folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Ameleliği Bilimsel Devrim Diye Savunmak - Blockchain

Ameleliği Bilimsel Devrim Diye Savunmak - Blockchain

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mahmuttuncer1
    mahmuttuncer1's avatar
    Erkek

Yine yazılanlara cevap veremeyenler doluşmuş başlığa :d argümanlara cevap veremeyip konuyla alakasız şeyler yazmanızı okumak çok keyifli ahahah :d

İddia: Blochchainde hırsızlık imkanı yok.

Karşı Argümanlar: Blockchainde her sene yüz milyonlarca dolar değerinde hırsızlık yapılıyor. İşte bakın kanıtları.

Cevap: aq cahili. sen ne anlarsın amk malı. troll. git öğren de gel.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

1 delille 40 alimi ikna ettim 40 delille bir cahili ikna edemedim :D

blockchain tanımını okuyan zaten anlar olayı, ben de black label içmemiş olsam zaman harcamam senle :D hadi iyi geceler sayın seyirciler

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Detayını çok bilmem ama his olarak çok abartıldığını düşünüyorum.

Dğnyada her şeyin karşılığı vardır. Btc nin karşılığı nedir? Sayısal rakamlar.. Pek mantıklı gelmiyor. Edebiyat parçalamaya gerek yok bi şey basit değil se zordur. Btc de bence zor.

(1 eth koyup 3 eth kazananspor olarak çok mantıklı bulmuyorum)

zeybekustasi tarafından 24/Şub/21 00:30 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    zeybekustasi bunu yazdı

Detayını çok bilmem ama his olarak çok abartıldığını düşünüyorum.

Dğnyada her şeyin karşılığı vardır. Btc nin karşılığı nedir? Sayısal rakamlar.. Pek mantıklı gelmiyor. Edebiyat parçalamaya gerek yok bi şey basit değil se zordur. Btc de bence zor.

(1 eth koyup 3 eth kazananspor olarak çok mantıklı bulmuyorum)

Hocam altının karsiliği nedir ? Btc yi insanlar bir anda terk ederse değeri sifir tl olur mu, elbette olur. Altini insanlar bir anda terk eder ise, yine ayni sonuç. BTC için konusursak bu insanlarin koyduğu bir değer sistemi. 

2. noktada blockchain bir işlemin ve kaydının herkes tarafindan görülebilmesini ve takip edilmesini sağlayan teknoloji. Takip etmek istemiyorsan kullanmazsin. Amelelik değil bu durum. isteğe bağlı. Ben bitcoin yada x coin clientini kurdugum zaman butun datayi tutmak zorunda değilim ki. Halfnode partion node lightnote gibi kavramlar var ihtiyacim kadarini tutarim yada hiç tutmam. 

Bir usb wallat alti aldiğinizda siz bütün datayi tutuyor musunuz mesela ??

para kazanma mevzusunda ben borsada hobi olarak biraz oynuyorum ama borsa kismi değil teknoloji kismi ile işlemi kullanıyorum ben. farkli lokasyonlar arasinda dosya taşimak ve bu dosyalarin üzerinde ki her değişikliği historisel olarak arsivlemek için db kullana bilirmiyim evet kullana bilirim. db yi birisi editlediğini takip edebilir miyim kismi olarak edebilirim. ama bu teknoloji editlendiğinde diğer yerlerde ki datanin orjinali oldugunu anlayip bende ki editlenein kopyanin tekrar düzeltilmesini sağlıyor.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    mahmuttuncer1 bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

Tamamen yanlış anlamışsın. Blockchain illa dağınık şekilde olacak veya herkes görecek diye şey yok. Bu illa para değil evrak içinde; tapu, noter, banka kaydı olarakda kullanılabilir. Blockchain eskiye dönük bir işlem üzerinde değişiklik yapılmasını engeller.

Mesela; senin 10 yıl aldığın tapulu bir evin var. Eğer ben tapu sicil kayıtları şle oynayarak evi kendi üzerime alırsam hiçbir şey iddaa edemezsin, elindeki tapu evrağı çöptür, tapu sicil kaydı esastır. Bu diğer kurumlar içinde böyle.

İşte blockchainde zincirler birbirlerini hash ile imzaladığı için geçmişe dönük bloktaki bir zinciri değiştiremezsin.

Blockchain ile kripto para farklı şeyler. 

Aslında tam tersi. Elindeki evrakla yine bir şeyler iddia edebilirsin ama blockchainde yapılan değişiklik geri alınamaz. Bugün 256bit şifreleme çözülemez bir halde olabilir, ama birkaç sene içinde bundan çok daha karmaşık şifreleri çözecek bilgisayarlar üretilebilir. Artık siber savaşların konuşulduğu dünyada bir ülke diğer ülkenin tüm kayıtlarını geri alınamaz şekilde değiştirdiğinde ne olacak?

bitcoinin encryption algoritmasi üzerine hiç bir bilginin olmadiğini anliyorum. sha bir sifreleme değil hashleme algoritmasidir. işlemlerin değişim kontrolu yapilir. ama bu 2 farkli sha algoritmasindan 2 kez gecer. işlem headerlari için RIPEMD160(SHA256(xx))   block headerlari için  SHA256(SHA256(x)) dir.  

bunun üzerine elipticurve ile de asymetric sifreleme yapilir (oda multi sign) 

Bu arada mevcut bankacilik sisteminde daha düşük uzunlukta, RSA keyleri kullanmaktayiz. Neden rsa dersen bir cok bankada nuhnebiden kalma HSM ürünleri mevcut. EC desteklemediği için RSA kullanmak zorunda kaliyoruz. ki bunlar bile suanda ki mevcut işlem güçleri ile 100lerce yil sürüyor. Bu sifreleme işlemlerin analizi ve kirimi için özel geliştirilmiş donanımlar ile beraber PCI lab larinda bunlar değerlndiriliyor. 

Google quantum pc ler vs bu tarz sifreleme işlemleri yapamiyor orada ki işlemler farkli onlari örnekleyenler de gördüm yazida quantum pc lerde ki qbit programing yapilarini bilmediğini düşünerek uzatmiyorum. 

hadi o cihazlarda geldi, ve bitcoin ortaminin tozunu attirmaya girişti, pdiff ve bdiff gibi yapilar ile zorluk hesaplama sisteminin kendini tekrar 14 günde bir düzenlemesi mantiğini anlatmaya gerek bile yok.

Şeytanin avukati olalim. Hadiiii x bir olay oldu ve bir aciktan dolayi sistem hacklendi!!11 (x borsanin sistemi değil bitcoin sistemi hacklendi, bahsettiğin hirsizliklar hep borsalardan calinan private key'in calinmasi ile olan işlemler)

Olacak olay su, hacklenen blocktan bir önceki blocktan bir fork yapilicak, teknik problem giderilecek. Sistem tekrar devam edecek. (etherium da boyle olamuştu)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    mahmuttuncer1 bunu yazdı

Ayrıca blockchain'de hırsızlık olamaz demek safsata. Minerlerden daha güçlü bir sistemle sisteme saldırırsan zincirde değişiklik yapabilirsin. Güç oranını %51'e %49 yapman bile yeterli.

Blockchainde hirsizlik olmaz demek safsata. Katiliyorum privKey'ini x bir yöntem ile çalan yada kullanma yetkisini elde eden kişi wallet'ini boşalta bilir.

https://www.blockchain.com/charts/hash-rate  > buradan mevcut hashrate kapasitesine baktiğin zaman bu gücün %1 daha fazlasina sahip olacak bir kişi var ise btc ye saldirmak yerine x bir bankada ki pos networkune saldirmayi tercih eder. Çünkü hacklediği an btc nin fiyati 0 euro olacaktir. Bankadan caldiği para ayni euro olacak :) O para ile takip edilemeyen coinlerden al direk kafa rahat.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Hala daha herkes birbirinin hesabını görüyor diyenler var hadi bana elon un hesabını gösterin. 

Ditijal saadet zinciri işte para koyuyon artıyor balinalar parayı çekiyor pat diye herkes zarar. 

Bir dayanağı destek noktası bence yok grafiklere ok çizmekle olmaz bence o işler. Ben güvenmiyorum vurgun yapana helal olsun benim o kadar saçacak param yok.

zeybekustasi tarafından 24/Şub/21 02:13 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    zeybekustasi bunu yazdı

Hala daha herkes birbirinin hesabını görüyor diyenler var hadi bana elon un hesabını gösterin. 

Ditijal saadet zinciri işte para koyuyon artıyor balinalar parayı çekiyor pat diye herkes zarar. 

Bir dayanağı destek noktası bence yok grafiklere ok çizmekle olmaz bence o işler. Ben güvenmiyorum vurgun yapana helal olsun benim o kadar saçacak param yok.

elon un doge addressi : https://dogechain.info/address/DH5yaieqoZN36fDVciNyRueRGvGLR3mr7L içinde ki bakiyede gözüküyor pek tabi.

he bunun dişinda addressi yokmudur ? vardir amk senin de kaç tane bankada adresin vardir tabiki. addressi bildiğin herkesin elinde ki miktari görürsün. 

legal address bildirimi yapan herkesin kimliği ile. yapmayan kişilerin de numaralari ile görebiliyorsun. Orneğin binance nin adresleri belli listesi var. gir bak adamin elinde ne kadar capital mevcut vs. vs.

rakkoc tarafından 24/Şub/21 02:44 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabuyucu
    karabuyucu's avatar
    Erkek

Knight Online de GB satın almak yada kendin kasmak neyse kripto paralarda odur.

Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil. Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı yaşamayı unutmak doğru değildir, unutma bunu…
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayd
    ayd's avatar
    Erkek
    karabuyucu bunu yazdı

Knight Online de GB satın almak yada kendin kasmak neyse kripto paralarda odur.

bütün ciddiyetim ile konuyu okurken çayı tam bu yoruma püskürttüm hashahahah

Toplam Hit: 4379 Toplam Mesaj: 49
bitcoin blockchain altcoin kripto para