folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Atatürk"Ün Amasya Gezisinde Karşısına Bir Şıh Çıkar... Atatürk’Ten Şeyhe Ders;

Atatürk"Ün Amasya Gezisinde Karşısına Bir Şıh Çıkar... Atatürk’Ten Şeyhe Ders;

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    stillalive
    stillalive's avatar
    Erkek

Ata, yanındaki valinin kulağına eğilip sorar; Kimdir bu? Vali yanıt verir; Efendim kendisi Şıh’tır. Yörede çok hatırlısı vardır. Atatürk Şıh’ı yanına çağırır ve şöyle der; “İmanın ölçüsü sakalın boyunda değildir. Şunu rica etsem de en azından Peygamber efendimizinki gibi kısaltsan” der ve eliyle de boyun altı hizasını gösterir.

Şıh; “Emrin olur Paşam” diyerek yerine çekilir.

Aradan zaman geçer, bir akşam Atatürk Amasya’daki Şıh’ı hatırlar ve Valiyi telefonla arayıp durumu sorar. Vali nasıl söyleyeceğini bilememekle birlikte, Şıh’ın sakal boyunda en küçük bir kısalma bile olmadığını aksine kimselere el sürdürmediğini anlatır. Atatürk telefonu kapatır, kağıdı kalemi eline alır ve az sonra nazırını çağırıp, yazdığı yazıyı Amasya Valiliği’ne tebliğ etmesini ister. Ertesi gün Amasya’dan bir haber gelir ki Şıh Efendi Ata’yı görmek üzere Ankara’ya yola çıkmış.

Şıh gelir. Ata’nın karşısına çıkar. Sakal tamamen kesilmiş, sinekkaydı bir tıraş olunmuş, saçlar kısaltılmış, kılık kıyafet baştan sona değiştirilmiş, bambaşka görünüme bürünülmüştür. Atatürk’ün yakınındakiler bu değişimi anlayamaz ve Ata’ya sorarlar; “Aman Paşam, o Şıh ki sakalına el dahi sürdürmezdi, siz ne ettiniz de kökünden kesmesini sağladınız?

Ata gülümser, sonra da yanındakilere dönüp; “Dün akşam Amasya Valiliği’ne bir yazı gönderdim ve Şıh’ı Afyon’a Vali atadığımı bildirdim” der.

Ardından da yeni bir yazı hazırlayıp nazırına bu yazıyı Şıh’a vermesini söyler.

Yazıda söyle yazmaktadır; “İnancın ölçüsünün sakalda olmadığını anladığına sevindim. Valilik meselesine gelince, bugün koltuk uğruna kırk yıllık sakalından vazgeçebilen yarın başka şeyler için milletinden bile vazgeçebilir. Seni böyle bir ikileme mahkum bırakmayalım.

Geçenlerde kumpircide otururken, salataları, kaşarlı kumpirleri ve kısırları gördüm, o sırada şöyle düşündüm: Kısırlaştırılmış Siyaseti, Kaşar Siyasetçilerden Alırsak, Önümüze Amerikan Salatası Olarak Gelir Ve Biz de Onu Yeriz, Ama Orada Unutulan Birşey Var, O da Çoban Salatası.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Demodor
    Demodor's avatar
    Erkek
    ewy güzel paylaşım

VUR VUR İNLESİN FİLİSTİN DİNLESİN.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    stillalive
    stillalive's avatar
    Erkek
    O%20bakan%20sakalını%20kesecek%20mi?
    O bakan sakalını kesecek mi?

Erdoğan'ın yeni kabinesinin tek sakallı Bakanı Yıldız'a o soru soruldu! İşte çiçeciği burnunda o bakanın sakal mevzusu;

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına atanan Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, sakalıyla ilgili sorular üzerine, ''gündem enerji'' dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), yarın gerçekleştirilecek 64. seçimli olağan genel kurulu öncesinde, Sheraton Oteli'nde delegeler ve misafirlere resepsiyon verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına atanan Taner Yıldız, resepsiyonda bir gazetecinin, ''Kabinenin tek sakallı bakanı sizsiniz. Sakalınızı kesmeyi düşünüyor musunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine gülümseyerek, ''Öyle bir gündem olmadığı için... Gündem enerji'' yanıtını verdi.

:)))))))))))))))

Geçenlerde kumpircide otururken, salataları, kaşarlı kumpirleri ve kısırları gördüm, o sırada şöyle düşündüm: Kısırlaştırılmış Siyaseti, Kaşar Siyasetçilerden Alırsak, Önümüze Amerikan Salatası Olarak Gelir Ve Biz de Onu Yeriz, Ama Orada Unutulan Birşey Var, O da Çoban Salatası.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Demodor
    Demodor's avatar
    Erkek
    kesebilirde ama kesmesse pişkinliğinden kesmeyebilir ziraa bunların bi tarafları son zamanlarda çok kalktı.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Potansiyel_Virus
    Potansiyel_Virus's avatar
    Dişi
    ilk defa okudum bunu guzelmis ama sagol.o zamandan bu zamana hala aynilar demekki :)

Ucurtmalar ruzgar gucuyle degil,o guce karsi ciktiklari icin yukselirler.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek

ATATÜRK SORDU..
    -Bu villa kimin?
    -KIRKOR EFENDI'NIN PASAM!

-Su Kösk?
    -DIMITRI EFENDININ PASA HAZRETLERI!

-Ya su ilerideki konak?
    -SALAMON EFENDI'NIN!

ATATÜRK bu kez, az ötedeki toprak damli, virane bir evin sahibini ögrenmek için sorunca, ADANALI gazi cevap verdi:
    -RECEP ÇAVUS'UN PASAM!

ATATÜRK bu duruma biraz üzülmüs, biraz da sinirlenmisti.

Yanindakilere emir verdi:
    -ÇAGIRIN SU RECEP ÇAVUS'U!
    RECEP ÇAVUS gelince bir asker selamindan sonra,
    EMREDIN PASAM demisti.
    Ata, bu kez Recep Çavus'a sormaya basladi:
    -Bu villa KIRKOR Efendinin,
    bu kösk DIMITRI Efendinin,
    su konak SALAMON Efendinin,
    o virane de senin!
    Bu ERMENILER, RUMLAR,
    YAHUDILER SU BINALARI DIKERKEN SEN NEREDEYDIN?

-SIZINLE BERABERDIM PASAM! TRABLUSGARP'TA, ÇANAKKALE'DE, SAKARYA'DA!..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, bu cevap karsisinda gözyaslarini yanaklarina degil, yüreginin derinliklerine akitir..

Alıntı... 

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tbtgezgini
    tbtgezgini's avatar
    Erkek
    ilk kez okudum mükemmel.

...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Demodor
    Demodor's avatar
    Erkek

Cia bunu yazdı:
    -----------------------------

ATATÜRK SORDU..
    -Bu villa kimin?
    -KIRKOR EFENDI'NIN PASAM!

-Su Kösk?
    -DIMITRI EFENDININ PASA HAZRETLERI!

-Ya su ilerideki konak?
    -SALAMON EFENDI'NIN!

ATATÜRK bu kez, az ötedeki toprak damli, virane bir evin sahibini ögrenmek için sorunca, ADANALI gazi cevap verdi:
    -RECEP ÇAVUS'UN PASAM!

ATATÜRK bu duruma biraz üzülmüs, biraz da sinirlenmisti.

Yanindakilere emir verdi:
    -ÇAGIRIN SU RECEP ÇAVUS'U!
    RECEP ÇAVUS gelince bir asker selamindan sonra,
    EMREDIN PASAM demisti.
    Ata, bu kez Recep Çavus'a sormaya basladi:
    -Bu villa KIRKOR Efendinin,
    bu kösk DIMITRI Efendinin,
    su konak SALAMON Efendinin,
    o virane de senin!
    Bu ERMENILER, RUMLAR,
    YAHUDILER SU BINALARI DIKERKEN SEN NEREDEYDIN?

-SIZINLE BERABERDIM PASAM! TRABLUSGARP'TA, ÇANAKKALE'DE, SAKARYA'DA!..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, bu cevap karsisinda gözyaslarini yanaklarina degil, yüreginin derinliklerine akitir..

Alıntı... 

mükemmel

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpoofU
    SpoofU's avatar
    Erkek
    İşte Atatürk böyle bir insan :)

Sevmem yazmayı, okumayı sevdiğim kadar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Demodor
    Demodor's avatar
    Erkek

SpoofU bunu yazdı:
    İşte Atatürk böyle bir insan :)

tek kelime ile mükemmel bir insandı atam ruhu şad olsun.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    stillalive
    stillalive's avatar
    Erkek
    şıh ömrünün dersini almıştır herhalde :)))

Toplam Hit: 3735 Toplam Mesaj: 18