Amerikadan Araba Getirmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

weskeyy bunu yazdı:
    -----------------------------

scuderia bunu yazdı:

aldığın fiyatın üzerine %80 vergi + yol masrafın...

aynen böyle.

yuh aq %80 vergi mi olur  ne biçim bi vergi anlayişimiz var :S

Nev-i Şahsına Münhasır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SaNaL_AjaN
    SaNaL_AjaN's avatar
    Erkek

antivirus bunu yazdı:

weskeyy bunu yazdı:

scuderia bunu yazdı:

aynen böyle.

hacı öyle deme yakıt da alınan vergi %70 biraz daha kastıkmı vergiyle çalışan ilk arabayı yapacaz :D

Antalya'da Emlakçı parçası :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bnurullah
    bnurullah's avatar
    Erkek

Selam dostum burada herkez konuşmuş ama boş konuşmuş şimdi 6 yıllık gümrük deneyimime göre konuşayım ayrıyetten babam gümrük mevzuatı uzmanıdır yardımcı olurum sana şimdi araç amerikada isterse 1 $ olsun o önemli değil asıl olay şudur evvela en az amerikda 2 yıl oturmak zorundasın günü gününe yanı 2 yıl ıcerısınde atıyorum 30 gun tatıle başka ulkeye gıtmıssın o 30 gun 2 yıl ıcınde sayılmaz tam 2 yıl olacak sonra kesin dönüş yapman lazım gümrük vergisi ise aracın motor hacmıne göre hesaplanır buda yeterlı değil ötv de kdv dahil fiyatının ustune eklenır buda yetmez teknık belge ve kapsam vergisi de var bunların yanında ufak tefek görunen yanlız topladıgında ortaya iyi rakamlar cıkar naklıyeye gelınce ıkı sekılde getırebılırsın malum ya ucak yada gemı ucak dersen anam anam derım hıc bulaşma gemı en makulu 1 ay beklersın ondada ek ordıno bedelı cıkar yıne baya fatura odersın bu bırıncı yontem ıkıncı yontem ıse atıyorum nıssan getıreceksın amerıkadan nıssan turkıye dıstırıbıtörunden garantı ve teknık servıs destegı yazısı alırsan bu dedıklerımle hıc uğraşmaz sadece naklıye ve gumruk vergısı yatırırsın zaten bu durumda turkıye pıyasasında mevcut olan bır arac getırmen lazım turkıyede olmayan ama amerıkada olan bır model getıremessın cunkı turkıyedekı servıslerde calısan personeleın o arac hakkında bılgısı teknık egıtımı olmadıgı ıcın teknık yeterlılık ve garantı kapsam raporunu alamassın o yuzden bu ıs bıraz karısık ama bana pm atarsan tam araç markasını eyaletını sana tam malıyet anahtar teslım fıyatını cıkarırım turkıyede olan mevcut bır aracsa bulaşma ama ben turkıyede olmayan bır arac ıstıyorum dersen eyvallah anlıyacağın bu iş zevke giriyor zevkte bu ülkede çok pahalı :)

Yerli Halk Kahramanı
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

kartalkethuda bunu yazdı:

ben de bi dodge charger getirtçem uygun olsa ama burdan pahalıya geliyor.

onun yakıtına turkıye sartlarında vercek paran varsa burdan al hocam :D

www.kriptopedi.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

antivirus bunu yazdı:

weskeyy bunu yazdı:

scuderia bunu yazdı:

aynen böyle.

oda ülkeye sokabilirse

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

2000 yılında sadece %1 kdv oranıyla ülkeye girişi olabiliyordu ama daha sonra bu yolla çok sayıda insan yurt dışından araç getirince prosedürü değiştirdiler. Şu anda aynı yeni Sıfır Kilometre araba ithal edermiş gibi ötv ve gümrük ödeyerek getirebiliyorsun. Yani 20,000 $ bir mustang sana 45,000 $ gibi mal oluyor.ayrıca sanayı bakanlığından izin alıyorsun ve aracın tüm fotoğrafları çekiliyor ve evrakları alındıktan sonra ithalat yapabiliyorsun. Alacağınız arabayı kaça alırsanız alın gümrükte bu aracın Türkiyedeki değeri üzerinden işlem yapılıcaktır yani siz 5000 dolara Toyota Supra veya Mitsubishi Eclipse aldınız burada o fiyat üzerinden hesaplaması yapılmaz devletin elindeki fiyat aralığı üzerinden hesap yapılır. Bu fiyata navlun dediğimiz bir tür ödenekte ilave edilir ve Bu toplamda belirlenen fiyatın üzerinden % 85 ÖTV + diğer vergiler olmak üzere bunların hepsinin toplamı aracın buradaki belirlenmiş fiyatının yaklaşık % 130 civarinda bir vergi olarak karşınıza çıkıcaktır bunlarlada bitmemektedir bunların yanında birde gümrük komisyon ve ardiye masraflarıda vardır. Bunlar dışında kaçak araba getirme çabalarınızın hepsini unutun oldukça sıkı bir denetim vardır hiçbir şekilde getirtemezsiniz, getirtsenizde plaka ve ruhsat alamayacaksınızdır kaçak getirdiğiniz araç ile. Ayrıca eskiden açık olan fakat şu an kapanan bir Kıbrıs araç ithalatı var. Kıbrıstan eski araç getirme işi bitti 98 öncesi bu 10 yaş ile sınırlıydı şimdi 3 yaş sınırı var. Artık 3 yaşından eski araçlar Kıbrıstan ithal edilemiyor. Fakat kıbrısta eskiden beri sahibi iseniz bu aracın bunu 3 yaşından bile eski olsa getirme hakkınız var tabi 98 yılından beri sahibi olmanız gerekiyor o aracın kıbrısta.  İthal etmeye karar verdiyseniz mutlaka bir Gümrükle uğraşan Müşavirlik bürosu ile temasa geçiniz çünki kendiniz getiriyim derken az para çıkıcak derken çok yüksek meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Aracınız gümrükte takılırsa gerçekten büyük bir tehlike. Gümrükten araba alma konusunda ise Şayet arabayı gümrüğe bırakırsanız belli bir müddet sonra devlet tarafından satışa çıkartılır ama tekrardan para vermek zorunda kalırsınız. Dev. aracı ihale koşuluyla satışa çıkarır ve sizde ala bilirsiniz ama kötü yanları var arabanıza orda zarar gele bilir %51 + parçalarını çalarlar ve ne zaman satışa çıkacağı belli olmaz belki 6 ayda belki 1 yılda belki 3 yılda ve sizin zararınıza olur.ucuz alıcaksınız diyede birşey yok belki hastası gelir pahalı fiyata alır bu sefer yazık olur,eğer gümrüğe bırakıcaksanız aracın BEYNİNİ , TEYBİ , İMKANINIZ VARSA KOLTUKLARI SÖKÜP ESKİ DÖKÜNTÜ KOYUN KAPORTA AKSAM İSE DEĞİŞTİRİN KAZALI PARÇA İLE TABİ BULA BİLİRSENİZ VARSA  bunlar aracınız satışa çıkınca hep (-) değer kazandırır ve ucuza gider 
     Türkiye Turing Kurumundan ve Gümrük Müsteşarlığından bilgi edinebilirsiniz diğer aklınıza takılan bilgileride edinebilirsiniz. Adresi: http://www.turing.org.tr/tr/belgeler.asp vehttp://www.gumruk.gov.tr

BEDELSİZ İTHALAT KAPSAMINDA YURDA GETİRİLECEK OLAN OTOMOBİLLER İÇİN MALİ YÜKÜMLÜLÜKLER VE ORANLARI
    Amortisman indirimi sonunda bulunan ve vergiye esas kıymetin tesbitinde aracın model yılındaki FOB kıymetiyle çarpılacak oranlar:
    Yaş Oran Yaş Oran
    0- %100 5- %41.76
    1- %80 6- %35.49
    2- %68 7- %30.17
    3- %57.8 8- %25.64
    4- %49.13 9- %21.79
    10- %20
    Navlun ve Sigorta :
    Otomobilin Ağırlığı
    AB ve EFTA Üyesi Ülkelerden Gelen Otolar İçin
    ABD ve Uzakdoğu Ülkelerinden Doğrudan Gelen Otolar İçin
    AB ve EFTA Üyesi Ülkelerden Gelen Uzakdoğu Ülkeleri Menşeli Otolar İçin

1200 kg'a kadar
    150 EURO
    650$
    300$ + 150 EURO

1201-1600kg'a kadar
    200 EURO
    700$
    400$ + 200 EURO

1600 kg'dan fazla
    230 EURO
    800$
    500$ + 230 EURO
    GÜMRÜKTE ÖDENECEK VERGİLER VE ORANLARI

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ:
    ARACIN CIF DEĞERİ ÜZERİNDEN
    Silindir Hacmi 1600 cc’yi geçmeyenler için % 37
    “ “ 1600 cc’yi geçen fakat 2000 cc’yi geçmeyenler için % 60
    “ “ 2000 cc’yi geçenler için % 84
    oranlarında tahsil edilir.
    KATMA DEĞER VERGİSİ :
    CIF Değeri ve Özel Tüketim Vergisi Toplamının % 18’i oranında KDV tahsil edilir.
    ÖRNEK:
    CIF bedeli 10.000 EURO olan ve motor hacmi 1600 cc’yi geçen ancak 2000 cc’yi geçmeyen bir araç için ödenmesi gereken vergilerin hesaplanması aşağıda gösterilmiştir:
    CIF Bedeli =10.000 EURO
    Motor hacmi =1600cc üzeri (1800 cc)
    Özel Tüketim Vergisi=CIF Bedeli x Özel Tüketim Vergisi Oranı
    = 10.0000 x % 60 = 6.000 EURO=ÖTV
    Katma Değer Vergisi =(CIF Bedeli + Özel Tüketim Vergisi) x KDV Oranı
    =(10.000 + 6.000) x % 18
    = 16.000 x % 18 = 2.880 EURO=KDV
    GÜMRÜKTE ÖDENECEK VERGİLER TOPLAMI = ÖTV+KDV
    = 6.000+2.880=8.880 EURO

Yeni bir otomobil için sadece ÖTV yi hesaplarsak 10.000€ araç 18.880€ ya mal oluyor diğer gümrük masraflarınıda eklemek iyi bir matematik hesabı istiyor sanırım ama kaba taslak 10.000€ araç TR plakasına 20.000€ üzerinde kavuşuyor.

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    griffin
    griffin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bnurullah bunu yazdı:

Selam dostum burada herkez konuşmuş ama boş konuşmuş şimdi 6 yıllık gümrük deneyimime göre konuşayım ayrıyetten babam gümrük mevzuatı uzmanıdır yardımcı olurum sana şimdi araç amerikada isterse 1 $ olsun o önemli değil asıl olay şudur evvela en az amerikda 2 yıl oturmak zorundasın günü gününe yanı 2 yıl ıcerısınde atıyorum 30 gun tatıle başka ulkeye gıtmıssın o 30 gun 2 yıl ıcınde sayılmaz tam 2 yıl olacak sonra kesin dönüş yapman lazım gümrük vergisi ise aracın motor hacmıne göre hesaplanır buda yeterlı değil ötv de kdv dahil fiyatının ustune eklenır buda yetmez teknık belge ve kapsam vergisi de var bunların yanında ufak tefek görunen yanlız topladıgında ortaya iyi rakamlar cıkar naklıyeye gelınce ıkı sekılde getırebılırsın malum ya ucak yada gemı ucak dersen anam anam derım hıc bulaşma gemı en makulu 1 ay beklersın ondada ek ordıno bedelı cıkar yıne baya fatura odersın bu bırıncı yontem ıkıncı yontem ıse atıyorum nıssan getıreceksın amerıkadan nıssan turkıye dıstırıbıtörunden garantı ve teknık servıs destegı yazısı alırsan bu dedıklerımle hıc uğraşmaz sadece naklıye ve gumruk vergısı yatırırsın zaten bu durumda turkıye pıyasasında mevcut olan bır arac getırmen lazım turkıyede olmayan ama amerıkada olan bır model getıremessın cunkı turkıyedekı servıslerde calısan personeleın o arac hakkında bılgısı teknık egıtımı olmadıgı ıcın teknık yeterlılık ve garantı kapsam raporunu alamassın o yuzden bu ıs bıraz karısık ama bana pm atarsan tam araç markasını eyaletını sana tam malıyet anahtar teslım fıyatını cıkarırım turkıyede olan mevcut bır aracsa bulaşma ama ben turkıyede olmayan bır arac ıstıyorum dersen eyvallah anlıyacağın bu iş zevke giriyor zevkte bu ülkede çok pahalı :)

Sende babanda boşa çalışmışsınız kesin dönüş yaparken çok ufak bi vergi alınır arabadan yani türkiyedeki fiyatının çok altına fakat bi tane olursa

Türkiye, kendisine din olarak Kemalizmi almış, başka hiçbir dine hayat hakkı tanımayarak kitlelere zorla dikte ettirmiştir. Oysa en üst belirleyici İslam'ın ilkeleridir. Her şey ona göre belirlenir." -Recep Tayyip Erdoğan
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

mürid kardeşlerim bu konu altındanda sorayım.

Engelli araç mevzusu için, max 1.6 motor olmak kaydıyla bir indirim var, daha doğrusu hepsine indirim var ama max indirim 1.6 motora. Şimdi bilen arkadaşlar

bana anlatabilirmi arabanın fiyatında ne gibi bir vergi indirimi oluyor ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

SaNaL_AjaN bunu yazdı:

Hocam güvendiğin bir gurbetçi ama amerikan vatandaşı olmuş birisi bulabilirsen olabilir aslında.Hem gümrük de vermene gerek kalmayabilir.Ama tabi ruhsat vs her şey ona ait olacak.Yada nette görmüşündür mutlaka.Yabancıdan yabancıya diye çok süper arabalar 6.000 $ bmw mersolar vs :)

ama hoca bildiğim kadarıyla o şekilde olunca 6 ayda bir bi sınır kapısından girip çıkman gerekiyo. öle duyduydum bi ara

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bnurullah
    bnurullah's avatar
    Erkek

Baba halen çalışıyor kardeş sen rahat ol ben yaptım işi bilirim boş edebiyatı bilmem sana yıgınla dönen adam bulayım banada getirsene ıo zaman :) polemige gerek yok gulerım  

Yerli Halk Kahramanı
Toplam Hit: 10096 Toplam Mesaj: 32