folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder ALES‘Te Soru Kitapçığı Krizi[Bu Kadarıda Fazla Artık]

ALES‘Te Soru Kitapçığı Krizi[Bu Kadarıda Fazla Artık]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    retnokisnon
    retnokisnon's avatar
    Erkek

ALES'te soru kitapçığı krizi

ÖSYM tarafından düzenlenen Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nda (ALES) İzmir’de soru kitapçığı krizi yaşandı. Adayların sınav numarası ile kitapçık numarası birbirine uymazken, kitapçıkta sayfalar karışık, sorular eksik çıktı. Hatalı soru kitapçıkları yerine yedekleri dağıtıldı. Bunlar yetmeyince de Manisa’daki Celal Bayar Üniversitesi’nden yedek kitapçıklar getirildi.

12:12 | 24 Nisan 2011

İzmir’de 15 bin kişi, yükseklisans ve doktora yapmak amacıyla ALES’e girdi. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Fen Fakültesi’nde yapılan ALES’te, sınava girenlerden yaklaşık 500 kişiye hatalı soru kitapçığı dağıtıldı. Bu kitapçıkların verildiği adayların saat 09.30’da başlaması gereken sınavı, bir saat geç başladı. Hatalı soru kitapçıkları yerine yedekleri dağıtıldı. Yedek kitapçıklar yetmeyince Manisa’daki Celal Bayar Üniversitesi’nden de yedek kitapçık getirildi. Ancak yedek kitapçıklar da yetmedi ve bazı adaylara yedek kitapçık verilemedi. Bu adaylar da sınav başladıktan 135 dakika dışarı çıkma yasağı nedeniyle salonda bekledi ancak 136’ncı dakikada salonlardan çıkabildi. Yedek kitapçık alanlara 3 saatlik sınav süresi, kitapçığın verilmesinin ardından başlatıldı.

MAĞDUR OLAN ADAYLAR NE DİYOR: "AĞLAYARAK SINAVDAN ÇIKTIM"

Hukuk Fakültesi son sınıfta okuyan Selen Şenbahar, yüksek lisans yapmak için girdiği sınavdan ağlayarak çıktığını belirterek, "Kitapçığı açtım, sayfalar eksikti ve 2 sayfa bomboştu. Sayfaların dizimi de hatalıydı. Hiç soru çözmedim. Sınıfta boş boş oturduk, sınavdan çıkma yasağı için 135 dakikalık süre dolunca çıktık. Moralim çok bozuk. Beş ay sonra okulum bitiyor ama hayalim gerçekleşmiyor. Emeklerim boşa gitti" dedi.

"TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIM"

Yasemin Erkan, doktora yapmak için sınava girdiğini ancak soru çözmeden çıktığını belirterek, "Sınav numaram ile kitapçık numaram aynı değildi. Kitapçıkların karıştığı yenisinin geleceği söylendi. Yedi aydır bu sınava hazırlanıyorum ve iki çocuğum var. Üstelik doktora için yaş sınırı 35. Bir yıl sonra doluyor. Bu sınav benim için çok önemliydi. Boş bir kağıt bulup dilekçe yazdım. ÖSYM’ye maddi vemanevi tazminat davası açacağım" diye konuştu.

"KİTAPÇIKTA SÖZEL SORU YOK!"

Ceyda Çetiner, "Benim kitapçığım 15 sayfadan başlıyor, arkasında da 3’üncü sayfa var. Sayfalar karışık, kitapçık hatalı. Sözel çözmem lazım, kitapçıkta sözel soru yok. Böyle bir şey olabilir mi? Şoktayım" dedi.

"RESMEN DALGA GEÇTİLER"

Olcay Holat ise "Tam bir kabus gibiydi. 135 dakika dışarı çıkarmadılar. Bir de üstelik ’Başka arkadaşlarınız soru çözüyor, sessiz olun’ diyerek, resmen bizimle dalga geçtiler. Tuvalete bile gözetmenle gittik, şüpheli muamelesi gördük. Benim matematik çözmem lazım ama kitapçıkta matematik sorusu yoktu" dedi.

"GERİLİM FİLMİ GİBİYDİ"

Fethiye Yüksel de "Çok çalıştım ama çözecek soru bulamadım. Çünkü benim çözmem gereken alandan sadece 10 soru vardı. Bu kadar yeterliyse hepsini çözdüm. Bize ’Kitapçık gelecek bekleyin’ denildi. Bekleyecek moral mi kaldı? Sınav değil gerilim filmi gibiydi. Çok üzgünüm, tüm emeklerim boşa gitti" dedi.

"ÜÇ AYLIK BEBEĞİMİZİ BIRAKIP GELDİK"

Yakınları Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde sınava girenler, hataya büyük tepki gösterdi. Hemşire eşi Özlem Özyıldız’ı dışarıda bekleyen İlker Özyıldız, "Üç aylık bebeğimizi komşuya bırakıp sınava geldik. Eşim sınav görevlisinin cep telefonunundan beni arayarak sıkıntıyı iletti. Mağduruz" dedi.

Anne Mehtap Cerit de "Çocuğum balkondan sınavın hala başlamadığını söyledi. Bu çocuklar bu moral bozukluğu ile nasıl sınava girecekler?" diye konuştu.

"BU ÜLKEDE HERKES TAHMİN OLUYOR ANCAK BİZ OLMUYORUZ"

Mehmet Kazaker ise "Bu ülkede herkes tatmin oluyor, ancak biz olamıyoruz. Bu kadar basit bir sınavın organizasyonunda bile sorun yaşanıyor" diyerek tepkisini dile getirdi.

BASKIDAN KAYNAKLANAN KARIŞIKLIK OLMUŞ

Öte yandan ÖSYM İzmir İl Temsilcisi Prof. Dr. Hüsnü Erkan, sınavın yapıldığı bazı salonlarda dağıtılan kitapçıkların hatalı çıktığını söyledi.

Prof. Dr. Erkan, "Baskıdan kaynaklanan karışıklık olmuş, sayfalar karışık basılmış, kitapçık numaraları da farklıymış. Bu durumdan etkilenenler oldu. Elimizdeki yedek kitapçıkları dağıttık, yedek kitapçıklar yetmedi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden kitapçık getirttik. Bazı adaylar hiç soru çözmeden çıktı. Yedek kitapçık dağıttığımız adaylara da eşit süre yani 180 dakika verdik" dedi.
    Yetkililer, soru kitapçıklarını, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) şifre iddialarını soruşturan Cumhuriyet savcısının inceleme yaptığı Meteksan firmasının bastığı belirtildi.

....................................................

bu kadarıda fazla artık yeter bırak o koltuğu beceremiyorsun işte skandal üstüne skandal öğrencilerin hayatına yön veren sınavlar ciddiyet gerektiriyor..yazık değilmi o öğrencilere yıllarını harcıyorlar sen 1-2 saat içinde tüm emeklerini yok ediyosun. yazık günah valla....:(

biraz öğrenci,teknolojiye bağımlı, elektroniğe ılımlı...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

Gene bi kopya şu bu oldu sandım sadece kitapçık krizi yaşanmış :|

Heycan arıyorum bu aralar :D

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

O zaman Replikas'tan gelsin... 0-1...

Düşünürsen nefesin söner
    Makinenin ritmi kaçar
    Donuk gözlerimizde
    Gerçek ve komut var

Ne yaparsam yapayım
    Hepsinde hata var
    Hatalar içimizde
    Belki de kapanmak var

Uzaklarda kaldın
    Sıfırlar ve birler
    Tellerdeki sesin
    Azalmış, çalınmış

Ne yazarsam yazayım
    Hepsinde hata var
    Hatalar kanımızda
    Belki de ölmek var

İçimde kıvrananlar
    Bulduklarım, kaçanlar
    Gördüğüm tüm yüzler
    Asla anlatamadım

Nereye gidersek gidelim
    Her yerde hata var
    Hatalar tohumda
    Belki de unutmak var

http://www.youtube.com/watch?v=OizQFUu-qvU

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yasar50
    yasar50's avatar
    Erkek

Tesadüftür :D Tatmin olmuşlardır bile

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    phoneix
    phoneix's avatar
    Erkek

Yahu bunlar eskindende oluyorduda şimdi herşey anında duyuluyor.Ösymnin mallığı taktire şayan artık.Bende girdim Alese bizde öyle sorunlar yoktu ama lanet olası sınav yetişmiyor imkanı yok yaaa hiç bir canlı bütün soruları okuyup çözemez.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Peşinen tatmin olalım da, Boşuna mektup yollayıp iyice rezil olmasınlar.. Ayrıca kağıda da yazık.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

oha

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MeZaRLiK_BeKcisi
    MeZaRLiK_BeKcisi's avatar
    Erkek

abartmayin beyler aciklama yapilmadi bile ama ben tatmin oldum sorun yok

SöyLeyecek çoK sözüm vardı , ancak hepsi yarım kaLdı . neLer ummuştum hayattan eLimde neLer kaLdı .. ?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

Kapılarda anahtarla giremezsin kavgalarını mı ararsın, kişiye özel kitapçıklar mı dersin. Yakında boku çıkar bu işin. 

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakat-at
    sakat-at's avatar
    Erkek

sehven... :)

a.k.a. wyrus , kelle verilir kal-a verilmez!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    muride
    muride's avatar
    Dişi

Darısı kpss ye artık.

Toplam Hit: 3617 Toplam Mesaj: 23