folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Arazi Sınırlarını Net Öğrenmek İçin Pratik Bir Yöntem Var Mı?

Arazi Sınırlarını Net Öğrenmek İçin Pratik Bir Yöntem Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

Köydeki araziler dedelerden kalma olunca tapu kadastronun sitesinden baktığım yer ile benim bildiğim yer farklı bazı yerlerde sınırda oynama var gibi gözüküyor tapucu yada mühendis bu işi bilen insanlardan baska küçük hata payı ile öğrenme şansım olur mu?

Tapu kadastroda koordinatlar belli bunu bir uygulama yada youtube da gördüpüm gps ölçer cihazlar ile minumum hata ile bulacağım bir yol yordam bilen var mı?

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MiqRoP
    MiqRoP's avatar
    Erkek

Hocam zamanında tapu kadastro gelip köylüye arazilerinin yerleri sormuş aralarında siklemeyen köylü olduysa kendi kafasına göre arazileri biraz kaydırdığı olmuş. Arazi senin bildiğin yerlerde değil kanunen tapuda görünen yerde diye düşünüyorum.

Söyleyemediğim sözlerim var benim.. Yüreğimin derinliklerine gizlediğim.. Kimi zaman bir iç çekiş anlatır beni, kimi zaman hüzünlü bir şarkı ağlatır.. Hergün düşünceler sarar beni, derin derin düşünürüm.. Öyle bir haldeyim ki, sıcağın ortasında üşürüm...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Güzel kaliteli mümkün olduğunda çok uyduya bağlanacak bir gps bulup koordinatları kendin kontorl edebilirsin.

Hata payını düşürmenin yöntemi çok uyduya bağlanıp kesin konumunu öğrenmek.

Total station'a gerek yok :)

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Parsel sorguda google alt yapısında çok kayma mevcut olup daha önce bing ve yahoo v.s vardı onlar kısmen iyidi

Fakat kordinat ile profesyonel cihaz ile tespiti mümkün diğer şekilde kayma yaşanabiliyor

Özel Haritaci Kadastrocudan komplesi için fiyat al yaptır en sağlamı bu olur...

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackglove
    blackglove's avatar
    Erkek

Net arazi sınırlarını kadastro müdürlüğünden onaylı kroki çapları koordinaet özeti ile alabilirsin. Ayrıca cd ortamında sayısal olarak .ncz uzantılı alıp netcadden google earthe aktarabıp görebilirsin.

İts My Life. NOW or NEVER
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

@MiqRoP muhtemel o dönem köye gelen memurun yazdığı sınırlar ile köylü arasındaki arasında uyuşmazlık mevcut.

@NoktaliVirgul hocam o dediğin cihaz şu karayolcu ların elinde olan zımbırtı ise fazla gelir , köye gidice bir telefondan deneme yapacam.

@C-force hocam tapunun sitesinde dönüme 300 lira gibi fiyat yazıyorlar totalde 300 dönümden fazla yer var deli para tutuyor :)

@blackglove şimdi tapuya gidip dediğin formatta aldım diyelim hocam bundan sonrası hangi program yada direk google eart denmi biliyorsan böyle bilale anlatır gibi anlatsan

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Hocam onlar lisanslı lihkab fiyatları

Bağımsız calışanlar var

Bilecik'de 10 dönüm yeri 400 tl ölctürdüm

300 dönüm yer var diyorsun pazarlık ile makul bir rakama yapılabilir 

Youtube gördüğün cihaz çöp bilgin olsun

Olmuş olsa bilirdik

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackglove
    blackglove's avatar
    Erkek

Haci kadastroda ifraz ya da başka bir madde uygulanmamışsa kesin sınırlardır. Sayısal verileri kadastrodan .ncz uzantılı olarak isteyeceksin. Sonra netcad programıyla google eart ya da global mapper programına aktaracaksın. Netcadde; sana verilen sayısal alanı tıkladıktan sonra senin alanın netcadde açılacak ordan en üst sol menüde proje - veri aktar -google earthe veri aktar dersen otomatik olarak sayısal alan netcad ortamından çıkıp google earthen açar ve sen de kendi alanının uydy görüntüsüný görmüş olursun.

Eğer alanında bir değişiklik varsa bu değişiklik yakın zaman da yapıldıysa ancak sen farkında değil ve ögrenmek istiyorsan yine kadastrodan bilgi alabilirsin. Olurda kadastro kıllık çıkarırsa aldığın .ncz uzantılı sayısal veriyi netcadde açtıktan sonra alan sor ya da soru işareti(?) (Üst sekmede) tıklayaran alanı ögrenir tapu müdürlüğünden aldiğın tapu kayıtlarıyla karşılaştirirsin. Eğer tapu alanın netcaddeki alandan küçükse alanın işlem görmüştür.

Son olarak kendi alaninı biliyorsan yani bura benim alanım sınırlarını biliyorum diyorsan bir harita müh yada teknikeri ayarla cors aleti yardımiyla hassas (fix-float) ölçümlerini alsın. Netcade aktarsın alanın büyüklüğünü kadastrodaki alanla kıyaslarsin. Bir sıkıntı cıkarsa senin cors la ölçtüğün ve bana ait dediğin alan daha büyük kadastro alanı daha küçükse o zaman sebebini ögrenir dava açarsın haci.

Edit. Ayrıca bura türkiye hacı birileri arazini işgal etmiş olabilir. Toplulaştırmacılar senden habersiz birşeyler yapmış olabilir.

blackglove tarafından 03/Tem/18 22:36 tarihinde düzenlenmiştir

İts My Life. NOW or NEVER
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alexelebek
    alexelebek's avatar
    Erkek

Geo mesure area calculator diye bir uygulama var, işine yarayabilir. Google Play'de bedavaya...

Another day another death another sorrow another breath...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erblood
    erblood's avatar
    Erkek

Eğer ada parsel bilgilerine sahipsen ,

tkgm parsel sorgulama tek geçerim.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

Arkadaşlar sonraları işine yarayan yada arayan biri olursa diye söylüyüm resmi olarak değil gayri resmi olarak bir tapucu yardımı ile ölçtürdüm fiyat olarak tüm tarlaları 1000 TL ye nokta atışı ölçtürüp kazık dikip sağı solu sprey boya ile çarpıladım.

Toplam Hit: 1925 Toplam Mesaj: 14
sınır tapu ölçüm