folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Allah"In Varlığını Sorgulamak Ya Da Sorgulamadan Kabul Etmek?

Allah"In Varlığını Sorgulamak Ya Da Sorgulamadan Kabul Etmek?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    feel_me
    feel_me's avatar
    Erkek
    tugra bunu yazdı:
    -----------------------------
    feel_me bunu yazdı:

müritler din dersinde hocadan öğrendiğim kadarıyla dünyaya gelen her bebek müslüman olarak gelirmiş Kuran-ı kerimde böle yazıyomuş. daha sonra kendisi hangi dine inanmak isterse ona inanır. Allah bizi kendine ibadet etmemiz için yarattı ve cinleride kendine ibadet etmeleri için yarattı. inanmıyosanız kuran-ı kerimin mealini okuyun. bide söle bi çevrenize bakın sizce böylesine karmaşık ama hiç sekmeyen bi düzen nasıl yaratılır..  aslında yazılacak çok şey var ama bu kadar yeter heralde.

hoca çook iyi açıklamışsın da şurda böyle bi soru ortaya geliyor kuran-ı kim yazdı ?? ALLAH a inanmayan adam buna inanır mı sence? O yüzdendir ki verdiğin değerli bu bilgi inanmayana birşey ifade etmiyor daha doğrusu inanmak istemeyene..

ewt hocam haklısın inanmak istemeyen inanmaz ama benimde inanmayanı inandırmak için elimden fazla bişe gelmez..

benim diyebileceklerim bu kadar..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    beyinsiz
    beyinsiz's avatar
    Erkek
    BAAL bunu yazdı:

Eger tanrı bize sorgulamak en azından sorgulamak mı dogru sorgulamaak mı diye soru soran bir beyin ve dusunce kapasitesi vermişse sorgulamamak tanrıya ihanettir

neden mi tanrı eger bize bu beyni verip beni sorgulamayın diye sart kosmus olsaydı kendisinin varlıgı hakkında sorguladıktan sonra dusecegimiz bir cok sorunu zaten kendisi vermiş olucaktı eger sorgulamak mantıktan gecirmek sonra bir kanıya varmaktan ibaretse tanrı eger varsa bunu yapmak her inananın borcudur asıl gunah budur eger tanrı bir gun karsına cıkıp sen benim varlıgıma bir baskasının baskısı yuzuden kosulsuz kabul ettin ama benim verdigim beyinle degil diyerek cehennemde bri kac tatile yollarsa bu onun adaleti olur işte sogulamktan kacan ve böyle ögutluyenler en buyuk gunehladan birini işlediklerini bilseler tanrıya ne kadar yalvarılardı

arkadaşim senın dusundugun cok kalın bir mantık 

şöyle dusunursek

allah önumuze iyi ve kotuyu de koyuyor secım senın diyor sırf sen kotuyu koydu onuda secelim gibi bir mantık güdersen yanliş yaparsin kötü=günah

allahı sorgulamak günah değildir ama bunu diğer insanlarla paylaşip eyleme dokmeyene kadar yani kendı dunyamizda(içimizde) yaradanimizi sorgulamak günah değildir.

bunu  forumda yazmıstım tekrar yazıyorum yaradani sorgulamak aptallıktır  o senı yaratmıs herşeyiyle senı yaratmıs senin beynin, hücrelerin hepsi onun sen kalkıp onun seviyesine cıkıp yargılamaya calısırsan aptallık edersin yaradan uçsuz bucaksızdir biz ona ayak uyduramayız ve onun mantıgıyla dusunemeyız bunu bizim bunyemız kaldıramaz .bu sorgulamalar hiç bitmez şeytanda verdimi gazi hayatınız harap ve bitap olur ben kendımden biliyorum inanmak için bir kanıt veya baska birşeye gerek yok eğer ben kutsal kıtabimi elime aldıgımda onun maneviyatını hıssedıyorsam gerisi yalandır .

sen hep daha önce öpülmüş bir kadının dudaklarında sana dair cümleler bekledin
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tbtmad
    tbtmad's avatar
    Erkek

Allah'ın varlığını sorgula tabi..

Ama şunuda düşün gözün görme limiti gibi aklında bir limiti vardır.Bi ateist 2 soru srar etrafındakiler yanlış yönlendirir gidişatın kayar.Ben sorgulama derim ama şahsi kanaatım ..

hee bide k*çınız zora gelince görürüm ben seni diyen koyunlara kulak asma .:)

He sorgulamaya niyetlşenisen ve içinden çıkamadıgın sporu olursa sor Ben bilmem ama çevrem geniş cevaplatırım.

serdar_gurevin@hotmail.com 

Kod yazmakla adam olunmaz:D
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    __d_mode__
    __d_mode__'s avatar
    Erkek
    Bence konuyu açan arkadaş doğru söylemiş, çoğumuz anamız babamız veya çevremiz müslüman olduğu için müslümanız ama hristiyan bir ailenin çocuğu olsaydık %99.9 ihtimalle hristiyan olacaktık (genel tabirle gavur!). Ben şahsen bu güne kadar ne incili ne tevratı nede zeburu incelemeyi düşünmedim açıkçası kuran-ı da çok fazla incelediğim söylenemez ama televizyondaki aydın! hocaları pür dikkat dinlerim ve bu beni islama daha çok bağlar. Eğer islamı ondan bundan duyma bilgilerle yaşarsanız önemini ve mantığını anlayamazsınız ama gerçek din adamlarından (üçkağıtçılardan değil) veya bizzat kuranı inceleyerek islamı yaşarsanız herşeyin ne kadar mantıklı ve gerekli olduğunu anlarsınız. Şimdi eğer müslümanın diyorsan Allah ın varlığını veya yokluğunu sorgulayamazsın, sorgularım dersen müslüman değilsindir ama ben hiç bir dinin mensubu değilim şu an araştırıyorum bana en mantıklı geleni seçicem diyorsan bilemem. Bir de söylemek istedim, hangi dinin ilk ayeti "OKU" yaw, insan sırf bunun için bile müslüman olabilir ama gelin görün bazı yobazlar ve örümcek beyinliler yüzünden insanlar islamı farklı allgılıyor, hatta bence din düşmanlarının, ateistlerin böyle düşünmelerinde en büyük katlı yobazlarındır ve bu tartışılamaz. Bunlar insanları ancak dinden soğutmaya yarayan şeytanın uşaklarıdır. (pardon konu dışına çıktım :S)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    erkan07 bunu yazdı:

MaTRiXe bunu yazdı:
    islamı tanımamla ilgili bişey belirtmedim ki yahut Kuran-ı Kerim'deki bi çelişkiden bahsetmedim herhangibi bir olguyu ileri sürerek yanlıştırda demedim sadece somut olmadığını düşünüyorum ve böyle bi çelişkiden yoksun bırakılabilirdik yani istense bunlar engellenebilirdi bu da bi sınav ve sanırım ben bu sınavdan kaldım ah keşke dediğin gibi çarpılsamda böyle bişey düşünebilme ihtimalim kalmasa evet bu da bir sınavdır denileceğini tahmin etmiştim ama çok zor bi sınav
    ben aklındaki sorulara bir nebzede olsa cevap vermeye çalıştım seni yermedim yani:)

müslüman olduğumuz için Allah diyince konu ister istemez islama kayıyor.

beni yermediğinin öyle bi amacın olmadığının iyi niyetle açıklama yapmaya çalıştığınında farkındayım lakin problemi tam manasıyla anlayamadığını düşünüyorum zaten birileri anlayıpta bi takım cevaplar versin gayesinde değilim cevapların beşeriyette olmadığını düşünüyorum sadece konuya ilişkin düşüncelerimi dile getirdim şimdiye kadar yaptığın yorumlar için teşekkür ederim

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek
    beyinsiz bunu yazdı:
    BAAL bunu yazdı:

Eger tanrı bize sorgulamak en azından sorgulamak mı dogru sorgulamaak mı diye soru soran bir beyin ve dusunce kapasitesi vermişse sorgulamamak tanrıya ihanettir

neden mi tanrı eger bize bu beyni verip beni sorgulamayın diye sart kosmus olsaydı kendisinin varlıgı hakkında sorguladıktan sonra dusecegimiz bir cok sorunu zaten kendisi vermiş olucaktı eger sorgulamak mantıktan gecirmek sonra bir kanıya varmaktan ibaretse tanrı eger varsa bunu yapmak her inananın borcudur asıl gunah budur eger tanrı bir gun karsına cıkıp sen benim varlıgıma bir baskasının baskısı yuzuden kosulsuz kabul ettin ama benim verdigim beyinle degil diyerek cehennemde bri kac tatile yollarsa bu onun adaleti olur işte sogulamktan kacan ve böyle ögutluyenler en buyuk gunehladan birini işlediklerini bilseler tanrıya ne kadar yalvarılardı

arkadaşim senın dusundugun cok kalın bir mantık

şöyle dusunursek

allah önumuze iyi ve kotuyu de koyuyor secım senın diyor sırf sen kotuyu koydu onuda secelim gibi bir mantık güdersen yanliş yaparsin kötü=günah

allahı sorgulamak günah değildir ama bunu diğer insanlarla paylaşip eyleme dokmeyene kadar yani kendı dunyamizda(içimizde) yaradanimizi sorgulamak günah değildir.

bunu forumda yazmıstım tekrar yazıyorum yaradani sorgulamak aptallıktır o senı yaratmıs herşeyiyle senı yaratmıs senin beynin, hücrelerin hepsi onun sen kalkıp onun seviyesine cıkıp yargılamaya calısırsan aptallık edersin yaradan uçsuz bucaksızdir biz ona ayak uyduramayız ve onun mantıgıyla dusunemeyız bunu bizim bunyemız kaldıramaz .bu sorgulamalar hiç bitmez şeytanda verdimi gazi hayatınız harap ve bitap olur ben kendımden biliyorum inanmak için bir kanıt veya baska birşeye gerek yok eğer ben kutsal kıtabimi elime aldıgımda onun maneviyatını hıssedıyorsam gerisi yalandır .

ben hala kalın mantık ifadesinin tam kasrılıgını alamadım ne bu acıkla

sonrada bırak su maneviyat hissediyom gerisi yalan gibi uc kurusluk sokak edebiyatını sorgulamak yargılamak degildir bunların ikisini ayırıcan ilk önce

suanda hangi cagdayız bir bak etrafını insanların genel baksı acısı ahlaki yapısı cok ama cok cabuk bir sekilde degişiyor sen bizden 10 nesil sonra simdiki nesle barakrak onların deger yargılarnın ne olucagını kestirebilirmsin ilk önce bunu sor kendine artık Tanrının emirleri bir bir uyulmaz hale geliyor cocuk acıyor tv yi acıyor interneti global dunyanın nimetleri ile yepyepni bir hala burnuyr artık aile içi otoriter kişilerin ögutleri teker teker havada kalıyor anlam varilmiyor peki o cocuklar kendi cocuklarını nasıl ögutlıyecek hiç dusunuyormusun hala görmuyorsunuz hala anlamıyorsunuz Tanrı öldu öldu yenisi doguyor yeni tanrının hukmunu yaratıyoruz bizden sonrakiler ona tapsın diye sunu kafanıza sokun yeni Tanrının cenneti eskisnin ki gibi görulmeyen bir yerde degil tam burda dunya uzerinde olucak ona inanan ve tapan eskisinden daha cok olucak artık yıkılan bir tanrının elinden cenneti alan yenisi ona geride sadece cehennemini bırakıcak yalan içinde yuzuyoruz anlamsızlıklar içinde bırakın bana sokak agızını bırakın su basit edebiyati..görun acın su gözlerinizi yeni tanrının dogusu insanların kendileri gibi olmayanları yok edeibilcek gucu elde etmeleri ile saglanıcak. ozaman ya ölucen ya tapıcan merak etme ölmek gercek anlamda degil toplumdan,populer dunyadan soyutlanma ile saglanıcak yani yanlzıgın ile basbasa kaldıgında arkanda kimse olmıyacak sadece sen ve yanlızlık iste bu yuzden siz siz olun yanlızlıgınızdan baska kimseye kulak asmayın o sizin en kadim ve sadık dostunuz...Emin ol yanlızlıgı ile dost olan yeni Tanrıya boyun egme zorunlulgunda olmıyacak ona karsı gelicek ve yeni dunya duzeninin seytanları olucak işte bende onlardan biriyim

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek

"Her insan İslam fıtratı üzerine doğar, fakat annebabaları onu Yahudi veya Hristiyan doğarlar."

körü körüne kabul etmek olmaz.. Kur'an-ı Kerim'i açıp okumaya başladığın zaman bir çok yerde; akıl edemiyor musunuz, düşünemiyor musunuz şeklinde akla ve mantığa hitab eden hükümler bulursunuz.. Bu da körü körüne değil biraz olsun aramak ve bulmak isteyenler için biraz düşünüp araştırdıklarında doğruyu bulabilecekleri delalet ediliyor..

Kur'an-ı Kerim'de; ayrıca bir çok bilimsel mevzu taa o zamanlarda 1400 yıl öncesinde ipuçları olarak belirtilmiştir.. Mesela; denizlerin birbirine karışmaması, parmak izleri, embriyonik dönemde gelişen organlar, uzay boşluğu, cinlerin varlık maddesi, evrenin genişlemesi, arıların bal yapımı, insanın yaratılışı, çöl devesinin hilkati vs vs bildiğimiz bilmediğimiz birçok konu.. Siz yeter ki arayın.. Buradan da dünyadaki şeylerin boş beleş olmadığını herşeyin bir sebep sonuç ilişkisi içerisinde oluştuğunu çıkarabiliriz..

İslam'daki ibadetler hususunda da ayrı bir uknum vardır.. namaz kılmak, oruç tutmak gibi farzı-ı ayn ferdi ibadetlerin vücuda çok faydalı olduğu ve peygamberimizin uyguladığı sünnetin de birçok faydasının olduğu bugünkü bilim kanıtlamaktadır..

Kısaca şunu söylüyorum..

OKU! (Alak süresi 1, ayet)

yıkılma sakın !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    Allah'ın varlığını sorgu sualsiz kabullenmeyı din bile kabul etmıyor hiç mi Kuran okumadınız her surede mutalaka bakın ibret alın vs. gibi cümleler var.Allah'ı düşünmek ve onu anlamaya calısmak hadislerle falan Kuran'da bizzat en büyük ibadet olarak geçiyor.Tasavvuf illede herşeyi ardınızda bırakıp yollara atılmak kendinizi odaya kıtleyip tevekkül etmek değildir.Tasavvuf 3 çeşitttir.En makulu,herkesın yapabileceği tasavvufta Allah'ı düşünmek ve onu sana verdiği kapasite ölçüsünde anlayabilmeye çalışmaktır...

Troubles'll come & they'll pass
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiOksidan
    AntiOksidan's avatar
    Erkek
    Hiçbirşeyin yoktan var edilemeyeceğine inanıyorsunuz da iş "Allah nasıl var oldu o zaman?" a gelince bilimsel fikirlerinizi bırakıp yoktan var edilemez gibi laflarınızı bırakıp "o hep vardı" diyosunuz,işinize geldiğinde bilimi gelmediğinde  size dayatılmış lafları kullanıyosunuz çok komik : )
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    araştıracaksın ve böle bişi olmadını anlayıp ateist olacaksın benim gibi hadi kolay gelsin
Toplam Hit: 9284 Toplam Mesaj: 62