folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Bilgisayar Müh + Elektrik Elektronik Müh (ÇAP) Mantıklı Mı?

Bilgisayar Müh + Elektrik Elektronik Müh (ÇAP) Mantıklı Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

ODTÜ Bilgisayar Müh. okuyorum. 2. dönemdeyim. Çift anadal programına bu dönem sonunda başvurmam gerekiyor. Bir yıl uzatmak sorun değil benim için. Bilgisayar'da bölümün ilk %10'undaydım ilk dönem. 2 dönemdir anlattıkları şeyler basit geliyor. Ve bunları ilerde tekrar göreceksiniz diyorlar. Bu da kafamda şöyle birşey uyandırıyor. Bu gördüklerim kolay geliyorsa ilerde daha ayrıntılı gördüğümde bile zor gelmeyecektir.
    Açıkçası ben birşeyler öğrenmeye aç biriyim. Bilimsel olsun ne olursa olsun öğreneyim diyenlerdenim.. ODTÜ'ye gelirken de çıktığımda tüm topluma faydalı olacak bir icat yapabileyim diye geldim. Bilgisayar müh. içeriği bana az göründü o yüzden elektrik elektronik müh. çift anadal yapmayı düşünüyorum. Mantıklı olur mu? Aşırı zorlanır mıyım? İş hayatında ne kadar faydalı olur? Bir de ne gibi işlerde çalışabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek
    uLtRaLoVeR bunu yazdı:
    -----------------------------

ODTÜ Bilgisayar Müh. okuyorum. 2. dönemdeyim. Çift anadal programına bu dönem sonunda başvurmam gerekiyor. Bir yıl uzatmak sorun değil benim için. Bilgisayar'da bölümün ilk %10'undaydım ilk dönem. 2 dönemdir anlattıkları şeyler basit geliyor. Ve bunları ilerde tekrar göreceksiniz diyorlar. Bu da kafamda şöyle birşey uyandırıyor. Bu gördüklerim kolay geliyorsa ilerde daha ayrıntılı gördüğümde bile zor gelmeyecektir.
    Açıkçası ben birşeyler öğrenmeye aç biriyim. Bilimsel olsun ne olursa olsun öğreneyim diyenlerdenim.. ODTÜ'ye gelirken de çıktığımda tüm topluma faydalı olacak bir icat yapabileyim diye geldim. Bilgisayar müh. içeriği bana az göründü o yüzden elektrik elektronik müh. çift anadal yapmayı düşünüyorum. Mantıklı olur mu? Aşırı zorlanır mıyım? İş hayatında ne kadar faydalı olur? Bir de ne gibi işlerde çalışabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ayni okul ayni bolumden biri olarak bilg. Muh.+endustri muh. Sorayim ben de

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

benim için önemli bir konu dolayısıyla uplamak zorunda kaldım affola

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek

uLtRaLoVeR bunu yazdı:

Hocam bende Bilkent EE okuyorum ve eğer yapma iznim olabilirse CS' ten yan dal yapıyor olurdum ama Bilkent 'in yandal programında CS yok. 

Benim tavsiyem EE' den çiftanadal programına girme. Merak ettiğin dersler varsa girebilirsin ama CS -> EE, EE -> CS' e benzemez. Adamı daha çok zorlar. Kaldı ki, ilerleyen sınıflarda Computer Architecture dan tut Network Systems, Parallel Computing' e kadar detaylı ve bir hayli yoğun bir programın olacak. 

Ben senin yerinde olsam yandal yada çift anadal programı ile Matematik bölümü seçebilirdim. Statistics ve Probability görüyor musunuz bilmiyorum ama yine kesinlikle dersi hangi fakülte kapsamında veriliyorsa girmeni öneririm. 

Benim düşüncem CS ten EE ye geçişin problem çıkarabileceği yönünde. CS zaten başlı başına büyük bir alan, EE ise daha hardcore ve deep-inside. Senin yerinde olsam sanırm geçmezdim..

http://yigitdemirag.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

Ben daha lise 4 deyim ygs ye gircem. Hiç bilmem zorlanırmısın fakat şunun farkındayım sende farkındasındır ki bu dünyada ne kadar çalışırsan o kadar yükseklere çıkarsın. Yeterli şekilde çalışırsan 2sini birden başarabileceğin kanısındayım. Diğer her türlü egonu bırakıp sadece bu işlere yönelirsen(ki buda bir egodur) istediğin heryere gelebilirsin. 

Edit: işin içine bence mantığı katma sadece hayal edip ilerle. Einstein der ki: "Mantık sizi sadece A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise heryere götürür" der.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Endüstri müh sizin daha çok işinize yarar. bende bilg müh okuyan birisi olarak söylüyorum. endüstrideki yazılım açığını kapatmak için daha iyi bir fırsat olur sizin için :)

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

hocam bilgisayar okuyorsun ama aslında o derslerin büyük oranda sana faydası olmayacak. zeki bir adamsan 1 haftada çözebileceğin kadar şeyi bir dönemde anlatıyor adamlar hangi üniversite olursa olsun. ben de koç'ta birinci sınıftayım, derslere pek girmeye bile gerek kalmıyor inan.

bana kalan zamanla da projelerim ile uğraşıyorum işte. yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum aynı zamanda bir firmada da freelance olarak çalışıyorum. bence eğer mesleğini seviyorsan seveceğin bir dal üzerinde uğraş. bu database sistemleri olur, android & iphone'a oyun yazarsın, bir programlama dilini iyi bir şekilde öğrenip o dile katkıda bulunursun filan yapabilecek çok şey var yani.

velhasıl çift anadal yapayım dersen muhtemelen iki daldan birini bırakman gerekecek ilerde bir şeye yoğunlaşacaksın çünkü. onun yerine tonla alan olan bilgisayarda bir şeylere yoğunlaşman daha iyi olacaktır bence.

ikisini birden başarmaktan kastınız ne onu anlamadım ama diplomayı almak başarmak değil bana sorarsanız. istersen bi ara ayrıntılı olarak da konuşabiliriz.

. . .. . ... .
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sscheme
    Sscheme's avatar
    Erkek

Mantıksız, piyasada kimse sana çap yaptın diye 2 kat maaş vermeyecek ve bu alanlardan sadece bir tanesinde çalışacaksın.

Alanların iç içe geçtiği embedded systems gibi konularda çalışmak isteyen elektronik mühendisleri, bilgisayarda çap yapmak ister ama bir bilgisayar mühendisi olarak senin sektörde alan kısıtlaman yok. İster DBA  olursun, ister System Administrator olursun ister Software Engineer olursun, olursun da olursun.

Boşuna elektronikte ÇAP yapıp kafanı ilerde büyük olasılıkla ihtiyaç duymayacağın şeylerle doldurma. Boş zamanın çoksa proje geliştir, bir şeylerle uğraş ki kendini geliştiresin. Okul derslerinde başarılı olman seni iyi bir bilgisayar mühendisi yapmaz, uğraştığın projeler deneyimler seni iyi bilgisayar mühendisi yapar.

Piyasada iş bulma şansı düşük olan, Ahmet Üniversitesi Mehmet Üniversitesi öğrencileri bu atraksiyonlara girişir genelde, sen ODTÜ lüsün hiç takılma bu işlere ;)

Bütün mesajlarım ve konularım BSD Lisansı"yla lisanslanmıştır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek

Sscheme bunu yazdı:

Mantıksız, piyasada kimse sana çap yaptın diye 2 kat maaş vermeyecek ve bu alanlardan sadece bir tanesinde çalışacaksın.

Alanların iç içe geçtiği embedded systems gibi konularda çalışmak isteyen elektronik mühendisleri, bilgisayarda çap yapmak ister ama bir bilgisayar mühendisi olarak senin sektörde alan kısıtlaman yok. İster DBA  olursun, ister System Administrator olursun ister Software Engineer olursun, olursun da olursun.

Boşuna elektronikte ÇAP yapıp kafanı ilerde büyük olasılıkla ihtiyaç duymayacağın şeylerle doldurma. Boş zamanın çoksa proje geliştir, bir şeylerle uğraş ki kendini geliştiresin. Okul derslerinde başarılı olman seni iyi bir bilgisayar mühendisi yapmaz, uğraştığın projeler deneyimler seni iyi bilgisayar mühendisi yapar.

Piyasada iş bulma şansı düşük olan, Ahmet Üniversitesi Mehmet Üniversitesi öğrencileri bu atraksiyonlara girişir genelde, sen ODTÜ lüsün hiç takılma bu işlere ;)

adam çözmüş
    katıldım 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

okulu oku diplomanı al gerisini siktiret. anadalı babadalı siktiret.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

maşallah kardeş, elektrik müh. takviyen çok güzel olur ileride, merkezi yönetim sistemleri ve otomasyon sistemleri üzerine çalışırsan gelişirsen faydalı olabileceğini düşünüyorum, enerjinin verimli kullanılması, güneş enerjisi sistemleri gibi yönlerde ilerde hem güzel ekmek yer hemde vatana millete fayda sağlamış olursaun, ben 10 yıl önceki aklım olsa direk elektirk mühendisi olur, büyük pano ve merkezi yönetim otomasyon sistemleri ile ilgili alanlarda çalışırdım, bir elektirk direğini dikip yanına pompa atması 30.000 tl, şuanda ne yapıyorum kafam basmadığı için orda burda amelelik.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
Toplam Hit: 7442 Toplam Mesaj: 31