Astsubaylık Sınavları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

Genşler merhaba,

Şimdi eşim astsubaylık için sözlü ve fiziki mulakata girecek lakin bir iki sorusu var size

1. Kolunda 2 cm x 4 cm dövme var bu sıkıntı çıkarır mı?

2. Daha önce bu tarz sınava ve mülakata giren var mı ? Varsa nelere dikkat ediyorlar.

3. Buna dikkat et bunu böyle yap dediğiniz bir şey var mı?

4. Ön muayeneyi nasıl yapıyorlar? Dövemeden dolayı sıkıntı oluyor mu?

cevap veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum. 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crystalmeth
    crystalmeth's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

Genşler merhaba,

Şimdi eşim astsubaylık için sözlü ve fiziki mulakata girecek lakin bir iki sorusu var size

2. Daha önce bu tarz sınava ve mülakata giren var mı ? Varsa nelere dikkat ediyorlar.

@qoqo hocam bilir.

astsubaylık değil ama pöh mülakatına girdim bir yardımı olur mu bilmiyorum ama ayrıntıları istersen pmden atabilirim hocam.

“Fortes Fortuna Adiuvat”
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Adayların, fiziksel görünümü ile yaş, boy ve vücut ağırlığının istenen standartlarda olup olmadığı kontrol edilmektedir. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde öngörülen kriterlere göre adayların ön sağlık muayenesi yapılmaktadır. Adayların maddi ve manevi kayıplara uğramaması için; adayların uygun boy ve kiloda olup olmadığından (TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği boy ve kilo standartları), düztabanlığı bulunmadığından, yüzünde ve vücudunda leke, yanık, derin ve uzun kesik izi bulunmadığından (Diğer nitelikler için TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği incelenebilir.) emin olarak seçim aşamalarına gelmesi önemlidir.

Bedenî Yeterlilik Sınavı: (1) Ön sağlık muayenesinden başarı ile geçen adaylar, Bedenî Yeterlilik Sınavına alınmaktadırlar. Bu sınav; adayların çabukluk, çeviklik ve kondisyonlarını ortaya çıkaracak beş farklı branşta yapılmaktadır. Bunlar; (a) Barfikste kol çekme (bayan adaylar barfikste asılı bekleme), (b) Durarak uzun atlama, (c) Mekik, (ç) Basketbol topu fırlatma (d) 400 m (bayan adaylar 800 m) koşu aşamalarından oluşmaktadır. (2) Bu sınava önceden hazırlanarak gelmeniz başarınızı artıracaktır. Testten alacağınız notlar, değerlendirmenize doğrudan etki edecektir. Bedenî Yeterlilik Sınavı Standartlarını geçemeyen adaylar elenecektir. ç. Mülakat (Görüşme), Bu aşamada, görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi unsurlar gözlenerek elde edilen bilgiler değerlendirilmektedir. Adaylar 100 tam puan üzerinden değerlendirilmekte, 70 ve üstü puan alan adaylar başarılı kabul edilmektedir. d. Sağlık Kurulu Muayenesi. Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar, “Askerî Öğrenci Olur” kararlı sağlık raporu almak amacıyla, askerî sağlık teşkillerine sevk edilmektedir. Diğer Kuvvet Komutanlıklarının Harp Okulları veya Meslek Yüksekokulları için alınmış olan “Askerî Öğrenci Olur.” kararlı sağlık raporları geçerli kabul edilmektedir. Bu durumda olan adaylar, ayrıca askerî sağlık teşkillerine sevk edilmezler. Almış oldukları ön raporun aslı veya onaylı fotokopisi yeterli olmaktadır.

Sonuç Puanı = YGS (100 tam puana dönüştürülmüş)(%70) + Bedenî Yeterlilik Puanı (%15) + Mülakat Puanı (%15)

Dövme konusu bir örnek.

Ön sağlık aşaması sırasında tabip yarbay sol kolumda bulunan 9 cm X 1 cm dövme için astsubay olamaz kararı verdi. Asıl önemli olan alım şartlarında dövmesi olanlar başvuramaz diye en ufak bir ibare yoktu.

Askeri okula alınmakla asker olduktan sonraki kurallar farklıdır. Asker olduktan sonra görünmeyen yerlerinize dövme yaptırabilirsiniz.

normal koşullarda yüzde 4cm  görünmeyen kısımlarda 10cm e kadar hak var dövme yara izi vb. için , fakat adamına denk gelirsen ki %99 geleceksin eleyeceklerdir.

bırak astsubaylığı THY kuzenimi kol bileğinde gömlek varken gözükmeyen dövme için eledi. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    crystalmeth bunu yazdı
    sLeymN bunu yazdı

Genşler merhaba,

@qoqo hocam bilir.

astsubaylık değil ama pöh mülakatına girdim bir yardımı olur mu bilmiyorum ama ayrıntıları istersen pmden atabilirim hocam.

hocam yazsana pmden 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Zamanında bende girmiştim hava astsubaylık için kimsenin göremeyeceği yerde doğum lekesi vardı.hemen elediler.

3 yıl öncede komiser yardımcılığına girdim orda da kimse birşey demedi sağlığı geçtim.

Askeriye daha titiz bu konularda.Ama siz sağlık yönetmeliğini bulup okuyun.

siberturq tarafından 11/May/18 17:20 tarihinde düzenlenmiştir

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek

Eşim dediğine göre myo veya lisans mezunu olarak astsubay olmak istiyor, buna göre bilgi gerekli sana. Yanlış mıyım hocam ?

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    Dark_Lord bunu yazdı

Eşim dediğine göre myo veya lisans mezunu olarak astsubay olmak istiyor, buna göre bilgi gerekli sana. Yanlış mıyım hocam ?

myo mezunu hocam (: 

geçenlerde açıldı ilanı. Detayını vs bilmiyorum pek. Msb alıyor işte

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dertli
    dertli's avatar
    Erkek

dövme elenme sebebidir. ilk adımda geçsede sonrakinde takılıcaktır.

polislikte görünür yerde olmadığında sorun yok. ancak askeriyede sorun.

imzayı bıraktım basıyorum artık
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Hocam dövme eğer vücudun açıktan görünmeyen yerindeyse (sırt, bel, göbek, bacak vs) birşey olmaz ama kolunda kısa kollu bir kıyafet giydiğinde görünen kısımdaysa sorun çıkma ihtimali yüksek. Bu konular biraz da heyetin insafına kalmış.

Bunların dışında mülakatta önemli olan bilgiden çok rahatlığı. Mülakatta kısa ve öz cevap vermeli. Heyecan yapmamalı, komisyon ile göz teması kurmalı ve rahat olmalı. Rahat olmalı derken mülakat esnasında kolye saat vb ile de oynamamaya dikkat etmeli.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Edit: Biraz karışık oldu uzun oldu kusura bakmayın acele ile ancak..

Ankara - Kara Kuvvetleri

İzmir - Hava Kuvvetleri 

girdiğim şehirler. Sınav başka yerde fizik sınavı başka yerde otobüs bulamıyon bulsan kalacak yer yok otogarda yattım anasını sikim hatırladım yine heyheylendim . Neyse

2016 yılında Muvazzaf Kara AstSubaylık ve Muvazzaf Hava Astsubaylık sınavlarına girdim. Kara AstSubatlık ilk kültür sınavında anasının nikahı gibi zor sormuşlardı bayağı zorlanmıştım sınavda ama 75 falan galiba o civar puan alıp fiziki test için hak kazandım Fiziki test için gittim neyse sığır gibi dizildik sabah bekle bekle bekle evraklar elde internet kafe arayan birbirinden zarf isteyen karşılaştırma yapan kardeş bune mk diyen birsürü insan bir kargaşa içinde aama asgeriye içinde olduğundan sessiz bir kargaşa idi zira herkesde züt korkusu tavan durumda. Neyse efendim ilk aşamada kayıtlarımızı yapıyorlar evrak kontrol ot bok falan yaptık kaydı tabi ayakta bekliyoruz 2 saate yakın enerji anasının gözü gibi düştü evrak sırasından sonra geçip bir odaya bekliyoeuz muhabbet kuranlar tek takılanlar birbirini kesenler falan garip bi ortam neyse efendim grup gruup alıyorlar bi spor salonuna oranın soyunma odasında soyunuyoruz sadece Boxer lar kalıyor. 20+ yaşda hala külot giyen var amk (bana garip geliyor külot çamaşırı aşsdjfhlkajhdf ) neyse boy kilo ölçümü yapılıyor oradan elenenler elenmeye başlıyor hemen sonra (Hava astsubaylıkda erkekler için Boy alt sınırı 1.64 Metredir ) boy kilodan sonra bir peron tarzı yerler var 3 adet doktor var (değişebilir önemsiz bi ayrıntı bu) doktorlardan boş olan çağırıyor sıradakini gidiyorsun ellerini uzat diyor çıplaksın zaten görüyo ne var ne yok. Jilet izi olanlar elendi , kolunda ameliyat izi olanlar (platin takılmış) elendiler. Ağlayan oldu yazık mk. Neyse patır patır gidiyor. Bu arada dişine de bakıyor üstün körü. Sonra sana doktor birşey diyor aşırı dikkatli ve keskin kulaklar ile duyabileceğin kadar zarif hafif sessiz varla yok arasında bi cümle kuruyor yüz ifaden değişiyor focusluyorsun doktora neyyy dermişçesie o sırada 2 saniyen var cümleyi anladın anladın anlamadın ney dersen doktor zırt erenköy demese de tabi kulaklar için önündeki sağlık kaıdına çizik atabilir. Bu arada her girdiğin test ölçümde elindeki kağıda bişiler karalıyorlar. Okumuştum da hatırlamıyorum osurukkdan teyyare işte puan bilmem ne. Neyse ordan geçenler Hiç bir aşamaya takılmayanlar üstünü giyitor hopp başka bir yere otobüs ile koşu alanına gidiyor. Koşudan önce su mevyve suyu konserve veriyolar. Hayvan gibi yiyenler var taktik yapıp yemem ki m ehhehehe bizi sikiyolar yiyem ki koşudan elenem deil mi seni seniii paşam bisi mi sikiyonuz gibi tepkiler var ortalıklarda falan ..  Em başında koşu yapıldı koştuk ettik falan ben sonuncu olmuştum amk evlatları at gibi koşuyorlar sınav bitinminde sigara yakıyolar bi de bende sıkıntı var heralde neyse devam. Koşu bitiyor kronometreler ile bekliyor beden eğitimci kılıklı 2 asker time tutuyolar falan kağıdınıza yazıyolar süreyi. Sonra gir spor salonuna mekik ve şşınav çekeceksin. Alt sınır şınav 12 adet erkekler için. 11 adet çekersen siktiri çekerler koşuda usain bolt gibi koşsan dahi ! Neyse efendim öncelikle mekik çekiliyor. Mekikde 35 çektim 36 ya kitlendim karnım kitlendi güç var ama doğrulamıyorum falan zaten yorgunlukdan beter durumdayım uzandım en son süre de 10 sn falan mı vardı ne. Mekiklerden sonra başka grup geçip çekiyor mekiklerini sonra bizim gruba geliyo yat şınava. Tabi hepsi kesinlikle başındaki hoca kontrolunde nizami olmak sureti ile çekiliyor. Nizami olmayanı saymıyorlar. Şınav çekiyoruz ben hayatımda şınav çekmemişim  sınavdan 3 hafta önce başladım çaışmaya 0 dan ki hiç yapamıyordum 15 e kadar yapmıştım sınav zamanı yorgunlukdan 18 tane çektim (adrenalinden belki de) ama piçlik yapıp 12 yazdılar. Nizami değişmilş miş amko yanında götü havada olan adam sallamasyon çekiyo takır takır yazıyolar  neyse olan olmuş.. Masada oturan rütbeli beden hocası kılıklı da oyle mi çeklilir 5 götü indir 12 nizami değil 7 numara yanlışş 2 numara düzgün çekk falan sinir ediyo arkadan. Neyse onlar da çekildikden sonra ortalama puan hesaplanıyor sizi evlerinize gönderiyolar.  TAbi mülakat tarihi geliyo çatıyo gidiyosun gitmeden ne giysem aceba amuha diye kendi kendime söylenip sakal kesince çirkin oluyorum takım elbisem yok gibi bahaneler ile kirli sakal ve spor kıyafet ile gittim. Herkes takım elbise ırzını sikim 100 kişiden 98 i takım 2 tane si spor .. Neyse o psikolojik naskı üzerine ilerlemeye devam ediyoruz. Öncelikle kişilik testi yapılıyor onları dolduruyoruz tabi bu arada yapamayan soru soran sorarken ananı sikim salskmısın oğlum dedirten sorular geliyor. 1 tanesini uzman çavuş siktir etti salondan git sikerim kime şikayet edersen et dedi kovdu. Tabi sorular kesildi alsdkjflaksjhf millet birbirine soruyor olum napcaz nasıl olacak diye 2 kişi de sus demeyle susmadığından ban yedi aşsdhjflakjshfjklh ananı sikim çoıldırıyorum ASDFA:dsF:a:  Neyse efendim kısa keseyim valla parmaklarım ağrıdı. pek bişi kamadı zaten.  Neyse gittik mülakata girecez  ne andavallar var giriyolar içerden 10 dakika 15 dakika sonra çıkıyor sıra bana geeldi. Tahmin ediyorsunuz ? :D Evet girdim içeriye (girmeden önce bekleme sırasında kapıya 2 kere mi 3 kere mi tıklatak mevzuları dönüyor. 2 tıkda karar kılınıyor bir hurafe söylenti ile ve herkes 2 tık ile içeri giriyor.) Ben de 2 tık yapıp girdim baktım 6 kişi 2 sağ 2 sol 2 karşı olmak üzere omuzlarında yıldız falan var  kendilerine ayrı sandalye daşşaklarına ayrı sandalye konulmuş falan. Neyse geçtim oturabilir miyim demedim dile çünkü mal gibi soğukça bakıyolardı geçtim oturdum gayet ciddi şekilde. Adın ne kaç kardeşsiniz nerelisiniz kendini anlat mk gibi sorular vardı gayet seri soğuk kanlı şekilde söyledim takılmadan. Önündeki bilgisayardan tuşa bas random sayı gelecek o sayıyı önündeki fanıustan al içindeki soruyo sesli oku ve cevapla denildi. Çektim baba hop 1. SOoru 2. inönü muharebesini anlat. Anlattmaya başladım tabi hemen 2. in önü savaşı savunma savaşıdır başarılı olm.. sonucunu sormuştukl biz geç. dedi. Ananı sikim la havle ile 2. yi çektim " derdini marko paşaya anlat deyimini açıkla " Ben : Bilmiyorum komutanım. 3. Soruy çektim çok bokdan değişik birşeydi yine bilmiyorum komutanım dedim. Tamam git dedi. Bunlar 5 dakikadan daha kısa sürede gerçekleşti.  Çıktım sonucun olumsuz olacağını adım gibi biliyordum öyle de oldu.... 

Evet Kara Kuvvetleri Muvazzaf AstSubaylık maceram bu şekilde idi. 

Kara Kuvvetlerinden ise okadar zorluk rezillik parasızlıkda izmire gittim anasını sikim ilk aşamada boydan siktir ettiler. :) Boy kriterini karşılamama rağmen itiraz bile ettirmeden siktir çektiler. Öncesi sonrası var tabi. Öncesinde kütahyamı ne oyle bi ilde sınavına girdim fule yakın yapmıştım matematik bilmem ne de soruyolardı. Kara da sadece inklap tarihi sordular. Neyse bundan da elendim dedim ananızı sikim. Vatanını seven birini siktirettiniz Allah da sizi... bilgiği gibi yapsun diyerek noktaladım.   Tabi ben elendim çıktım dışarı yaktım sigaramı amk ... Beni boydan eleyen orospu evladı doktor benden kısaydı valla. Tabi orda siktir diyemiyorsun . Alenen torpillerin döndüğünü de gördüm net !

Evet. Ben kaybedip siktir çekilmenin verdiği yarı huzur yarı içerleme ile eve dönüp iş arar iken bir de baktım hop darbe girişimi... Falan filan. Vel hasılı kelam hayırlısı beya. 

Kadınların asker olması taraftarı değilim kesinlikle ! Gitsin pilot olsun askeri pilot eyvallah lafım yok ama yani 100 kadnndan 2-3 ü ancak gerçekten harbi başarılı gördüğüm kadarı ile gerisi şekil şükül hava civa. Benim görüşüm bu şekilde. 

Eşinize şans diliyorum. Umarım hakkınızda hayırlısı olur. 

1. Soru : Dövme yönetmeliği mi ne olayı vardı okuduğum ve hatırladığıma göre belli ebatlar var o ebatlara uyuyor ise sıkıntı yok O kurallara bakmanız lazım hatta başvuru sayfasında pdf i olması gerekli.

2.Soru: yukarda anlattım :)

3.Mülakatta kendisi gibi olsun soğuk kanlı olsun ve ne için bu mesleği istiyorsun sorusu soracaklar : Evet buna güzel bir cevap hazırlarsın şimdiden.

4: Dediğim gibi kuralları okumak lazım.

Arkandaki duvar ne renk gibi yarak kürek sorulara denk gelmedim. Yıllardır söyleniyor bir hurafe gibi geliyor bana ama yeminle bana öyle bir soru sorulsa idi ;

-- Arkandaki duvar, kapı vs ne renk?

++ Arkanızdaki duvar ile aynı renk efendim, ya da arkanızdaki pencere kasaları ile aynı renk efendim. gibi cevaplardım. :) Bu soruyu soran adam seni siktir etmek için soruyodur sen de ya böyle açık uçlu verirsin ya da sen de daşşak geçer devam edersin. 

Başarılar...

@crystalmeth  hocam devlet sırrı değilse anlatsana burada merak ettim :)

dcpromo tarafından 11/May/18 18:23 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

çok komik şeyler dönüyor mulakatlarda. 

bir arkadaşa 

sağında ve solonda ne var? 

diğer bir arkadaşa 1000 tane C içeren bir poster içinde kaç tane Ç var.

3sn sonra tamam çekilebilirsin.

Toplam Hit: 2331 Toplam Mesaj: 15
sınav dövme astsubay mulakat dövme