Baskı Devre Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek

Selamlar,
    http://store.digilentinc.com/pmod-tmp3-temperature-sensor/

bu modülün smd pcb devresini  yapmak istiyorum kendi başıma evde yapabileceğim bişey midir yoksa önerebileceğiniz bunu kısa süre içinde basabileceğim yer var mıdır? İstanbul ve Kocaeli olabilir.

29 MART EDİT:

Arkadaşlar çizimi hallettim baskı devrenin basılıp komponentlerinin lehimlenmesi işlemi için çine nasıl yollarım hangi firma iyidir tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi? :) 

mt93 tarafından 29/Mar/17 17:00 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek

Yani atölye derslerimizde baskı devre yapardık, oradan bir fikir yürüteyim dedim ama bunu evde yapman pek mümkün gibi gelmedi hocam. Boyut bu kadar mı olacak ?

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek

evet hocam devre elemanları boyutları felan böyle olacak 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    caagroup
    caagroup's avatar
    Erkek

bence bir smd dip dönüştürücü(MSOP/DIP) al, telefoncuya lehimlettir, jumper kablolarıyla gir kullanmaya başla. zaten  pull-up dirençleri var orada onları daha büyük elemanlar ile kendin yaparsın, en hızlı bu şekilde çözebilirsin.

caagroup tarafından 16/Mar/17 02:15 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek
    caagroup bunu yazdı

bence bir smd dip dönüştürücü(MSOP/DIP) al, telefoncuya lehimlettir, jumper kablolarıyla gir kullanmaya başla. zaten  pull-up dirençleri var orada onları daha büyük elemanlar ile kendin yaparsın, en hızlı bu şekilde çözebilirsin.

hocam devreyi pads programıyla çizmem gerekiyor :/

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

çok rahat yapılır.

biraz buna gore buyuk olablir.

ben de kocaman devre bekliyordum. :D

malzemelerin temini edebilirsen gerisi kolay.

siberturq tarafından 16/Mar/17 09:00 tarihinde düzenlenmiştir

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amele_2
    amele_2's avatar
    Erkek

çizmesine çizilir ama sanki çok katmanlı gibi bu pcb

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

abi havada karada ve mutfakta dahi yapabilirsin elemanları buldun mu yav ^^

http://www.leyladansonra.com/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hezarfen
    hezarfen's avatar
    Erkek

biz evde onlarca devre bastık küçüklü büyüklü ama tek layer. İşini görürse ütü ile pcb basımı gibi arama yap, takıldığın yardımcı olabilirim.  Lazer yazıcı ile kuşe kağıda çıktı alman lazım, zımpara-bulaşık teli, ütü, perhidrol, tuz ruhu, plastik kap temel malzemeler bunlar. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Pcb 2 katmanli sen tutupta bu boyutta yapicam dersen 2 katmanli pcb alman lazim yani 2 tarafida bakir olan ve delikler acip arka ve on tarafi birlestirmen gerekiyor. Yapilirmi barisin dediklerine aynen katiliyorum.

delimiyim ben?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek

Daha önce büyük boyutlardaki direnclerle felan pcb yapmisligim var beni düşündüren bu kadar küçük malzemeler ile iki taraflı pcbyi kendim yapabilmem için ekstra bir durum var mıdır smd direnç vs olduğundan 

Toplam Hit: 3532 Toplam Mesaj: 25
elektronik pcb smd