5G Destekli Telefon Almalımıyım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    byugr
    byugr's avatar
    Erkek

telefonu değiştirmeyi düşünüyorum almışken 5g destekli alayım diyorum yarın 5g gelirse değiştirmek zorunda kalmayayım.

sizce mantıklı mı yoksa 4.5g yeterlimi en az 3-4 yıl kullanıyorum cihazı. 

şuan sanırım one plus 7 pro da varmış alınır mı?

Bir namazlık saltanatın olacak, Taht misali o musalla taşında.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Daha ihalesi bile yapılmadı. Operatörlerde para yok. Vodafone TR'den çekilmek istiyor, Telekom satılmak isteniyor, Turkcell'de ise işler iyi değil taahhütlü tarifelere bile zam yapıyor adamlar.

2000'lerin başında cep telefonları yeni yeni çıkarken operatör işi karlıydı ama şuan maliyetini bile kurtarmıyor. Zira tüm ekipmanları döviz ile alıyorsun ama müşteriden aldığın para Türk lirası.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cihan
    Cihan's avatar
    Erkek

5g gelene kadar zaten baya zaman geçer. O zaman a yeni telefon alırsın 

wordpress & sözlük
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bence de türkiye icin henüz almak icin erken hatta bir cok yer icin erken.. bu isin baslamasi ve oturmasi baya zaman alir. Paketler ciksa da aptalca paketler olur 30 gb 250 tl gibi :) onu da vermek mantiksiz. O yüzden 3-4 yil bence 5g'siz bir telefon ile yoluna devam etmek mantikli, uzun süre kullanmayacagin sey icin para vermek mantikli degil

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bu arada ben telefonu 3G'de kullanıyorum. 20 megabit hız alıyorum yetiyor zaten kotalı sonuçta. Hemde çekim gücü daha iyi şarjı sömürmüyor.

4G'de operatörler frekans dolunca sizi başka frekansa atıyor ve sürekli çekim gücü değişiyor. Buda bataryaya tecavüz demek.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    byugr
    byugr's avatar
    Erkek

çok mantıklı cevaplarınız çok teşekkür ederim.

Bir namazlık saltanatın olacak, Taht misali o musalla taşında.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Bu arada ben telefonu 3G'de kullanıyorum. 20 megabit hız alıyorum yetiyor zaten kotalı sonuçta. Hemde çekim gücü daha iyi şarjı sömürmüyor.

4G'de operatörler frekans dolunca sizi başka frekansa atıyor ve sürekli çekim gücü değişiyor. Buda bataryaya tecavüz demek.

3g hizi iyiymis hocam. benim 4g de download ve upload 30 mbps, 3g de ise 9 mbps download, 5.87 upload. wifi 5gz de telefonla denedigimde download 220 mbps, upload 285 mbps aliyorum.. pc'de 500 lere cikiyor. 

unbalanced tarafından 23/Kas/19 19:24 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

3g hizi iyiymis hocam. benim 4g de download ve upload 30 mbps, 3g de ise 9 mbps download, 5.87 upload. wifi 5gz de telefonla denedigimde download 220 mbps, upload 285 mbps aliyorum.. pc'de 500 lere cikiyor. 

Hocam sen bildiğim kadarıyla yurtdışındaydın. Orada kotasız paketler olduğundan baz istasyonları full çalışıyor. TR'de baz istasyonları boş. Millet kota var diye kullanmaya korkuyor. Turkcell Superbox'u çıkardı falan ama daha mobilde sınırsız net yok. Bir tek Vodafone Pass var ondada YouTube falan sıınrsız. Uygulama bazlı çalışıyor.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Hocam sen bildiğim kadarıyla yurtdışındaydın. Orada kotasız paketler olduğundan baz istasyonları full çalışıyor. TR'de baz istasyonları boş. Millet kota var diye kullanmaya korkuyor. Turkcell Superbox'u çıkardı falan ama daha mobilde sınırsız net yok. Bir tek Vodafone Pass var ondada YouTube falan sıınrsız. Uygulama bazlı çalışıyor.

anladim hocam mantigi :) ee madem kimse kullanmiyor bu adamlar neden fiyatlari düsürmüyor da millet daha rahat kullanabilsin.. Dedigin gibi türkiye'de sinirsiz mobil paketi görmedim, olsa bile eminimki cok pahalidir. Burda hemen herkes kotasiz mobil paket kullaniyor. Ben oranin prarasiyla 30 lira falan veriyorum sinirsiz internet+sms/mms+konusma + 500 mb AB roaming + 1 saat AB ücretsiz görüsme (eskiden türkiye de vardi ama cikardilar benim paketten nedense).. Bu paralara bu kadar hizmet verilebiliyorsa türkiye'de neden yapilmiyor ya da yapilmak istenmiyor ya da birileri neden ses cikarmiyor anlamiyorum

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Millet alışmış kotalıya kanaat etmeye. Operatörler müşteriye deniz vermek yerine bir bardak su veriyor ve ay sonuna kadar dikkatli iç haa biterse affetmem öperim diyor.

Bunda en büyük neden yukarıda dediğim gibi giderler dolarla gelirler lirayla olunca arada büyük dengesizlik oluşuyor. Operatörler yatırım yapmak istemiyor. BTK zorla yaptırıyor.

Mesala NetGSM geçen senelerde 4G ihalesine girip 4. operatör olmak istedi ama hesapladılar deli para gerekiyor en baştan vazgeçip ihaleye katılmadılar. Operatörler artık sadece internet veren firmalara dönüşüyorlar. Sesli görüşme artık arkaplanda kalıyor. Millet tarife ve paket alırken hemen kotaya bakıyor. 

Mesala Turkcell'in Ukrayna ayağı Lifecell'den bir paket 20 GB 60 UAH. TR'de yok Bip'te geçerli yok Fizy'de geçerli vs diyorlar. Ukrayna'da dümdüz 20 GB veriyorlar.

https://www.lifecell.ua/uk/mobilnij-zvyazok/taryfy/internet-zhara/

Bir diğer nedende kotasız mobil paketler çıkarsa bizim millet evin internetini iptal eder eve gidice hotspot açar. Gerçi yurtdışında çoğu operatör hotspotu engelliyor o yüzden. TR'den Turkcell'de engellemek istemiş aşırı tepki gelince vazgeçmişlerdi.

mkyb tarafından 23/Kas/19 19:47 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Elon Musk'un internet projesi belki bir cözüm olur o zaman :) bu kadar masrafin olmasina da anlam veremiyorum. Adamlar yer kazip da fiber kablo dösemeyecekler sonucta.. Milet 5g'yi kullanmaya basladilar bile yavas yavas, türkiye'de hala kotali hatlardan baska bi alternatif yok.. yazik cidden.. 

bu arada belki fikrin var, aklimin almadigi bi sey var. Ben salt diye bir operator kullaniyorum (eski ismi orange). Bu operatorun europa diye bir paketi var ve suan %50 indirimde. aylik 44 frank (200 tl civari). Bu pakette sinirsiz konusma, (roaming) internet, sms/mms var ve türkiye'yi de kapsiyor (türkiye zone 2 de görünüyor roamingde)..

Yani ben europa isimli paketi alip, türkiye gibi bir cok avrupa ülkesinde ve amerika'da sinirsiz internet kullanabilme sansim olacak. Bunu nasil yapabiliyorlar anlayamadim. Sonuca türkiye'ye gelince yabanci hattim türkiye'deki bir operatora baglanacak ve onun hizmetlerini kullanacak.

bilgiler burda 

Europe.

Unlimited high-speed Internet (4G+) in Switzerland,
    Europe,USA & Canada (***)
    Unlimited calls & SMS/MMS in/to Suisse, Europe,
    USA & Canada (***)

https://www.salt.ch/en/plus-europe/

Roaming zones

(For all the Postpaid subscriptions)

Andorra; Belgium; Bulgaria; Canada; Croatia; Cyprus; Czech Republic; Denmark*; Estonia; Faroe Islands; Finland; Gibraltar; Greece; Hungary; Iceland; Ireland; Latvia; Lithuania; Luxembourg; Malta; Netherlands*; Norway*; Poland; Portugal (Madeira, Azores); Romania; Slovakia; Slovenia; Spain (Canary Islands, Balearic Islands); Sweden; Turkey; United Kingdom*; United States(Alaska, Hawaii)

https://www.salt.ch/en/tariffs/

Toplam Hit: 2773 Toplam Mesaj: 23
5g destekli cihaz