folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Alış-Verişlerde Para Üstü Sorunu

Alış-Verişlerde Para Üstü Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naruto
    Naruto's avatar
    Erkek

benimde başıma geliyor ama ses etmiyorum bazen bendede cıkmıyor 10 15 kuruş eksik cıkdığı oluyor.

la geldik bi fırtına gidiyoruz bi fırtına
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

bu durum biraz da kültürle alakalı diye düşünüyorum.

bizim insanımız genelde, "hallederiz, ayarlarız, 3 kuruştan nolacak, 5 kuruşla batmazsın, abi sıkıntı yok" şeklinde davrandığı için çoğu kişi bu 1 kuruşları önemsemiyor.

Herkes hakkını arıyor olsa, satış yapan insanlar da gerçekten kurumsal bir kimliğin gerektirdiği şekilde çalışsa ve buna göre çalışanlarını seçse bu tarz sorunların ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Örneğin Japonya'da 1 yenlik madeni paralar var, şu anda 1 japon yeni 0,0345553345 TL ediyor, yani 3 kuruşa felan denk geliyor.

Japonya'da asgari ücret 175.000 japon yeni (yaklaşık 6000 TL)

Yani şöyle bir hesap yapacak olursak; ülkemizde 1603 TL asgari ücretli insanlarımız var ve 5-10 kuruşları önemsemeyen firmalar varken

Japonya'da 175.000 (Yüzyetmişbeşbin) Yen asgari ücretli insanlar 1 Yeni dahi alıyorlar veya paraüstü olarak veriyorlar.

bi de şöyle bir olay var, bir havayolu şirketinin kahvaltılıklarda verdiği zeytin miktarını 1 adet düşürmesiyle yaptığı tasarruf hakkında

https://www.havayolu101.com/2014/08/21/american-airlines-kisa-menzil-first-classta-yemek-ikramini-kaldiriyor/

LynXMaSTeR tarafından 17/Oca/18 17:46 tarihinde düzenlenmiştir

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

benim gibi sende takıntılısın hocam :) bende aynı şeyi yapıyorum her marketten alışveriş yaptığımda kuruşuna kadar para üstünü geri alıyorum eksik verirse istiyorum. Para üstü için bozuk yok onun yerine sakız verelim diyenler oluyor kabul etmiyorum. Kasiyer sinirlensede o zaman nakiti ver kredi kartıyla ödeyeceğim diyorum parayı geri alıp kredi kartıyla ödüyorum..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ombra
    ombra's avatar
    Erkek

Hocam valla ister takıntı diyin isterseniz hak arama bu tarz ufak şeyler aslında önemli etkiye sahip normalde cebimde bozuk para taşımayı pek sevmem hemen eritmeye çalışırım. Eve her geldiğimde cebimdeki bozuklukları çekmeceme atıyordum. Hatta bir ara çok oldu diye kutuya koymaya başladım. 1 senede 547 lira para olmuş.

Ayrıca hak arama böyle ufak şeylerden başlar.

Toplam Hit: 3443 Toplam Mesaj: 25
hukuk para hak üstü adalet paranızı isteyin