Alphago

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeadSoul
    DeadSoul's avatar
    Erkek

Hem aranızda go oynayan var mı öğrenmek amacıyla açıyorum konuyu. Blilmem bileniniz, oynayanınız, takip edeneniz var mı? Google tarafından satılan alınan Deepmind  ve ekibi tarafından tasarlanan alphago yapay zekası dün itibari ile eşit(handikapsız) oyunda dünyanın en iyi go oyuncularından biri olan Lee Sedol'ü yenmeyi başardı. Lee Sedol'den önce ekim ayında Fan Hui diye 2dan pro  ile 5 maç yapıp 5'i ni de aldı bu arada Lee Sedol 9dan pro yani go'da en yüksek seviye. Ekim ayındaki maç kayıtlarına baktığımızda Lee Sedol kazanağından emindi ama velakin öyle olmadı vs vs. Alphago'nun nöral ağlar ile monte karlo karışımı bir sistemi mevcut, ekim ayından beri maç gününe kadar sürekli kendini geliştiriyordu arada ki fark muazzam derecede ayrıca deep blue(kasparov'u yenen yapay zeka)gibi sadece go için tasarlanmadı, görüldüğü üzere deep learning işini de çok güzel yapıyor gözüküyor, yapay zeka'nın gelişimi korkunç.

Google'dan bir makale 

http://googleresearch.blogspot.com.tr/2016/01/alphago-mastering-ancient-game-of-go.html

DeadSoul tarafından 10/Mar/16 00:49 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    kimindi bu söz ~, hatırlamıyorum. " lan olm şaşırma! kod düşünür mu? "

ilginç geldi. ^^//

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Oynuyorum.

while (1<2)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeadSoul
    DeadSoul's avatar
    Erkek
    KrypT bunu yazdı

Oynuyorum.

seviye nedir hocam, hangi server bir gün maç atalım ben 3-4 kyu

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Üzuuun zamandır oynamıyorum yalnız hocam. GoKGS'de takılıyordum en son 9 ya da 11 kyu idim tam hatırlamıyorum.

krypt tarafından 10/Mar/16 12:15 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

santranç oynayan bir robotu nasıl test edersin?

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    sLeymN bunu yazdı

Go oyunu Santraçtan farklıdır. Milyarlarca farklı algoritma kullan yine orta seviyeli bir Go oyuncusuna yenilir. Dünya şampiyonunu yenmek için Yapay Zeka seviyesinde teknoloji gereklidir. Go oyunu hiçbir oyuna benzemez. çok farklıdır. 

Satrancın Barok kuralları ancak biz insanlar tarafından icat edilebilecekken gonun kuralları o kadar nezih, organik ve kati bir şekilde mantıklıdır ki eğer evrenin başka yerlerinde akıllı yaşam formları varsa nerdeyse kesinlikle go oynuyorlardır.

—  Uluslararası Satranç Ustası, Edward Lasker

Edit Vikipediden alıntı

"Ömrümüz yeter de yapay zekâ da yaşamımızda yerini alırsa, o zaman oyundaki gelişimin nerelere varacağı mutlak bir merak konusu haline gelir. Kim bilir, belki de bir bilgisayarın Dünya Go Şampiyonu'nu yenmesi yapay zekâ devriminin gerçekleştiğine dair en büyük işaretlerden biri olacaktır"

C10H15N tarafından 10/Mar/16 13:16 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehveniser
    ehveniser's avatar
    Erkek

cs:go botu sandım,konuyu okuyup cehaletime sövdüm,çıkıyorum eyv.

Koca hestiy aya bedenem ?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    C10H15N bunu yazdı
    sLeymN bunu yazdı

Go oyunu Santraçtan farklıdır. Milyarlarca farklı algoritma kullan yine orta seviyeli bir Go oyuncusuna yenilir. Dünya şampiyonunu yenmek için Yapay Zeka seviyesinde teknoloji gereklidir. Go oyunu hiçbir oyuna benzemez. çok farklıdır. 

Satrancın Barok kuralları ancak biz insanlar tarafından icat edilebilecekken gonun kuralları o kadar nezih, organik ve kati bir şekilde mantıklıdır ki eğer evrenin başka yerlerinde akıllı yaşam formları varsa nerdeyse kesinlikle go oynuyorlardır.

—  Uluslararası Satranç Ustası, Edward Lasker

Edit Vikipediden alıntı

"Ömrümüz yeter de yapay zekâ da yaşamımızda yerini alırsa, o zaman oyundaki gelişimin nerelere varacağı mutlak bir merak konusu haline gelir. Kim bilir, belki de bir bilgisayarın Dünya Go Şampiyonu'nu yenmesi yapay zekâ devriminin gerçekleştiğine dair en büyük işaretlerden biri olacaktır"

https://www.youtube.com/watch?v=SUbqykXVx0A

Çok etkilendim, bilmiyordum. Bu siteyi seviyorum, her gün yeni şeyler öğreniyoruz :)

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Alphago ilk iki maçı aldı bu arada. Lee Sedol en kötü 4-1 kazanmadığı surece kendini maçı kazanmış saymayacagini söylemişti. Yapay zekada bir devrime tanık oluyorsunuz. 

krypt tarafından 10/Mar/16 15:21 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeadSoul
    DeadSoul's avatar
    Erkek

alphago sistemi hakkında ocak ayında nature dergisinde makale yayınlandı, scribd de alphago diye aratırsanız bulursunuz

Toplam Hit: 2409 Toplam Mesaj: 15
ai alphago