölüme ;

  1. İntromuzu oluşturan layerler ( katman ) dizisi..
  2. Library alanımız burada çok işimize yarıyor. Bütün intromuzu oluşturan ses dosyaları (sound) , yazı dosyaları ( textler )  , resimler ve diğerleri bu bölümde bulunur bunları değiştireceğimiz alan..
  3. Aktif çalışma sahnemiz. Yani değişimleri yapacağımız alan bu alanda grafik düzenlemeleri yada yazı , biçim renk gibi özellikleri değiştireceğimiz alan..
  4. 2. bölümde seçtiğimiz verilerin temel özelliklerini gösterdiği alan ..
  5. Action scriptlerin ( kodların ) yazıldığı alan
  6. bölümde seçtiğimiz verinin  veri yolu , örneğin burada sprite 122 . yazının yolu

Scene 1 içinde  sprite 122 içindeki 116. yazı dosyası .

Şimdi verileri 2. ( Library ) kısmından değiştirmek istediğimiz öğeleri tek tek seçiyoruz ( çift tıklatarak ) ve 3. bölüm olan çalışma sahnemize getiriyoruz . Bizim burada değiştireceğimiz veri yazı olduğu için bu yazı üzerine bi kaç kez tıklıyoruz ve değiştirme kısmı geliyor burada yazımızı değiştiriyoruz , font, renk , boyut ( sayfa düzenini bozmayacak şekilde ) ayarlıyoruz ve bi sonraki çalışma öğesini tekrar 2. kısımdan seçerek devam ediyoruz.Genel olarak introlarda yalnız text leri editlememiz yeterli oluyor.

Çalışmamızı bitirdikten sonra  CTRL + Enter  yaptığımızda .fla ‘nın bulunduğu klasöre en son haliyle swf dosyasını oluşturacaktır.. Kısacası Temel editleme ve düzenleme mantığı budur ..

Şimdi Template Monster Serisinden 13975 numaralı full flash template’i tahribat.com için editleyeceğiz.. İlgili link ile sitenin önce orijinal görünümünü inceleyebilirsiniz.

İlgili bağlantı  => http://www.templatemonster.com/website-templates/13975.html

Template Monster 13975 numarali template “2640 US Dollars” değerindeymiş..

Biz bunu full ve ücretsiz olarak Download bölümünden indirdik. Full olmasının avantajları;

  • Orninal kalite ve görünümü elde edilir.Çevirmedeki görünüm bozuklukları meydana gelmez .
  • Full dosyanın içindeki font ve diğer ekleriyle birlikte bire bir yazı fontlarının tutturup site düzen bütünlülüğünü korumak.

gibi avantajı olmaktadır. Kaliteyi maximum seviyede tutmak için her zaman full olan templateleri editlemenizi tavsiye ederim. Fakat yeni çıkmış bir template monster serisinden isteyen bir müşteri için “Export FLA” neden olmasın ;)

Ana menüler , başlık ve diğer yazı verilerinin değiştirilme işlemini intro kısmında anlatmıştık farklı olarak biz resim değiştirme ve verilen mail’e yada istediğimiz yazılara action script ile link atma işlemlerini yapacağız. Yukarıdaki resimde görülen sarışın bayanın olduğu alana tahribat logosu ekleyelim bunun için tahribat/wallpaper sayfasındaki karbonfiber resminden yararlanacağız.

Tarih:
Hit: 5801
Yazar: TxTYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.