Arkdaşıma İş Arıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

Askerdeki dedeme iş arıyouz, yazılım ile uğraşıyor şuan adıyamanda ama, işe göre şehir değiştirebilir, cv'sini bırakıyorum

https://docs.google.com/document/d/1hwjmpqPVCWSKMm52_2RkWfrC4fCB2SqU/edit?usp=sharing&ouid=114129657617398387340&rtpof=true&sd=true

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

cv ile ilgili yorumlarım : 

- cv yi pdf yapıp paylaş

- cv gereksiz yere iki sayfa üstteki boşluklar yüzünden 

- modellik tarzı bir iş aramıyorsan fotoğraf koyma cv ye, insanlar ister istemez tipinle yargılarlar seni. 

- sürücü belgesi, uyruk, cinsiyet alanları gereksiz onları kaldır

- tek başına başlayıp bitirdiği (hobi de olur) projeler ekle cv ye. eğer yoksa böyle şeyler iş arama sürecini bunları yapmakla geçir. çok karmaşık şeyler olmasına gerek yok. işveren bakınca "ha bu adam git kullanmış, docker kullanmış onu kullanmış bunu kullanmış" vs diyebilsin.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

cv ile ilgili yorumlarım : 

- cv yi pdf yapıp paylaş

- cv gereksiz yere iki sayfa üstteki boşluklar yüzünden 

- modellik tarzı bir iş aramıyorsan fotoğraf koyma cv ye, insanlar ister istemez tipinle yargılarlar seni. 

- sürücü belgesi, uyruk, cinsiyet alanları gereksiz onları kaldır

- tek başına başlayıp bitirdiği (hobi de olur) projeler ekle cv ye. eğer yoksa böyle şeyler iş arama sürecini bunları yapmakla geçir. çok karmaşık şeyler olmasına gerek yok. işveren bakınca "ha bu adam git kullanmış, docker kullanmış onu kullanmış bunu kullanmış" vs diyebilsin.

teşekkür ederim hocam kendisine ileteceğim

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

cv çok kötü gözüküyor. canva'dan falan bi template seçip yapsın. yeteneklerini daha düzgün yazsın python,c++, vs.

Kariyer hedefi yerine Hakkında kısmı yazsın düzgün bi şekilde. Yüksek lisans henüz yapılmadıysa neden cv'de var :)

bir de bir kaç proje üzerinden uğraşsın, yaptığı şeyleri gösterebileceği bi şeyler olur cv'ye koyar sonrasında.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam arkadasinin moral motivasyonunu bozmak istemem ama gördügüm en kötü cv'lerden.

Daha kötüsünü görmüstüm, eleman tc kimlik numarasini bile yazmisti :)

github linki vermis, commit mesajlari bir acayipti, ekran görüntüsünü atayim

senin arkadas 2019 da mezun olmus, yil 2023. 3-4 yil boyunca ne yapmis hic bir bilgi yok? 

Hic mi bir projesi yok, bitirme tezi yok? 

isveren degilim ama bu elemani neden alayim? 

Güzel bir CV'den öte güzel bir kac proje yapsin ve onlari CV'sinde paylassin.

overleaf.com gibi bir yerden güzel bir CV örnegi bulup editleyebilir.

yapmadigi yüksek lisansini bile yazmis.

Ilk olarak arkadasinin kendisini bir sekilde kanitlamasi lazim. Suan benim gözümde bosa okula gidip gelmis bir profil var. Bu adami ben cayci bile yapmazdim. 

not: elestirilerimi yanlis anlamasin, onun iyiligi icin yaziyorum bunlari. 

unbalanced tarafından 19/Oca/23 16:20 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FrodoTheYuzuksuz
    FrodoTheYuzuksuz's avatar
    Erkek

Hocam, eğer arkadaşın ciddi bir "Profil" çizmek istiyorsa çok yolu var.

- "FlowCV" gibi sitelerden güzel bir CV hazırlamalı ve bu CV'yi PDF olarak paylaşmalı. Bu hali çok ama çok kötü.

-- Örnek Template: https://flowcv.com/resume-template/639644c4f857bab3f53668ab

- İletişim bilgileri ayarında olmalı. Adres bilgisi gereksiz, Linkedin, GitHub gibi bilgiler muhakak olmalı. Ne yaptığını ve nasıl yaptığını insanlara göstermesi lazım.

- Gereksiz bilgiler kapatılmalı (Genç tema üyeliği, bir yazılımcının profili için gereksiz), hobiler keza öyle. IK'ların hobileri salladığını sanmıyorum. Çok ilginç bir hobiniz yoksa tabi.

- İş deneyimlerine yaptığı işi anlatması güzel olur. Şu teknolojiler ile çalışıp şunu kazandırdım falan.

- Yapılmayan yüksek lisansın varlığı aşırı gereksiz.

- Yaptığı projeler detaylandırılmalı. Alımlar ona göre olacak çünkü.

- Son olarak teknolojiler geliştirilip detaylandırılmalı. Python, iyi demiş. Neye göre, kime göre. Kim karar verdi?

----

Hocam bunu arkadaşınız ile paylaşmayın ama CV oldukça kötü. Ayrıca "kariyer" hedefi ciddiye alınacak gibi değil. Önerim hızlıca GitHub'da çeşitli projeleri inceleyip birinin yanında kendini geliştirmesi. Yoksa çok ama çok zor işi.

FrodoTheYuzuksuz tarafından 19/Oca/23 16:32 tarihinde düzenlenmiştir

Acı Çekene Saygı
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    FrodoTheYuzuksuz bunu yazdı

- "FlowCV" gibi sitelerden güzel bir CV hazırlamalı ve bu CV'yi PDF olarak paylaşmalı. Bu hali çok ama çok kötü.

- İletişim bilgileri ayarında olmalı. Adres bilgisi gereksiz, Linkedin, GitHub gibi bilgiler muhakak olmalı. Ne yaptığını ve nasıl yaptığını insanlara göstermesi lazım.

- Gereksiz bilgiler kapatılmalı (Genç tema üyeliği, bir yazılımcının profili için gereksiz), hobiler keza öyle. IK'ların hobileri salladığını sanmıyorum. Çok ilginç bir hobiniz yoksa tabi.

- İş deneyimlerine yaptığı işi anlatması güzel olur. Şu teknolojiler ile çalışıp şunu kazandırdım falan.

- Son olarak teknolojiler geliştirilip detaylandırılmalı. Python, iyi demiş. Neye göre, kime göre. Kim karar verdi?

----

aynı ayarda iki insan varsa hobilerine bakarım. benle kafası uyuşma ihtimali yüksek olana yürürüm. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FrodoTheYuzuksuz
    FrodoTheYuzuksuz's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

----

aynı ayarda iki insan varsa hobilerine bakarım. benle kafası uyuşma ihtimali yüksek olana yürürüm. 

Demek istediğim şu hocam; bütün CV'lerde "kitap okumak", "doğa yürüyüşü" ve "fotoğrafçılık" yazıyor. Çok ilginç bir detay olmadığı sürece hobi bana gereksiz geliyor. Biri CV'sine Maket Uçak Modelleme yazmıştı mesela. Bu ilgi çekici. Ama profilinde "yazılım geliştirmek" ve "kitap okumak" olan hiç bir CV ye teklif götürdüğümüzü hatırlamıyorum.

Acı Çekene Saygı
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    yolbulucu bunu yazdı

----

Demek istediğim şu hocam; bütün CV'lerde "kitap okumak", "doğa yürüyüşü" ve "fotoğrafçılık" yazıyor. Çok ilginç bir detay olmadığı sürece hobi bana gereksiz geliyor. Biri CV'sine Maket Uçak Modelleme yazmıştı mesela. Bu ilgi çekici. Ama profilinde "yazılım geliştirmek" ve "kitap okumak" olan hiç bir CV ye teklif götürdüğümüzü hatırlamıyorum.

haa tabi abi ya, sallamasyon olduğu belli olan şeyler saçma. boş görünmesin diye yazıyolar 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

hocam işi siz arıyorsunuz galiba, deden iş aramıyor gibi duruyor. bence hiç kendini yorma deden kendi işini arasın böyle ciddiyetsiz cv olmaz.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

ben olsam işe almazdım

bilgisayar mühendisi olarak bir cv bile hazırlayamadıysa bu adam başka ne yapabilir.

bir ziraatçı olsa tamam derim ki bilgisayarı kullanamıyor 

1-kısa vadede çok iyi yazılımcı olamaz.  ben bile biliyorum bunu.  uzun vadede şirketi ciddi yere taşımak  :)

2- yapmadıysan yüksek lisans yapmadım yazmazsın.

3- grafik tasarımı biliyorsa cv öyle hazırlasaymış

4-ingilizcede okuma iyi olup yazma çok iyi olması imkansız. ingilizce yazabilme yeteneği okumadan daha bilgi gerektirir. her dilde böyle

ama anlıyorum ama konuşamıyorum diyebilirsin kendimden biliyorum :))

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
Toplam Hit: 1553 Toplam Mesaj: 20
iş arama