folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Benim Diplomam Senin Diplomanı Döver ( Mİ )?

Benim Diplomam Senin Diplomanı Döver ( Mİ )?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Son açılan konular ve yine son araştırdığım şeyler dolayısıyla üzerinde kafa yoruyorum

Bu bölümün içeriği ne?

Bitirince ne olur?

Bu meslek için ne bilmek gerekir?

Bu iki bölümden hangisini seçeyim?

Bu bölüm Türkiye de ne Dünyada ne değeri nedir?

Bilgisayar müh ile yazılım müh arasındaki fark nedir ?.... Gibi gibi

Mevzu şu  kısaca : meslekler arası karşılaştırma yapmanızı istiyorum

2. Mesajdan ekliyorum

futurist tarafından 26/Eyl/17 10:26 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Bitirince bilg.  yazim hatalarini duzeltecegim

Kendi alanimdan baslamak istiyorum 

İktisat - işletme- kamu yönetimi - maliye...

bu bölümler hep kardeş gibidir ve çok karıştırılır.

İktisat : kit kaynakların etkili kullanımı 

İşletme : pazarlama satiş

Kamu yönetimi : adindan belli devlet memurluğu

Maliye : maliye işleri

:) Tamam bu kadar kısa olmasın ama ne kadar yazarsak yazalim hepsinin ince bir ayrimi var tabiki

Diyelim bir işletmeniz var

bu işletmenin arka tarafını dizayn eden yani malların alımı üretim verimliliği , işçi para ve zamanin etkin kullanimini sağlamaya çalışan iktisattır.

İşletme ise işletmenin vitrinidir. Yani bu malı müşteriye nasıl satarim. Vitrin reklam nasil olmalı, ürün rafa nasıl dizilmeli.... Yani kisaca müşteri ve ürün odaklidir.

İktisat daha sayisal ve zordur. İktisat teorisinden çakanlarin haddi hesabi yok. İşletmeden çok kalan duymadım.

İktisat biraz sıkıcı işletme kolay ve zevklidir. Gerçi kolay dedim ama kolay olduğundan değilde günlük hayatta örneği çok olduğundan kavraması kolay diyelim.

Her iki diplomada şu demektir : işletme acarken uzman sıfatınız var. En azindan market açanlar dan bu diplomayı istiyorlar yeni öğrendim :)

Kamu yönetimi,  yıllarca " oğlum oku kaymakam olunuyor bu bölumden"  dediler .

millet bitirince kaymakam olacak sanıyordu. Belki kuruluş amaci buydu bilinmez ama "  torpil nasıl yapılır " dersini  müfradattan  çıkarınca cocuklar bilemedi tabi. :))

Maliye ? Valla bu bölümü niye okurlar o konu banada uzak :)

Gelelim mühendisliklere : burada birbirinizi yiyin istiyorum (!) :))

Eksikleri bildirin listeye ekleyim. 

1 bilgisayar müh.

2 yazılım müh.

3 bilişim sistemleri muh.

**

4- makina muh

5- elektrik muh

6 elektrik elektronik muh

7 elektrik ve haberleşme muh

8 harita muh

9 geomatik muh

10 biyomuhendislik

11 genetik muh

12 gida muh

13endustri muh

14 cevre muh

15 enerji sistemleri muh.

16 isletme muh

17 gemi makineleri  işletme muh

18 havacilik ve uzay muh

19 maden muh

20 İnsaat muh

21 jeoloji muh

22 nukleer enerji muh

23 kimya muh

24 malzeme bilimi muh

25 metalurji ve malzeme muh

26nanoteknoloji muh

27 kimya muh

28 tekstil muh

29 mimarlik

30 mekatronik

31 mimarlik

32 endustriyel tasarim muh

33 orman endustri muh

34 otomotiv muh

35 rayli sistemler muh

36 ziraat muh

Yazmaya devam edecegim cikmam lazim. Ve özellikle endüstri muh hakkinda derin bilgi istiyorum. Endüstriyel tasarim....

futurist tarafından 26/Eyl/17 10:24 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

Burda dursun, yazıcam

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek

makine ile metalurji dövüşüyor genelde. daha doğrusu ben öyle rast geldim. metalurji ve malzeme mühendisiyim (askere gideceğim için şu an çalışmıyorum) makineci arkadaşlara da bir sorum var, merak ettiğimden bilmediğimden soruyorum.

özellikle demir çelik firmalarında sizi neden üretim, kalite kontrol gibi pozisyonlara aldıkları oluyor? bizim bilmediğimiz neyi biliyorsunuz? ben bunu bilmiyorum, aydınlatılmak isterim. sektörü özellikle belirttim.

imza mı gelmiş?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

:)) mesaj düzenlenmiyor o öylece kaldı arkadaşlar .

yazım yanlışlarına kusura bakmayın mobilden yazıyordum hızlıca. bilgisayara geçince düzelteyim demiştim ama :(

kısaca birbirine benzer olan dalları bilenler farkını ve ilerideki geleceğinin ne olacağını yazsın işte :)

futurist tarafından 26/Eyl/17 13:26 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Bence bu soruyı neden sorduğunu araştırarsak daha mantıklı olur.

Bir üstteki mesajda arkadaşım belirttiği gibi insanların kendi amaçları dışında meslekler edinmesi. Eğitim sisteminin saçmalıkları bence.

Şahsen yazılım mühendisi olarak temel bilgisayar bileşenleri dışında bize sürekli dil öğretiliyor. Yazılım mühendisliğinde tek seçilmeli ve o dil üzerinde tüm eğitimler verilmelidir kanımca. Eğitimlere bakıyorsun. Bilgisayar mühendisliğinden mevzun da web sitesi yapıyor yazılım mühendisliğinden mevzun da 2 yıllık mevzun da. Durum kişinin kendini ne kadar geliştirdiğine bağlı. Şahsen ben bir proje yapacaksam en iyi bileni işe alırım. Birde eğitim seviyesine bakarım. X bir mühendislik bölümünden mevzun yazılım ı iyi bilen biri her türlü yazılım şirketinde çalışır benim görüşüm.

Çoğu insan yanlış meslek seçim ile hedeflerini değiştirmesinden bence piyasa saçma bir durumda. Ve birde eğitim sistemine her meslekten Biraz anlatmak gibi. Gıda mühendisliğinde C anlatmak gibi. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

temel bazı farkları göz ardı edersek siz ne okursanız ne dersi alırsanız alın iş verenler (başta devlet baba) size iibf mezu diye bakıyor. Yok ben muhasebe dersi aldım yok ben finans dersi aldım çok sipesifik bir öğrenci değilseniz bir şey ifade etmiyor. Çoğu sertifika ve eğitimleri alırken iibf mezu diye genellerler alabilecek kişileri. O yüzden çok büyük ve nokta atışı bir hayaliniz yoksa (benim dışişleri bakanlığı gibi) çokta o bu şu demeyin iibf de. Uluslararası ilişkiler mezunu bi adamı arapları emlak satarkende görebilirsin, ik müdürü olarak da görebilirsin, bağımsız denetçi olarak da görebilir, pazarlama veya satın almada da görebilirsin. (aynı şekilde diğer iibf bölümlerinide) Mevzu senin üniden belli bi ufuk ve kendini geliştirebilme öğrenebilme kabiliyeti ile mezun olabilmen.

Ama abi çok saçma yaaaaaaaa diyebilirsiniz lakin piyasanın çoğunda durum bu.

Diğer fakülteler ile alakalı durum nedir okuyan arkadaşlar daha iyi yardımcı olur.

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LeveragEffect
    LeveragEffect's avatar
    Homo

Endüstri Yüksek müyendisiyim, soruları alayım :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

Tr de diploma falan hikaye bu yazdığın mesleklerin yaptığı görevlerin hepsini hatta daha fazlasını torpille elde edebilirsin o nedenle diploma alacam iş bulacam kafasındaysan kesinlikle bulaşma.

Trnin büyük projelerinin başındaki adamların ne mezunu olduklarına bakarsan demek istediğimi daha rahat anlarsın. O diploma, yeterlilik olayları falan bi 15-20 yıl öncesinin konusu artık öyle birşey yok.

Kısacası bu yazdığın tüm meslekleri torpilli bir imam hatipli öper atar biraz şansın olsun istiyorsan ilahiyat imam hatipten devam et

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    LeveragEffect bunu yazdı

Endüstri Yüksek müyendisiyim, soruları alayım :)

Ben derslerine baktim gayet güzel  ancak malumunuz özellikle makine muh. Başta olmak üzere hepsi gömmüş sözlükte olsun diğer forumlarda da.  Çöp mühendislik diyenler geleceğin meslegi diyenler... 

Endüstri muh ile endüstriyel tasarım mühendisi arasindaki fark  ne?

Ve şurdaki mühendisin dedikleri de çok ilginç geldi bu meslekle ilgili.  Fikriniz nedir? 

https://endustrimuhendisiyim.com/endustri-muhendisligini-secmeli-miyim/

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek

Elektrik elektronik müh. hepsini döver.

!!!!
Toplam Hit: 3954 Toplam Mesaj: 30
bölüm programlar iktidadi bilimler mühendislikler diploma