2015 Ekonomisi ? Krizmi Değilmi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Şimdi sözde kriz yok diyenler felan diye laf geçirmişler en son nezaman et yedin diye sorsak diye. İstemsizce cevaplamış oldum da zaten.

Ben özetle iyiyiz kriz yok demiyorum. Zaten boktandık kriz yok diyorum.

Kriz deyince insanın aklına ekstra birşey geliyor.

Ama gerçekten bir çakılma ya da bir düşme yok herzamanki gibiyiz. Kriz varsa da hissedilmiyor. Bilmiyorum belki de en kötü durumdayızdır daha kötüsü yoktur felan

Ama napıyım yani yalan mı söyleyim. Ya benim bildiğim kriz tanımı yanlış ben bilmiyorum kriz nedir. Ya da yok işte hissedilmiyor kriz felan. 

iyibu! yeniden..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

İstanbul / bağcılarda  az ònce pazara gittim...

patates kilo  5 -  sivri biber 4 - domates 3.5  -  marul 5 lirayada vardi 4 lirayada  4 lukten 1 tane aldim - muza baktim kilo 6.5  - yani  fiyatlar tavan yapmis hocam. Allah bu millete sabir versin. 

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    by_Tet bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı
    by_Tet bunu yazdı

Nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama krizi hissettirmiyorlar.

Yani ozaman baya küçüktüm ama hatırlıyorum ekmeği alırken hesaplı davranıyorduk herşey alınmıyordu evde falan bi krizdeydik yani.

Ama şimdi bakıyorum herşey yine standart seyrinde. Sanırım tek parti olmanın getirdiği bir avantaj gibi birşey. 

Ha erken konuşuyorum acısı götümüzden çıkmasın da maazallah şuanda durum bu.

eskiden az çok gezmeye pikniğe gidilir, fabrikalar erzak dağıtır, çoluğa çocuğa adam gibi bayramlık alınırdı. şimdi bunların hiçbiri kalmadı. hayat şartları kısıtlanıyor kendi kendine. et bile alsan en dandiğini kalitesizini alıyon görece ucuz diye. 

ben hissediyorum, hissetmeyenlerde sorun var.

Şöyle bi düşününce evet haklısın yani. Kredi borcu olmadan et alamıyoruz limit sürekli aşılıyor falan.

Fakat demek istediğim bir kriz varsa bu on yıldır var. Yani o eskiden dediğin olayı ben yaşamadım mesela bu hükümet döneminde yetiştim babam devlette çalşıyor daha piknik yüzü üç beş defa görmüşümdür tatil yüzü görmedim vs. Bi ev aldık 10 senedir bitmedi borcu hiç bitmeyecek gibi.

Yani nasıl devam ediyorsa öyle gidiyor şuan kriz durumunda değiliz önceden de böyleydi şimdi de böyle demek istediğim.

baban devlette çalıştığı halde durum buysa...

eskiden emekli tazminatıyla ev alınırdı. şimdi düğün bile yapamıyorsun. şöyle bi düşünün daha çok var böyle. daha da beter olurduk da yaşasın kredi kartları! 10 yıldır kredi kartlarına abandık. onlardaki limit de artık herkesde doldu. kaç sene daha dayanıcaz?

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

E zaten öyle oy verenlerin yükünü ben çekiyorum bu hükümetle gözümü açtım neredeyse. Herşey bok gibi ama yapabilecek birşey yok.

Benim desteklediğim partiye millet bok atıyor başkasınınkine bok atıyor herkes kötü bi akp iyi onun da halini görüyoruz işte.

Şuanda üstü kapalı söylüyorum herşeyi farkettiysen tuttuğum partiyi bile söyleyemicek durumdayım çünkü önceden onu da gördük bişey yapamadı bu ülkeye ne hizmeti oldu diyecekler.

Benim derdim değil bu hükümete oy verenler düşünsün

iyibu! yeniden..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

kriz şu anda var.kriz konusu vardı orda yazmıştım dolar 2.60ken 2.71 e kadar rahat yolu var alın die.

şimdi şunu söleyebilirim 2.78civarına gelecek ama biraz riskli.yani gelmeyedebilir.

krize gelecek olursak; konuda yine yazmıştım, gelmiş geçmiş en büyük krizi yaşayacak türkiye.inşallah yaşar. aklınız varsa türkiyeden kaçarsınız.geri kalan %50 de ne yaparsa yapsın.son günlerdeki laf: yola ekmek banıp yerler

türkiye ekonomik sistemi kadar boktan bi sistem yok.devlet durgunluk oldugu zaman harcama yapar ki durgunluk azalsın.durgunluk olmadıgı zaman vergi artart ki devletin kasasında para olsun.

şu anda durgunluk var enflasyon var vergi var.hemde ağır vergi var ve devlet harcama yapmaya çalışıyor.durgunlugu aşmak için yaptıgı harcamada inşaat, kaldırım taşı vs vs.geçici işler.her yaz kaldırım taşı mı değişir ? bu kadar boşa para harcayacağına elektronik sektöre yada devamlılığı olan sektöre para harcasaydı şu anda o işten kar ediyordu.ama biz naaptık kaldırım döşedik çiçek ektik.

bunları amerikan doları gelirken, sıcak para gelirken, sermaye varken yaptık.halk zannetti ki refaha kavuştuk.yalancı bir balondu.hatta arkadaşımla bile tartıştım.kendisi işletme okuo -.- dior ülke zenginleşti, dedim nası zenginleşti ? nası oldugunu boşver zenginleşti mi zenginleşti.bu adam yurt dışında işletme okuyor.kafa bu olursa ülkenin zaten gelişmesi böle boktan olur.daha 10 sayfa yazı yazarımda boşa yazıyoruz.burda akpliler var bu kadar bilgi paylaşıoruz adamın dediği illede akp inadına akp.boş hepsi.

o yüzden aklınız varsa türkiyeden kaçın.hele seçimlerde yine akp alırsa vay haline ülkenin.şunuda demiorum yeni gelen adam kurtaracak ülkeyi.akp öle bir yola soktu ki ekonomiyi, artık çok çok zor geri dönmek.satılan yerler( peşkeş çekilen) satılan firmalar geri nası alacaksın ? alamazsın

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek
    JahR bunu yazdı

R.T.E nin dediğine göre ''Geçici Kriz''  varmış   kalıcısı nasıl oluyosa.   Teğet geçer belki.      ahhh ulann ahhh

kalıcı olsa duramazsın.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JahR
    JahR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ArduouS bunu yazdı
    JahR bunu yazdı

R.T.E nin dediğine göre ''Geçici Kriz''  varmış   kalıcısı nasıl oluyosa.   Teğet geçer belki.      ahhh ulann ahhh

kalıcı olsa duramazsın.

Duran Kim  BaşĞan   geliyonmu?  Gerçek Kesit...

beyin derki; ya beni kullan, ya da kafana sık ulan!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Tabii ki kriz var ve tabii ki bundan 15 sene önceki kriz gibi hissedilmiyor. Bence bundaki en büyük etki medyadan ziyade bankalar.  O büyük krizin olduğu dönemlerde birçok kişi işsiz kalmışsa da bir şekilde hayatını sürdürdü borçlanmadan etmeden ama şimdi en varlıklı adamın bile dünya kadar borcu var. İşsizlik cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmış. Bireysel ve ülkesel borçlanma yine cumhuriyet tarhinin en yüksek seviyesine ulaşmış. E yine de birileri çıkıp kriz yok, geçici kriz, kriz değil panik atak gibi abuk sabuk söylemlerde bulunuyorsa şaşar kalırım.

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    1049 bunu yazdı

Tabii ki kriz var ve tabii ki bundan 15 sene önceki kriz gibi hissedilmiyor. Bence bundaki en büyük etki medyadan ziyade bankalar.  O büyük krizin olduğu dönemlerde birçok kişi işsiz kalmışsa da bir şekilde hayatını sürdürdü borçlanmadan etmeden ama şimdi en varlıklı adamın bile dünya kadar borcu var. İşsizlik cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmış. Bireysel ve ülkesel borçlanma yine cumhuriyet tarhinin en yüksek seviyesine ulaşmış. E yine de birileri çıkıp kriz yok, geçici kriz, kriz değil panik atak gibi abuk sabuk söylemlerde bulunuyorsa şaşar kalırım.

aslında bu iyi bişi :D başbakan kriz var dese ecevit gibi, ülke karışırdı:D panik yaratır buda paranın daha hızlı kaçmasına bir anda ekonomiye darbe vurmasına yol açardı.

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek

ben öğrenciyim kredi kartı bile kullanmadım 3 yıldır tek kuruş borçlanmadım ama nolduysa son 4-5 aydır borç batağındayım amk kriz var arkadaş hayatımda borç almamıştım borç batagğına düştüm nasıl olduysa alkol yok sigara yok bu arada :)

Toplam Hit: 9648 Toplam Mesaj: 110