folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Bireysel Emeklilik Sistemi'ne Yeni Düzenleme!

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne Yeni Düzenleme!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı
    husnuweb bunu yazdı

bu zımbıtrı ilk zorunlu olarak çıktığında sistemden çıkmayanların bugüne kadar yatırdıkları parayı alıp, o parayı her ay düzenli olarak dolar yapsalardı fark ne olurdu sonucuna baktık.

sonuç tabi ki fiyasko. 10 yıl çıkmamayı başarıp vaadedilenden az devlet teşviğini alsanız bile şu 1 senedeki kaybı çıkaramıyorsunuz.

ilk zorunlu olduğunda mecbur girdim. 2 3 ay sonra çıkma hakkı verildi hemen çıkmıştım. o ara bir arkadaşım çıkmadı. ve şu ana kadar 2100 tl yatırmış. 

şu an çekmeye kalksa 1800tl alabiliyor.

değer kaybı olayı varmış nasıl oluyorsa.

yani 10 senede diyelim 10bin yatırdın sana en fazla 12 13 veriliyor. ama zarar ederse 7 8 de verilebilirmiş. bankacı böle dedi. bi nevi hisse gibi bişeyden sokuyolarmış.

Bireysel emeklilik sisteminde de fonlar var. Parayı yanlış fona yatırırsan paran azalabilir. Ben şu ana dek 12k yatırdım, fon getirisi ve devlet katkısı ile 33k olmuş. Ha bu parayı dolara direk yatırsaydım ne olurdu derseniz, 45k falan olurdu. Bunun nedeni ilk yıllarda bu fon muhabbetini tam bilmediğimden.

2 yil filan ziraatte yatirdim acil bi is icin bozdum yatirdigimdan biraz fazla almistim. Simdi 2 3 aydir yapikredide baslattim ilk hatun anlatti fonlari filan takilin kafaniza gore bilmem dedim bi altin muhabbeti gecti tamam uyar demistim. Yanlis mi yaptim acaba onerdigin bisey var mi hocam ona gecireyim fon filan dalgasini. 

Ben dedigim gibi kumbara niyetine kullaniyorum kendim koseye atamiyorum bari maastan direk alsinlar diyorum.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı
    husnuweb bunu yazdı

bu zımbıtrı ilk zorunlu olarak çıktığında sistemden çıkmayanların bugüne kadar yatırdıkları parayı alıp, o parayı her ay düzenli olarak dolar yapsalardı fark ne olurdu sonucuna baktık.

sonuç tabi ki fiyasko. 10 yıl çıkmamayı başarıp vaadedilenden az devlet teşviğini alsanız bile şu 1 senedeki kaybı çıkaramıyorsunuz.

ilk zorunlu olduğunda mecbur girdim. 2 3 ay sonra çıkma hakkı verildi hemen çıkmıştım. o ara bir arkadaşım çıkmadı. ve şu ana kadar 2100 tl yatırmış. 

şu an çekmeye kalksa 1800tl alabiliyor.

değer kaybı olayı varmış nasıl oluyorsa.

yani 10 senede diyelim 10bin yatırdın sana en fazla 12 13 veriliyor. ama zarar ederse 7 8 de verilebilirmiş. bankacı böle dedi. bi nevi hisse gibi bişeyden sokuyolarmış.

Bireysel emeklilik sisteminde de fonlar var. Parayı yanlış fona yatırırsan paran azalabilir. Ben şu ana dek 12k yatırdım, fon getirisi ve devlet katkısı ile 33k olmuş. Ha bu parayı dolara direk yatırsaydım ne olurdu derseniz, 45k falan olurdu. Bunun nedeni ilk yıllarda bu fon muhabbetini tam bilmediğimden.

2 yil filan ziraatte yatirdim acil bi is icin bozdum yatirdigimdan biraz fazla almistim. Simdi 2 3 aydir yapikredide baslattim ilk hatun anlatti fonlari filan takilin kafaniza gore bilmem dedim bi altin muhabbeti gecti tamam uyar demistim. Yanlis mi yaptim acaba onerdigin bisey var mi hocam ona gecireyim fon filan dalgasini. 

Ben dedigim gibi kumbara niyetine kullaniyorum kendim koseye atamiyorum bari maastan direk alsinlar diyorum.

Fonları da bir nevi piyasa gibi düşün. Benimkiler tamamen kamu dış borçlanma Emeklilik Yatırım Fonundaydı, dış borç 100 küsür milyar dolardan 400 küsür milyar dolara çıkınca getirisi de arttı bi anda. Sonra dolar düşmeye başlayınca 700-800 lira eridi ve bende o fondan çektim son 1 aylık getiriye göre en fazla getirene yatırdım. Garanti emeklilik yılda 6 defa ücretsiz değişim hakkı veriyor. Hangi fonun son 1 aylık veya yıllık ne getirdiğini görebiliyorsun ona göre geçiş yapıyorsun. Tabi her bankanın fonu apayrı. Garantide altın eyf çok kazandırırken ziraatte daha az kazandırabilir. Eğer ziraatte de bahsettiğüm gibi bir sistem varsa mutlaka bakıp ona göre yatır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı

Ben uğraşmadım çıktım hocam. arkadaş eşiyle beraber girdi. farklı fonlara yatırdılar. şu an ikisinin toplam karı %3,5. dolar almış olsa 2 sene önce baya karda olurdu.

Senin bahsettiğin fon hangisi hocam ? ocakta mecbur gene sokacaklar bes.e en azından kazançlı olacak fona yaslıyalım

Fonlar çok değişken, her bankanın fonu aynı değil o yüzden sistem üzerinden hangi fonun ne getirdiğine bakmak gerekiyor her ay. Hani şu fona yatır kesin kazanırsın diyeceğim pek birşey yok. Çok Riskli, riskli ve az riskli şeklinde değişiyor fonlar Garanti Emeklilikte diğerlerini bilmiuorum. Riske göre de getiri ve götürü artıp azalıyor tabi. 

Toplam Hit: 1907 Toplam Mesaj: 14
bes bireyselemeklikik zorunlu