folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bilimsel Araştırmalarda Tutarlılık

Bilimsel Araştırmalarda Tutarlılık

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

Olaya "Psikoloji Bilimi" için o şekilde bakmamak lazım. Zira Psikoloji'de bir olaya bir çok bakış açısı vardır.

Mesela Psikoanaliz kişiliği bilinçaltına bağlayarak açıklayabilir. Kişiliğin kişinin hayatının ilk 5 yılında oluştuğnu söyler. Bunu dönemlere ayırmıştır "Oral dönem" gibi.

Ancak bu konuya çok farklı yönlerden bakan bir çok yaklaşım vardır. Mesela nörobiyolojik yaklaşımda davranışları sinir sistemini inceleyerek ele alırlar.

Psikolojide bir çok farklı yaklaşım olmasına rağmen bunların hiçbiri tek başına doğru değildir.

Ayrıca kendisi diğer bilimlere nazaran çok daha yeni bir bilim dalıdır.  Fizikte ya da matematikde ki gibi kesin doğruları yokdur. Bir çok yaklaşımın bir konuyu farklı bakış açılarıyla ele almasıyla bir den fazla doğru oluşur.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S0KR4T3S
    S0KR4T3S's avatar
    Erkek
    PcK0 bunu yazdı
    4Senarist bunu yazdı
    c0nverse bunu yazdı
    4Senarist bunu yazdı

ne bilimiymiş hocam herkez kafasına göre uyduruyor gücü olanların lafı bilim sayılıyor einstein'in yalanı yer çekimi diye yutturuluyor tesla fukaralıktan deri kemik ölüyor

şaka demi bu? bunu tahribat dışında deme gülerler zaten anca tahribatda oluyor böyle absürd şeyler.

savunduğun şey sadece sana doğru olduğu söylenen

Hocam sanırım selefisin.

Öncelikle yer çekimi kanunu einstein'nin değildir newton'nundur. Yutturulan birşey de yok. Yer çekimi olmadığını söyleyebilir misin? Havada bıraktığın cismin yere düşmesinin sebebi magmanın yapısından dolayı diye biliyoruz. Farklı birşeyde olabilir. Ama sonuçta yere doğru bir çekim var mı? Neyin yalanı?

Güney kutbundaki adamların ters duramamasını aklınız almadığından bilim mi herkesin kafasına göre oluyor? Bak bak lafa bak "tesla fukaralıktan ölmüş". Düşünüyorsun ki bilim adamı dediğin kişiler gerek para gerek düşünce dolandırıcısı. Tesla'nın Allah belasını vermiş fukaralıktan ölmüş. Yeterince iyi dolandıramamış. Bunu mu anlatmaya çalışıyon? Neyi anlatıyon? Tahta mı eksik?

konuyu çarpıtmaya çalışan seyirciye oynayan spikerler gibisin onu söyliyim öncelikle evet yer çekimini ilk formüle dökenin newton olduğunu biliyorum benim bahsettiğim seninde bildiğin gibi einsteinın yer çekiminin oluşum sebebinin bükülme olduğunu söylemesi sizin bunun doğru olduğuna onların doğru demesinden daha fazla kanıtınız var mı? bence bu %100 yalan ileride de göreceksiniz. yanlış demiyorum çünkü bilinçli bir yanlış.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek
    4Senarist bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı
    4Senarist bunu yazdı
    c0nverse bunu yazdı
    4Senarist bunu yazdı

ne bilimiymiş hocam herkez kafasına göre uyduruyor gücü olanların lafı bilim sayılıyor einstein'in yalanı yer çekimi diye yutturuluyor tesla fukaralıktan deri kemik ölüyor

şaka demi bu? bunu tahribat dışında deme gülerler zaten anca tahribatda oluyor böyle absürd şeyler.

Hocam sanırım selefisin.

Öncelikle yer çekimi kanunu einstein'nin değildir newton'nundur. Yutturulan birşey de yok. Yer çekimi olmadığını söyleyebilir misin? Havada bıraktığın cismin yere düşmesinin sebebi magmanın yapısından dolayı diye biliyoruz. Farklı birşeyde olabilir. Ama sonuçta yere doğru bir çekim var mı? Neyin yalanı?

Güney kutbundaki adamların ters duramamasını aklınız almadığından bilim mi herkesin kafasına göre oluyor? Bak bak lafa bak "tesla fukaralıktan ölmüş". Düşünüyorsun ki bilim adamı dediğin kişiler gerek para gerek düşünce dolandırıcısı. Tesla'nın Allah belasını vermiş fukaralıktan ölmüş. Yeterince iyi dolandıramamış. Bunu mu anlatmaya çalışıyon? Neyi anlatıyon? Tahta mı eksik?

konuyu çarpıtmaya çalışan seyirciye oynayan spikerler gibisin onu söyliyim öncelikle evet yer çekimini ilk formüle dökenin newton olduğunu biliyorum benim bahsettiğim seninde bildiğin gibi einsteinın yer çekiminin oluşum sebebinin bükülme olduğunu söylemesi sizin bunun doğru olduğuna onların doğru demesinden daha fazla kanıtınız var mı? bence bu %100 yalan ileride de göreceksiniz. yanlış demiyorum çünkü bilinçli bir yanlış.

Bu postları atmak için kullandığın elektronik cihazları derhal çöpe at, senin saçmalık dediklerin sayesinde o alet orada. Amerikanların Amish halkını öneririm, teknolojinin ve bilimin saçma olduğunu iddia etmekle kalmıyor şu yüzyılda 400-500 sene geride yaşıyorlar.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

Bunun cevabını burada bulamazsın. Git bir PhD yap. Ayrıca verdiğin iki cümle çelişmiyor. İnsan sürüye dahil olup sürüde ayrıcalıklı pozisyona sahip olmak ister. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    4Senarist bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı
    4Senarist bunu yazdı
    c0nverse bunu yazdı
    4Senarist bunu yazdı

Hocam sanırım selefisin.

peki senin %100 yalan olduğuna dair bi kanıtın var mı?

ayrıca biz onlar doğru dediği için değil, yapılan deneylerle ispatlandığı için doğru diyoruz. Peki sen neye dayanarak yalan diyorsun?

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek
    4Senarist bunu yazdı
    PcK0 bunu yazdı
    4Senarist bunu yazdı
    c0nverse bunu yazdı
    4Senarist bunu yazdı

Hocam sanırım selefisin.

Hadi biz körüz biz sadece bize söylenen yalanlara inanan gerizekalılarız. Senin daha iyi sonucun var mı? Daha iyi kanıtın var mı? Tamam einstein yalan söylüyor olabilir. Bu einsteinın büyük bir yalanı olabilir. Sırf taşak geçmek sırf önemli olmak için yalan söylemiş olabilir. Peki bunu açıklamak için elinde daha iyi kanıt var mı? Başka şekilde açıklayabiliyor musun? Söylede sana inanalım.

Ayrıca benim seyircilere falan oynadığım yok. Hadi varsayalım ki seyircilere oynuyorum, en azından senin gibi salak sulak manipülasyonlara girip bilmin yalnışlığını savunurken tesla bi deri bi kemik ölmüştür demiyorum. En azından ben showmenim de sen nesin? Çalışmaların hepsi yalandır aga bana inanın maskesine her an bürünebilecek olan sen nesin?

PcK0 tarafından 01/Ağu/15 12:06 tarihinde düzenlenmiştir

Sadece bi imza..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Bilimin en temel ve güvenilir iki özelliği; yanlışlanabilirlik ve yinelenebilirlik. Hiçbir teori dogma ilan edilmez, sorgulanması bırakılmaz, hiçbir zaman kesin doğru kabul edilmez. Bu sebeple bilim güçlüdür ve hala daha güvenilir kabul edilir. Bilimsel yöntemlerin tutarlılığı da güveni artıran etkenlerdendir.

Skeptik olduğunuz müddetçe bilime güvenebilirsiniz. Fakat fanatizme ulaşan saplantılarla konulara yaklaşırsanız elbette her şeye bir kulp bulursunuz. Sonuçta bilimi kendi seviyesinde tartışabilecek eğitime sahip değilsiniz. Böyle oldu mu sadeleşmiş özetlere mahkum vaziyettesiniz. Burada da güvenilir kaynaklara erişmek önem kazanıyor. Her yerde makale yayınlanıyor. Ama önemli olan heyetli, hakemli kaynakları takip etmek. Herkes tezini ispatlamak için öyle böyle makaleler yazıyor. Bu makaleleri yineleyebilecek ortama ve bilgiye sahipseniz ilk elden onun doğru olup olmadığını ispatlayabilir ya da yanlışlayabilirsiniz. Güvenilir olmasının en önemli özelliklerinden birisi budur. Makalelerde sonuçta, kullanılan alet edevatta, yöntem de sunulur ki bu teori tekrar başkası tarafından test edilebilsin. Kuvvetlendirilsin ya da yanlışlanabilsin. Bilim böyle işler.

Bunda yıldır “bir adamın ağzından çıkan” doğru kabul ediliyorsa bu Einstein’ın, Newton’ın, Tesla’nın ve benzerlerinin karizmasından kaynaklanmaz. Yapılan testlerde genellikle hep bu adamların söyledikleri çıktığı için bu kadar ünlüler.

Tabi böyle cahilce yaklaşan birisi şöyle de diyebilir; peki bu adamların her söylediği doğru mu? Hayır değil. Daha geçen gün yapılan araştırma ile Einstein’ın bazı görüşlerinin bazı yerlerinde hesap hatası yaptığı ve bazı konularda sunduklarının gerçekten olabildiğince uzak olduğu ortaya çıkartıldı. Fakat bu demek değil ki Einstein’ın her dediği yanlış. Einstein yalnızca bugünün 140 karakter felsefecilerinin paylaştığı iki sözü söylemedi. İncelemelerinin matematiğe de döktü, makalesini de paylaştı, söyleşi halinde de paylaştı. Bunlar inceleniyor, bunların üzerinden ilerleniyor. Yoksa mesele sadece mc2 dedi bitti şeklinde değil.

Ek olarak %100 doğru, yanlış diye bir şey yok. Bunu bilim çevrelerinde dile getirirseniz gülerler. Ne %100 yanlış vardır ne de %100 doğru vardır. Bunu idrak edebilmek için biraz temel mantık ve felsefe eğitimi almak, bilim felsefesi okumak lazım. Bunları daha derin incelemek için çok okumak lazım.

Başkası söyledi diye inanmamak için o seviyeye erişip aksini üsturuplu şekilde ispat edebilmek için çok bilmek lazım. Yoksa herkesin fikri, zikri var. Ben de buradan “şuna inanan aptaldır, yalancıdır” derim. Ama aksini ispat edemem. Bu da benim güvenilir olmadığımı ve konu hakkında yetkin biri olmadığımı gösterir, cahilliğimi dışa vurur. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğum için çok çeşitli sıfatlara layık görülür, haklı olarak aşağılanırım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

yer çekimi falan filan yok, Allah'ın dilemesiyle her an yaratılan bi şeydir. 

ehehehe.

ne diyon?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    c0nverse
    c0nverse's avatar
    Erkek

her 3 sözünden biri cahillik olan insanlarla konuşmak çok zor

öncelikle einstein konusunda einsteinin ortaya attığı şeyler olgulardır yani o kadar çok defa denenmiş ve yaşanmıştır ki artık kanıtlanmaya ihtiyaç duymazlar mesela evrim gibi yerçekimi gibi canlıların üremesi gibi... yani einstein'ın teorilerini reddetmek atom bombasının varlığını reddetmek ile aynı şey 

ama einsteinda bi kuramsal fizikçiydi ve kuramsal fizikte hiç bir zaman kesin olan bir şey yoktur sadece teoriler atarsınız ve onun üzerine hesaplamalar yaparsınız ama bu insanlara yalancı demekde ayrı bir komiklik 

bilimin tutarlılığına gelince bilim kümülatif ilerler yani eski bir görüş sürekli yenilerine ön ayak olur eğer insan psikolojisi diğer insanlardan farklı olmayı ister olmasaydı insan psikolojisi sürünün parçası olmak ister olmazdı.

Converse giyen uzaylı
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S0KR4T3S
    S0KR4T3S's avatar
    Erkek
    c0nverse bunu yazdı

her 3 sözünden biri cahillik olan insanlarla konuşmak çok zor

öncelikle einstein konusunda einsteinin ortaya attığı şeyler olgulardır yani o kadar çok defa denenmiş ve yaşanmıştır ki artık kanıtlanmaya ihtiyaç duymazlar mesela evrim gibi yerçekimi gibi canlıların üremesi gibi... yani einstein'ın teorilerini reddetmek atom bombasının varlığını reddetmek ile aynı şey 

ama einsteinda bi kuramsal fizikçiydi ve kuramsal fizikte hiç bir zaman kesin olan bir şey yoktur sadece teoriler atarsınız ve onun üzerine hesaplamalar yaparsınız ama bu insanlara yalancı demekde ayrı bir komiklik 

bilimin tutarlılığına gelince bilim kümülatif ilerler yani eski bir görüş sürekli yenilerine ön ayak olur eğer insan psikolojisi diğer insanlardan farklı olmayı ister olmasaydı insan psikolojisi sürünün parçası olmak ister olmazdı.

nasıl atom bombasının varlığını reddetmekle aynı şey olabiliyor einstein'ın yerçekimi teorisi ile ne alakası var açıklarmısın

Toplam Hit: 3336 Toplam Mesaj: 28
bilim