folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder 3 Damla Kadar Suyun Bir Tüpün İçerisinde Buharlaşmasını Nasıl Engelleriz ?

3 Damla Kadar Suyun Bir Tüpün İçerisinde Buharlaşmasını Nasıl Engelleriz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Speedyy
    Speedyy's avatar
    Erkek

Öncelikle Günaydınlar .

Konu yeri umarım doğrudur. 

Sonra başlık uzun oldu kusuruma bakmayın bir de tüp dedim ama değil 

Fotolarını koyacağım. Şöyle izah edeyim. Ufak bir ampulun içini boşaltarak onu bir şişeye çevirdim 
    Daha içine 3 damla su damlattım ve ağızı kırık olan yere bir bant yapıştırdım. İyice çevreledim. Daha sonra kağıt bantı 
    Çift taraflı bir birine yapıştırıp şekil verdim. Ve üstüne koydum en sonda yaptığım Tıpayı üzerine taktım. 

Ama ne olursa olsun. 1 hafta içerisinde o tüpten o 3 damla veya fazlası su buharlaşıyor 
    Ben bu işe cahilim yani buharlaşmayı önlemeye karşı. 

Sorum şudur ki, 

Fotolar da göreceğizi gibi, Tıpayı falan da geçelim 
    Saf ampul var elimiz de görüldüğü üzere 3 damla su damlattık ve üstüne nasıl bir şey yapabiliriz ki 
    Buharlaşmasını engelleyebilirz ? Veya tad ve renk usuru katmayacak kolay bulabileceğim bir madde ekleyerek 
    Engelleyebilirsin denilebilir mi ? 

Parçalarına ayırdım, Bantı çıkık hali olan son halidir. 
    Üstüne öyle bir şey yapmam gerek ki, Hava ile temas vs 3 damla suyu buharlaştırmasın. 
    Örnek ; ( Mumu eritip mühürleyeyim diye düşündüm bir ara örnek tabi ) 

Not ; Olay su değil. Su gibi berrak ve koku etkeni yapmayacak ve

" Abi bu madde su gibidir renkli bir şey değil leş gibi de kokmaz koy su yerine bunu 
    Buharlaşmayı da engelle silikon veya vereceğim tavsiye ile de azını mühürle tamamdır  " olayı geçerlidir .
    Su sadece ilk bir idealdir. Türevleri ve seçeneceklere açığım 

Ekstra bir şey lazım olursa cevaplarım 
    Olabilitesi olan bir şey mi bilmiyorum ama sorayım dedim. Son foto olayın özetidir 3 damla su var. Ve o üst kısım buharlaşmayı engelleyecek şekilde kapansın istiyorum 
    Mümkün ve yolu var ise şimdiden teşekkürler 

Speedyy tarafından 14/Ara/16 10:10 tarihinde düzenlenmiştir

Bu bir parodidir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek

Dondurucuda tutabilirsin hocam

طדṮ
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Hocam mühürleme kısmı için sıcak silikon kullanabilirsin. Ancak tüpün içinceyken buharlaşması konusunda ne yapmak lazım bilemedim. Gaz vs. ile sıkıştırmak belki işe yarayabilir.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Güzel bir gözyaşı hediyeliği olurmuş bundan. Öncelikle çözüm buharlaşmayı engellemekte değil buharlaşma olduğunda dışarı çıkmasını engellemek ve yoğunlaşmayı korumak.
    Eğer içine koyacağın sıvı absürt bi kimyasal madde değilse buharlaşma kaçınılmaz hocam. (sıvılar her sıcaklıkta buharlaşır prensibi) senin sorunun bunu içinde muhafaza edebilmek o yüzden öncelikle o mantar tıpayı değiştirmen gerek (emin olmamakla beraber) mantar tıpalar hava alır buharlaşır veya mantarın yapısından ötürü sıvıyı bi miktar emer kendi doygunluğuna ulaşıncaya kadar. O yüzden dışarı ile hava temasını kesip kendi içerisinde buharlaşsa bile kayıp olmadan tekrar yoğunlaşmasını sağlamamız gerek. vakumlu veya plastik tıpalı hava geçirmeyen bir şişede deneyebilirsin. Sıcak soğuk farklılıkları da yaratıp yoğunlaşmayı kısa zamanda gözlemleyebilirsin.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

içindeki havayı alsan ?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    moi
    moi's avatar
    Erkek

hocam neden su kullaniyorsun? kaynama noktasi daha yuksek seffaf bir sivi(bilgili diger hocalar ne kullanabilecegini soyler diye dusunuyorum) ve ampulun kafasinda bant yerine daha once soylendigi gibi silikon kullanirsan(hatta ve hatta imkanin varsa cam i eritip kapatman cok daha guzel olur) hic problemin kalmayacak. bir de su yerine gliserin falan kullanirsan ampulu salladiginda ki goruntu daha guzel olur diye dusundum. kolay gelsin.

Sadece paranoyaklar hayatta kalır...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Speedyy
    Speedyy's avatar
    Erkek

Cesnist - Hocam başkasına vereceğimden dondurucu tutmasını istemem biraz garip olacaktır :) 

TeRRoR - Silikon olabiltesi olan bir durum hocam mum geldi aklıma ama bu gelmedi saolasın :) Bir de buharlaşma durumunu iştirak ettimi bakalım sonuç olacak 

TxT - Aslında göz yaşı şişesi için niyet edip yapmıştım hocam :) Şuan buharlaşma sorunu yüzünden niyetinin dışına çıktı, bunu çözersem göz yaşı şişesi olarak nitelendirebilirim 
    Aslında mantar tıpa direk takılı değil hocam, Önce üst noktaya bir bant yapıştırdır büyükçe, sonra o bantı iyice yapıştırdım ampulün çevresine sonra mantarı bastırdım ve mantar bantı 
    Ampulun içine itti, Sonra gene ampul dışında ki bantı iyice ampule yedirip yapıştırdım ve fazlalığı kestim, İlk denemelerimde mantar küçük ama gene de sıvıyı emer halde olduğunu gördüğüm de 
    Önüne geçmek için, bir nevi bandaj misali ilk katman olarak ampule güzelce bant yedirdim üstüne mantarı çaktım bu sayede mantara deymek isteyen sıvı, direk ilk katman banta takılıp geri şişeye akıyor 
    Mantar da sıvıyı emmeden görevini tamamlıyor oluyordu. Ama üstte hocamın dediği gibi iyi bir silikon taktiği, sıvı ve hava akışını engelleyecek ise, kaçak durumunun önüne geçebiliriz demektir 
    Kalan tek şeyde buharlaşma. Aşaya uyarı vereceğim gene ama burada söyleyeyim. Eğer ki sıvının rengi ve kokusuna etki etmeyen bir madde sıvıyı buharlaşmaya karşı önlem verirse 3 damlanın içersine karıştırabilirim 
    Yani, koku ve renk değişiklği yapmayacak bir maddenin suya karıştırıldığında buharlaşmaya engel teşkil edeceğini söyleyen olursa bunu uygularım.

yunusdogan - Asıl mesele de o gibi :) Ben onu nasıl yaparım bilmiyorum hocam , Çıt kırıldı bir ampül, üstelik kesin bir şeil de de şuanlık sağlam bir mühür taktiğimiz yok 
    Ve farz edelim ki var, Havayı nasıl alabilirim konu başlığı altında bir bilgin yok :/ 

moi - Hocam eğer ki, koku usurunu yapmayacak bir etken var ise, Ve aynı su gibi berrak renk bozukluğu vermeyecek bir madde var ve 
    Uçmayı buharlaşmayı engelliyor ise bunu kullanmak isterim elbette. Bu bir örnek ve ilk ideal düşünceydi, Silikon ile de kapatabilirim gibi 
    Ama camı eritmek benim için zor gibi :/ Çok yüksek derece de ısınması ve eritilip bir şekilde için de sıvı varken iyi bir şekil de üst noktayı mühürlemek çok zor gibi :/

Bu bir parodidir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek

Aslında termodinamik bir olay hocam.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwjYiOCboPPQAhWDORQKHYeHC9gQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Feng.harran.edu.tr%2F~hbulut%2Ftablolar.pdf&usg=AFQjCNG4gCpTkFvczNPDimRcgW19VwXtpw&sig2=J-uXM4R2psUOpPtIq1X-6g&bvm=bv.141320020,bs.1,d.bGg&cad=rja

burdaki tablo ve birazda termodinamik formüller ile olayı çözebilirsin.

yani mühendislik bilimi diyorki 24.08 Celcius ta (yaklaşık oda sıcaklığında)  3kPa basınçta tutman gerekiyor 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Speedyy
    Speedyy's avatar
    Erkek
    Dryrock bunu yazdı

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwjYiOCboPPQAhWDORQKHYeHC9gQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Feng.harran.edu.tr%2F~hbulut%2Ftablolar.pdf&usg=AFQjCNG4gCpTkFvczNPDimRcgW19VwXtpw&sig2=J-uXM4R2psUOpPtIq1X-6g&bvm=bv.141320020,bs.1,d.bGg&cad=rja

yani mühendislik bilimi diyorki 24.08 Celcius ta (yaklaşık oda sıcaklığında)  3kPa basınçta tutman gerekiyor 

Yani özetle vereceğim kişi bunu ne yapıp ne edip 24.08 Celcius'ta tutmak zorunda :D 

Bu bir parodidir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Speedyy bunu yazdı
    Dryrock bunu yazdı

Yani özetle vereceğim kişi bunu ne yapıp ne edip 24.08 Celcius'ta tutmak zorunda :D 

Yada basıncı arttırıp buharlaşmasını engelliceksin. Düdüklü tencere gibi oldu :)

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Speedyy
    Speedyy's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı
    Speedyy bunu yazdı
    Dryrock bunu yazdı

Yada basıncı arttırıp buharlaşmasını engelliceksin. Düdüklü tencere gibi oldu :)

Çok garip bir şey yaptım :D Muma takmışım ben kafayı 
    Bir jel vardı 3 damla ondan koydum, üstüne de bir mumum yarısını damlatarak feda ettim
    Ve şuan donmasını bekliyorum :D 

Donacak ve ben uykuyaya dalacağım oda en az 34 derece, ve odada bırakacağım 
    Eğer kombinin son sürat gittiği bu evde çok göze çarpar bir azalma yoksa ne mutlu bana 
    Varsa ampulü de boşuna yalan ettim :)

Bu bir parodidir.
Toplam Hit: 1896 Toplam Mesaj: 15
ampul