Bir Ales Anısı Ve Başvurusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı
    literatur bunu yazdı

@Roark Üniversite sınavı gibi düşün hocam. ALES,YDS ve diploma notu baz alınarak YL başvurularında da sıralama oluşturulur. Ne kadar yüksek puan o kadar yüksek şans.

Anladim hocam misalen bogazici yuksek lisans isteyen ales 80 yds 80 diploma 3.50 ise 

bilecik universitesi yuksek lisans 60 ales 60 yds 2.50 diploma gibi olur 

ne kadar yuksek o kadar iyi universite de yuksek lisans 

Okulların sitesinde gereken kriterler yazıyor. Bazı okullar bilim sınavı yapıyor. Tezli/tezsiz yüksek lisansların kriterleri farklı oluyor. Okulların sitesindeki yönergelere bakmakta fayda var. Üniversite yerleştirmesinden aslında biraz daha farklı.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    Austen bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    literatur bunu yazdı

@Roark Üniversite sınavı gibi düşün hocam. ALES,YDS ve diploma notu baz alınarak YL başvurularında da sıralama oluşturulur. Ne kadar yüksek puan o kadar yüksek şans.

Anladim hocam misalen bogazici yuksek lisans isteyen ales 80 yds 80 diploma 3.50 ise 

bilecik universitesi yuksek lisans 60 ales 60 yds 2.50 diploma gibi olur 

ne kadar yuksek o kadar iyi universite de yuksek lisans 

Okulların sitesinde gereken kriterler yazıyor. Bazı okullar bilim sınavı yapıyor. Tezli/tezsiz yüksek lisansların kriterleri farklı oluyor. Okulların sitesindeki yönergelere bakmakta fayda var. Üniversite yerleştirmesinden aslında biraz daha farklı.

Anladim hocam tesekkur ederim :) 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

@Roark Yoğunluktan cevap verdiğim, soru sorduğum konuları falan unutuyorum hocam. Mobilde de bildirim alamıyorum, kusura bakma geç oldu biraz. Üniversite yerleştirmelerinden biraz farklı, arkadaşın da dediği gibi. Üniversite sınavı puanı kadar ölümcül değil bu ales yds puanları fakat sıralamada öne geçince şansın da artıyor. Sözlü ve yazılı mülakat da yapıldığını farzedersek, bir parça daha avantajlı oluyorsun iyi puanlarla. Ama ben en yüksek notları aldım, sıralamada top 3 teyim YL'ye kesin kabul edileceğim gibi bir durum yok. Her şey olabilir. Tabi bu akademik eğitim için, akademik kariyer başvuruları biraz daha farklı.

Toplam Hit: 2622 Toplam Mesaj: 24
ales