folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Amd Ryzen 9 3950X Sistem Toplama

Amd Ryzen 9 3950X Sistem Toplama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek

Arkadaşlar 3d model ve render işler ile uğraşıyorumda İntel i7700k sistemi değiştirmek istiyorum Anakart + İşlemci + Ram + Soğutucu değiştirmeyi düşünüyorum.  Şimdi elimde var olan Zalman R1 ve 600 wat power sup var bu power sup bu anakart ve işlemci için yeterli olur mu. Olmazsa hangi model power sup + anakart + ram + Hava veya sıvı soğutma almam lazım. Mevcut ekran kartı olarak elimde MSİ GTX 1050Tİ var Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. 

İşlemci : Amd Ryzen 9 3950x 

Anakart : Asus TUF Gaming X570-Plus Wi-Fi AMD Anakart (90MB1170-M0EAY0)

Ram : Corsair Vengeance RGB Pro White 2x8GB DDR4-3200 CL16 RAM (CMW16GX4M2C3200C16W)

Soğutma : Corsair H100x Hydro Svı Soğutma CW-9060040-WW

Edit : Eski sistemim parçalarını sahibinden attım Fiyat ile ilgili birşeyler yaparım.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-intel-i7-7700k-plus-corsair-24-gb-ram-plus-msi-z270-pc-mate-intel-z270-817506740/detay

İlandaki ürünler satılmıştır.

Satılık : Zalman R1 + 600 watt power sup ile satılık boş kasa.

JuMaN tarafından 09/May/20 22:45 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

https://www.amazon.de/gp/product/B0160WQGBI/ref=ox_sc_saved_title_1?smid=A1YJU9RIMEUNF2&psc=1

https://www.amazon.de/gp/product/B00OUITD60/ref=ox_sc_saved_title_10?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Bu iki ürün yeterli olucaktır. İkiside üst seviye ürünler ama şuan piyasada bulabilir misin bilemiyorum.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Hocam birkaç tavsiyem olsun.

Öncelikle anakartını seçerken anakartın kaç faz olduğuna, mosfetlerin ısınma durumlarına dikkat et ve iyi araştır. Bazı pahalı anakartların bile işlemciye güç sağlayan mosfetleri yük altında aşırı ısınıyor bu da ekstra soğutma ihtiyacı doğurabiliyor. VRM olarak geçiyor sanırsam bu mosfet olayı. Almayı düşündüğün anakartın youtube da kesin vrm incelemesi vardır. Donanımhaber forum da bir eleman anakartların faz değerleri ile hangi işlemcide yeterli hangisinde yetersiz, soğutma istermi diye bir excel paylaşmıştı yabancı bir elemanın yaptığı, onu bulabilirsem eklerim. İleride o.c yapmak istersen anakartın seni üzmesin.

Birçok yerde okuduğum dinlediğim kadarıyla ryzen işlemciler ram performansından etkileniyor. En azından 3600 mhz düşük gecikmeli ram almaya çalış.

600w elindeki ekran kartıyla iş görecektir. Render alırken e.kartından faydalanıyor mu tam bilmiyorum ama ileride daha iyi bir ekran kartı eklemek istersen değiştirmen gerekecektir. Şimdilik işini görür.

Soğutma için yine youtube a danış. Almayı düşündüğün işlemciyle testleri mutlaka vardır. 5 derece bile yerine göre çok değerli olabiliyor.

Fiyatlar çok uçuk. Haftaya incehesap gaming geceleri adı altında cuma günü indirimleri oluyor. Ürünler akşam 8e kısa süre kala açıklanıyor. İstediğin bir şey varsa oradan alabilirsin ama senin aradığın segmente pek çıkmamıştı. Yine de bakmakta fayda var. Acelen yoksa. Vatan'ın indirimlerini de kolla. 3900x 3500tl civarı idi 2 hafta önce.

İmzalamazsam ne olcak?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek

Evet biraz baktım internet de ram için 3600 MHz çıkabilirim aklımı karıştıran şuan Intel kullanıyorum fakat bu ryzen 9 3950x alınca kullandıktan sonra tüh keşke almasaydım dermiyim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

Eski sistemi satmayı düşünürseniz anakart işlemci ram soğutucu için fiyat nedir ?

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek
    KotomineKirei bunu yazdı

Eski sistemi satmayı düşünürseniz anakart işlemci ram soğutucu için fiyat nedir ?

3 aşağı 5 yukarı anlaşırız  teklifin nedir. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

o sisteme 16 gb ram az gibi.

goo.gl/qBNZmW
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı

Evet doğrudur 16 ile başlayıp 32 planlıyorum .

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    JuMaN bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

Evet doğrudur 16 ile başlayıp 32 planlıyorum .

ram render için önemlidir hocam 32 ile başla bence. 2x16 lık kit al sonra aynısıdan yine eklersin.

arkadaşla anlaşamazsan belki ben de talip olabilirim çıkanlara

şu aralar çoğu kişi ryzen sistem topluyor hocam render için.  bak bu videoda adam seninkiyle aynı sistem için i7 10 küsür dk alırken ryzen için 2dk anca oldu demiş.

https://youtu.be/fGEwXACJT6g?t=849

Bu tarz karşılaştırma dolu hocam youtube da. Tabi ki burada da tecübeli arkadaşlar çıkar ama youtube incelemelerini araştır. Aklındaki soruları alır :)

İmzalamazsam ne olcak?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

16 hakaten az olmuş hocam , oyun felan oynarım arada diye toplayayım sisteme bile 32 almıştım ilerle lazım olur diye sen rende felan kasıcan bi de d,rek 32 ile başla bence.

.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek

Şuan araştırma içerisindeyim zaten videolara vs bakıyorum YouTube da. Render için bi kaç kişiye sordum onlarda ryzen dediler bakalım hayırlısı.

Toplam Hit: 3597 Toplam Mesaj: 36
amd ryzen 9 3950x