Baskı Devre Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek

Reisler konuya geç girmişim baya muhabbet dönmüş. Ben de yorumlarımı eklemek istedim. 

Öncelikle pmod sensorü zybo gibi bir fpga de kullanmayı düşünüyorsun sanırım? Bu aralar bizim de bir projemiz için pmod mic ile uğraşıyoruz. Çok uğraştırdı adinin clk sını ayarlamak :) kokay gelsin

pcb devre yapmak için tonla method var. Ütü ile olan methodda genel kanı çözünürlüğün düşük olacağı yönünde. Yani ince yollar çıkmaz vs gibi. Ben buna bi tarafımla gülüyorum. İşini doğru yaptıktan sonra biraz tecrübe biraz el becerisiyle başka yöntemle elde edemeceğin kadar ince tasarımları çıkartabilirsin. 

Smd nin dibi olan çok entegre lehimledim el işi pcb lere ve dediğim gibi doğru yaptığın sürece sıkıntı yok. 

Kuşe kağıdın kalitesi

Kullnacağın yazıcının kalitesi

ayarladığın asit çözeltisinin derişikliği ve içinde tutma süren

önemli ayrıntılar. Bunlara dikkat ettiğin sürece istediğin devreyi sıkıntısız basarsın.

tek derdin iki layerın hizalanması problemi. Yapabiliyosan tek layer yap. Atlama gerekirse jumper kablo ile sonradan yaparsın

---

basmadan önce devreyi dizayn etmen gerekşyor haliyle. Barış ın attığı çizim eagle'da çizilmiş bir şematik e benziyor. Eagle da sen de rahat yaparsın gibi. Hatta biraz araştırsan bu sensörlerin hepsinin github ı var. Bulabilirsin tasarım dosyalarını.

--

pcb baskı için pcbway de yardımcı olabilir. Yakın zamanda türkiye temsilciliğini arkadaşımın şirketi üstlendi. Araştırırsan onlarla da iletişime geçebilirsin. Aklında olsun. Tasarım konusunda da yrdımcı olur o arkadaş. 

-- 

son olarak eğer bir fpcb yapma ihtiyacı olan olursa asit yönteminin bi level üstü uv yöntem ile harika sonuçlar çıkabiliyor. Tavsiye ederim

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dijitalxyz
    dijitalxyz's avatar
    Erkek

sıcaklı sensörünü bulursan DIP soket ile olanı yapabilirsin

illa smd yapacağım derseniz karaköyde smd satan kişiler çok

yok ben beklerim derseniz aliexpress deneyin

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek

Arkadaşlar çizimi hallettim baskı devrenin basılıp komponentlerinin lehimlenmesi işlemi için çine nasıl yollarım hangi firma iyidir tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi? :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    mt93 bunu yazdı

Arkadaşlar çizimi hallettim baskı devrenin basılıp komponentlerinin lehimlenmesi işlemi için çine nasıl yollarım hangi firma iyidir tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi? :) 

https://www.pcbway.com/

https://www.seeedstudio.com/fusion_pcb.html

torpedo_XL tarafından 29/Mar/17 20:23 tarihinde düzenlenmiştir

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
Toplam Hit: 3528 Toplam Mesaj: 25
elektronik pcb smd