Soru-Cevap ile Hack Nedir, Nasıl Yapılır?

Soru: Forumlarda HDD(sabit disk),ekran kartı vs yakan programlar var,bunlar gerçekten de işe yarar mı?

Cevap: O tür başlıklar maalesef her sitede var.”Cayır cayır ekran kartı yanıyor” diye başlık açıldığında bu tür işlere yeni giriş yapmış arkadaşlarımız da sevgilisine veya msnde küfürleştiği kişilere olan gıcığından hareketle bu tarz programlara sevdalanıyor. O tür programların bilgisayarınızdaki donanımlara zarar vermesi imkansız .Yani öyle cayır cayır hiçbir şey yakamaz (:

Soru: Açık portlardan içeri dalabilir miyiz?

Cevap: Dalamazsın.Portlar basitçe senin veri akışını sağlayan şeylerdir.Portu kapatman gerek o porttaki veri akışını kesmen demek,yani karşındaki kişinin,internetle ilgili veya başka şeylerle ilgili portlarını adamların kapatmamaları çok normal,o tür portlardan giriş yapamazsın zaten.Benim 80. portum açık ama nende açık?Ben bu porttan internet bağlantı işlemlerimi sürdürüyorum da ondan,onun kapanması internete veda anlamına geliyor benim için,onun açık olması ise güvenlik anlamında bir risk oluşturmuyor.Port işine atıyorum 939 portunu kullanan bir trojan bulduğun zaman işe yarar,portlar genelev kapısı değildir .

Soru: Komşumun kablosuz internetine bağlanamıyorum neden?

Cevap: Herhangi bir şifreleme yöntemi (WEP,WPA),MAC filtrelemesi kullanıyor olabilir.Windows ve Linux ortamında çalışan çeşitli programlarla WEP,WPA kırabilir çeşitli programlarla da MAC filtrelemesini aşabilirsin.

Soru: Sosyal mühendislik nedir?

Cevap: Sosyal mühendislik için standart bir tanımlama var diyemem açıkçası.Ancak,kişisel iletişim ,yalan söyleme,taklit yapma aklını kullanma gibi becerilerinle sonuca gitmede kullanılan bir yoldur diyebiliriz.Örnek vermem gerekirse eğer:
Bir siteye taktın indireceğim de indireceğim diyorsunuz ama teknik açıdan sıkıştınız.
Adamın site ile ilgili bilgilerini öğrenmek için hostçusunu arayacaksınız,ama bundan önce
1.Adamla ilgili bilgi topluyoruz,araştırma bölümü yani.
2.Host firmasını arıyoruz ve telefonda konuşuyoruz.Bu kısım iletişim,taklit ve soğukkanlılık becerisi.
Başka bir örnek verelim.Bir siteyi hackleyeceksiniz diyelim yine,ama bir açık bulamadınız script, server yok olmuyor.Sonunda eh yeter be kardeşim diyorsunuz .Ve biliyorsunuz ki sitenin 2 sahibi var
Sitenin 2 sahibiyle de ilgili araştırma yapıyorsunuz,ad,soy ad,adres yani işinize yarayabilecek her ne varsa.
Bir msn adresi açıyorsunuz ve adminlerden biri online iken giriyorsunuz “abi ftp şifresi neydi ya unuttum,bu arada msn hacklendi benim vs” gibi yalanlar atıyorsunuz karşınızdaki adam acemiyse veya kaba tabirle malsa sonuca ulaşıyorsunuz. Sonuç olarak eğer başarılıysak amacımıza ulaşıyoruz,bu sadece bu şekilde olmuyor bunun çeşit çeşit yolları var hepsi sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda.

Soru: HTML siteye karşı neden exploit vs yok?

Cevap: HTML bir metin işaretleme dilidir ve istemci tabanlıdır (client side ).Bu yüzden kodlarda bir oynama gibi bir işlem gerçekleştirmen mümkün değildir.FTP şifresi çözümü,servera sızmak,domain şifresini ele geçirmek gibi yollar tercih edilmelidir.

Tarih:
Hit: 5201
Yazar: AntiOksidan

Taglar: soru-cevap ile hack nedir nasıl yapılır?


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.