220 V ~ 5V Dönüştürme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek

Arkadaşlar 220 V şebeke gerilimini trafo kullanmadan nasıl 5 volta dönüştürebiliriz acaba? Yaklaşık olarak 1-1.5 A çıkış almam gerekiyor fakat ben trafosuz bir çözüm bulamadım mini smps trafosuda bulamadım o yüzden yardımlarınızı bekliyorum...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Ödev mi bir yerde mi kullanacaksın ona göre tavsiye verebilirim.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

bir yöntem var ama tam bilmiyorum. Abim evde komşuların tv, ütü, vs tamirlerini yapmak için balkona bir çalışma masası yapmış. orada bir seyyar vardı. bildiğimiz üçlü seyyar. 3 partun birinden 220- birinden 10 birinden 5 volt geliyordu. trafo felan olmayaınca inanmadım. ölçü aletiyle ölçtürdüm. harbiden 220 prizinde hem 220 hemde 5 volt vardı. nasıl yaptın dedim tarif etti ama hatırlamıyorum. yalnız hatırladığım seyyarın üzerinde küçük bir led vardı. kısa devreleri ölçmek için yanıp sönüyordu. denk gelirse sorarım. ama tarif ettim nezaman unuttun der fırçalar diye soramam şimdi. :) elektrikçi biri varsa bunu izah edeibilir.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek

ac mi lazım dc mi

sana gelince.. ne ben sezar'ım,ne de sen brütüs'sün ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün artık seninle biz, düşman bile değiliz"
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek

ac mi lazım dc mi

sana gelince.. ne ben sezar'ım,ne de sen brütüs'sün ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün artık seninle biz, düşman bile değiliz"
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    siberturq bunu yazdı

Ödev mi bir yerde mi kullanacaksın ona göre tavsiye verebilirim.

İlgilendiğim bir proje var orada kullanacağım

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

bir yöntem var ama tam bilmiyorum. Abim evde komşuların tv, ütü, vs tamirlerini yapmak için balkona bir çalışma masası yapmış. orada bir seyyar vardı. bildiğimiz üçlü seyyar. 3 partun birinden 220- birinden 10 birinden 5 volt geliyordu. trafo felan olmayaınca inanmadım. ölçü aletiyle ölçtürdüm. harbiden 220 prizinde hem 220 hemde 5 volt vardı. nasıl yaptın dedim tarif etti ama hatırlamıyorum. yalnız hatırladığım seyyarın üzerinde küçük bir led vardı. kısa devreleri ölçmek için yanıp sönüyordu. denk gelirse sorarım. ama tarif ettim nezaman unuttun der fırçalar diye soramam şimdi. :) elektrikçi biri varsa bunu izah edeibilir.

Tamamdır hocam teşekkürler :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rsnalp
    rsnalp's avatar
    Erkek
    KasiRGamsi bunu yazdı

ac mi lazım dc mi

Dc lazım

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek

transformatörle 5v a düşürebilirsin dc ye çevirmek için kondansatör lazım

TheM4D tarafından 24/Eyl/16 17:17 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek

cep telefonun sarj aletinin ucunu kes ölçü aletiyle ölç yaklaşik 5 volt dc veriyor

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek
    KasiRGamsi bunu yazdı

cep telefonun sarj aletinin ucunu kes ölçü aletiyle ölç yaklaşik 5 volt dc veriyor

aynen modern telefonların şarj aleti 5v. akım olarak da 700-2000 miliamper arasında değişiyor şarj aletleri arasında.

Toplam Hit: 4289 Toplam Mesaj: 49
trafo 220v smps 5v