Aselsanda Çalışan Kimse Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Çalışma koşullarını soracaksan, içeriden arkadaşlarıma sorabilirim.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Adam tuglife yapmış :)

Thugluk bir durum yok ortada ne yazikki, 

O telefonun içindeki komponentlerin listesini yapalım, eğer yüzde onu yerliyse özür dileyim. Ona bakarsan casper da, monster da, venus de Türk. 

Venüs ne ise bu da o. 

Bakın sadece orada gördüğünüz simkartin iletken metalinden örnek vereyim. Velec ki yerli imalat, 

Saci ithal, saci kesen kalibin çeliği ithal, basan pres ithal, presin düğmesine birada basılınca biz yaptık mi oluyor? 

Edit

Ha Türk mali olmak zorunda değil, ben her bokunu yapıyormuşuz gibi bir algı olusturulmasina karşıyım. Alman minicik motor satmayinca ne sistemler yapilamiyor. Konusturmayin şimdi.. 

Kaan tarafından 25/Tem/17 22:27 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Kaan in eline saz vermeyin beyler :)

Aselsanci arkadas sorsa simdiye cevabi aldiydi

All I need is a possibility.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

O telefonun içindeki komponentlerin listesini yapalım, eğer yüzde onu yerliyse özür dileyim. Ona bakarsan casper da, monster da, venus de Türk. 

Venüs ne ise bu da o. 

Bakın sadece orada gördüğünüz simkartin iletken metalinden örnek vereyim. Velec ki yerli imalat, 

Saci ithal, saci kesen kalibin çeliği ithal, basan pres ithal, presin düğmesine birada basılınca biz yaptık mi oluyor? 

Edit

Ha Türk mali olmak zorunda değil, ben her bokunu yapıyormuşuz gibi bir algı olusturulmasina karşıyım. Alman minicik motor satmayinca ne sistemler yapilamiyor. Konusturmayin şimdi.. 

Hocam şimdi sen içindeki sacı tuşu filan ithal mi ettik diyorsun. Kaç tane ürettin de kaç gr ithal ettin. Lütfen.

Şimdi otomobil konusunda, direksiyon bile ithal, dersin anlarım ama kıçı kırık sim iletkenini bile biz yapamıyoruz dersen ciddiye alınacak bir şey oluşmaz.

NaZi_ tarafından 26/Tem/17 01:16 tarihinde düzenlenmiştir

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    NaZi_ bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    zeybekustasi bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Venüs ne ise bu da o. 

Edit

Hocam şimdi sen içindeki sacı tuşu filan ithal mi ettik diyorsun. Kaç tane ürettin de kaç gr ithal ettin. Lütfen.

Şimdi otomobil konusunda, direksiyon bile ithal, dersin anlarım ama kıçı kırık sim iletkenini bile biz yapamıyoruz dersen ciddiye alınacak bir şey oluşmaz.

Hocam anlattım olayı,

Yapamıyoruz kısmı şu,

O kalitedeki iletken sacı kendimiz yapamıyoruz, Türkiye'ye rulo halinde geliyor, ithal bıçaklarla dilimleyip şerit haline getiriyoruz öncelikle.

https://www.youtube.com/watch?v=J32jzIA_D10

Sonra dilimlenmiş sac sürücüye takıyoruz, ve prese otomatik besliyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=bKo11vViYMI

Sonra kalite kontrol vs.

Bu proseste adı geçen herşeyin %90'ı ithal.

Sen napıyorsun diyecek soracak olursan, bu sistemlerin danışmanlığını, otomasyonunu yapıyorum. Kimlere yapıyorum? Tonlarca üretim yapanlara. %80 avrupa %20 Türkiye pazarı. 

Ne diyorum, zaten herşeyin kendi bünyende yapılması kadar saçma birşey yok. Tutturmuşuz bir %100 yerli muhabbetine gidiyoruz. Öyle bir dünya yok arkadaşlar.

Var diyen de yalan söyler. Parçayı işlediğimiz spindle, içindeki rulmanı, motorları,sürücüleri,vidalı milleri, kesici takımları bile ithal.

Ekleme yapayım, 150nin üzerinde ÇEŞİT makine yaptım, ağzımdan yerli malı diye çıkmadı. Çünkü herşeyi ithal. Sadece birkaç iyi yerli malı ürün kullanabiliyorum. Türk malımsı...

Konunun da a.qoyduk yine, kusura bakma zeybekustası

Kaan tarafından 26/Tem/17 02:05 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

@Kaan

Sende de "yerli malı sendromu" var.

Bir ürünün markası kime aitse o ürün onundur. Ötesi yoktur.

İşte bilmem ne çipi italyadan, kabı çinden, bilmem ne baskısı hindistandan, boyası afrikadan diye arar durursan bahsettiğin gibi bir ürünü dünya üzerinde bulabileceğini pek zannetmiyorum. Hadi pek çok ürünü bulabiliyor olduğunu farz edelim. Bu sefer bende senin yaptığın gibi yapıp malların yanında mühendislerin de nerelerden olduğuna bakarım. Mesela çalıştırılan 10 kimya mühendisinden 8'i fransızsa: "ee amınkoyim bu fransız mühendisler olmasa bi bok yapılabileceği yok. Sorsan %100 yerli malı diyorlar amınkoyim" diyebilirim. Hadi bende birkaç ürünüde böyle mühendisine kadar ilgili ülkenin vatandaşı olarak bulsam bu sefer başka birisi çıkıp malların, mühendislerin yanında "şu mühendisin annesi boşnak, babası türk. e amınkoyim boşnak olmasa bizim türklerden bir bok olmaz. birde %100 yerli malı diyorlar amınkoyim" diyebilir.

Sanırım düşüncenin hastalıklı, kanserli, kangren, kendi içinde tekrar eden, sonsuza kadar uzanabilen, verimsiz bir düşünce olduğunu fark etmişsindir.

Sadece bi imza..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    PcK0 bunu yazdı

@Kaan

İşte bilmem ne çipi italyadan, kabı çinden, bilmem ne baskısı hindistandan, boyası afrikadan diye arar durursan bahsettiğin gibi bir ürünü dünya üzerinde bulabileceğini pek zannetmiyorum. Hadi pek çok ürünü bulabiliyor olduğunu farz edelim. Bu sefer bende senin yaptığın gibi yapıp malların yanında mühendislerin de nerelerden olduğuna bakarım. Mesela çalıştırılan 10 kimya mühendisinden 8'i fransızsa: "ee amınkoyim bu fransız mühendisler olmasa bi bok yapılabileceği yok. Sorsan %100 yerli malı diyorlar amınkoyim" diyebilirim. Hadi bende birkaç ürünüde böyle mühendisine kadar ilgili ülkenin vatandaşı olarak bulsam bu sefer başka birisi çıkıp malların, mühendislerin yanında "şu mühendisin annesi boşnak, babası türk. e amınkoyim boşnak olmasa bizim türklerden bir bok olmaz. birde %100 yerli malı diyorlar amınkoyim" diyebilir.

Sanırım düşüncenin hastalıklı, kanserli, kangren, kendi içinde tekrar eden, sonsuza kadar uzanabilen, verimsiz bir düşünce olduğunu fark etmişsindir.

İşte aynen ben de bu hastalıktan bahsediyorum :)

Başından beri diyorum ki, %100 yerli gibi aksettiriliyor, böyle bir dünya yok. Mantıksız da.

Yerli malı olayı hastalığı bizim millette var. 

Marka kiminse ürün onundur diye bir dava yok. Samsung telefonun etiketini samsun yaparsan o ürün türk mü oluyor?

Baştan okumanı rica ediyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    volkan
    volkan's avatar
    Erkek

Telsize okadar takılmayın önemli olan cihaza yüklenen kriptolu yazılım ki  birçok tsk cihazı tasarımı yapılıp çinde seri üretime gönderiliyor 
    misal askeri tesislere montajladığım kart okuyucular her firmanın alabiliceği okuyucular ama  tsk kartlarını okuması için önce ankaraya gönderiliyor şifreli haberleşme için yazılım yüklenip geri geliyor 

onekine?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı

@Kaan

Başından beri diyorum ki, %100 yerli gibi aksettiriliyor, böyle bir dünya yok. Mantıksız da.

Marka kiminse ürün onundur diye bir dava yok. Samsung telefonun etiketini samsun yaparsan o ürün türk mü oluyor?

Maalesef ki samsung'un telefonlarını samsun adlı bir firma alırsa ve bunun üzerine samsun ibaresini basarsa ve o firma türk ise artık o ürünler türk oluyor.

Nasıl ki volvo çinlilere satıldığında yeni volvo ürünü alırken iki kere düşünüyorsan buradaki olayda bundan farklı olmuyor.

Çünkü senin mantığın ile hareket edersek filtrelemeyi istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Sana göre bu durum sadece mal ile sınırlı iken bana göre mal + teknolojiler iken başkası için mal + teknolojiler + mühendislerin vatandaşlığı şeklinde uzatılabiliyor. Kısacası kaos ortamından ve yığınla gereksiz veriden başka birşey elde edilmiyor.

Eğer son kullanıcıya ürünü sunan firma kendini x'e bağlı olan bir firma olarak tanımlıyorsa ürün x'lerindir demenin herhangi bir maraz çıkartacağını düşünmüyorum.

Sadece bi imza..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    volkan
    volkan's avatar
    Erkek
    PcK0 bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı

@Kaan

Maalesef ki samsung'un telefonlarını samsun adlı bir firma alırsa ve bunun üzerine samsun ibaresini basarsa ve o firma türk ise artık o ürünler türk oluyor.

Nasıl ki volvo çinlilere satıldığında yeni volvo ürünü alırken iki kere düşünüyorsan buradaki olayda bundan farklı olmuyor.

Çünkü senin mantığın ile hareket edersek filtrelemeyi istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Sana göre bu durum sadece mal ile sınırlı iken bana göre mal + teknolojiler iken başkası için mal + teknolojiler + mühendislerin vatandaşlığı şeklinde uzatılabiliyor. Kısacası kaos ortamından ve yığınla gereksiz veriden başka birşey elde edilmiyor.

Eğer son kullanıcıya ürünü sunan firma kendini x'e bağlı olan bir firma olarak tanımlıyorsa ürün x'lerindir demenin herhangi bir maraz çıkartacağını düşünmüyorum.

gereksiz tartışma  bir örnek veriyim   mercedes diyince herkez aaa alman malı diye çıkışır   ama aracın motor vs çeliğini güney koredi ssangyong firması üretiyor 
    mercedes de ssangyong actyon sport modeline motor ve şase tasarımı yaptı ama araç güney kore malı diye anılıyor  ham maddeye tasarlayana kimse bakmıyorki parayı ve arkasındaki gururu  dünyaya sunan kazanıyor  bu tarz  tartışmalar algı yüzünden çıkıyor
    önemli olan girişimcilik domino taşı gibi  ülkenin prestijini bunlar belirliyor 

onekine?
Toplam Hit: 5695 Toplam Mesaj: 36
aselsan