folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Adguard Home Yüklü Windowsa Vpn Server Kurmak

Adguard Home Yüklü Windowsa Vpn Server Kurmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı

Hocam DPI yapabilecek bir yazılım var mıdır peki, firewall koymak istemiyor her region'da bir firewall de olsa para paradır :D

Eğer yoksa veri merkezlerine DPI yapabilecek firewall yollayıp(Fortiler gibi) kelime bazlı yasak koyacağım :)

@yalinyalniz hocam, dpi ne amaçlı kullanacaksın veya ihtiyaçın var mı?
    Yasalar gereği ISP'lerde kullanıyoruz ve aşırı pahalı donanımsal ürünler. Yazılımsal olarak open source dpi görmedim veya duymadım, varsa da ne kadar güvenli/performanslı bilmiyorum. Türkiyede en çok procera(sandvine), cisco scap grubu ürünler kullanılıyor.

DPI'lar; firewall, qos, ids, ips, router... gibi bütün cihazların yaptığı her işi detaylarıyla yapar. Her client paketlerini (milyarlarca paket) tek tek açarak payload kadar inceleyebiliyor, hatta gerekirse ssl sertifika manipulasyonu ve daha birçok şey yapabiliyor.
    Bu nedenle ciddi işlemci güçü ihtiyaçları var ki bunlarda fpga/asic tarzı özel tasarlanan cpular kullanılıyor. x64 bazlı vm üzerinde software bazlı bir dpi zor gibi geliyor. 1 gbit trafikte bile anası ağlar.
    Muhtemelen senin işini open-source bazlı proxy+firewall ikilisi fazlasıyla çözer.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı

Adguard in direk ömür boyu lisansını aldım reklam engelleme için Androidde gerçekten harikalar yaratıyor,

Ama hocam youtube reklamlari ayrı dünya ve adblockerlardan farklı müdahale istiyor. 

Vanced var mesela telefonda biliyorsundur.

Pihole yapicam once bir abd ye kapağı atayım, ondan sonra :D tr ye artık masraf yapmayı bıraktım 

Eskiden youtube reklam serverları farklı bir adrese (ip'e) sahipti, bu nedenle layer 3 katmanında engelenebiliyordu ama artık video ile aynı ip den stream olarak geliyormuş. Bu nedenle youtubeda artık pihole tarzı şeyler ne kadar verimli olabilir bilemiyorum. Forumlara bakmak lazım.

Kesin çözüm layer7 katmanında plugin bazlı (pc de uBlock Origin) gibi yazılımlar ama buda ekstra ram+cpu kullanımı demek.  Telefon/TV tarafında youtube kendi app kullandığı ve doğrudan kendi sunucundan ssl ile çektiği için zor gibi.
    Vanced hiç kullanmadım ama oda youtube reklamlarını engelleyip kendi reklamını gösterecektir :) Bir app update ile oda gidebilir.

cukurova tarafından 08/Nis/21 10:36 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı

Adguard in direk ömür boyu lisansını aldım reklam engelleme için Androidde gerçekten harikalar yaratıyor,

Ama hocam youtube reklamlari ayrı dünya ve adblockerlardan farklı müdahale istiyor. 

Pihole yapicam once bir abd ye kapağı atayım, ondan sonra :D tr ye artık masraf yapmayı bıraktım 

Eskiden youtube reklam serverları farklı bir adrese (ip'e) sahipti, bu nedenle layer 3 katmanında engelenebiliyordu ama artık video ile aynı ip den stream olarak geliyormuş. Bu nedenle youtubeda artık pihole tarzı şeyler ne kadar verimli olabilir bilemiyorum. Forumlara bakmak lazım.

Kesin çözüm layer7 katmanında plugin bazlı (pc de uBlock Origin) gibi yazılımlar ama buda ekstra ram+cpu kullanımı demek.  Telefon/TV tarafında youtube kendi app kullandığı ve doğrudan kendi sunucundan ssl ile çektiği için zor gibi.
    Vanced hiç kullanmadım ama oda youtube reklamlarını engelleyip kendi reklamını gösterecektir :) Bir app update ile oda gidebilir.

konuda güzel öneriler gelmiş  teşekkür ederim ama benim yazmak istediklerimi özetlemişsin hocam.

pi hole youtube reklamlarını engelleyemiyor. ingilizce araştırma yaptım amadamlar aynı şeyleri yazmış.

bende engelleyemeceğini bildiğim için konu açtım luna vpni taklit edebilirmiyiz diye.

anladığım kadarı ile güvenli sertifikayı iphone a yükleyince vpn https trafiğini çözümleyip içindeki reklamları ayıklayabiliyor doğru mu ?

sertifika neye göre nasıl yükleniyor acaba. adguard home bunu destekliyor ama nasıl yapılacağı ile ilgili yazı video göremedim.

androidte iken adgurad pro bile engelleyemiyordu. youtube uygulaması bu sertifikayı kabul etmiyor uyarısı veriyordu.

pi hole olsun adguard olsun youtube app reklamlarını engellemenin bir yolu olmalı ios için. luna vpn bunu nasıl yapıyorsa aynı yoldan gidip aynı şeyi lokalde yapabiliyor olmamız lazım.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı

konuda güzel öneriler gelmiş  teşekkür ederim ama benim yazmak istediklerimi özetlemişsin hocam.

pi hole youtube reklamlarını engelleyemiyor. ingilizce araştırma yaptım amadamlar aynı şeyleri yazmış.

bende engelleyemeceğini bildiğim için konu açtım luna vpni taklit edebilirmiyiz diye.

anladığım kadarı ile güvenli sertifikayı iphone a yükleyince vpn https trafiğini çözümleyip içindeki reklamları ayıklayabiliyor doğru mu ?

sertifika neye göre nasıl yükleniyor acaba. adguard home bunu destekliyor ama nasıl yapılacağı ile ilgili yazı video göremedim.

androidte iken adgurad pro bile engelleyemiyordu. youtube uygulaması bu sertifikayı kabul etmiyor uyarısı veriyordu.

pi hole olsun adguard olsun youtube app reklamlarını engellemenin bir yolu olmalı ios için. luna vpn bunu nasıl yapıyorsa aynı yoldan gidip aynı şeyi lokalde yapabiliyor olmamız lazım.

@zalimadam hocam,

Bahsettiğin luna vpn + adguard home (ve bahsettiğin sertifika) nasıl çalışıyor bilmiyorum. Bu nedenle detaylı cvp veremedim.
    Senin bahsettiğin sertifika neyin sertifikası? Bu durum bana mantıklı gelmiyor.
    VPN'lerde evet, kendi sertifikaları olur ama bu sadece vpnde 2 nokta arasındaki veriyi şifrelemek için kullanılır. VPN den geçen paketlerin içeriğini etkilemez/bakılmaz.

Eğer; sana özel google/youtube ssl sertifikanı bahsediyorsan bu zaten çok saçma ve tehlikeli. Adamlara google/youtube kullanıcı adını ve şifreni verip, şifreli paketlerimi aç ve istediğim videoları önce sen bak reklamları kaldır, sonra benim ssl sertifikamla tekrar şifrelerek bana videoyu gönder demekle aynı şeydir. Aynı zamanda gmail, gdrive, gplay... erişimide vermiş olursun. Böyle saçma birşey olacağını sanmıyorum. (yukarıda dpi bahsettiğim ssl sertifika manipulasyonu, bir çeşit man-in-the-middle attack aynı şey)

Özetlersem; youtube server ile senin tel/tv/pc arasında bütün video+reklam paketleri ssl sertifika ile şifreleniyor. Arada olan kimse bunları açamaz. Ancak son noktada paketler birleştirilip decrypt edildikten sonra layer7 seviyesinde html+stream+js kodlarına bakarak reklamı engelleyebiliyorsun. Tel/tv de youtube kendi app kullandığı için bunu yapmanda pek mümkün değil.

Önerim, senin için çok önemliyse ayda 2$ vererek youtube prime üye ol, tel/tv/pc heryerde reklamsız youtube kullan. Diğer web reklamlarınıda pi-hole, adguard tarzı ücretsiz birşeyle hallet.

cukurova tarafından 08/Nis/21 11:51 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmQceR
    EmQceR's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Eskiden raspberry pi üzerinde pi-hole kurmuş ve modem nat'ında default dns olarak rpi nin ipsini vermiştim. Bütün cihazlar problemsiz çalışıyordu. Ayrıca vpn için pi-hole + pi-vpn beraber kullanabiliyorsun.

Senin dediğin çözümde windows pc de olur, vm üstünden yine pi-hole tarzı birşey kurarsın ama pc kapatınca clientlar düşecek, Raspberry 7/24 modemin arkasında çalışabilir.

Şuan bazı sebeplerden dolayı sadece pc de uBlock Origin kullanıyorum.

aynı sistemi şu an kullanıyorum, pi zero ya pi-hole kurdum. modemin usb çıkısından da güç verdim sürekli çalışıyor. sadece youtube reklamlarını çıkarma da yetersiz kalıyor o da çok normal ublock gibi scriptsiz olmuyor :)

Bu Yüce Türk Milleti ne ihanetler gördü hepsinin üstesinden gelmeyi başararak tarihe nice zaferler yazdırdı. Bu Millet Kuva-yı milliye hareketini yeniden başlatır. Sivas Kongresini yeniden toplar, Ya İstiklal, Ya Ölüm diye haykırır ve gereğini yapar. Türk Milleti ihaneti ve hainleri hiç affetmez. Dileğimiz odur ki bu iş sandıkta bitsin, aksi halde "sürüye dalmayı göze alan Kurt, çobanın da, köpeğinde hesabını yapmaz."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı

Hocam DPI yapabilecek bir yazılım var mıdır peki, firewall koymak istemiyor her region'da bir firewall de olsa para paradır :D

Eğer yoksa veri merkezlerine DPI yapabilecek firewall yollayıp(Fortiler gibi) kelime bazlı yasak koyacağım :)

Yasalar gereği ISP'lerde kullanıyoruz ve aşırı pahalı donanımsal ürünler. Yazılımsal olarak open source dpi görmedim veya duymadım, varsa da ne kadar güvenli/performanslı bilmiyorum. Türkiyede en çok procera(sandvine), cisco scap grubu ürünler kullanılıyor.

DPI'lar; firewall, qos, ids, ips, router... gibi bütün cihazların yaptığı her işi detaylarıyla yapar. Her client paketlerini (milyarlarca paket) tek tek açarak payload kadar inceleyebiliyor, hatta gerekirse ssl sertifika manipulasyonu ve daha birçok şey yapabiliyor.
    Bu nedenle ciddi işlemci güçü ihtiyaçları var ki bunlarda fpga/asic tarzı özel tasarlanan cpular kullanılıyor. x64 bazlı vm üzerinde software bazlı bir dpi zor gibi geliyor. 1 gbit trafikte bile anası ağlar.
    Muhtemelen senin işini open-source bazlı proxy+firewall ikilisi fazlasıyla çözer.

Ben sansürden nefret eden birisiyim ama hizmetlerimi kullanacak insanların bazı ahlak dışı(büyük hayat kadını evlatlığı) paketleri atmasını istemiyorum; bu arada DPI yapacak cihaz ve konfigürasyonları çok net biliyorum, sadece açık kaynak yazılım var mı onu merak etmiştim :)

Bu arada region based 10GBe verebilirdim, yine de teşekkürler.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı

Ben sansürden nefret eden birisiyim ama hizmetlerimi kullanacak insanların bazı ahlak dışı(büyük hayat kadını evlatlığı) paketleri atmasını istemiyorum; bu arada DPI yapacak cihaz ve konfigürasyonları çok net biliyorum, sadece açık kaynak yazılım var mı onu merak etmiştim :)

@yalinyalniz, hacı yeme beni, din kardeşiyiz 😊😎

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

ben aslında youtube için tek reklam engelleyebilen luna vpn i taklit etmek istemiştim.

reklam engelleyici olan sisteme vpn kurarsam lunayı taklit ederim diye düşünmüştüm. 

aşağıdaki resimlerde lunanın yüklettirdiği şeyler var.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı

@yalinyalniz, hacı yeme beni, din kardeşiyiz 😊😎

sunucumda çocuk ve insan istismarı yaptırmam, yapanın da yedi soyuyla uğraşırım hocam; bu paketleri direk Firewall üstünden DPI ile tespit edip bağlantıyı atan .. çocuğunu otomatik bulunduğu yerin kolluk güçlerine şikayet ederim. Yoksa banane userın girdiği siteden vb. ama konu çocuk veya insan istismarı olursa affetmem öyle bir puştluğu.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı

ben aslında youtube için tek reklam engelleyebilen luna vpn i taklit etmek istemiştim.

reklam engelleyici olan sisteme vpn kurarsam lunayı taklit ederim diye düşünmüştüm. 

aşağıdaki resimlerde lunanın yüklettirdiği şeyler var.

Hocam resimlerden anladığım kadarıyla bu luna vpn ve root sertifikası 😊 Bunun "adguard home" ile alakası yok. Luna vpn ürün adı = "adblock luna vpn".

Bu sertifikayı yüklemeden de luna vpn bağlanırsın ama youtube reklamlarına müdahale etmek için yazılım senden root yetkisi istiyor ve bunuda ios onayladığı root sertifikası ile yapıyor. Yani reklamlar yine senin telde uygulama katmanında ayıklanıyor.

Sanırım Luna vpn aynı zamanda proxy hizmetide veriyor. Diğer reklamları bu şekilde ayıklıyor. Web sayfalarında da belirtmişler : https://emban-networks.com/

Baştan beri sen yanlış anlamışsın olayı. [adguard home + Luna vpn] değil olay.

Ayrıca luna vpn sayfasında gizlilik sözleşmesini okursan (Privacy policy) adamlar senin donunun rengine kadar senle alakalı her bilgiyi topluyoruz diyor.

Toplam Hit: 9081 Toplam Mesaj: 52
vpn vpn adguard