folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Aranizda SAP Developer Var Mi?

Aranizda SAP Developer Var Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h0rtl4kk
    h0rtl4kk's avatar
    Erkek

Hayret hiç kimse developerım ve sapım dememiş.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Biride SAP Developer nedir açıklarsa ne güzel olur. Ne iş yapar hangi platform'a yönelik yazılır . Sistem odaklı mı yoksa IOT Teknolojileri için mi kullanılır veya WEB/MOBİL/DESKTOP hybird uygulamalar geliştirince mi ön plana çıkar ? 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Biride SAP Developer nedir açıklarsa ne güzel olur. Ne iş yapar hangi platform'a yönelik yazılır . Sistem odaklı mı yoksa IOT Teknolojileri için mi kullanılır veya WEB/MOBİL/DESKTOP hybird uygulamalar geliştirince mi ön plana çıkar ? 

Biraz araştırın la : )

SAP bir ERP kurumsal kaynak yazılımıdır. Logo, netsis gibi düşünebilirsin ama çok daha gelişmiş hali. Kendi kernel i, kendi dbsi, cloud u olan bir yazılım. 55 milyar dolarlık iş hacmini yöneten bir firma. Dünyanın en büyük 3. yazılım firmasıdır.

SAP'ın kendi yazılım dili var, ismi ABAP. Web uygulamaları içinde java programlama dili kullanılıyor. SAP developer da daha çok abap yazılım dilini bilen kişilerdir. 

Ne iş yapar, SAP'ın kendi içinde modülleri vardır misal muhasebe FI, satış SD, raporlama BW, maliyet muasebesi CO, üretim PP, malzeme MM vsvs bi ton modülü var, onlarda geliştirme yapılmasını sağlar.

Şöyle düşün, bir üretim firman var, SAP yazılımını satın alıyorsun, ama bu yazılım ham halindedir. Senin iş süreçlerine uyarlaman için, hangi modülleri kullanıyorsan bunlarla ilişkilendirmede ABAP cı ve modülcülerle çalısıyorsun.

Web, mobil, desktop platformlarında kullanılabiliyor. Ama söylediğim gibi web için java kullanılıyor.

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Yanlış bilmiyorsam ABAP da uzman öyle genele hakim olmak değil modüllere hakim olmak ile geçiyor. Çünkü çok fazla modül var ve her modülde uzmanlaşmak neredeyse imkansız. Bir ucu derya deniz.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı

Yanlış bilmiyorsam ABAP da uzman öyle genele hakim olmak değil modüllere hakim olmak ile geçiyor. Çünkü çok fazla modül var ve her modülde uzmanlaşmak neredeyse imkansız. Bir ucu derya deniz.

Nerdeyse imkansız değil, imkansız. Yanlış hatırlamıyorsam 26 adet modül vardı. Misal SAP Basis sistem tarafı modülü, bu bile başlı başına bir dünya.

Her modüldeki iş süreçlerini bilmek, öğrenmek ooo..

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

SAP'de ABAP bildiğinde parayı kazanmıyorsun ABAP + iş süreçlerine hakimsen para kazanıyorsun.

SAP'de teknik bilgiden çok iş süreçleri her zaman daha önemlidir.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    burakayser
    burakayser's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

SAP'de ABAP bildiğinde parayı kazanmıyorsun ABAP + iş süreçlerine hakimsen para kazanıyorsun.

SAP'de teknik bilgiden çok iş süreçleri her zaman daha önemlidir.

Aynen öyle iş süreçleri daha önemli. ABAP ta zaten çok zor bir dil değil. Bizim şirkette de kullanılıyor. Benim yazma yetkim yok ama iyi okurum anlarım. :). Sadece tabloların isimleri ve kolon isimleri çok garibime gidiyor o kadar. Bir de veri tipleri çok karmaşık. Herkes kafasına göre datetime formatı yapıp RFC yazıyor. Bi standardı yok. Özellikle tarih verisi çekmek zulüm oluyor resmen. Biz de SAP den aldığımız veriyi kullanarak C# da uygulamalar geliştiriyoruz. Kötülemek gibi olmasın ama bizim burdaki ABAP developerların programlamayla alakası yok. Öyle olacaksan hiç olma daha iyi.  Ama arkadaşın dediği gibi iş süreçlerini biliyorsanız sizi öne çıkartan o.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    EmiRReiS bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

SAP bir ERP kurumsal kaynak yazılımıdır. Logo, netsis gibi düşünebilirsin ama çok daha gelişmiş hali. Kendi kernel i, kendi dbsi, cloud u olan bir yazılım. 55 milyar dolarlık iş hacmini yöneten bir firma. Dünyanın en büyük 3. yazılım firmasıdır.

SAP'ın kendi yazılım dili var, ismi ABAP. Web uygulamaları içinde java programlama dili kullanılıyor. SAP developer da daha çok abap yazılım dilini bilen kişilerdir. 

Ne iş yapar, SAP'ın kendi içinde modülleri vardır misal muhasebe FI, satış SD, raporlama BW, maliyet muasebesi CO, üretim PP, malzeme MM vsvs bi ton modülü var, onlarda geliştirme yapılmasını sağlar.

Şöyle düşün, bir üretim firman var, SAP yazılımını satın alıyorsun, ama bu yazılım ham halindedir. Senin iş süreçlerine uyarlaman için, hangi modülleri kullanıyorsan bunlarla ilişkilendirmede ABAP cı ve modülcülerle çalısıyorsun.

Web, mobil, desktop platformlarında kullanılabiliyor. Ama söylediğim gibi web için java kullanılıyor.

Yani kisaca şu mu

Ben bir fabrika kurdum. Bunun üretim muhasebe logistik, depo ... Gibi bütün faaliyetlerinin tek bir programda kontrol edilmesi.

Mesela teknosa ankarada bir pil sattiysa merkezde bunun görülmesi. Depidan bunun silinmesi ve muhasebesi bir koldan idare edilebiliyor.

Dogru anlamismiyim

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tereke34
    tereke34's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    EmiRReiS bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Yani kisaca şu mu

Ben bir fabrika kurdum. Bunun üretim muhasebe logistik, depo ... Gibi bütün faaliyetlerinin tek bir programda kontrol edilmesi.

Mesela teknosa ankarada bir pil sattiysa merkezde bunun görülmesi. Depidan bunun silinmesi ve muhasebesi bir koldan idare edilebiliyor.

Dogru anlamismiyim

doğru anlamışsın. Çoğu büyük kurumsal firma bunu kullanıyor. Örnek yıldız holding, adamalr kendine uyarlanmış bir modül yazdırmışlar. kendilerine bağlı bütün şirketleri ve fabrikalardaki işlerinin özlük işlerini bir yerden kontrol ediyorlar. Yaklaşık 55.000 çalışanın özlük işlerini düşün. 

Nova Vida !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CISSP
    CISSP's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=MncxfTKlIFE  

ekleme yaprım buldukça

Toplam Hit: 4628 Toplam Mesaj: 33
sap abap