folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bitirme Tezi - Çizgi İzleyen Robot

Bitirme Tezi - Çizgi İzleyen Robot

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daft Ground
    PLaXToR
    PLaXToR's avatar
    Erkek

Merhabalar arkadaşlar yeğenim bitirme tezi hazırlayacak. Acil olarak sunması gerekiyor.

Elinde;

Çizgi İzleyen Robo'a ait

-Project Specification,

-Problem Statement,

-Algoritma,

-Study Case,

-Literature Review

olan varsa paylaşabilir mi?

If there are two or more ways to do something, and one of those ways can result in a catastrophe, then someone will do it.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

öyle hepsini özel olarak hazırlanmış bulamaz yeğenin :) parçaları kendisi birleştirmesi lazım

http://www.robotiksistem.com/cizgi_izleyen_robot_yapimi_teknik_bilgiler.pdf

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/40.htm

Ayrıca daha detay için yabancı kaynaklara baksın, google un scholar kısmı var oradan makale araştırması yapabilir, böyle teorik detaylar oralarda vardır. http://www.acm-bois.ch/ burda da arama yapabilir, bizim üniversitenin yetkisi var makalelere erişmeye (hepsine değil tabi), yardımcı olabilirim.

Konu Dışı: Ben üniversiteye başladığımda birileri bitirme çalışması olarak çizgi izleyen robot yapıyordu, mezun olurken yine birileri çizgi izleyen robot yapıyordu hatta türkiye çapında yarışmalar düzenliyorlardı (ben de robotik grubundaydım), aradan yine yıllar geçti yüksek lisansımı bitiriyorum hala birileri türkiyede çizgi izleyen robot yapıyor tez olarak.. 10 sene sonra yine aynı olacak muhtemelen.. Led küp yapıp tez olarak veren adam gördüm ben.

bu ülkede neden üniversitelerin öğrencilere bir şey vermediği aşikar değil mi? Zerre bir gelişme olmaz mı arkadaş.. Okuduğum üniversitede bırak tezi, derste yapılan proje bile benzersiz olması lazım ve hocanın (hocaların hepsi prof olmak zorunda), araştırma grubuna katkı sağlayacak türden olmalı, yeni algoritmalar v.s.  tarzında. Kaldı ki tezini kabul ettirmek için millet ne kadar çok çalışıyor. Ondan sonra bazı kafalar soruyor, biz neden geri kaldık.. İşte böyle bir eğitim sisteminin yetiştirdiği öğrenciler ortada.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Konu Dışı: Ben üniversiteye başladığımda birileri bitirme çalışması olarak çizgi izleyen robot yapıyordu, mezun olurken yine birileri çizgi izleyen robot yapıyordu hatta türkiye çapında yarışmalar düzenliyorlardı (ben de robotik grubundaydım), aradan yine yıllar geçti yüksek lisansımı bitiriyorum hala birileri türkiyede çizgi izleyen robot yapıyor tez olarak.. 10 sene sonra yine aynı olacak muhtemelen.. Led küp yapıp tez olarak veren adam gördüm ben.

bu ülkede neden üniversitelerin öğrencilere bir şey vermediği aşikar değil mi? Zerre bir gelişme olmaz mı arkadaş.. Okuduğum üniversitede bırak tezi, derste yapılan proje bile benzersiz olması lazım ve hocanın (hocaların hepsi prof olmak zorunda), araştırma grubuna katkı sağlayacak türden olmalı, yeni algoritmalar v.s.  tarzında. Kaldı ki tezini kabul ettirmek için millet ne kadar çok çalışıyor. Ondan sonra bazı kafalar soruyor, biz neden geri kaldık.. İşte böyle bir eğitim sisteminin yetiştirdiği öğrenciler ortada.. 

konu sahibi kizmasin ama ben de bunu soylemeye geldim. 

All I need is a possibility.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek

Son dönemlerde kaç tane elektronikci tanıdıysam hepsinin de bitirme ödevi çizgi siyah çizgi takip eden robot, başka bi şey öğretmiyorlarmı bu a.q, okullarında sizlere,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Robinson_Crusoe bunu yazdı

Son dönemlerde kaç tane elektronikci tanıdıysam hepsinin de bitirme ödevi çizgi siyah çizgi takip eden robot, başka bi şey öğretmiyorlarmı bu a.q, okullarında sizlere,

bunu öğrensinler ki zikzak çizgiye geçecekler  :)

şaka bir yana öyle kolaymı. yap desem yapamazsın

Farada ya sormuş bir öğrenci ,bu yaptığınızı öğrenince ne işimize yarayacak?

faraday cevap vermiş: küçük bir çocuk doğduğunda ne işe yarıyorsa ....

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

arkadaş adına ben cevap vermek istiyorum sakıncası yoksa :)

yap dersen yaparım hem de alasını .. ama kime ne faydası var?

adamlar küçücük bir mikroişlemciye (adından belli) milyonlarca transistör sığdırıyorlar biz hala "hazır olan" devreyi yapıyoruz. Hadi kendileri tasarlasa amenna, internet buluyorlar hatta satın alıyorlar.. 

4 yıl bu adam bunu mu öğrenmiş? Araştırma denilen bir şey var... Burada ne araştırması var? Bu kadar hazırcılık bir bizde var.. Savunulacak hiç bir yanı yok.. Böyle boş mezun olan adamlara iş verenlere ...

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daft Ground
    PLaXToR
    PLaXToR's avatar
    Erkek

Yok konu sahibi olarak kızmıyorum. Haklısınız. Maalesef Türkiye'de ki eğitim sistemi bu şekilde. Ama şöyle de bir gerçek var ben Üniversite de okurken Üniversitede ki profesörlerin dahi yapamayacağı şekilde iyi yazılım geliştiriyor ve bunları binlerce dolara satıyordum. Daha sonra o üniversitede son sınıfta okurken bir arge şirket sahibi olmama rağmen kalktım staj da yaptım, çok özel onlarca projem varken bitirme tezi de yaptım. Çizgi İzleyen Robotu Tartışmadan önce tartışılması gereken çapraz daha farklı konular mevcut.

Saygılarımla

If there are two or more ways to do something, and one of those ways can result in a catastrophe, then someone will do it.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piskopatix
    piskopatix's avatar
    Erkek

odtü cizgi takip eden robot

https://www.youtube.com/watch?v=CFW4T4iZ8g0

buda cinmi japonmu artik neyse cizgi takip eden robot

https://www.youtube.com/watch?v=5XDXyJTNFu4

cok üzücü sonuc yazik

Turkish Special Task Forces - Türkiye Fps oyunları derneği. tstfclan.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    PLaXToR bunu yazdı

Yok konu sahibi olarak kızmıyorum. Haklısınız. Maalesef Türkiye'de ki eğitim sistemi bu şekilde. Ama şöyle de bir gerçek var ben Üniversite de okurken Üniversitede ki profesörlerin dahi yapamayacağı şekilde iyi yazılım geliştiriyor ve bunları binlerce dolara satıyordum. Daha sonra o üniversitede son sınıfta okurken bir arge şirket sahibi olmama rağmen kalktım staj da yaptım, çok özel onlarca projem varken bitirme tezi de yaptım. Çizgi İzleyen Robotu Tartışmadan önce tartışılması gereken çapraz daha farklı konular mevcut.

Saygılarımla

yanlış anlama hocam herkes için geçerli değil bu.. mesela zaman kazanmak açısından böyle bir şey sunulması farklı bir şey ama genel olarak iş böyle değil, ben de okudum bir sürü adam gördüm.. Mesela ben stajlarımı naylon yaptım çünkü bana öğretecekleri bir şey yoktu ve kariyer açısından da çok önemli değildi nitekimde öyle oldu. Ama bitirme tezim 4-4 lük bir çalışma oldu. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    beyaban
    beyaban's avatar
    Erkek

hacı aşağıdaki linkte bulacağın çizgi izleyeni biz yapmıştık.Biraz değişik ama istersen yazılımından yapım aşamasına hatta teze kadar hepsini atarım :)

https://yadi.sk/i/fd7_Onpph4o2f

editt:%100 kendim yapsam paylaşmazdım yardım alarak yaptğım için alayını paylaşabilirim :))

editt2: oo bi de izmirlisin kesin paylaşırım sen bi bak hele videoya işini görecek bişey ise paylaşırım :)

beyaban tarafından 03/Haz/15 23:49 tarihinde düzenlenmiştir

Türkçülük dün bir kaynaktı, bugün bir çaydır. Yarın coşkun bir ırmak olacak ve önünde ki bütün engelleri yıkacaktır.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    unbalanced bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

arkadaş adına ben cevap vermek istiyorum sakıncası yoksa :)

yap dersen yaparım hem de alasını .. ama kime ne faydası var?

adamlar küçücük bir mikroişlemciye (adından belli) milyonlarca transistör sığdırıyorlar biz hala "hazır olan" devreyi yapıyoruz. Hadi kendileri tasarlasa amenna, internet buluyorlar hatta satın alıyorlar.. 

4 yıl bu adam bunu mu öğrenmiş? Araştırma denilen bir şey var... Burada ne araştırması var? Bu kadar hazırcılık bir bizde var.. Savunulacak hiç bir yanı yok.. Böyle boş mezun olan adamlara iş verenlere ...

ben bilginin küçümsenmemesini vurgulamak istedim ama sen olaya çok geniş bir perspektiften bakarak cevaplamışsın

bölümde öğretilen bilgiyi sorgulamaksa zaten bu çok süpriz birşey değil.

Bütün bölümlerde aynı problem var.

sana her bölümden tek tek örnek verirm uzun sürer.

eğitim sistemi aynı bir problem, öğretmenler alırım maaşımı gerisini boşver mantığı.

öğrencilerde zaten diploma olsun yeterin derdinden

yani kısır bir döngü var.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
Toplam Hit: 3722 Toplam Mesaj: 32