Aramızda İş Avukatı Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nposeLx
    nposeLx's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

şimdi bende bir şey sormak istiyorum,

e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse, 

bu madde böyle söylemiş.

asgari ücretin 1400 yapılmasından ötürü, asgari ücretin katı şeklinde hesaplanan maaşımda azaltıma gittiler. Zorla da muvafakatname imzalattılar. Kaç ay oldu hatırlamıyorum ama 1 yıldan fazla olduğuna eminim. Şimdi maaş kesintisinden ötürü işten çıkmayı düşünüyorum. Çünkü sözleşme imzalanırken benim maaşım asgari ücretin 2.88 katı olarak belirlenmişti. şimdi 2,3 katını falan alıyorum.  İşten çıkarsam kıdem ve ihbar tazminatı alabilir miyim? İşten ayrılınca o kesilen kısmı dava açıp alabileceğimi biliyorum ama kıdem tazminatım da yansın istemiyorum. 

söylediğinize göreyse, mevcut sözleşmenizdeki şartlar yerine getirilmiyorsa hak talep edebiliyorsunuz. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Exael
    Exael's avatar
    Erkek

5 yıl çalışıp mesai ücretlerini alamama ve raporlu halde çalışma.. aklın başına çabuk gelmiş kardeşim.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lich
    Lich's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Exael bunu yazdı

5 yıl çalışıp mesai ücretlerini alamama ve raporlu halde çalışma.. aklın başına çabuk gelmiş kardeşim.

teşekkür ederim hocam.

Kaan bunu yazdı

Maaşını tam gösteriyorlar miydi? 

Evet net üzerinden tam gösteriyorlar.

Lich tarafından 11/Ara/17 12:15 tarihinde düzenlenmiştir

o(╥﹏╥)o 卐 ㏒ 卐
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    Lich bunu yazdı
    Exael bunu yazdı

teşekkür ederim hocam.

Kaan bunu yazdı

Hocam şu şerefsiz patron tagı olmamış bence :) sana patron mu dedi bana kölelik yap. 5 yıldır hakkını aramamışsın. Patrona yüklenmemek lazım bence. Sende patron olup kendin gibi eleman bulsan emin ol sende aynısını yaparsın ;)

Titanyumun gücü adına!!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

şimdi bende bir şey sormak istiyorum,

e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse, 

bu madde böyle söylemiş.

asgari ücretin 1400 yapılmasından ötürü, asgari ücretin katı şeklinde hesaplanan maaşımda azaltıma gittiler. Zorla da muvafakatname imzalattılar. Kaç ay oldu hatırlamıyorum ama 1 yıldan fazla olduğuna eminim. Şimdi maaş kesintisinden ötürü işten çıkmayı düşünüyorum. Çünkü sözleşme imzalanırken benim maaşım asgari ücretin 2.88 katı olarak belirlenmişti. şimdi 2,3 katını falan alıyorum.  İşten çıkarsam kıdem ve ihbar tazminatı alabilir miyim? İşten ayrılınca o kesilen kısmı dava açıp alabileceğimi biliyorum ama kıdem tazminatım da yansın istemiyorum. 

hocam muvafakat imzaladığın için kabul etmiş oluyorsun artık, zorla imzalattılar kısmını açarsak fiziki bir zorlama mı oldu, işten çıkarırırz mı dediler, bunun böle olduğunu ispatlayabilir misin? bunun aksini ispat biraz zor, işveren hukuki prosedürleri yerine getirmiş gözüküyor. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lich
    Lich's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı
    Lich bunu yazdı
    Exael bunu yazdı

teşekkür ederim hocam.

Kaan bunu yazdı

Hocam şu şerefsiz patron tagı olmamış bence :) sana patron mu dedi bana kölelik yap. 5 yıldır hakkını aramamışsın. Patrona yüklenmemek lazım bence. Sende patron olup kendin gibi eleman bulsan emin ol sende aynısını yaparsın ;)

Buradan bir arkadaş, ihtar örnekleri yolladı sağolsun.

Tag ı değiştim hocam.. Olması gerektiği gibi yaptım.

o(╥﹏╥)o 卐 ㏒ 卐
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    Lich bunu yazdı
    Yazilimci bunu yazdı
    Lich bunu yazdı
    Exael bunu yazdı

teşekkür ederim hocam.

Kaan bunu yazdı

Buradan bir arkadaş, ihtar örnekleri yolladı sağolsun.

Tag ı değiştim hocam.. Olması gerektiği gibi yaptım.

Est. hocam. Öyle demek istemedim patron şerefsiz olmaya şerefsiz ama sen kendinden çok fazla taviz vermişsin. Olması gerektiğinden fazla.

Titanyumun gücü adına!!!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ephesus
    Ephesus's avatar
    Erkek

Bir avukat olarak söylüyorum;

Öncelikle, iş avukatı-ceza avukatı o avukatı bu avukatı diye bir ayrımımız yok. (keşke olsa derim bazen, ama yok.) Bahsettiğin konuda davanı hemen aklı başında avukat görebileceği gibi, sor çevrene muhakkak vardır ehil bir avukat. Yoksa da varsa tanıdığımız yönlendiririz istersen.

Gelelim konuya;

Hocam bu iş foruma danışmakla, google'a yazmakla maalesef olmaz. Bir avukat meslektaşa gideceksin, o sana gerekli soruları soracak, sen anlatacaksın karşılıklı istişare ile durumu bi netleştireceksiniz. Sonra arkadaş araştırmasını yapacak mütalaasını verecek bir yol haritası belirleyeceksiniz vsvs. bu yol en sağlıklı böyle olur. Forumdan googledan alınmış hukuki yardım, komşu teyzeye şuram ağrıyo hangi ilacı içsem demeye benzer. Sonra çok mağdur olursun. Biz sana burada fikir veririz, sorunu cevaplarız, genel mahiyette hukuki mütalaamızı da sunarız ama esas soruna çözüm olmaz. Tüm başlıklara hakim olacak işi takip edecek kişi kadar kimse sana yardımcı olamaz.

Velhasıl, bir avukatla görüş, buradan aldığın fikirle iş yapma derim.

Selametle.

Avukat/Hukukçu
Toplam Hit: 3236 Toplam Mesaj: 29
mobbing avukat çalışanın mallığı