0.99 Ev Kredisi Saçmalığı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

Amk bir de ev fiyatları zamlandığı için hiç bir şey değişmedi. Aynı evi daha ucuza yüksek faizle alıyordum 7k kredi ödemesi çıkıyordu şimdi aynı evi daha pahalıya düşük faizle alıyorum yine 7k ödüyorum. Müteahhitlerin nazını çekmesi de cabası amk. Üstüne üstlük evin bedeli arttığı için tapu harcı vs gibi zırvalıklar da arttı

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    salihgs
    salihgs's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

Amk bir de ev fiyatları zamlandığı için hiç bir şey değişmedi. Aynı evi daha ucuza yüksek faizle alıyordum 7k kredi ödemesi çıkıyordu şimdi aynı evi daha pahalıya düşük faizle alıyorum yine 7k ödüyorum. Müteahhitlerin nazını çekmesi de cabası amk. Üstüne üstlük evin bedeli arttığı için tapu harcı vs gibi zırvalıklar da arttı

Hacı ikinci elde de fiyat arttı orda kredi kampanyası olmamasına rağmen. Bayramdan sonra alacam diye niyetliydim şu an alamıyorum bu orospu çocukları yüzünden 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    grpngy
    grpngy's avatar
    Erkek
    salihgs bunu yazdı

Bu kampanyayı çıkaranlara bela okuyorum. 
    bu kampanyadan önce ikinci el 15 yaşın altında bir ev alma niyetim vardı. 
    neyse bu kampanya açıklandı sevindik en azından 0 alırız hem de düşük oranla diye. 
    Hangi sıfır evi arasam ev 1.500.000 ise 400.000 ine kredi kullanabilirsin diyorlar. 
    Ev 950.000 ise 250.000 ine kredi kullanabilirsin diyor müteahit. 

şimdi ben be anladım bu işten. O kadar nakit param olsa zaten niye bankaya bulaşıyım. 
     niye böyle bir sınır koyuyorlar banka kredi veriyor mütahite takılıyoruz a.qduğumun yerinde. 
    Bu kampanya yüzünden kampanyadan önce alabileceğim ikinci el evlerin fiyatı da 100.000 200.000 tl arttı. E bunlarda oran da yüksek 1.29 mu ne. Bu kadar artınca önceden ikinci elde kredi taksitini ödeyebilecekken şimdi ödeyemiyorum.

Kampanya yüzünden ev alacakken şimdi alamayacak hale geldik. 

muteahhit vergi odememek icin boyle diyor. yani kagit ustunde kar gostermemesi gerekiyor.

mesela evin maliyeti muteahhite 1000 tl ama bunun sadece 400 tl si faturali mal almis ve elinde 600 tl lik bir acik var. cunku insaat maliyetinde faturali aldigi malzemelerin yaninda faturasiz malzemede aliyor. cunku kdv 18 ayrica iscilik ucreti var. iscilik faturasi alamiyor. genelde bina bittikten sonra hesap yapilir ve harici fatura satin alinir %7-8 oranlarinda ve bu acik kapatilmaya calisilir.

ama evi 2000 tl satiyor sana 2000 tl fatura keserse bu elemana 1600 tl kar cikiyor.

az bir oranda mesela 100 tl kar gosterecek ki devlet babanin da gonlu olsun. o yuzden sana diyorki benim ev 2000 tl. ama ben sana 500 tl sine kredi kullandiririm. cunku devlet bankalardan konut kredisi kullanildiginda muteahhiti kayit altina almis oluyor. ve eger 2000 tl kredi kullandirirsa bu sefer diyorki lan muteahhit sen bana 500 tl uzerinden fatura gosterdin ama evi 2000 tl den satmissin benim payimi ver.

kurumsal markalarda bu tarz sikintilar cikmaz. fiyat neyse onun ustunden faturalandirir. ama onlarinsa satis fiyatlari mahalle muteahhitlerine gore yuksektir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

İstanbul'da bir senede ev fiyatları tam 4 kat arttı arkadaşlar.

Yanlış duymadınız. 4 kat. Kripto para değil bişe değil.

750bin liralık ev şu an 3milyonTL. Bırakın 0.99'u, peşin fiyatına vade yapsa bile alıp ödemek zor.

Çıldırmamak elde değil.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalrap
    kalrap's avatar
    Erkek
    Burada bahsedilen konu müteahhidin daire fiyatını düşük göstermesi. O yüzden düşük bir tutar krediye müsade ediyorlar. Aynı zamanda da tapuda değeri düşük tutuyor ki tapu harcı vs düşük çıksın
    PanxeR bunu yazdı

Müthait taşşak geçmiş senle. Kimsede o kadar nakit yok.

Bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararı gereğince konutun ekspertiz değerinin en fazla yüzde 80’ine kadar konut kredisi kullandırabilir.

yani 1.000.000 TL lik konut için 200.000 nakit yeterli.

Fakat evde sıkıntı varsa tapusunda sıkıntı varsa kat mülkiyeti yoksa vb expertiz değeri düşük çıkabilir.

Yıl 2015 daire alalım dedik ufak bi paramız var üstünü kredi ile alacaz evin fiyatı 140.000 tl o dönem dedik ki kredi çeker öderiz expertiz geldi 140.000 tl lik eve 47.000 tl değer biçti çünkü tapuda evin bir katı gözükmüyor tuvalet ve odalar gözükmüyor.

gibi gibi.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Çünkü müteahhit rayiç değer üzerinden satış gösterip ona göre daha düşük gelir göstererek gelir vergisini daha düşük ödeyecek. Kredi de sana zaten evin gerçek değeri üzerinden değil eksper in belirlediği değer üzerinden %80 verir. Yani hiçbir zaman evin %80 i kadar kredi çekebileceğini düşünme.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı

Çünkü müteahhit rayiç değer üzerinden satış gösterip ona göre daha düşük gelir göstererek gelir vergisini daha düşük ödeyecek. Kredi de sana zaten evin gerçek değeri üzerinden değil eksper in belirlediği değer üzerinden %80 verir. Yani hiçbir zaman evin %80 i kadar kredi çekebileceğini düşünme.

Evet acı gerçekleri herkes birbir öğreniyor. 
    Daha az vergi ödemek için max sınır koyuyor.

Ancak elinde evi olan satar nakdi verir üzerine yeni evi krediyle alır diğer türlü çok zor.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    streetw1se
    streetw1se's avatar
    Erkek

ben bi önceki cıkan kıyak krediden yararlanan ender kişilerdenim sanırım. 

0,64 ile cektim krediyi 15 yıl. cumhuriyet tarihinin en düşük faizli ev kredisi.

350 bin TL idi o zaman daire müteahhitler uyanamadan işi ben bitirmiştim. 1 hafta daha bekleseydim daireyi 500 bin tl yapacaklardı.

200 bin TL kredi cektim 15 yıl vadeli. aylık 2 bin TL ödüyorum cerez parası gibi kaldı artık. su anda benim sitede min kira 2500 tl. ev kirasından düşük taksit.

bundan ziraat bankası bile müzdaripti bana kart vermişlerdi + bakiye tanımlamıslardı. bankacı aradı bigun genel merkez uyarıyor hiç kullanmıyorsunuz bi cekip yatırma yapın lütfen dedi adam mahcup mahcup.

bi 2-3 yıl daha gectiği zaman zaten bu paraya benim lokasyonumda gecekonduda oturabiliyor olacak insanlar.

22 ay oldu alalı 2 sene bile olmadı. su anda ev 1 milyon 250 bin tl. arkadasın dediği gibi neredeyse 4 e katladı.

elime para dahi gecse krediyi asla kapatmam :) 

elime 300 bin tl kapatma parası gecse, faize yatırsam net 5 bin tl alıyorum. yani evin kredisini ödeyip 3 bin tl cebime kalıyor resmen şaka gibi :)

kredi duyurusu yapıldıgı anda firmalar, ev sahipleri evlere ortalama 100-300k arasında zam yaptı. yani kredinin hiçbir espirisi kalmadı herkesin söylediği gibi.

inanın kendimi şanslı görmüyorum  bu konuda ülkeye üzlüyorum. evi satsam alacagım yeni daire en az 2 milyon tl olacak yine borclanacagım. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xcorpix
    xcorpix's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

Müthait taşşak geçmiş senle. Kimsede o kadar nakit yok.

Bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararı gereğince konutun ekspertiz değerinin en fazla yüzde 80’ine kadar konut kredisi kullandırabilir.

yani 1.000.000 TL lik konut için 200.000 nakit yeterli.

Fakat evde sıkıntı varsa tapusunda sıkıntı varsa kat mülkiyeti yoksa vb expertiz değeri düşük çıkabilir.

Yıl 2015 daire alalım dedik ufak bi paramız var üstünü kredi ile alacaz evin fiyatı 140.000 tl o dönem dedik ki kredi çeker öderiz expertiz geldi 140.000 tl lik eve 47.000 tl değer biçti çünkü tapuda evin bir katı gözükmüyor tuvalet ve odalar gözükmüyor.

gibi gibi.

müteahit vergi kaçıracak mesele bu fatura kesmek zorunda 

Oluruna bıraktıkça olmazlara düştü hep yolumuz.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FiL3MAN
    FiL3MAN's avatar
    Erkek

bunun 0,99 ile alakası yok. hep vardı bu. ekimde başıma geldi pazarlık bitti evi alcam. kredi meselesine gelince şu kadar kullanabilirsin dedi. param yok üstü denk gelmiyor dedim alamam böyle dedim emlakçıya. emlakçı adamı ikna etti tamam istediği rakamı kullansın demiş.

Toplam Hit: 3264 Toplam Mesaj: 33
ev kredi kredi