Windows Vista'daki Theme Koruması Nedir, Nasıl Kırılır?

Bu yüzdendir ki eğer sahip olduğunuz Windows Vista sürümünde Service Pack 1 yüklü ise lütfen tema değiştirmeyi aklınızdan çıkarın.. Eğer ısrarla net'ten edindiğiniz yamalarla Service Pack 1 yüklü bir Vista'ya işlem yapmaya kalkarsanız, ne yazık ki işletim sisteminiz bir daha açılamayabilir ve "aero" teması ile, görüntü paneli tamamen kullanıma kapatılabilir.

Bu durumda ne yapacağız?

Öncelikle yaptığımız işlemi geri alıp, bir daha tema yamaları yüklememeye gayret göstereceğiz.

Yaptığımız işlemi nasıl geri alabiliriz?

Adım 1: Sisteminize kurulu olan tüm ateş duvarı(firewall) ve virüs koruma programlarını(antivirus) devre dışı bırakın. Bunun yanında Windows Defenderi'de kapatmanız gerekiyor. Kapatmak için, CTRL+ALT+DELETE tuş kombinasyonu ile ekrana gelen menüden Görev Yöneticisi'ne girin. Windows Defender'ı listeden bulun ve işlemi sonlandırın...

Başlat > Çalıştır'a tıklayıp, karşınıza gelen diyalog kutucuğuna C:\Windows\System32\ yazıp Enter'a basın.

Arama kutucuğuna "cmd.exe" yazıp Enter'a basın.

"cmd.exe"ye sağ tıklayıp, "Yönetici olarak çalıştır" bağıntısını(link) bulup tıklayın.

Karşınıza konsol penceresi(diğer adı ile komut istemi) gelmiş olmalı...

Komutları tekrarlayın:

cd:\
color 0a
sfc /scannow

Bu komuttan sonra, Windows bozuk dosyaları bulup onarmaya çalışacaktır. Tarama bittikten sonra hiçbir işlem yapmadan bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eskiye geri dönüş yaptığınızı hissedecek, içinizin ferahladığını anlayacaksınız.

NOT: İşlem sonucunda herhângi bir değişiklik yok ise, DEP korumasını kapatın, sisteminizi Güvenli Mod'da(Safe Mode) başlatıp, yukarıdaki işlemleri tekrarlayın.

NOT 2: Dep korumasını kapatmak için konsol penceresine yönetici hakları ile giriş yaptıktan sonra, "bcdedit /set {current} nx AlwaysOff" komutunu kullanabilirsiniz.

Bu dökümanın diğer kısmında, Windows Vista işletim sistemine sahip olup da Service Pack 1 yüklememiş şanslı kullanıcılara[Tahribat kullancılarına? :) ] en sağlıklı yoldan bu korumayı nasıl aşacaklarını anlatacağım.

Tarih:
Hit: 3796
Yazar: VoLaTiLeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.