folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Adanalı Yeni Canlımız Oldu :|

Adanalı Yeni Canlımız Oldu :|

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    harlemxxx
    harlemxxx's avatar
    Erkek

Adanalı%20yeni%20bir%20canlımız%20oldu%20

Türk bilim insanları Adana'nın Pozantı ilçesinde yeni bir canlı türü buldu. 2 santimlik canlıya 'Niphargus Kirgizi' adı verildi

EDİRNE - Trakya Üniversitesi (TÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Belgin Çamur Elipek yeni bir tür canlı keşfettiklerini ve adını "Niphargus Kirgizi" koyduklarını söyledi.
    Elipek, Adana’nın Pozantı ilçesindeki yaylalarda, yeraltı su kaynağının yeryüzüne çıktığı bir alanda buldukları canlının dünyada bilinmeyen bir tür olduğunu bildirdi.
    Tesadüfen buldukları canlı türünün sadece yeraltında yaşadığını ve gözlerinin olmadığını anlatan Elipek, 2 santimetre boyundaki canlının bulunmasının, türlerin tanımlanması ve keşfi açısından önemli olduğunu belirtti.
    Bir canlı türünü keşfetmek için öncelikle canlı türü hakkında detaylı çalışmalar yapmak gerektiğini anlatan Elipek, buldukları canlının ilk olarak tanımlamasını yaptıklarını anlattı.
    Buldukları canlı türünün genel özellikleri ve diğer canlılardan farkını çıkardıktan sonra bir makale yazıklarını anlatan Elipek, şunları söyledi: "Bir canlının yeni olduğunu keşfetmek için öncelikle bu canlıyı bilim dünyasına tanıtmanız gerekiyor. Önce canlının tanımlamasını yapıyorsunuz. Canlıya ait bir makale yazıyorsunuz ve bilimsel bir dergide yayınlıyorsunuz. Biz de bulduğumuz canlı tütü hakkında çalışmalarımızı tamamladıktan sonra bir makale yazdık. Makalemiz 2009 yılında Alman bilim dergisi Zoologischer Anzeiger’da yayınlandı ve bulduğumuz canlının yeni bir tür olduğu kabul edildi."

-YENİ CANLININ ADI NİPHARGUS KİRGİZİ-

Elipek, tesadüfen yeraltı suyunun yeryüzüne çıktığı yerde bulunan canlıya "Niphargus Kirgizi" adını koyduğunu belirtti. Bulunan canlı türüne hocasının soy ismini verdiğini ifade eden Elipek, "Bulduğum canlı türüne TÜ Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Timur Kırgız hocamın soyismini verdim" dedi.
    Küresel ısınma nedeniyle birçok canlı türünün yok olduğunu belirten Elipek, bu soruna çare bulunmazsa 2050 yılında dünyadaki canlıların dörtte birinin yeryüzünden silineceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=935715&Date=13.05.2009&CategoryID=79

ETRAFTA ARTİST ÇOK AMA YÖNETMEN BİZİZ | Bana Ulaşmak İçin F13 e Basın
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WarHead
    WarHead's avatar
    Erkek

hacı babamın memleketi pozantı ciftehan maden köyü bundan 3/4 sene önce kara gölde dünyada başka cinsi bulunmayan kurba keşfettiler ama beni hala keşfetmediler :):):)):

Emekli
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutikula
    Kutikula's avatar
    Erkek

Trakyada işte ya (H)..

hayvanlar alemi için küçük insanlık için büyük bir adım herhal :|

insanın en önemli ayırt edici özelliklerinden biri iletişime açık bireyler olmasıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    West
    West's avatar
    Erkek
    Minnacık bişiymiş nasıl bulmuşlar

west[at]tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

türkiyede bilim acısından önemli bir adım yalnız bu küresel ısınmaya bir çare bulunmazsa ki bulunması imkansız! türlerin büyük bir çoğunluğu yok olacak ya da yeni türler ortaya cıkacaktır...

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    pozantının halka tatlısı meşhur o tatlı şirelerinden besleniyor olabilir. :)
    özledim lan adanayı böhühü

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek
    kuytul bunu yazdı:
    -----------------------------

hacı gel adanaya ısmarlarız istediğin halka tatlı olsun :D

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

crafty bunu yazdı:
    kuytul bunu yazdı:

hacı gel adanaya ısmarlarız istediğin halka tatlı olsun :D

çalışıyoruz olum bana kalsa gelirim :) 

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Elbistan nasil bro :)

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    elbistan komşu olıyor ben afşindeyim. Konunun içine ettim kusura bakmayın. Adanayı özlemek suçsa...evet suçluyum. Bamlayın :P

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek
    daha orjin bişe koysaymış adını baa

tahribat.com a can feda
Toplam Hit: 2746 Toplam Mesaj: 17