folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Alış-Verişlerde Para Üstü Sorunu

Alış-Verişlerde Para Üstü Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ombra
    ombra's avatar
    Erkek

Bugün markete gittim. 2 Havuç, 1 limon, 1 tanede çikolata aldım. Kasiyer 2 TL dedi. Uzattım para üstünü verdim. Bende her zaman aldığım ürünün fişini isterim. (Kaç kere başıma geldi. Fiş yoksa değişim yok diye işi yokuşa süren) Bir baktım. Fişte 1.90 TL yazıyor.

Hemen 10 kuruşumu istedim.

-Beyefendi 10 kuruşumuz yok.

-Nasıl marketsiniz bozuk paranız yok mu??!!

-Var ama 10 kuruş kalmadı.

- Tabi dedim o zaman 2 adet 5 kuruş ver.

-Beyefendi o da yok.

15 kuruş verdim.

-25 kuruş ver. :Hem size daha çok lazım dedim. O zaman verdi. (Aslında çok uzatmamak için birazda çıkardım verdim.)

Yurtdışında yaşadığım dönemde çok başıma gelmiştir. Adamlar 1 cent bile olsa veriyorlar. Bozukluktan ceblerimde şangur-şungur ses yaparak yürüyordum.

Hatta aynı market zincirinin başka bir şubesinde de başıma geldi. Kasada bekliyordum. Önümdeki adamın ücreti 5.10 TL tuttu.

Adamda 10 kuruşta neymiş dedi. 5 verip çıktı.

Bana sıra geldi. Ücreti ödedim. Fişi aldım. fiyatı düzlemiş 7.65 olması gereken ücret 7.75 tutmuş. Hemen gittim.

-Öndeki beyefendiden almadığınız parayı benden mi tahsil ediyorsun.

-Klasik yalan bozuk para yok.

İade edecektim. Ama kahvaltılık aldığım ve evdekinler beklediği için bende i*neliğine ver parayı kartla ödeyeceğim dedi. Biraz hık mık yapsada kartla ödedim.

Sinirlenmemin tek nedeni 10 kuruşun hesabı değil. Aptal yerine konulmam.

Bu marketin ismi ŞOK aslında marketi kötülemek için söylemiyorum. (Bütün market zincirlerinde olay aynı) Çevremde hep bu marketten var ve bundan alışveriş ediyorum. Tamamen çalışanın bok yemesi. Çünkü bende bir ara markette çalıştım. Genelde gün sonunda o fazla artan para ile ya kasadaki açığı kapatırsın eğer açık yoksa da cebe atılır. Ben hiç cep yapmadım. Zaten öğrenci iken yazın 2 aylığına çalıştım.

https://onedio.com/haber/para-ustu-almadigimiz-1-kuruslarla-markalarin-sagladigi-akil-ucuran-haksiz-kazanc-757289

Buda 1 kuruşlardan firmaların nasıl kar ettiğinin ufak bir haberi  1 kuruş yada 10 kuruş diye geçmeyin.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

O yüzden kredi kartı kullanıyorum. Birde marketlerde kasada açık çıkarsa kasiyerden kestikleri için kasiyerler para üstünü bilerek eksik vererek o parayı çıkarmaya çalışıyor. Para üstünü alırken dikkatli sayın.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akrepkral53
    akrepkral53's avatar
    Erkek

sadece marketlerde mi bu sorun. bankalar bile aynısını yapıyor. mümkün mertebe kuruşu kuruşuna alıyorum paramı. 

eksik almıyorsan, fazlada almayacaksın.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaksi
    manyaksi's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

O yüzden kredi kartı kullanıyorum. Birde marketlerde kasada açık çıkarsa kasiyerden kestikleri için kasiyerler para üstünü bilerek eksik vererek o parayı çıkarmaya çalışıyor. Para üstünü alırken dikkatli sayın.

+++ aynen öyle kart kullan bende öyle yapıyorum

ve şöyle yapıyorum direkt elimde ki nakiti karta yüklüyorum hem kartta da puan birikiyor bi bakıyorsun harcamana göre 20-30 tl birikmiş kartta puanlar 

aynı olayı bankalarda kuruşuna kadar alıyorum sonuçta müşterisi çok 1 milyon müşteri 10 kuruş bıraksa adam evi arabayı beleşe alır

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ombra
    ombra's avatar
    Erkek
    akrepkral53 bunu yazdı

sadece marketlerde mi bu sorun. bankalar bile aynısını yapıyor. mümkün mertebe kuruşu kuruşuna alıyorum paramı. 

eksik almıyorsan, fazlada almayacaksın.

Dediğin doğru banka bile bozuk parayı tam vermiyor. Sanki ben bankadan daha zenginim.

manyaksi bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

+++ aynen öyle kart kullan bende öyle yapıyorum

ve şöyle yapıyorum direkt elimde ki nakiti karta yüklüyorum hem kartta da puan birikiyor bi bakıyorsun harcamana göre 20-30 tl birikmiş kartta puanlar 

aynı olayı bankalarda kuruşuna kadar alıyorum sonuçta müşterisi çok 1 milyon müşteri 10 kuruş bıraksa adam evi arabayı beleşe alır

Artık bende öyle yapacağım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek

son 5 yılda hiç bir zaman marketlerden nakit ile alışveriş yaptığımı hatırlamıyorum vereceksin kartı keyfine bakacaksın, ekmek bile alsam kartla alıyorum 

not: banka kartı , kredi kartı kullanmıyorum.

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Sonuna kadar haklısınız. 

Mecbur olmadıkça hiç kart kullanmiyorum. Parayla harcarsaniz ne harcadiginizi daha iyi  biliyorsunuz. 

Bende 10 kuruşu vermesini bile beklemeden yürüyüp gidiyorum. Gerçi hiç vermeyende olmadi.

Hazır konusu şunu merak ediyorum.

Bimlerde para üstü verirken sanki ses kaydı alınıyor gibi"  20 tl aldim..... bu da 3.25 kuruş para üstünüz " diye sesli sesli söylüyor. Ben harici birine duyuruyor gibi.

Öyle bir uygulama mı var.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JOE
    JOE's avatar
    Erkek

Bende uzun zamandır kart ile ödüyorum. Hem harcamamın takibini yapmak daha kolay hemde miktar neyse ödeme o oluyor.

Üzerimde çok nakit taşımam. Bir miktar olur o da fırından ekmek almak için :)

Not late for nothing
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Ben de genelde sadece sigarayı nakit alıyorum :) almanyada 4 sene yaşadım, her gelişimde istemsiz ilk alışverişlerde kasada 1 kuruş bile olsa beklerken buluyorum kendimi. Çok güzel kazanıyorlar o paralardan yahu:) yüzlerce müşteri girip çıkıyor her gün... 

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

sonuna kadar haksızsınız. o kuruşlar hiç bir firmanın cebine gitmiyor.

büyük olsun küçük olsun neredeyse hiç bir kurumsal kurumsal olmayan firma yeterli bozuk para göndermiyor kasalarına , bu sebepten müşteriler ile sıkıntı yaşandığında siz o kasacı arkadaşa bağırıyorsunuz ama onunda yapacak birşeyi yok , cami cami otopark otopark banka banka para dileniyoruz evet kışın bazen problem olmuyor ama özellikle yazın hiç bir banka bozuk para vermiyor. 

6 aylık sezon döneminde günde 15-30 bin tl arası nakit akışı olan bir bayide çalışıyorum.  milyon tane müşteri giriyor çıkıyor ve evet sizin gibi 1-2 müşterinin bazen 10k kuruşu bizde kalıyor fakat biz yeri geliyor 25 kuruşu eksikte olsa müşteriden tamam abi sonra getirirsin bırakırsın yada önemli değil diyoruz , yani hiç bir zaman paranız bizde kalmıyor.

benzer bir olay yine bir müşteri 5kuruş parası için dolmuş durağından geri gelmiş , bana hep böyle yapıyorsunuz dedi , abi kaç aydır böyle sıkıntı yaşadın duraktan gelene kadar dedim 5 kuruş için 5 aydır bana 5 kuruş para üstümü vermiyorsunuz dedi.

abi al dedim 1TL sana 1 yıl sonra görüşürüz. 

5 kuruş 10 kuruş için dert etmenize deymez çünki o kasacılar yeri geliyor 1000 tl kasa açığı ödüyor. ( bizzat başıma gelmişliği var ) dert edenler lütfen kerdi kartı veya banka kartı kullansın.

herkes otomatik ödeme kullansa çok daha iyi olur aslında.

PanxeR tarafından 16/Oca/18 17:37 tarihinde düzenlenmiştir
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

kredi kartı harici cebimde olan para 50tlyi çok nadir geçer , bilerek kart veririm.Vallahi 10 kuruş olayı değil ama düdüklenme hissi acıtıyor biraz insanı.

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
Toplam Hit: 3433 Toplam Mesaj: 25
hukuk para hak üstü adalet paranızı isteyin