folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Akciğer Nodülü Radyoloji Raporu Hk Yardım.

Akciğer Nodülü Radyoloji Raporu Hk Yardım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Arkadaşlar Merhaba,

1 ay kadar önce, sırtımda ve boynumda oluşan tutulma sebebi ile ortopedi doktoruna gittim (devlet hastanesi). Yıllardır soğuk aldığım zaman hep aynı yer tutuluyor, dedim. Doktor da tüm göğsü görmek adına bir tomografi çekelim, duruma bakalım, dedi.

Tomografi raporunda genel tüm esaslar normal olmasına ilave olarak, sağ akciğer orta lobda 7mm boyutlarında, dansitesi düşük bir nodül izlendiği bilgisi yer alıyor. böyle tek satır bir bilgi.

Bu raporu okuyunca doğal olarak araştırma yoluna gittim, internetten araştırdım, çoğunlukla zararsız, insanların büyük bir yüzdesinde olan bir şey, olarak anladım ancak, bu sefer rapor için ortopedi'den değil, tanıdıklarımın yönlendirmesi ile göğüs hastalıkları'ndan randevu aldım. (Devlet hastanesi)

Uzm. doktor'a durumu anlattım, doktor e nabız'ı açıp raporu okudu, bunun genelde zaten başka bir sebeple tomografi çekildiğinde rastlantısal olarak görüldüğünü, genel 20 kişiden 18'inde bulunduğunu ve kafama takmamamı söyledi. Bu 7mm nodülün 3 - 4 - 5 - 8 farklı farklı, 10 mm'den küçük olduğu için sadece tomografide görünen ve kendisinin, büyüdüğünü hiç görmediği yapılar olduğunu söyledi. Kitapta bunun için takip edilir, dendiği için sana ben 3 ay 6 ay ve 12 ay süreler ile tomografi çekinip baktırmanı söyleyebilirim, dedi.

Bu bir nebze beni rahatlatmış olsa da tanıdığım doktorlara (kuzenimin biri başhekim, biri kbb prof.) da konuyu açtığımda, kafana takma önemli bir şey değil, 3 6 12 ay periyodlar ile tomografi çekinip durumu kontrol altına al dediler.

Şimdi benim burada bu konuyu paylaşma sebebim, internette yaptığım araştırmalarda bu nodüllerin iç yapısı, çevresinin düzgün veya bozuk olması, nereye tutunduğu gibi kıstasların önem arz ettiği yazıyor. Radyolojiden gelen ''dansitesi düşük'' tabirini de internette bulamıyorum. Ne demek olduğunu anlayamıyorum.

Eğer bu durumu yaşamış, yaşayan veya radyolog olan, radyolog tanıdığı olan var ise raporumu göndermek ve bir görüş almak istiyorum.

Teşekkürler.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

Nevzat raporu bana atabilirmisin 

Yav he he
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Öncelikle geçmiş olsun. 2016 da babamı KHAK dan dolayı kaybettim ve bu süreçleri az çok biliyorum ve bilgim kadarıyla doğru yada yanlış olabilir ama yine de yazayım.

İnsanların çok çok büyük bir yüzdesinde çeşitli sebeplerle nodüller oluşabiliyor. Bunlar hücre hasarı, vücuda yabancı madde girmesi vs gibi sebeplerle oluşabilir ve vücut bunları etkisiz hale getirmek için çepeçevre sararak nodül oluşturur. Hasar yada madde büyükse daha da büyük şekilde çevreleyerek kist oluşturur. Nodüllerden zararsız olanlar yani kanser hücresi içermeyenler genellikle yuvarlak top gibi bir yapıdadır ve dış yüzeyleri pürüzsüzdür. Özellikle akciğer ve lenfler en fazla nodül tespit edilen organlarımız.

Kanserli yapılar ise şekilsiz yapıda ve buzlu cam yüzeyi gibi bir yapıya sahiptir. Bunların da tam tespiti için parça alınarak patoloji gitmesi gerekir.

Dolayısı ile doktorun sana zararsız dediyse tüm bunları gözden geçirip söylemiştir zaten ve emin olduktan sonra söylemiştir. Birşeylerden şüpheleniyor olsa öncelikle kan tahlilinde beyaz kan hücrelerine bakar sonra seni onkolojiye sevk eder ve patolojiye gönderirdi diye düşünüyorum.

Forumdaki doktor arkadaşlar daha net ve açıklayıcı bir yorum yapacaklardır zaten. Benim görüşüm içini rahat tutman gerektiği yönde.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

dansitesi düşük demek ingilizce yeteneğimi kullanarak denstiy yani yoğunluk düşük demek istemişler. nedense kulağa iyi birşey gibi geliyor.

edit: biraz internetten baktımda density diye bir tabir kullanmamışlar ama buradaki yoğunluk boyut için türkçede kullanılmış olabilir. ingilizce kaynaklarda 8mm altındaki kitle için önemsiz denmiş ama yıllık bakılması tavsiye edilmiş. zaten kanser hücresi ise büyüme gösterir. kanserli değilse sabit kalır sana da bi zarar vermez

Ekerci tarafından 25/Oca/23 13:33 tarihinde düzenlenmiştir

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xcorpix
    xcorpix's avatar
    Erkek

hocam 6 ayda bir takip et  armağan çağlayan da tesadüf eseri öğrendi biliyosun  burada en önemli husus sigara eğer sigara kullanıyorsan bu vesile  ile bırak

xcorpix tarafından 25/Oca/23 15:17 tarihinde düzenlenmiştir

Oluruna bıraktıkça olmazlara düştü hep yolumuz.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

dansitesi düşük demek ingilizce yeteneğimi kullanarak denstiy yani yoğunluk düşük demek istemişler. nedense kulağa iyi birşey gibi geliyor.

edit: biraz internetten baktımda density diye bir tabir kullanmamışlar ama buradaki yoğunluk boyut için türkçede kullanılmış olabilir. ingilizce kaynaklarda 8mm altındaki kitle için önemsiz denmiş ama yıllık bakılması tavsiye edilmiş. zaten kanser hücresi ise büyüme gösterir. kanserli değilse sabit kalır sana da bi zarar vermez

Tıbbi anlamda dansite sadece yoğunluk demek değil. Ölçü - ebat anlamında da kullanılır. Yerine göre yoğunluk, kalınlık, veya uzunluk gibi anlamlara gelebilir. Yorumlamaya göre bu değişir. Muhtemelen de kitlenin organ işlevselliğine etkisiz olduğundan bahsediyor bu açıklamada.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

Nevzat mail gelmedi

Yav he he
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    erdem358 bunu yazdı

Nevzat mail gelmedi

10 dk önce gönderdim hocam. Bir kez daha kontrol etmeni rica ediyorum.

@qoqo hocam başınız sağolsun. Herkes aynı şekilde telkinde bulunuyor senin de ilgin için çok teşekkür ederim. Umarım 3 ay sonra BT sonucum değişiklik yok, veya temiz, şeklinde gelir. Şimdilik sadece gol yememek için her yönden araştırmak istiyorum. Özellikle senin de dediğin detayları görünce benim rapordaki metin çok sade ve eksik geldi açıkçası. Belki de yanılıyorum ama belki de gerçekten eksik. Merak ediyorum.

@xcorpix hocam @ekerci hocam sağolun ilginiz için, özellikle Armağan Çağlayan örneği çok iyi oldu, ameliyat sonrası basın açıklamasını izledim, erken teşhis ile alınabilecek sonuçları anlattılar ve ortada sonuçta. Beni bir nebze rahatlattı.

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    erdem358 bunu yazdı

Nevzat mail gelmedi

10 dk önce gönderdim hocam. Bir kez daha kontrol etmeni rica ediyorum.

@qoqo hocam başınız sağolsun. Herkes aynı şekilde telkinde bulunuyor senin de ilgin için çok teşekkür ederim. Umarım 3 ay sonra BT sonucum değişiklik yok, veya temiz, şeklinde gelir. Şimdilik sadece gol yememek için her yönden araştırmak istiyorum. Özellikle senin de dediğin detayları görünce benim rapordaki metin çok sade ve eksik geldi açıkçası. Belki de yanılıyorum ama belki de gerçekten eksik. Merak ediyorum.

@xcorpix hocam @ekerci hocam sağolun ilginiz için, özellikle Armağan Çağlayan örneği çok iyi oldu, ameliyat sonrası basın açıklamasını izledim, erken teşhis ile alınabilecek sonuçları anlattılar ve ortada sonuçta. Beni bir nebze rahatlattı.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek

pm attım 

Yav he he
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    erdem358 bunu yazdı

pm attım 

Sağolasın hocam içime su serpti yaptığın güzellik. Çok yaşa :) selamlar.

Toplam Hit: 2062 Toplam Mesaj: 26
akciğer akciğer kanseri kanser nodül