Aselsanda Çalışan Kimse Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    volkan bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı

@Kaan

Sende de "yerli malı sendromu" var.

Bir ürünün markası kime aitse o ürün onundur. Ötesi yoktur.

İşte bilmem ne çipi italyadan, kabı çinden, bilmem ne baskısı hindistandan, boyası afrikadan diye arar durursan bahsettiğin gibi bir ürünü dünya üzerinde bulabileceğini pek zannetmiyorum. Hadi pek çok ürünü bulabiliyor olduğunu farz edelim. Bu sefer bende senin yaptığın gibi yapıp malların yanında mühendislerin de nerelerden olduğuna bakarım. Mesela çalıştırılan 10 kimya mühendisinden 8'i fransızsa: "ee amınkoyim bu fransız mühendisler olmasa bi bok yapılabileceği yok. Sorsan %100 yerli malı diyorlar amınkoyim" diyebilirim. Hadi bende birkaç ürünüde böyle mühendisine kadar ilgili ülkenin vatandaşı olarak bulsam bu sefer başka birisi çıkıp malların, mühendislerin yanında "şu mühendisin annesi boşnak, babası türk. e amınkoyim boşnak olmasa bizim türklerden bir bok olmaz. birde %100 yerli malı diyorlar amınkoyim" diyebilir.

Sanırım düşüncenin hastalıklı, kanserli, kangren, kendi içinde tekrar eden, sonsuza kadar uzanabilen, verimsiz bir düşünce olduğunu fark etmişsindir.

İşte aynen ben de bu hastalıktan bahsediyorum :)

Başından beri diyorum ki, %100 yerli gibi aksettiriliyor, böyle bir dünya yok. Mantıksız da.

Yerli malı olayı hastalığı bizim millette var. 

Marka kiminse ürün onundur diye bir dava yok. Samsung telefonun etiketini samsun yaparsan o ürün türk mü oluyor?

Baştan okumanı rica ediyorum.

Maalesef ki samsung'un telefonlarını samsun adlı bir firma alırsa ve bunun üzerine samsun ibaresini basarsa ve o firma türk ise artık o ürünler türk oluyor.

Nasıl ki volvo çinlilere satıldığında yeni volvo ürünü alırken iki kere düşünüyorsan buradaki olayda bundan farklı olmuyor.

Çünkü senin mantığın ile hareket edersek filtrelemeyi istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Sana göre bu durum sadece mal ile sınırlı iken bana göre mal + teknolojiler iken başkası için mal + teknolojiler + mühendislerin vatandaşlığı şeklinde uzatılabiliyor. Kısacası kaos ortamından ve yığınla gereksiz veriden başka birşey elde edilmiyor.

Eğer son kullanıcıya ürünü sunan firma kendini x'e bağlı olan bir firma olarak tanımlıyorsa ürün x'lerindir demenin herhangi bir maraz çıkartacağını düşünmüyorum.

gereksiz tartışma  bir örnek veriyim   mercedes diyince herkez aaa alman malı diye çıkışır   ama aracın motor vs çeliğini güney koredi ssangyong firması üretiyor 
    mercedes de ssangyong actyon sport modeline motor ve şase tasarımı yaptı ama araç güney kore malı diye anılıyor  ham maddeye tasarlayana kimse bakmıyorki parayı ve arkasındaki gururu  dünyaya sunan kazanıyor  bu tarz  tartışmalar algı yüzünden çıkıyor
    önemli olan girişimcilik domino taşı gibi  ülkenin prestijini bunlar belirliyor 

Hocam o bahsettiğin firmalara parça üretiyoruz, Taysad tarafına gelirsen yaz bi çayımızı iç.

Konuyu daha çok pij etmemek adına tadında bırakalım :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Pm den dönen bir kişi oldu eski aselsan çalışanı ondan dönüş bekliyorum. 

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

PM'den yazan arkadaş siteye online oluyor ama mesajı okumuyor. 

Konu güncelliğini koruyor.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FireOfHeaven
    FireOfHeaven's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar yeni konu açmak istemedim. Alım sürecinde mühendisler için nasıl bir mülakat şekli uygulanıyor. Bilgisi olan aydınlatabilirse sevinirim. Teşekkürler 

bazen inanmak en büyük kumardır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Abartmayın la :P

ASELSAN cinayeti falan yok.

Tamamen medyanın abartması. Bak şimdi de Fetö Gerçekleri diye site açıp tüm olayı FETÖ ye yıkıyorlar. Yarın X kişisi üzerine yıkarlar.

Bu mühendislerin arkadaşlarının yorumlarını okumuştum bir yerde. 1 2 sinin psikolojik rahatsızlıkları falan var diyordu ki bana en inandırıcı gelen yorumlar bunlar. 

Arkadaşı mı daha güvenilir sikimsonik medya mı?

İşte sizin gib arkadaşlar böyle zannediyor. Bir arkadaşım (Askerde) Aselsan müh. idi ,ranzalarımız yan yana idi yüzünü biz bile zor görürdük. Bide onun(ve onun gibi çalışanların) ağzından dinleseydin olan bitenleri , ama imkan bulmanda zor gibi.

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
Toplam Hit: 5681 Toplam Mesaj: 36
aselsan