folder Tahribat.com Forumları
linefolder Grafik - Animasyon - Flash - 3D Modelleme
linefolder Bir Yazılımcı Tasarım Yeteneğini Nasıl Arttırır/Geliştirir

Bir Yazılımcı Tasarım Yeteneğini Nasıl Arttırır/Geliştirir

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Merhaba,

Sormak istediğim şu, yazılımla çok uğraşan insanlarda pek tasarım yapma kabiliyeti olmuyor. Kendim dahil bir çok yazılım mühendisinde gördüm. O yüzden büyük ve profesyonel şirkette genelde bir-birden fazla grafikerci mevcuttur. Türkiye şartlarında sanırm pek bu söylediğim olmuyor neyse.

Şimdi sormak istiyorum bir yazılımcı tasarım yeteneğini nasıl geliştirebilir? Bunu özellikle grafikerci arkadaşların yanıtlaması gerekiyor diye düşünüyorum.

Nasıl daha cazibeli programlar yapılabilir eğer bir grafikerci ile çalışmıyorsak.. Gerek form tasarımı, gerek kontrollerin tasarımı gerek renk uyumu gibi

şeyleri neye göre karar verebiliriz. Bunlla ilgili ufak açıcı makaleler, kitaplar, siteler v.s. yok mu? 

Not: skin programı tavsiye etmeyin. Ben çok farklı bir tasarım mantığından bahsediyorum. Tamamen kendi hayal gücümüze dayalı şeyler olacak. Ama

işte kısıtlı kalıyor. Biraz daha göze hoş gelen işler yapmak istiyorum

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

grafikerlerde codlamadan anlamıyor yoksa ikisine ne hacet

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

sen yazılımda kendini geliştirmek için harcadığın zamanı grafikerlerde grafik için harcıyor. tamamen tecrübe ile doğru orantılı bir durum.

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esconda
    Esconda's avatar
    Erkek

photoshopmagazin.com

Dinodream.com

deviantart.com

dexigner.com

Bu sitelerden sürekli çalışmaları takip edip gözünde canlandırmalısın, grafik ögelerini doğru kullanman ve renk seçimlerini doğru yapman için döküman arşivinden yazdığım bir yazıya göz gezdirebilirsin

http://www.tahribat.com/Dokuman-Gorsel-Tasarimin-Ogelerini-Dogru-Kullanma-301/

Bunun yanında, başka fikirleri çalıp kendi çalışmalarında kullanabilirsin.Bunlar bakış açını genişletecektir.

https://t.me/pump_upp
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

aynı durum bendede var :|

hazır tasarımlar, tasarım siteleri filan bi mühdet idare ediyorda, geniş çaplı projelerde sıkıntılı oluyor :/

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

bir program işlevsel olduktan sonra tasarımın ne önemi var ki?

3. kullanıcı olarak yorumum, bir program işini ne kadar iyi yapıyorsa ve gereksiz efektlerden, programı yavaşlatacak tasarımdan

ne kadar uzaksa, o kadar iyidir.

tabi yazılımcının her şeyi yerli yerine koyduğu sürece

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ben süper işler çıkarmak derdinde değilim. sadece püf noktalarla daha cazip işler çıkarmak istiyorum. mesela gri ton üzerine şu renk gider. şöyle yazı tipi iyidir. şunları oval yaparsan şu kısımda iyi durur gibi..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek
    FOXXLY bunu yazdı

aynı durum bendede var :|

hazır tasarımlar, tasarım siteleri filan bi mühdet idare ediyorda, geniş çaplı projelerde sıkıntılı oluyor :/

sağlam projeler için sağlam ekip kuracaksın 2 grafiker 2- 3 coder olacak tamamdır.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Gelistiremezsin hocam. Allah vergisi bir kabiliyet o.

Ben yillardir dizayn yapmaya calisiyorum(dikkat et, calisiyorum dedim) halen iki rengi yanyana koyamiyorum.

Benim yaptigim site dizaynlarini ilkokul 5. sinif ogrencileri daha guzelini yapar.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

esconda teşekkürler link için :)

hocam yazılımın işleyişi önemlidir elbette hızı performansı.. ama biraz daha göze hoş gelen gözü yormayan programlar yazmak istiyorum. Hem benim de göz zevkim gelişir:) öyle çok şey beklediğim söylenemez. grafikçilerin işini alayım gibi bir amacım da yok :) sadece standart işlerden biraz daha hoş şeyler yapmak istiyorum.

sniperscope, umudumu kırma hocam : )

unbalanced tarafından 13/Ağu/12 00:55 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esconda
    Esconda's avatar
    Erkek
    Daft bunu yazdı

bir program işlevsel olduktan sonra tasarımın ne önemi var ki?

3. kullanıcı olarak yorumum, bir program işini ne kadar iyi yapıyorsa ve gereksiz efektlerden, programı yavaşlatacak tasarımdan

ne kadar uzaksa, o kadar iyidir.

tabi yazılımcının her şeyi yerli yerine koyduğu sürece

Kesinlikle katılmıyorum, büyük kurumların programlamadan daha çok görselliğe dikkat ettiğini dikkat çekerim.Sıradan kullanıcı nasıl çalıştığını anlamaz görselliğe gömülür.Ha bununla birlikte yazılım çalışmayla olur, yetenekle alakalı değildir, zeka ve bilgi gerektirir, ama tasarımda yeteneğin yoksa istediğin kaadar iyi kullan programları, ortaya birşey çıkaramazsın ;)

Bunun yanında çok fazla programlama dersi görüyorum, sözümün arkasındayım

Esconda tarafından 13/Ağu/12 00:58 tarihinde düzenlenmiştir

https://t.me/pump_upp
Toplam Hit: 3858 Toplam Mesaj: 30