folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bilim KADER"İ Kanıtladı

Bilim KADER"İ Kanıtladı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    neuromancer,ben sadece ömer hayyam değil,nazım hikmet,aziz nesin benim en popüler kahramanlarımdır :) ayrıca deniz gezmiş hayranıyım,yılmaz güneyi babam gibi severim.Sola yakın bir düşüncem var ama islam herşeyden önce gelir

X4L0 hocam şimdi bir olgunun bilimsel olması için aşamalardan geçmesi lazım.Bu dersi sanırım lise 1 de veriyorlar.Eğer teori de ispatlanıp tüm bilim adamlarınca kanıtlanınca bu kanun olur ve kanunlar değiştirilemez.Ama bir hipotez,tez,teori ise o zaman çürütülebilir.Ama kuran farklıdır.Allah sözüdür.Bu dünyanın kanunu o koymuştur.Muhakkak ki yazdığı herşey doğrudur.Kuran da herşey doğrudur.Bilim yanlış bulsada ilerleyen zamanlarda yine kuranın sözüne gelmek zorundadır.Zaten bilimin kanun diye kabul ettiği hiçbirşey kuranla çelişmez. Zaten amerika da bir kuruluş kuranı incelemeye almış diye duymuştum

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neuromancer
    neuromancer's avatar
    Dişi
    X4LO sanırım paradigma kavramını kastediyorsun olgular değişebilir derken.Aslında olgular değişmez.Onları açıklayan paradigmalar değişir.Paradigma bir gözlüktür.Evrene bakış çerçevesidir.Bir paradigma açıklayıcı olmakta yetersiz kaldığı anda yerini yeni paradigmaya devreder.Bir zamanlar Newton'un mekaniği geçerli paradigmayken, daha sonra yerini Einstein'in Rölativite teorisine bırakmıştır. Yani olgular değişmez; onları açıklayıcı kuramlar değişir. Bilimdeki her yeni gelişme yeni yasalara giden yolları açar.
    Sanırım sen de bunu kastediyorsun.Bilim yeni keşfettiği gerçeklikler karşısında sözünü değiştirir ve yeni şeyler söyler.Bu yüzden de "bilimin keşfettiği bu gerçeklik zaten Kur'anda vardı" dendiğinde ve yarın paradigma değişip yeni bir gerçeklik keşfedildiğinde yeni bir açıklama oluşturmak gerekliliği doğuyor.Bu da iddiaların ciddiyeti konusunda kafada şüphe yaratıyor. Bu yüzden bunu söylemekte aceleci davranmamak lazım.Bu konuda sana katılıyorum.
    Ayrıca bunları fazla düşünüp konuşmamak lazım diyen arkadaşım...Bence tam tersine bunları düşünüp konuşmak lazım.Korkma.. Düşünmek imanını bozmaz...Tam tersine imanını güçlendirebilir bile.. Yaklaşımına bağlı...

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    No_5 arkadaşımı anlamamışsın sanırım neuromancer. O fazla düşünme dedi.Ki bunda haklıdır.Bu konuya ağırlık veren biri aşırıya giderse o zaman kafayı yer,bunun şahitlerini tanıyorum. Zaten Allah bunu da bize söylüyor; "Aşırıya gitmeyin,Allah aşırıya gideni sevmez"

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neuromancer
    neuromancer's avatar
    Dişi
    Ertan kardeşim No_5 i anladığım ortada.Çünkü bunu kendisi zaten söylemiş:) Anlama kapasiteme hakaret ediyorsun valla, ayıp oluyor:)
    Üstelik düşünmekten de kimse kafayı yemez.Sağlam kişiliğin varsa bişey olmaz. Zaten zayıf karakterli biriyse biraz sarsılması normaldir.Ama o da kafayı falan yemez..Bence tam tersine düşünen beyin açılır:) Koştukça açılan at gibi:) Ben 10 yıldan fazladır bu konular üstüne düşünürüm. Valla bişey olmadı:) Elhamdülillah aklım yerinde:))
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    1- Size hakaret faln etmiyorum,estağfirullah
    2- Beynin bir limiti vardır.Bu limit sınırlandırılmıştır.Beynin sadece %2 sini kullanıyor normal insanlar.Bu kısıtlanmış birşey demek ki aklın alamayacağı yığınla şey var.Hz. Ali (r.a.) buyuruyor ki "Bilmediklerim ayaklarımın altına konsaydı başım arşa değerdi" Onun gibi biri bilemediğine göre.... Mesela herşeyi görüp duyamıyoruz.Düşünsene karıncanın ayak seslerini duyduğunu veya bakterileri gördüğünü,işte burda çıldırırsın.Ya alemleri görürsen.Yanılmıyorsam kuran da 128 bin alemden bahsedilmiş.Uzayı düşün,acaba sonsuz mu değil mi? Sonsuzsa neden genişliyor,nereye gidiyor,sonsuz değilse sınırı nedir? Bu soruları düşün düşün en son çıkmaza girersin,bunun kişilikle alakası yok,beyin gücü ile alakası var

3-Atlar koşarak açılır demişsin.Şunu ekleyeyim bir de o yönden bak.Atlar yorulmazlar.Durmadan koşarlar,koşarlar,koşarlar.Ama sonra ne olur biliyor musun? Çatlarlar...

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    o laf h.z. ali (r.a.) ındır.Git araştır. www.google.com a gir hocam, orda yaz o sözü bak bakalım kim çıkacak

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neuromancer
    neuromancer's avatar
    Dişi
    Ay ertan içime fenalik getirdin yahu:)) İlle zeytinyağı gibi üste çıkacaksın:) Son sözü söylemek zorunda değilsin.. Zaten bir son söz de yoktur insanların edeceği.. Senin bu huyunu biliyorum ama cevap vermeden duramıyorum:) Ama bu son .. Uyuyacağım artık çünkü.. Sen insanları o davranışa mı sevketmek istiyorsun nedir bilmiyorum ama ben bilmediğim şeylere karşı heee hööö diye anlamamış anlamamış bakamam.Araştırma yaparım öğrenmeye çalışırım. Eğer tatmin edici bir yanıt verilmediğini düşünürsem daha bunun açıklanamadığını düşünürüm.Benim aklım da bunu kavrayamaz ki canım diye düşünmem.Yaklaşımlarımız farklı.Sen insanın koşup çatlayan at gibi olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun bence. İnsanın henüz kavrayamadığı şeyler olabilir.Bu da bilgisinin eksikliğinden kaynaklanır. Ne yani? Şimdi insanoğlu ben bunları kavrayamam kardeşim deyip bilim yapmayı bıraksın mı? Haddini mi bilsin yani? Nedir bu yaklaşım anlayamıyorum ki ben:) İnsanı din karşısında bir füzeye mal mal bakan mağara çağı insanı konumuna düşürüyor bu yaklaşım. İnsan bilginin peşinde koşacak.. Bu kaçınılmaz. Önemli olan bu koşuda insanın karşısına nelerin çıkabileceğidir.Buluşlarının neler olabileceğidir.Keşfettiği şeyleri inancıyla bağdaştırıp bağdaştıramayacağıdır.Veya bunları yaşamında nerede konumlandıracağıdır. Bilim insanın manevi yönünü zayıflatan bir tehdit unsuru değildir. İnsanın bilme ihtiyacının ürünüdür.Şimdi sizin yaklaşım bilim yapma kardeşim noktasına kadar gider yani.Ne diye uğraşıyorsun zaten bişey bulsan bile kavrayamazsın ki:)) Kusura bakma ama bu çok komik:)
    Bilginin sınırlarını tartışırım.Ama insanın anlama yetisini ( veya bunun yetersizliğini) tartışmam.Çünkü bu tartışma insanoğlunu öyle höm höm oturmaya yöneltir.İnsan anlamadığı şeyi anlaşılır hale getirecektir bir gün.
    Neyse.. Bu konu uzar.. Neuromancer kaçar..Şimdi biliyorum arkamdan yine bir laf edeceksin ama bakmayacağım Ertan:)))Sen tartışmaya devam et:) Haydi iyi geceler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    biraz pskioloji okudum,o yüzden ya şimdi okuyorsun bu yazıyı ya da bir başka zaman okuyacaksın. Neyse konuya gelelim.
    Beni %100 yanlış anlamışsın.Sen beni yanlış anladın bazıları da dini yanlış anlıyor.demiştim daha önce Allah diyor ki "Ne kadar az düşünüyorsunuz" işte olay burda kopuyor. Fazla düşünme kafayı yersin,yok böyle birşey.Kansere çare arayan adam kafayı mı yedi,aya gitmek için roket yapan adam kafayı mı yedi,bir sürü aleti yapmak için uğraşan insanlar kafayı mı yedi.Cevap elbette hayır.Ben insanların düşünmesi taraftarayım ve emin ol ki sizden daha çok bunu destekliyorum.Sorgulamak ve üzerine gitmek,yanlışı bulmak,yanlışa gideni düzeltmek bir müslüman olarka baştaki görevlerimdir.Ama sorun şu.Aşırıya gitme.Bunun sınırı nedir bilinmez.Ama aşırıya gitmek yanlış. Hani bazıları derler din bilime karşı.Ne alaka.Bakın mesela organ nakli için şöyle birşey var.Organ için bir sürü insan kaçırılıyor,para için orgranları çalınıyor organ mafyası mı ne boqsa işte.Bu durumu nasıl engellersin,cevap şu,yapsana yapay organ o kadar neden yapmıyorsun,din mi emrediyor sana yapma diye.İsrail yapay kan çalışmaları yapıyor sen neden yapmıyorsun.Din bilimin gelişmesini engelliyor diyen vatandaşlar neden yapmıyor. Organ nakli bildiğim kadarıyla haramdır,onun için bu yolu neden izlemiyorlar sormak gerek

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Osiris
    Osiris's avatar
    Erkek
    ee ben bunu biliyodum. Adamlar olayı kesinleştirmiş :D

Bana bakip her zaman gulumseyin.
Toplam Hit: 5288 Toplam Mesaj: 30