folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bilim KADER"İ Kanıtladı

Bilim KADER"İ Kanıtladı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adanakebap
    Khaine
    Khaine's avatar
    Erkek
    sicakbuz dediklerinin doğrulukla alakası yok, dindeki herşeyin (en azından İslamdaki nerdeyse herşeyin) bilimsel bir açıklaması var, ve ayrıca bilimi bağımlayan birşeyde yok :) bir zamanlar hristiyanlar yapmaya çalışmış ama bilimin önüne geçememiş, ve şu anda dünayda bilimi İslam kadar destekliyen başka bir din yok!
    Misal, Dünü bugunune eşit olan zarardadır Hadisi
    ayrıca büyük İslam alimlerinin çoğu zamanında ilimde çok ileri gitmiş kişilerdir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adanakebap
    Khaine
    Khaine's avatar
    Erkek
    sicakbuz dediklerinin doğrulukla alakası yok, dindeki herşeyin (en azından İslamdaki nerdeyse herşeyin) bilimsel bir açıklaması var, ve ayrıca bilimi bağımlayan birşeyde yok :) bir zamanlar hristiyanlar yapmaya çalışmış ama bilimin önüne geçememiş, ve şu anda dünayda bilimi İslam kadar destekliyen başka bir din yok!
    Misal, Dünü bugunune eşit olan zarardadır Hadisi
    ayrıca büyük İslam alimlerinin çoğu zamanında ilimde çok ileri gitmiş kişilerdir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Efendi
    Efendi's avatar
    Erkek
    Eline Sağlık Ertan..Çok Güzel Bir Konuya Değinmişsin...

Harabat ehlini hor görme Zakir, defineye malik viraneler var...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lupin
    Lupin's avatar
    Erkek
    Restoranda yemeğinizi bitirdikten sonra genelde bir garson yanınıza gelir
    ve "Tatlı veya çay alır mısınız?" diye sorar. Bir süre düşündükten sonra
    kararınızı verirsiniz. Diyelim ki böyle bir durumda çay içmeyi seçtiniz.
    Bunu özgür iradenizle mi yaptınız ya da zaten kaderinizde o çayı
    içeceğiniz yazıyor muydu?

Cüz-i İrade...
    Külli İradeyi Kimse İspatlayamaz..

Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ladre
    ladre's avatar
    Erkek
    sevgili ertan ilahi dinler kaderi kabul etmez en azında sizin bildiginiz kader kavramını ,yazılmış çizilmiş bir hayat yoktur ancak ALLAH kullarının ne yapacagını bilir ama onların hayatını bir yere yazdırmamıştır surda sunu yapacak su olacak diye ,islamın kabul ettigi kader "MUTLAK KADER" dogdugun an ve ölecegin an bellidir ancak aradaki yasam tercihlerin sana aittir cok ince fark bir fark var arada .kaderimde bu var alnıma yazılmısne yapım abi kaderim bu felanuzun yıllar önce dini siyasete sokan emeviler den kalma dır belkide daha eski.. umarım anlatabilmişimdir

bildiklerini hayatla yüzleştir ve sınamaktan korkma , dogruyla yanlışı ancak o zaman ayırtedebilirsin
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    Seni anlayabiliyorum hocam,senin gibi düşünen çok insan var,özellikle reformcu hareket.Külü ve cüzzi irade var falan gibi devam eder. Şimdi hocam,elbette Allah size bunu yapmanızı emretmemiştir ama Allah biliyor ve kader de Allah ın bir hükmüdür.Kuralları Allah koyar sen oyuncusun.Aslında karışık birşey.Öyle basit birşekilde anlatılmaz. Ömer Hayyamın bir şiiri var. Onun da bunu anlamadı belli.

BENI ÖZENE BEZENE YARATAN KIM? SEN!
    KADERİMİDE YAZMIŞIN ÖNCEDEN.
    DEMEK GÜNAH IŞLETEN DE SENSIN BANA
    ÖYLEYSE NEDIR O CENNET CEHENNEM?

Usta bir matematikçidir kabul ediyorum,ayrıca iyi bir şair,bir elinde şarap bir elinde kalem:) Neyse konuya dönelim. Şöyle bir açıklama yapayım. Bazıları diyor ki Allah bilmiyor mu benim cennete veya cehenneme gideceğimi neden bizi yaşatıyor ki,direkt atsın cehenneme veya cennete.Eğer insanlar hiç dünyaya uğramadan direk hesap verseydi sen cehennemliksin sen cennetliksin diye.O zaman ne olurdu sence. Cehennemlikler diyecek ki,Yarabbi ben dünyada olsaydım kesin cennete gidecektim,neden beni atıyorsun derler. Allah da bu durum için bu şekilde hayatta yaşatıyor bizi.Beynin arka tarafında herşey kayıtlıdır.Orası bir film kasedi gibi sorgu anında bize gösterilecek.Bizim hatırlayamadığımız yerler şuan tozlu bir film kesiti.Ama orda o tozlar kalkacak ve herşeyi göreceğiz.Beynimiz yaptıklarımıza delil teşkil edecek

Bu sadece bir yorumdur,tamamen benim kişisel yorumudur.İnşallah birşeyler anlayabilmişimdir

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ladre
    ladre's avatar
    Erkek
    tabiki anladım seni anlamaya müsait biriyim islam a farklı bir yorum deyilki zaten bildigimiz bir sey bu konuda sunu söylim kader konusu cooooooooooooooooooooooooook ince bir konudur kitabımızda da fazla acıklanmamıs bence islamda ki en gizemli konudur hepimiz ben dahil cok dikkatli yorum yapmalıyız saygılarımla

bildiklerini hayatla yüzleştir ve sınamaktan korkma , dogruyla yanlışı ancak o zaman ayırtedebilirsin
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    can_aksoy
    can_aksoy's avatar
    Erkek
    ama bak yine bişii oldu durduk yere elektriklerin sönmesi gibi olmadı neyse tartışmayalım durduk yere laf yemiim

gökten üç elma düşmüş tabi gökten düştükleri için atmosferde erimişler
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neuromancer
    neuromancer's avatar
    Dişi
    Ertan kardeş... Sen Hayyam da okur muydun yahu:)) Ama adamın sana dili ve düşünceleri pek değememiş anlaşılan:) Ya da değdiyse bile teğet geçmiş.Değseydi bu kader mader konularıyla uğraşmazdın pek:)))))( Şaka yapıyorum hemen savunmaya geçme lütfen:) Malum.. Hayyam bu dünyayla haşır neşirdir .. Öbür dünyayı pek düşünmez...Ama sen biliyorsundur okuduysan. Söylememe gerek yok.Yine de insanların düşünce dünyalarına yeni ufuklar açan bu tür konuları foruma taşıdığın için seni kutluyor ve teşekkür ediyorum kendi adıma..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kurdo
    kurdo's avatar
    Erkek
    şimdi dinime elimden geldiğince bağlı bir insanım ama bir de şu var;

mesela bir bilimsel gerçek ortaya çıktığında "a bu kur'anda vardı, a bu islamda vardı" demek çok yanlıştır. çünki bilimsel olgular ve bulgular her zaman çürütülebilir. yani bu ihtimal her zaman vardır. ki dolayısıyle çürütülebilen bir olgu ve ya bulgu islama dayandırılamaz. bu yüzden bu hataya düşmeyin.

kendinize ayığ olunuz
Toplam Hit: 5287 Toplam Mesaj: 30