folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Ayrıldığım İşin Verilerini Tutmak Suç Mu ?

Ayrıldığım İşin Verilerini Tutmak Suç Mu ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    3Dxsolid
    3Dxsolid's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Veri kurtarma için danışmanlık hizmeti veririm bu kapsamda hosting firmaları ile iletişime geçilmesi, gerekirse veri kurtarma yapılması falan filan diyebilirsin.

Ya da ben sizin işinizi yaptığımzamandan kalan parça parça bazı dosyaları buldum,

bunları ücretsiz veriyorum. dilerseniz anlaştığınız bir başka firma ile kalan kısmını tekrar yazdırın, dilerseniz eksik kalmış tarafın tekrar yazılması için bir çalışma başlatalım bunu da iş süresi kadar aylık fatura edelim falan filan diyebilirsin bence.

Direk bende yedek var sana satayım dersen kötü olursun böyle iyi adam olursun =)

Verilerin izinsiz kopyalanması suçtur. Bunun haricinde karşı taraf ile sosyal mühendislik ile nasıl anlaşırsan anlaş

NOT: Vatandaş sırf sana sinir olduğu için iftira edeyim diye "tüm sunucumun yedeğini aldı, şikayetçiyim" dese polis arama yaptığında bulsa o zaman çok kötü olur. ...

Hayırlısı...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

Ya ne alaka adam başkasının verisini tutmuyorki.

Zaten sen yapıyormuşun hoca siteleri illaki yedeklerini tutacaksın.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    janni bunu yazdı

Ya ne alaka adam başkasının verisini tutmuyorki.

Zaten sen yapıyormuşun hoca siteleri illaki yedeklerini tutacaksın.

Aynen. Niye suç olsun.

Ancak sonradan gizlice girip değişiklik yaparsan suc olur.

O bilgileri baskasina verirsen suç olur.

Altı üstü Site bilgisi diye amma korktunuz. 

Calıştığım yerde bütün herkesin kaşesi var noterin doktorların başkanlar..., faturasi kimlik bilgileri kayitli. Bandroller... Kötü biri olsak var ya yapacaklarımızın sınırı yok.  Bu şartlarda müebbet yemem lazım

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavii
    mavii's avatar
    Erkek

Adama geri getiririm ama şu kadar paranı alırım, ben de var falan dersen fırsatçı hatta siteye zarar veren senmişsin gibi görünebilir.. ancak olası bir durumda yukarıda arkadaşların dediği gibi geri getirme için bir çalışma yaparım %90 geri getirebilirim ancak şu kadar ödeme alırım diyerek anlaşırsın 1 gün sonra evet geri geldi ödemeyi gönder sisteme yükleyeyim diyerek kopyalama yaparsan bir sorun olacağını sanmıyorum.. sonuçta geri getirmek için çalışıp, zaman harcayıp o emeğinin karşılığını istiyorsun :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Sözleşme yoksa aranızda hiç bir sik olmaz. Ama satma olayını fidyeciliğe dökmeden, kurtarabilirim bi bakayım tarzi muhabbet üzerinden giderek yap.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

Kişisel verilerin kaydedilmesi ve ele geçirilmesi diye bir suç kategorisi var. Öncelikle, uzmanı değilim ama suçtur.

Ben, x firmasında çalışırken bana bir iş ile ilgili sisteme giriş yetkisi verilmişti. Sonra farklı bir sorunda, o sistemden bilgi alabilirim diye girdiğimde, direk yazılı uyarı geldi. Sana o sisteme sadece o iş için giriş izni verilmişti diye . Önüme bayağı yasal bilgilerle geldiler. 

Sen, sana verilen işi yapmakla sorumlusun, o datalar sana ait değil, sana güvenilip bir şekilde sende olması sağlanmış olabilir, ayrılırken vermen gerekiyor.

Bu konuyu açmanda doğru değil, sildir. Gizli bile değli konu : )

EmiRReiS tarafından 30/May/17 10:51 tarihinde düzenlenmiştir

.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı

merhaba

freelance iş yaptığım bir adam ve yönettiğim bir sunucu vardı, adamla kavga ettim ve çalışmayı bıraktım. şifredir carttır curttur herşeyi de teslm ettim

elimde sunucudaki verilerin yedekleri var bunları elimde tutmam yasal olarak sorun mu ?

adam bir veri kaybı yaşasa ve ona "ben de yedekler var, xTL ye veririm" desem yasal olarak götüme bişeyler girer mi ?

Bir iş yapmışsın ve karşılığında bir bedel almışsın. Etik ve yasal olan eğer kaynakları iş yapmadan önce bir sözleşme ile belirtmediğin ve karşı tarafın rızasını almadığın sürece elinde tutamazsın. Hele hele 3. kişi veya kuruma ait yedek vs. dataları içeren hiç bir veri tutamazsın.. Bunu çalışmayı bırakmanla beraber değil, çalışıyorken de yapamazsın ...

Bu durumu daha da yasal yaptırımlar ile güçlendiren veri gizliliği yasası da artık mevcut ... 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mihni
    mihni's avatar
    Erkek

Herkez tut demiş bende tut diyorum 20 tutlu uğurluyoruz seni.

Toplam Hit: 2645 Toplam Mesaj: 19
veri yedek 5651