folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Ayrıldığım İşin Verilerini Tutmak Suç Mu ?

Ayrıldığım İşin Verilerini Tutmak Suç Mu ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

merhaba

freelance iş yaptığım bir adam ve yönettiğim bir sunucu vardı, adamla kavga ettim ve çalışmayı bıraktım. şifredir carttır curttur herşeyi de teslm ettim

elimde sunucudaki verilerin yedekleri var bunları elimde tutmam yasal olarak sorun mu ?

adam bir veri kaybı yaşasa ve ona "ben de yedekler var, xTL ye veririm" desem yasal olarak götüme bişeyler girer mi ?

black implies white, self implies other, life implies death.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    my4
    my4's avatar
    Erkek

Yasalı geçtim , yaptığım erkeklik mi diye sormak lazım.

daha iyi bir dünya için ne yapıyorsun?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Seni magdur ettiyse ve zora soktuysa sistemi çökünce sana zaten gelir, gelincede yaparım şu paraya dersin ama yedek oldugunu demezsin :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Veri kurtarma için danışmanlık hizmeti veririm bu kapsamda hosting firmaları ile iletişime geçilmesi, gerekirse veri kurtarma yapılması falan filan diyebilirsin.

Ya da ben sizin işinizi yaptığımzamandan kalan parça parça bazı dosyaları buldum,

bunları ücretsiz veriyorum. dilerseniz anlaştığınız bir başka firma ile kalan kısmını tekrar yazdırın, dilerseniz eksik kalmış tarafın tekrar yazılması için bir çalışma başlatalım bunu da iş süresi kadar aylık fatura edelim falan filan diyebilirsin bence.

Direk bende yedek var sana satayım dersen kötü olursun böyle iyi adam olursun =)

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek
    my4 bunu yazdı

Yasalı geçtim , yaptığım erkeklik mi diye sormak lazım.

neden böyle bişey düşünüyosun hocam? 

belki arkadaş haklı böyle bi durumda adama hakettiğini verebilir 

No way out
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Verinin tipide önemli,

Senin yazdığın proje mi? CRM bilgisi mi? Finans bilgisi mi?

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

olayı açıklayayım biraz daha, yanlış anlamış millet

müşteri bitane ajans, ben buna sürekli web sitesi yapıyodum, bunlarıda benim yönettiğim bi sunucuda tutuyoduk. ödeme alamadım adamdan, çalışmayı bıraktım herşeyi teslim ettim.

geçen sunucu açılmıyo diye aradı beni, hayrına bakayım dedim. ödemesini yapmamış. natro panelden baktım "sunucu kapatıldı, silinecek" gibi bi uyarı vardı. 

bu mal kesin yine unutacak bi şekilde ve içindeki veriler uçacak ve bana gelecek. ben de halihazırda elimdeki veriyi buna satmayı düşünüyorum. adama uyuz olduğum için.

"benim verimi izinsiz tutuyo" gibi bir muhabbet olabilir mi diye korktum ben de. varsa öyle bir risk sileyim gitsin

black implies white, self implies other, life implies death.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı

müşteri bitane ajans, ben buna sürekli web sitesi yapıyodum, bunlarıda benim yönettiğim bi sunucuda tutuyoduk. ödeme alamadım adamdan, çalışmayı bıraktım herşeyi teslim ettim.

geçen sunucu açılmıyo diye aradı beni, hayrına bakayım dedim. ödemesini yapmamış. natro panelden baktım "sunucu kapatıldı, silinecek" gibi bi uyarı vardı. 

bu mal kesin yine unutacak bi şekilde ve içindeki veriler uçacak ve bana gelecek. ben de halihazırda elimdeki veriyi buna satmayı düşünüyorum. adama uyuz olduğum için.

"benim verimi izinsiz tutuyo" gibi bir muhabbet olabilir mi diye korktum ben de. varsa öyle bir risk sileyim gitsin

Tut, geri getimek için X lira de.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam tabiki tutacaksın elinde veriyi sen yaptıysan siteleri niye silesin ki

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Aynı şey benim başıma gelmişti . Adam verilerimi gizlice kendisi yedekliyor datalarımı calıyor diye şikayette bulunmuştu gittim dedim ben öğrenciyim aha datalar bunlar bunun içinde tablo isimleri ve kodlar mevcut. 

Polis bey amca reisil mübala sordu :" Ne yapcan bunları niye tutuyorsun ? "

Ordan kısık bi sesle : " Referans ? " dedim.

Adamı tehtid mi ettin dedi yo dedim sonra tamam gidebilirsin dedi o gün bu gündür adamı daha görmedim bile :)

Tehtid unsuru veya adam üzerinde bir düzenbazlık olmadığı sürece bence tut ama datayı vs tutarsan onu bilemem çünkü adamın şirketinin verileri. O işyerinde o pozisyonda o yetkilere sahip çalışan biri değilsin sonuçta.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

Tut, geri getimek için X lira de.

Tut tabi hocam. tut derken de kendi pcin falan şikayette ulaşılabilecek yerde olmasın.

istiyosan verileri borcunu öde de.

kalkıp da sen işte verilerini bak yaycam cart curt diye tehdit etmedikçe sıkıntı olmaz.

istiyosa paşa paşa ödesin.

ben iş yerinden alamadım alacağımı.

çıkarken de tüm verileri yedeklemiştim. maliyeye giderim dedim de taaa 1 sene sonra anca 5te birini alabildim.

hala verileri tutuyorum. 5 yıl süresi var sonuçta :)

her an bi ibnelik yapabilriim. çoktan hak ettiler de neyse dedim durdum.

Toplam Hit: 2619 Toplam Mesaj: 19
veri yedek 5651