Windows Vista'daki Theme Koruması Nedir, Nasıl Kırılır?

Windows XP'den sonra hayatımıza giren Windows Vista gerek UAC koruması, gerek geliştirilmiş DEP koruması, gerek yenilenmiş NTFS dosya sistem koruması ile korsan ve cracker'ların başına tam bir dert!

Öncelikle iş oyunlarda aksaklık çıkardı.. Windows XP altında sağlıklı çalışan oyunlar, Windows Vista'da tam bir hezimetle karşılaştı.

Vista, bilinen Windows sürümlerinin aksine, Windows'da komple bir değişiklik idi..

Bu bazılarının işine geldi, bazılarının işine gelmedi.

Çoğu yazılım ve oyun üreticileri, ürettikleri oyunlara "Windows Vista ile Uyumludur" ibaresini eklemediği zaman, pazar payında ciddi bir düşüş oluyordu.

Hâl böyleyken, software dünyasının tozlu raflarında kalan yazılımlar ya ebeddiyen tarihe gömüldü ya da tekrar yaşayabilmek için Windows Vista için derlendi, kodlandı, tasarlandı...

Bunlardan hayatımızı etkileyen en önemli şeylerden bazıları ise, tabiî ki Windows'a makyaj yapmamızı sağlayan 3. parti yazılımlar ya da Windows'un kütüphaneleri üzerinden çalışan görsel stiller(Visual Style).

Windows XP stabilitesini(kararlılık) yaklaşık uzun bir dönemde yakaladı. Takriben 2001 yılında resmi olarak piyasaya sunulan Windows XP üzerinden tamıtamına 7 sene geçti. Bu yedi sene içerinde eski çamlar hep bardak oldu.

Geçiş dönemi ile gerek yeni bir bilgisayar edinen, gerek teknolojinin güncelliğini yakalamak isteyen tüketici-üretici kullanıcılar Windows Vista ile tanıştı..

Windows Vista ile tanışmanın verdiği yeni dönem ya da Windows Vista'nın kullanıcı camiası tarafından hâlen kabul görmemesi de birçok noktada gelişmenin önünü tıkadı.. Bu da süreç ile doğru orantılı..

Dolayısıyla Windows Vista yeni olduğu için birçok korumasının ya da özelliğinin algılanması ya da aşılması için biraz zaman gerekiyor.

Bu zaman dilimini uzatmadan Windows Vista'da Theme(tema) hadisesini açıklamak istiyorum..

Windows XP'den hepinizin bildiği gibi yine 3. parti temaları yükleyememek için çeşitli tema korumaları vardı.. Net'ten indirdiğiniz visual style dosyalarını Windows/Resources/Themes klasörüne kopyaladığınız takdire, Windows'un konsol ağaç listesinden tema görünüyordu ama tam anlamı ile renk düzenin ve diğer 3. parti işlemlerin yapılmasına izin vermiyordu. Kullanıcıların bunu patch(yama) denilen programcıklar ile Windows'un orijinal .dll dosyalarını yamamarak atlattılar.

Windows Vista'da tema bazında neler değişti peki?

Çok güzel bir soru. Tema dizini aynı kaldı.. Bkz: /Windows/Resources/Themes. Ama birkaç farkla.

Visual style dosyaları öncelikle .msstyle'den direkt olarak .theme'a geçiş yaptılar. Bu da Windows XP için oluşturulan visual style dosyalarının Vista'da kullanılamaz olduğunu anlattı bize.

Windows Vista bununla da kalmadı, çıkardığı Service Pack 1(Servis paketi) eklentisi/yaması ile, 07:58 22.09.2008'den itibaren 3. parti visual style yükleme olayını şimdilik zamandan sonraki zamana kadar imkânsız kıldı.

Tarih:
Hit: 3805
Yazar: VoLaTiLeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.