2010 Öss Sistemi Hakkında?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirpence
    sirpence's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Şimdi müridler arasında bilen vardır. Ben bu öss nin açıklamak için olan e-book unu okudum lakin iyice kafam karıştı.

http://www.osym.gov.tr/dosyagoster.aspx?DIL=1&BELGEANAH=33968&DOSYAISIM=OSYS2010Sunum.pdf

şimdi benim bildiğim sınav iki aşamadan olacak ve ygs ve lys. yalnız lys de sınavlar edebiyat sınavı matematik sınavı gibi ayrılacak.

soru 1; bu sunumda mf-1 mf-2 mf-3 mf-4 yada tm-1 tm-2 tm-3 gibi puan türleri var. Bu puanların neye göre hesaplandığını anlamadım. Orda Yüzdelikler vermiş ama bişe anlayamadım.

Mf-1 , mf-2, mf-3 puanları ayrı ayrı sınavlarla mı belirlenecek yoksa lysdeki matematik testine göre mi bi sonuç alınıyo nasıl alınıyo falan filan..

soru 2. )

bu lys deki aldığım puana ygs de etki ediyo mu?

soru 3. )

soru 3 ü unuttum aklıma gelince yine burdan sorarım :W

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek
    ilk sınavda 145 barajını ikincis sınavda 165 barajını 3üncü sınavda ise baya bi puan yapıp 4 senelik bi üni için kasıcan. baya bi değişik bu sınav. Bende giricem. İlk sınav nisanda.. sonra ise haziranda ayrı ayrı 2 sınav oluncak. Bakalım inş bişiler yparız
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirpence
    sirpence's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

soru 4. )

aynı şey ygs de de mevcut ygs-1 ygs-2 ygs-3 gibi. ygs de 6 farklı sınavdan mı oluşcak bu sınavlar arasındaki fark ne olacak ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek

sirpence bunu yazdı:
    -----------------------------

soru 4. )

aynı şey ygs de de mevcut ygs-1 ygs-2 ygs-3 gibi. ygs de 6 farklı sınavdan mı oluşcak bu sınavlar arasındaki fark ne olacak ?

sözel sayısal olayı gibi bende tam bilmiyorum ama tahminimce şöyle mesela ygs 1 de - Türkçe oda kendi içinde dallara ayrılcak

ygs 2 sayısal oda kendi içinde dallara ayrılcak  böle bişiler. bence üşenme bi dershaneyi yada okulu ara sor bizdie bilgilendirmiş olursun

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirpence
    sirpence's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

HanDsomE bunu yazdı:
    ilk sınavda 145 barajını ikincis sınavda 165 barajını 3üncü sınavda ise baya bi puan yapıp 4 senelik bi üni için kasıcan. baya bi değişik bu sınav. Bende giricem. İlk sınav nisanda.. sonra ise haziranda ayrı ayrı 2 sınav oluncak. Bakalım inş bişiler yparız

2 sınav değil mi ya :S

ne zaman 3 sınav oldu amk. kafa allak bullak

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirpence
    sirpence's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

HanDsomE bunu yazdı:

sirpence bunu yazdı:

soru 4. )

sözel sayısal olayı gibi bende tam bilmiyorum ama tahminimce şöyle mesela ygs 1 de - Türkçe oda kendi içinde dallara ayrılcak

ygs 2 sayısal oda kendi içinde dallara ayrılcak  böle bişiler. bence üşenme bi dershaneyi yada okulu ara sor bizdie bilgilendirmiş olursun

bizim burdaki okullar dersaneler şimdiki sistemi bile bilmiyo onların amk :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek
    benim bildgm 3 sınav şekilde yanlış biliyorda olabilirim. nisanda 1 - haziranda da 2 tane daha olcaz
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    faruk_sahin
    faruk_sahin's avatar
    Erkek
    HanDsomE bunu yazdı:
    benim bildgm 3 sınav şekilde yanlış biliyorda olabilirim. nisanda 1 - haziranda da 2 tane daha olcaz
    hee doğru ama haziranda en az iki sınav oluyosun.Eğer istersen 3 veya 4 sınavda olabilirsin.

Hayat Senin Başkalarına Bırakma!!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mamii
    mamii's avatar
    Erkek

Nisan'da bir sınav olacak ve o sınavı geçenler Haziran'daki sınava girmeye hak kazanacaklar. Yani Nisan'daki sınav genel kültüre dayalı bir eleme sınavıdır.

Artık okulun hiçbir önemi yok. Önemli olan senin yaptığın puan. 

Eski sistem:

Diyelim ki ben Fen Lisesi'ne gidiyorum. Sınava girdim fakat Fen dalında hiçbir yeri tutturamadım, puanım düşük geldi ama türkçe, tarih puanım yüksek geldi. İstabul Üniversitesi Edebiyat Bölümü'ne girmeye yetiyor. Ama benim alanım Matematik-Fen olduğu için, o bölüme girmek istediğimde, önce benim puanım kırılacak ve Edebiyatçıların tercihleri göz önünde bulundurulacaktı. Yani ben Edebiyat'tan tam bile yapsam giremeyecektim.

Yeni sistemde ise, bölümün, okulun hiçbir etkisi yok. Haziran'daki sınavı kazandın diyelim. Cumartesi edebiyat, pazar sosyal. Bir dahaki hafta ctesi matematik, pazar geometri. Bir dahaki hafta ctesi fizik, pazar biyoloji. Bir dahaki hafta... diye gidecek. Yani tüm sınava girenler toplam 7-8 sınava girmiş olacak.

Gelelim yerleştirme sistemine. Artık okulun veya seçtiğin bölümün hiçbir etkisi yok dedik ve öyle olacak. Ben zamanında sayısalı seçtim diyelim fakat matematik sınavı günü hastalandım veya kötüydüm. Sınava giremedim. Ne olacak ? 1 sene daha mı bekleyeceğim ? Hayır. Edebiyat ve diğer sınavlara girersin, eğer puanın tutarsa istediğin üniversiteye bölümün bakılmamak kaydıyla girebilirsin.

Bu da şöyle mümkün;

Marmara Üni. Edebiyat Fakültesi diyecek ki: Mat 1: 15 net, Mat 2: 15 net, Fen 1: 10 net, Fen 2: 7 net, Türkçe 1: 25 net, Türkçe 2: 23 net istiyorum. gibi her dersten gereken neti veya puanı söyleyecek. Eğer senin puanın tutarsa, tuttuğu bölüme hiçbir şeyine (okul, bölüm, dershane) bakılmadan alınacaksın... Umarım anlatabilmişimdir...

ÖSS maratonu başlıyor. Dershane de başladı. Bir süre TBT"de yokum. Seneye kaldığım yerden devam =)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek

mamii bunu yazdı:

Nisan'da bir sınav olacak ve o sınavı geçenler Haziran'daki sınava girmeye hak kazanacaklar. Yani Nisan'daki sınav genel kültüre dayalı bir eleme sınavıdır.

Artık okulun hiçbir önemi yok. Önemli olan senin yaptığın puan. 

Eski sistem:

Diyelim ki ben Fen Lisesi'ne gidiyorum. Sınava girdim fakat Fen dalında hiçbir yeri tutturamadım, puanım düşük geldi ama türkçe, tarih puanım yüksek geldi. İstabul Üniversitesi Edebiyat Bölümü'ne girmeye yetiyor. Ama benim alanım Matematik-Fen olduğu için, o bölüme girmek istediğimde, önce benim puanım kırılacak ve Edebiyatçıların tercihleri göz önünde bulundurulacaktı. Yani ben Edebiyat'tan tam bile yapsam giremeyecektim.

Yeni sistemde ise, bölümün, okulun hiçbir etkisi yok. Haziran'daki sınavı kazandın diyelim. Cumartesi edebiyat, pazar sosyal. Bir dahaki hafta ctesi matematik, pazar geometri. Bir dahaki hafta ctesi fizik, pazar biyoloji. Bir dahaki hafta... diye gidecek. Yani tüm sınava girenler toplam 7-8 sınava girmiş olacak.

Gelelim yerleştirme sistemine. Artık okulun veya seçtiğin bölümün hiçbir etkisi yok dedik ve öyle olacak. Ben zamanında sayısalı seçtim diyelim fakat matematik sınavı günü hastalandım veya kötüydüm. Sınava giremedim. Ne olacak ? 1 sene daha mı bekleyeceğim ? Hayır. Edebiyat ve diğer sınavlara girersin, eğer puanın tutarsa istediğin üniversiteye bölümün bakılmamak kaydıyla girebilirsin.

Bu da şöyle mümkün;

Marmara Üni. Edebiyat Fakültesi diyecek ki: Mat 1: 15 net, Mat 2: 15 net, Fen 1: 10 net, Fen 2: 7 net, Türkçe 1: 25 net, Türkçe 2: 23 net istiyorum. gibi her dersten gereken neti veya puanı söyleyecek. Eğer senin puanın tutarsa, tuttuğu bölüme hiçbir şeyine (okul, bölüm, dershane) bakılmadan alınacaksın... Umarım anlatabilmişimdir...

süpersin akılda soru kalmaz umarım daha.. Güzel bir sistem. Umarım hiçkimse hiçbir sınav öncesi hastalanmaz .) Acaba bu sene zor olacakmı sınavlar

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LordVader
    LordVader's avatar
    Erkek

Cok kotu oldu insallah girerim bi yerede kurtulurum.

Yaw bu boyle olduysa okulun onemi kalmadiysa ne diye cocuklar 3-4 sene anadolu fen liselerine kasiyor ?

Abicim varya cocugu hic dershaneye falan gondermicen hic bi zaman. O parayi direk ozel universiteye yatircan hee.

Cok zor artik cook. Yeni nesile aciyorum. :D

I find your lack of faith disturbing.
Toplam Hit: 4808 Toplam Mesaj: 31